Times Meydanı 2014'e Hazır. Dakika Dakika Program

E-posta Yazdır
Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce kişi yeni yıla Times Meydanı’nda girecek. One Times Square’in sahiplerinin Yeni Yılı karşılamak için bina çatısında kutlamalar yapmaya başladığı 1904 yılından bu yana Times Meydanı, her Yılbaşı Arifesi’nde dünyanın odak merkezi haline geliyor. Times Meydanı kutlamalarının en ilgi çekici olayı ise meşhur top düşüşü etkinliği. Her yıl Times Meydanı’ndaki Yılbaşı Arifesi partisinde gerçekleştirilen geleneksel top düşüşü, ilk kez 1907 yılında gerçekleştirildi. Bu yıl Times Meydanı’ndaki geleneksel top düşüşü, ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı  Sonia Sotomayor tarafından gerçekleştirilecek.

Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü'ne Atandı

E-posta Yazdır
Ukrayna’da görev süresi dolan Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, başkent Kiev’den ayrıldı. Büyükelçi ve ailesi, Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Eynullah Medetli, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve büyükelçilik mensupları tarafından Kiev Borispol Havalimanı’nda uğurlandı.

Amerika, Büyükelçi Ricciardone'nin Hedef Olmasından Rahatsız

E-posta Yazdır
Rüşvet operasyonu sonrası Türkiye’de Amerikan Büyükelçisi Frank Ricciardone’yi hedef alan suçlamaların ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı sonunda yazılı bir açıklama yaptı. Sözcü Jen Psaki’nin imzasıyla yayınlanan bildiride “Türk medyasının bazı unsurları tarafından büyükelçimize, yönelik devam eden temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici buluyoruz” denildi ve bu konudaki kaygıların Türk yetkililere de iletildiği açıklandı.

64 Yıl Türkiye İçin Çalışan Amerikalı Öldü

E-posta Yazdır
Razi Canikligil - Hürriyet- Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde 64 yıldır kesintisiz çalışan devlet memuru Amerikalı Jimmy vefat etti. BM Temsilciliği’nde 1949 yılında ofisboy olarak işe başlayan diplomatlarımızın “Jimmy” diye hitap ettikleri James Burns (85), rahatsızlanarak kaldırıldığı Brooklyn’deki Kingsbrook hastanesinde geçen pazar öldü.

Celal Bayar'ın 60 Yıl Önceki ABD Ziyaret Anısı Wall Street'te Yaşatılıyor

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - Turk Avenue Özel - Türkiye Cumhuriyeti'nden ABD'yi ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı Celal Bayar'dı. Ziyaret, Amerika Başkanı Dwight Eisenhower’ın davetiyle 28 Ocak-27 Şubat 1954 tarihleri arasında bir ay sürdü. 60 yıl önceki ziyaretin anısı bugün hala New York'un Wall Street bölgesinde bir kaldırıma yazılan plaka ile yaşatılıyor.

ABD'ye Göç Eden İlk Türkler'e Ne Oldu?

E-posta Yazdır
ABD'ye Osmanlı topraklarından gelen bir Türk göçmen. (1912)Özge Övün Sert - Voice of America - Bu hafta Amerika’ya gelen ilk Türklerden bahsetmek istiyorum. Bu ülkedeki Türk toplumu son 10 yılda hem sayıca arttı hem de daha organize olmaya başladı. Amerika’daki Türkler artık seslerini her ortamda duyurabiliyor. Yine de Ermeni, Yunan ve Yahudi lobilerini örnek aldığımızda siyasi yapılanmamız yeni başladı. Peki Amerika’ya Türkler ilk kez ne zaman geldi? Düşündümk ki, çok uzun bir tarihe sahip olan Amerikalı Türklerin bu kıtaya göç edişine ışık tutarsak, Amerika’daki kültürel ve siyasi varlığımızı daha iyi anlamış oluruz. İsterseniz öncelikle genel tarihi bilgilere bir göz atalım. Ardından Amerika’ya ilk göçleri inceleyen ve bu konuda Georgetown Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak araştırmalar yapmış olan Dr. Şebnem Akçapar ile yaptığım söyleşiden alıntılara yer verelim.

Honduras Cumhurbaşkanı Sosa'ya Adıyamanlı Damat

E-posta Yazdır
Honduras Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa'nın kızı Rosa Elena Lobo Juarez, Adıyamanlı Talha Özger ile İstanbul'da dünyaevine girdi. Büyükçekmece Kaya Ramada Otel'deki düğün törenine, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve çok sayıda davetli katıldı. Honduras Cumhurbaşkanı Sosa'nın kızı Rosa, salona babasının kolunda geldi. Rosa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kıydığı nikahta Türkçe "evet" deyince, salondan büyük alkış aldı.

Diyanet'in Amerika'da En Fazla Camii Açan Ataşesi Veda Etti

E-posta Yazdır
Turk Avenue Özel- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Amerika'da 30 yılı aşkın süredir çok da aktif olmayan faaliyetleri son beş yıllık dönemde hız kazandı. Türklerin en yoğun yaşadığı eyaletlerden biri olan New Jersey'de en son 30 yıl önce cami açan Diyanet, son beş yılda Amerika'da faaliyetlerine hız verdi. Cliffside Park (NJ), Dayton (Ohio), Rochester, Brooklyn, Boston, South Jersey gibi şehirlerde Amerika'da yaşayan vatandaşlarla ortak çalışarak cami kültür merkezleri açan Diyanet İşleri Başkanlığı, Maryland'a da Amerika'nın en büyük kültür kompleksini inşaa ediyor.

New Yorklu Tasarımcı Beşiktaş Formaları Kitabına Destek Arıyor

E-posta Yazdır
Turk Avenue Özel - New York - Bugüne dek dünyada çok az kulübün sahip olduğu futbol takımının giydiği formaların tarihlerini anlatan kitabı, Beşiktaşlı bir tasarımcı ''Beşiktaş Formaları'' adı altında New York'ta hazırladı. 240 sayfadan oluşan yaklaşık 300 Beşiktaş formasının tanıtıldığı kitap için 19 bin dolar baskı parasına ihtiyaç duyan Tasarımcı Barış İzgördü, internet ortamında başlattığı kampnaya ile kitabına destek arıyor. 2005 yılından beri New York'ta bir mücevher firmasının tasarım ve reklam bölümünde çalışan İzgördü, biriktirdiği formaları hep New York'ta bir mekanda sergilemeyi planladığını ancak daha sonra kitap fikrinin doğduğunu söyledi.

Ressam Ahmet Güneştekin New York'ta Sergisi Açıldı

E-posta Yazdır
Çağdaş ressamlardan Ahmet Güneştekin, New York'un ünlü Marlborough Galerisi'nde ilk kişisel sergisini açtı. ABD'nin değişik bölgelerinden, ABD dışından ve Türkiye'den gelen sanatseverlerin ziyaretine açılan 'Son İşler' sergisinde, geçtiğimiz bir yıl içinde ürettiği sanat eserlerini sergileyen Ahmet Güneştekin, dünyanın sanat merkezlerinden biri olan New York'ta sergi açmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Sayfa 9 / 88