Clinton TABA Başkanını Davet Etti

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu\'nu, Global İş Konferansı\'na özel olarak davet etti.

Derneğin yazılı açıklamasına göre, 21-22 Şubat 2012 tarihlerinde Washington\'da düzenlenecek olan konferansta Terzioğlu, dünya iş çevrelerinden önemli isimlerle bir araya gelecek. Uğur Terzioğlu, davetin, ABD\'nin Türkiye ekonomisine duyduğu güveni gösterdiğini ve iki ülke arasındaki ticareti geliştirme isteğini gösterdiğini belirtti.
Türkiye ve ABD arasında 2009 yılında temeli atılan \'\'Model Ortaklık\'\'ın, ekonomik ilişkilerin artmasıyla yeni bir boyut kazandığını kaydeden Terzioğlu, ABD\'nin yatırım için belirlediği öncelikli 6 ülke arasında Avrupa\'daki tek ülke olan Türkiye\'nin, \'\'ABD\'li yatırımcı firmaların akınına uğradığını\'\' kaydetti. Terzioğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin geçtiğimiz yıllara oranla rekor seviyeye geldiğine dikkati çekerek, \'\'Türkiye var olan geniş potansiyeliyle ABD\'li yatırımcılar için önemli bir pazar haline geldi. Bölgeye açılmak isteyen firmalar giderek büyüyen bir güç olan Türkiye\'yi stratejik ortak olarak görüyorlar\'\' dedi.

2011 yılının ilk 7 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 8 milyar dolar ile 2010 yılına göre yüzde 46 artığına ve karşılıklı ticaretteki artışın, 2009\'a göre yüzde 107 büyüdüğüne değinen Terzioğlu, 2012\'de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin büyümesini beklediklerini ifade etti. AA