Kanada'nın da Bir Çılgın Projesi Var

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın" projesinden sonra bir “Çılgın" proje de Kanada’dan geldi. BBC, “Çılgın” proje olarak adlandırdığı Kanada'nın Quebec eyaletinin lanse ettiği, Türkiye topraklarının bir-buçuk katı kadar büyük 80 milyar dolarlık ormancılık ve madencilik projesinin, 25 yıl içinde yarım milyon kişiye istihdam olanağı sağlayacağını bildirdi.
BBC, Kanada'nın Quebec eyaletinin, dünyanın en bakir topraklarından biri olarak bilinen kuzey bölgelerinde Türkiye topraklarının bir-buçuk katı kadar büyük bir alanı kapsayan 80 milyar dolarlık bir ormancılık ve madencilik projesi başlattığını belirtti.

YARIM MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM
Quebec Başbakanı Jean Charest’in "Kuzey Planı" adı verilen projeye ilişkin 25 yıl içinde, tarım, turizm, ormancılık ve madencilik sektörlerinde yarım milyon kişiye istihdam olanağı sağlayacağını söylediğine dikkat çekilerek, Charest’in "Bu, zenginliklerle dolu, dünyanın el değmemiş son topraklarından birinde gerçekleştirilecek iddialı bir proje" ifadelerine yer verildi.

Haberde, proje kapsamında 128 bin kişinin yaşadığı bölgeye erişimi kolaylaştırmak için kuzeydeki 10 liman, 46 havaalanı, bin 190 kilometre demiryolu ve 51 bin kilometre otoyolun birbirine bağlanması hedeflendiği belirtilerek havaalanlarının yenileneceğine, otoyolların genişletileceğine ve telekomünikasyon altyapısının modernleştirileceğine dikkat çekildi.

“11 MADENCİLİK PROJESİ”
Zengin, elmas, altın, platin, uranyum, kobalt, nikel, nadir toprak metalleri, lityum ve demir cevheri madenlerinin bulunduğu bölgede 11 yeni madencilik projesinin başlatılacağı ifade edilerek, yeni inşa edilecek rüzgar tirbünleri ve hidroelektrik santrallerinden yılda 3 bin 500 megavat elektrik enerjisi üretileceği belirtildi.

Haberde, bio çeşitliliğin ve doğal yapının korunması için bölgenin yarısı kadar bir alana dokunulmayacağı vurgulanarak bölgede 237 kuş, 20 kürklü hayvan ve farklı balık türlerinin bulunduğuna da dikkat çekildi.
Ayrıca bazı çevreci grupların, planın yeterince şeffaf olmadığını söylediğine yer verilerek bölge halkının hükümetin toprak haklarını ihlal ettiğini söylediği vurgulandı.(ANKA)

Facebook

Youtube