Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl iş kurabilirim?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren küçük işletmeler Amerikan ekonomisinin kalbini oluşturur. Küçük işletmeler ekonominin yüzde 99’unu temsil eder. 60 milyona yakın kişiyi istihdam eder. Her yıl binlerce insan kendi şirketini kurarak bu havuza dahil olur.

Bir şirket kurmak bir takım yasal zorunlulukları gerektir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir işe başlamak için ihtiyaç duyacağınız 10 adım sırayla şunlardır:

 1. Yapacağınız iş ile ilgili araştırmaları yapın ve iş planınızı hazırlayın. Başarılı bir işadamı olmak için hazırlayacağınız “business plan” sizin en büyük referansınız ve rehberinizdir.
 2. Yapacağınız işle ilgili ücretsiz olarak danışmanlık hizmet ve eğitim programı veren yerlerden yararlanın. Amerikan hükümetine bağlı olarak çalışan Small Business Administration ihtiyaç duyduğunuz pek çok konuda size yardımcı olur. (http://www.sba.gov/training/index.html )
 3. İş yapacağınız lokasyonu seçin. Müşterilerinize kolaylıkla ulaşabileceğiniz, kira avantajı ve ulaşımı kolay olan bölgeleri seçin. Yerel yönetimler tarafından sunulan teşvikler ve vergi indirimlerini mutlaka dikkat alın. ABD’de belediyeler kendi bölgelerine daha fazla yatırımcı çekmek için girişimcilere değişik avantajlar sunmaktadırlar. İş yapacağınız yerle ilgili doğru seçimi yapma konusunda http://business.gov/start/business-location/ adresinden faydalanabilirsiniz.
 4. Şirketiniz için finansman bulabileceğiniz kaynakları araştırın. Devlet destekli sağlanan krediler, teşvikler ve diğer destekleri mutlaka inceleyin. ABD’de genelde devlet kurumları direkt kredi sağlamazlar. Küçük işletmelere ulaşmak için bankaları kullanırlar.
 5. Şirketinizin hangi formatta kuracağınaz karar verin. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirket türlerinden Inc., LLC, kar amacı gütmeyen (non-profit), cooperative (kooperatif),  gibi. Bu şirketlerin avantaj ve dezavantajlarını  AMERİKA’DA NE TÜR ŞİRKETLER VARDIR? AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR? başlığımızda öğrenebilirsiniz.
 6. Şirketiniz ismini bağlı bulunduğunuz eyalette kayıt ettirin.  ("Doing Business As")
  Şirketin resmi adı, kimin üzerine kayıtlı olduğu gibi bilgilerin yer aldığı kayıt, şirketinizin nüfus cüzdanıdır.
 7. Vergi Kimlik Numarası alın.
 8. Amerikan Maliye Bakanlığı’ndan (IRS) ve bağlı bulunduğunuz eyaletin vergi dairesinden hangi vergi numarasına ihtiyaçınız olduğunu öğrenin.
 9. Federal ve faaliyet gösterdiğiniz eyalete vergi için kayıt yaptırın. İşçi kıdem tazminat (workers’compensation), işsizlik (unemployment) ve sakatlık sigortalarını (disability insurance) yaptırın. Bu sigortalara ilerde büyük cezalarla karşılaşmamak için büyük özen gösterin.
 10. İşinizi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz Federal, eyalet ve lokal lisans ve izinleri alın.
Kaynak: business.gov