Türkiye’de Üniversite mezunuyum. Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl iş bulabilirim?*

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türkiye’de özellikle İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olmuşsanız ya da İngilizce temel eğitiminiz varsa, Amerika’da çalışma hayatınızı sürdürmenizin için öncelikle size sponsor olacak bir şirkete ihtiyacınız var. Amerika’da yerleşik şirket sizin adınıza H-1B denen çalışma vizesine başvurur.

Genelde çalışma vizeleri 3 yıllık olarak verilmekte ve bu süreyi bir üç yıl daha uzatma imkanınız bulunmaktadır. 
Çalışma vizesinden sonra eğer şirket çalışmanızdan memnunsa sizin adınıza green card başvurusu yapabilir. Green card ile ABD’de çalışma ve yaşama hakkı elde edersiniz. Çalışma vizesi ile Amerika’da kalma süreniz vizenizin süresi ile sınırlı iken green card ile bu süre sınırsızdır. Green card’a başvuru yapmak için illa 6 yıl beklemenize de gerek yoktur. Şirket eğer isterse başvuruyu daha da erken yapabilir. 

Peki Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketler tarafından nasıl iş teklifi alırsınız? Genelde ekonominin iyi olduğu ve istihdamın daralmadığı zaman dilimlerinde, büyük firmalar için beyin avcısı olarak çalışan insan kaynakları şirketleri dünyanın her yerinde yetenekli, kalifiye elemanlar arar.

İlk yapmanız gereken Amerika Birleşik Devletleri ’nde online olarak faaliyet gösteren monster.com, career.com gibi web sitelerine CV’nizi göndermek olmalıdır. Ya da spesifik olarak ilgilendiğiniz firmaların insan kaynaklarına email yoluyla CV’nizi ulaştırabilirsiniz.

ABD’de iş aramanın ilk şartı ne istediğinizi çok iyi bilmek ve kariyer planının iyi yapılmasından geçer. Eğer boşa vakit harcamak istemiyorsanız hangi eyaletlerde ve şehirlerde çalışmak istediğinizi önceden bilmeniz ise bir başka zorunluluk.

Amerikan iş piyasası deyince nasıl bir ortamdan bahsedilyor, önce onu özetlemek lazım. 9.83 milyon km2 toprak alanı, 300 milyondan fazla nüfusu, 50 eyaleti ve 1 özerk bölgesiyle ABD çok büyük bir çalışma alanı. Ulusal çalışma kanun ve kurallarının yanında her eyaletin de kendine özgü çalışma kural ve kanunlarının, gelenek ve göreneklerinin olduğu bir çalışma ortamı.

Amerikan iş piyasasinda iş arayanların çok bilinçli olduğunu aklınızın bir köşesinde tutun. En üst düzeydeki yöneticiden, yeni mezun olmuş bir elemana ve en alt düzeydeki bir inşaat işçisine kadar hemen hemen herkesin ne istediğini, nasıl bir gelecek planı yaptığını bilerek iş aradığını, işi pek şansa bırakmadıklarını bilin. Bu nedenle iş aramanın ilk kuralı iyi bir kariyer planına sahip olmaktan geçiyor.

* İnsan kaynakları uzmanı Esra Öziskender, Amerika’nın ilk ve tek Türk Amerikan iş dergisi TURKOFAMERICA’ya verdiği demeçten alıntı yapılmıştır.