Büyükelçi Tan, Yahoo Newse Konuştu: Erdoğan da Başkanı Seviyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Başkanı Barack Obama’nın, geçtiğimiz haftalarda Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında söylediği samimi açıklamaların tek nedeninin "güven" olduğunu söyleyerek, Başbakan Erdoğan’ın, Obama’nın sözlerinin doğruluğunu kanıtladığını ifade etti.


 


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, aybaşında Time Dergisi muhabiri Fareed Zakaria’ya verdiği röportajda dünya liderleri arasında en iyi anlaştığı beş lider arasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı da saymıştı. Obama, "Eğer onlara -Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Güney Kore lideri Lee Myung-bak, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Türkiye Başbakanı Recey Tayip Erdoğan- sorarsanız, bana karşı güçlü bir güven duyduklarını söyleyeceklerini
düşünüyorum" demişti.

Başkan Obama’nın tüm dünyada geniş yankı bulan bu sözlerine Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan’dan ilginç bir yorum geldi. Yahoo News’e bir röportaj veren Namık Tan, Obama’nın Erdoğan’ı ’en iyi ilişki kurduğu liderler arasında’ sayması ile ilgili olarak, "Başkan Obama, Erdoğan’ı takdir ediyor çünkü o dürüst ve sözüne güvenilir biri" dedi.

"BAŞKA BİR ÜLKE BU ROLÜ ÜSTLENEMEZDİ"
Namık Tan, Obama’nın bunu söylemesinin arkasında, başta Türkiye’de kurulacak NATO füze kalkanı projesi ve Arap baharında, iki müttefik ülke arasındaki olumlu işbirliği havasının etkili olduğunu vurgulayarak, "Söz konusu NATO füze radar sistemi dışında da, örneğin Türkiye Arap baharında son derece olumlu bir rol oynamıştır. Bu durumda, serbest piyasa ekonomisi ve demokrasi kültürlü, İslami gelenekten gelen ancak batılı geleneklere sahip birine ihtiyaç vardı. Başka bir ülke bu rolü üstlenemezdi" diye konuştu.

"TÜRKİYE, ABD’NİN VAZGEÇİLMEZ BİR MÜTTEFİKİ OLDUĞUNU KANITLAMIŞTIR"
Namık Tan, ABD Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan arasındaki benzer samimiyetin Clinton ile Davutoğlu arasında da olduğunu ifade ederek, "İki müttefik ülke arasında, dünyada yaşanan çok önemli gelişmeler karşısında karşılıklı güvene dayalı artarak devam eden bir işbirliği var. Benzer bir ilişki neredeyse her hafta buluşup konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile mevkidaşı Ahmet Davutoğlu arasında da var. Geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar, Türkiye’nin ABD’nin vazgeçilmez bir müttefiki olduğunu kanıtlamıştır" dedi.

"İRAN’DA YAŞANAN GELİŞMELERDEN DOLAYI ENDİŞELİYİZ, TANSİYONUN DÜŞMESİNİ İSTİYORUZ"
Namık Tan, geçtiğimiz yıl boyunca Suriye, Libya ve İran’da yaşanan olayların Türkiye ile ABD’yi birbirine daha çok yaklaştırdığı yorumuna ise, "İran’da yaşanan son olaylar ve gelişmelerden dolayı endişeliyiz. Tansiyonun düşmesini istiyoruz. Türkiye İran’a bölgedeki- Irak, Suriye ve Hürmüz Boğazı- rolünün ne kadar ciddi ve olumsuz olduğunu söyledi. Suriye ve Irak’taki mezhepsel gerginlik çok zor, çok hassas ve çok kolay kontrolden çıkabilir" diye konuştu.

Namık Tan, İran’ın, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki davranışları konusunda yaptığı eleştirileri kabul etmediğini ancak nükleer görüşmeleri yeniden başlatmayı kabul ettiğini de ifade ederek, Bizim teklifimiz görüşmelerin Türkiye’de olması yönünde değildi ancak eğer görüşmeler Türkiye’de olursa ev sahibi olarak mutlu oluruz. Davutoğlu İranlılarla görüşmesinden sonra Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bilgi verdi. Ashton da buna tamam dedi ancak biz onlardan İran’a göndermek
için bir mektup bekliyoruz" dedi.

"IRAK’TAKİ HÜKÜMETİN TÜM SİYASİ PARTİLERE EŞİT VE ADİL OLMASINI İSTİYORUZ"
Namık Tan, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmeye başladığı Aralık ayından beri Türkiye ile Irak arasındaki tansiyonun yükselmesiyle ilgili olarak ise, "Ortadoğu’nun istikrarı Irak’taki gelişmelerle yakından ilgili. ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesinin ardından, örnek, egemen ve demokratik bir Irak yönetimi bölgenin geri kalanı için büyük bir fırsattır. Kapsayıcı ve tüm Irak’ı temsil eden bir hükümetin sorunların üstesinden gelebileceğine inanıyoruz. Toplumun belirli kesimlerinin oy hakkını elinden almak ve siyasi partiler arasındaki dengesizlik ülkedeki istikrarı zayıflatacaktır. Türkiye’nin amacı, karşı karşıya oldukları demokratik zorlukların aşılması konusunda onlara destek vermektir. Irak’taki demokratik ortamı destekliyoruz ve hükümetten hangi etnik ve mezhepsel kökenli olursa olsun tüm siyasi partilere eşit ve adil olmasını bekliyoruz. Bu durumda Türkiye ve ABD’nin, Irak ile ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkileri daha da artacaktır" diye konuştu.

"BAŞBAKAN’IN DA OBAMA’YI SEVDİĞİNE İNANIYORUM"
Namık Tan son olarak, Başbakan Erdoğan’ın Obama hakkındaki duygularıyla ilgili olarak ise, "Başbakan’ın da Başkan Obama’yı sevdiğine inanıyorum. Ve bildiğim kadarıyla onu (Obama’yı) içtenliği nedeniyle takdir ediyor" dedi.