Reza Zarrab New York'ta Hakim Karşısına Çıktı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Reza ZarrabABD'de tutuklanan ve bugün New York'ta yargılanmasına başlanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab, hâkim karşısına çıktı. Zarrab'ın suçlamaları reddettiği duruşmanın başında ABD'li hâkim Richard Berman, 2014 yılında yaptığı İstanbul seyahatini anlattı. Geçen ay ABD'nin Miami kentinde tutuklanan Zarrab, New York'taki Manhattan Bölge Mahkemesi'nde yargılanıyor. İran'a uygulanan ABD yaptırımlarının delinmesine yardımcı olmakla itham edilen Zarrab, ilk duruşmada, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Hürriyet Gazetesi New York muhabiri Razi Canikligil, mahkeme binasına geceyi geçirdiği Metropolitan Cezaevi’nden siyah minibüs ile getirilen Zarrab'ın, mahkeme salonuna kirli sakalı ve koyu lacivert cezaevi elbisesi ile girdiğini aktardı. DHA'nın haberine göre; Zarrab'ın ayaklarının da zincirli olduğu görüldü. ABD'li hâkim Richard Berman'ın karşısına çıkan Zarrab’ın yargılandığı davanın ilk duruşması 15 dakika sürdü. Başsavcılık dava sürecini belirlemek için bir sonraki duruşma için en az 30 güne ihtiyaçları olduklarını belirtince, taraflar 16 Haziran tarihi üzerinde anlaştılar. Duruşmaya, Zarrab'ı tutuklatan ABD'li başsavcı Preet Bharara katılmadı. Hürriyet Gazetesi New York muhabiri Razi Canikligil, duruşmadaki konuşmaları şöyle aktardı:

İSTANBUL'U ANLATTI
Hâkim Berman, duruşmanın başında yaptığı konuşmada, 2014 yılında geldiği İstanbul’un çok güzel bir kent olduğunu ve halkını çok sıcak bulduğunu belirtti.
ABD'de tutuklanan ve bugün New York'ta yargılanmasına başlanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab, hâkim karşısına çıktı. Zarrab'ın suçlamaları reddettiği duruşmanın başında ABD'li hâkim Richard Berman, 2014 yılında yaptığı İstanbul seyahatini anlattı.

Geçen ay ABD'nin Miami kentinde tutuklanan Zarrab, New York'taki Manhattan Bölge Mahkemesi'nde yargılanıyor. İran'a uygulanan ABD yaptırımlarının delinmesine yardımcı olmakla itham edilen Zarrab, ilk duruşmada, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Hürriyet Gazetesi New York muhabiri Razi Canikligil, mahkeme binasına geceyi geçirdiği Metropolitan Cezaevi’nden siyah minibüs ile getirilen Zarrab'ın, mahkeme salonuna kirli sakalı ve koyu lacivert cezaevi elbisesi ile girdiğini aktardı. DHA'nın haberine göre; Zarrab'ın ayaklarının da zincirli olduğu görüldü. İstanbul’da Birleşmiş Milletler sponsorluğunda ‘hukukun üstünlüğü’ konulu uluslararası bir sempozyuma katıldığını söyleyen Berman, ‘Benim bu mahkemedeki kariyerimin ve biraz önce anlattığım gibi İstanbul’daki organizasyon gibi uluslararası tecrübemin, bu davaya adil bir şekilde yaklaşmam için yeterli olduğuna inanıyorum’ dedi. Berman, daha sonra avukat Brafman’a dönerek, "Sayın Zarrab ile birlikte iddianameyi incelemeye vaktiniz oldu mu?" diye sordu.

"ÇOK ADİL BİR HAKİM OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ"
Brafman, müvekkilinin "suçsuz" olduğunu ve savunma yapmaya karar verdiklerini söyledi. Brafman, "Sizin İstanbul’daki panele katıldığınızı ve çok adil bir hâkim olduğunuzu biliyoruz. Buna hiç şüphemiz yok" dedi.

AVUKATI KONUŞTU
New York Times muhabiri Benjamin Weiser, Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman'ın duruşma sonrası yaptığı açıklamaları Twitter'dan paylaştı. Brafman, Zarrab'ın kefaletle serbest kalması için hâkimi ikna edebilecekleri konusunda "ümitli ve emin" olduklarını belirtti. Gazetecilere açıklamada bulunan Brafman, "suçlamaların savunulabilir" olduğunu belirtti. New York Times muhabiri Weiser'ın aktardığına göre, ABD'li savcı Sidhardha Kamaraju, mahkeme belgelerinin yüz binlerce sayfa e-posta yazışmasının yanı sıra banka ve telefon kayıtlarını içerdiğini belirtti. (Razi Canikligil, Hürriyet)