Avrupa Halk Partisi Başkanı Ermeni Sorununda Türkiye'yi Sorumlu Tuttu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Avrupa muhafazakar partilerinden oluşan Avrupa Halk Partisi (EPP) Başkanı Belçika eski Başbakanı Wilfred Martens, Türk-Ermeni yakınlaşma sürecinin kilitlenmesinden Türkiye’yi sorumlu tuttu. Wilfred Martens, Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türk-Ermeni yakınlaşma sürecinin durmasından duyduğu hayal kırıklığını yansıtırken, “Ermenistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları arasındaki görüşmelerden sonra yeni bir aşamaya, ilişkilerin iyileştiği aşamasına gireceğimizi sanmıştım” dedi.
Ermenistan Devlet Radyosuna göre, “Sürecinin Türkiye nedeniyle kilitlenmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradım” ifadesini kullanan Martens, "Türkiye ile Ermenistan arasında normal ilişkilerin kurulmasının, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma sürecini olumlu etkisi olur” şeklinde konuştu.
Almanya ve Fransa'daki iktidar partileri dahil 39 Avrupa ülkesinden toplam 73 partinin üyesi bulunduğu EPP'nin gözlemci üyeleri arasında Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) de bulunuyor.(ANKA)

Facebook

Youtube