Ressam Ahmet Güneştekin'den New York'ta Sergi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Resim sanatının uluslararası isimlerinden Ahmet Güneştekin, dünyanın önde gelen sanat kurumlarından Marlborough Gallery bünyesindeki ilk sergisini, 26 Kasım 2013 - 4 Ocak 2014 tarihleri arasında, Marlborough Gallery New York’ta gerçekleştiriyor. “Ahmet Güneştekin: Son Dönem Resimler” başlıklı sergi için hazırlanan kataloğun metinleri, Amerika’nın ve dünyanın önemli sanat eleştirmenlerinden Donald Kuspit tarafından kaleme alındı.

Kuzey Amerika'daki Türk Medyası İlk Kez Buluştu

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı ve TRT'nin büyümesine paralel en büyük sıkıntıyı yetişmiş eleman bulmada yaşadıklarını söyledi. Arınç, ''Altı dilde yayın yapan bir kuruma dili iyi konuşabilen ve ekran yüzü olan yetişmiş eleman bulmakta zorlanıyoruz,'' dedi. TRT'nin İngilizce kanalını 6 ayda hizmete almayı planladıklarını söyleyen Arınç, yurt dışından yabancı muhabir ve televizyoncu getirebilmek için kurumun kurulacak bir şirket tarafından yönetilmesinin düşünüldüğünü ifade etti. Arınç, piyasa şartlarında yetişmiş elemana, devlet memuru formatında verilen maaşın cazip olmadığı için eleman bulmada da sıkıntı olduğunun altını çizdi.

Milyarder İşadamından Marmaris Cafe'ye Resmi Açılış

E-posta Yazdır
Nex Worldwide taşıma şirketinin sahibi Özçilingir Ailesi'nin sahibi olduğu New Jersey'nin Edgewater şehrindeki restoran dün yapılan bir törenle açıldı. Daha önce Chops and DelFabbro olarak faaliyet gösteren ve Marmaris Cafe olarak yeniden tasarlanan mekanı, bölgenin en zengin işadamlarından biri ve anne-babası İzmirli olan milyarder işadamı James Demetrakis ve Türk Amerikan Dernekleri Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş birlikte açtı. Arilex Realty Corporation'ın sahibi olan Demetrakis, mekanın müdavimleri arasında yer alıyor.

Türkiye'den Kızılderililere 200 Bin Dolarlık Yardım

E-posta Yazdır
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'nın ABD'nin Oregon eyaletinde yaşayan Kızılderililere yaptığı yardım, Washington Büyükelçiliği Konutu'nda düzenlenen bir organizasyon ile kabile şefine takdim edildi. TİKA'nın 200 bin dolar değerindeki yardımı Warm Springs Konfedere Kabilelerinin yaşadığı bölgede sürdürülen 700 hanelik proje içerisinde yer alan su deposu yapımında kullanılacak. Sembolik yardım çeki dün Washington Büyükelçisi Namık Tan, TİKA Başkanı Serdar Çam tarafından Kabile Şefi Joseph Moses'e verildi.

Yurtdışında Oy Kullanmak İstiyorsanız, Yapmanız Gerekenler

E-posta Yazdır
Yurtdışında oy kullanacak vatandaşların nasıl oy kullanabilecekleri  ABD'deki Türk başkonsolosluklarından yayınlanan bir bildiri ile duyuruldu. Oy kullanmak isteyenlerin ABD'deki başkonsolosluklarda veya Türkiye'deki nüfus müdürlüklerindeki Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıt olmaları gerekiyor. Vatandaşlar, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html) kontrol edebilirler.

Özal'ın Mezarına Amerika'dan Mirasçı Çıktı

E-posta Yazdır
1936 yılında ölen Yani adlı Rum vatandaşın Amerika’da yaşayan mirasçıları Özal’ın mezarı ile Vatan Caddesi’nin bir bölümünü içine alan 44 bin 615 metrekarelik arazinin dedelerinden miras kaldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Mirasçılar arazinin bedelini istiyor. ABD’de yaşamlarını sürdüren Maria Kapsiotis, Evie Tsiolas ile Eleni, Nelli ve Chris Ziguridis, geçtiğimiz günlerde mahkemeye başvurarak Özal ve Menderes’in anıt mezarları, İETT garajı ile Vatan Caddesi’nin bir bölümünün yer aldığı arazinin kendilerine ait olduğunu iddia etti. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde İstanbul Zeytinburnu Merkez Efendi Mahallesi sınırları içerisinde kalan 44 bin 615 metrekare arazinin büyük dedeleri Yani ve Lazo kardeşlerden davacılara intikal ettiği ifade edildi.

ABD'deki Kamu Alanında Sergilenen İlk Atatürk Heykeli Washington, DC'de Açıldı

E-posta Yazdır
Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve ABD’de yaşayan Türk-Amerikalılar, Atatürk’ün ölümünün 75. yıldönümünde, ülkenin kamu alanında sergilenen ilk Atatürk heykelinin açılışını yaptı. Washington’ın en önemli meydanlarından Sheridan Circle’daki törene 200’e yakın kişi katıldı. ABD'de yaşayan Türk-Amerikalılar, dün tarihi bir güne tanıklık ettiler. Yaklaşık iki yıl süren izin ve hazırlık döneminin ardından, ABD’deki Türkiye Büyükelçiliği ve Amerikan Atatürk Toplumu’nun (AAT) katkılarıyla bir kamu alanına ülkenin ilk Atatürk heykeli dikildi. 200’e yakın kişinin takip ettiği açılışın ardından da ölümünün 75. yıldönümünde Atatürk için Washington Türk Büyükelçiliği Rezidansı’nda bir anma töreni düzenlendi.

Brooklyn Nets Türk Şovuna Ev Sahipliği Yaptı

E-posta Yazdır

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından ikincisi organize edilen NBA Türk Şovu'nda Brooklyn Nets - Utah Jazz maçında 400'e yakın Türk Amerikalı bir araya geldi. Brooklyn Nets'in yeni sahası Barclays Center'daki maçta Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET folklor takımı da maç öncesi bir gösteri yaptı. Brooklyn Nets ve Utah Jazz sahaya çıkmadan önce maçtan önce seçilen Türk çocuklarla tokalaştı. Ayrıca 20 çocuk Amerikan milli marşı okunduğu sırada basketbolcularla birlikte sahada yer aldı. Sahadaki dev ekrandan çocukların  görüntüleri salona yayınlandı.

New York'ta Cumhuriyet Resepsiyonu

E-posta Yazdır
Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ulusal bağımsızlık savaşı ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, 90'ıncı kuruluş yıldönümü New York'ta düzenlenen resepsiyonla kutlandı. New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen'in ev sahipliği yaptığı resepsiyona yoğun katılım oldu. New York'ta Türkiye Cumhuriyeti'nin 90'ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle ev sahipliğini Başkonsolos Levent Bilgen ile eşi Ayşe Bilgen'in yaptığı bir resepsiyon düzenlendi. New York'un ünlü Waldorf Astoria Oteli'nde düzenlenen resepsiyona Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) BM Temsilcisi Mehmet Dana, İslam Konferansı Örgütü (İkö) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, Queens Belediye Meclisi Üyesi David Weprin, daimi temsilcilik ve başkonsolosluk çalışanları, Türk dernekleri temsilcileri, New York ve çevresinde yaşayan Türkler katıldı.

İzmir EXPO 2020'ye 6 Ülke Bakanından New York'ta Destek

E-posta Yazdır
İzmir’in EXPO 2020 adaylığının oylanacağı 27 Kasım 2013 tarihine sayılı günler kala, 6 ülkenin Dışişleri Bakanı İzmir’e güçlü destek işaretleri verdi. SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve EXPO 2020 İzmir İşadamları Komitesi Başkanı Kenan Yavuz, New York’un ünlü Waldorf Astoria Oteli’nde SOCAR tarafından kiralanan salonda EXPO görüşmelerini gerçekleştirdi.

Sayfa 10 / 88