12. Chicago Türk Festivali Ege Rüzgarı Estiriyor

E-posta Yazdır

ABD'nin Chicago kentinde yaşayan Türklerin 12 yıl önce başlattığı Türk Festivali kentin en işlek caddesi olan Pioneer Court’ta dün düzenlenen gala yemeği ile başladı.
2002 yılından bu yana düzenlenmekte olan ve Chicago’nun en başarılı etnik festivali olarak değerlendirilen Chicago Türk Festivali, yerel basında geniş şekilde yer alarak Türkiye’nin ABD’deki tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Her yıl yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı festivalin 12 yıl önce Türkiye ve Türk kültürünü tanıtmak gayesiyle başlatıldığını söyleyen Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız, Chicago Sun-Times gazetesine yaptığı açıklamada “Yıllar içerisinde festival büyük yol aldı ve Chicago sakinlerinin iple çektikleri bir gelenek halini aldı” diye konuştu.

Eğitimci Genç Yaşta Austin'de Hayatını Kaybetti

E-posta Yazdır

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Austin şehrini yüksekten gören Mount Bonnell tepesine arkadaşları ile çıkan genç öğretmen, telefon görüşmesi yaptığı sırada yağmur nedeniyle gevşeyen zeminin çökmesi sonucu aşağıya yuvarlandı. Yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki uçurumdan düşen Kaya, olay yerinde hayatını kaybetti.Dostlarını ziyaret etmek için yaşadığı Dallas şehrinden, Austin’e gelen Ömer Kaya, evli ve 3 çocuk sahibiydi. Texas’ta geçtiğimiz pazar günü elîm bir kaza neticesinde hayatını kaybeden eğitimci Ömer Kaya’nın (33) cenaze merasiminde duygu dolu anlar yaşandı.

AA Muhabiri ABD'de Gözaltına Alındı

E-posta Yazdır

Ferguson'daki olayları takip eden Bilgin Şaşmaz, önce ölümle tehdit edildi, ardından darp edildi ve kelepçe takılarak gözaltına alındı. ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesi sonrası olayların patlak verdiği St. Louis kentinin Ferguson mahallesi yakınlarında göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen Bilgin Şaşmaz, polisin sert müdahalesine maruz kaldı. Şaşmaz polis tarafından önce "öldürülmek"le tehdit edildi. Polisler kısa süre sonra, haber takibinde ısrar eden Şaşmaz'ın üzerine çullanarak, yere yatırdı. Yüzüne ve sırtına bastırılan Şaşmaz'a plastik kelepçe takıldı. Şaşmaz 5 saat süreyle hücrede tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

New York’ta buruk bir Osmanlı Prensesi: Zeynep Osman

E-posta Yazdır

Zeynep OsmanSaltanat devam ediyor olsaydı Zeynep Osman röportajını New York’taki 150 metrekarelik bir dairede değil, Dolmabahçe Sarayı’nda yapıyor olacaktık. Ancak biz asansörsüz, kirası 357 dolarlık o dairedeyiz.74 ve Lexington: Büyük kısmı dümdüz olan New York şehrinin nadir yokuş aşağı caddelerinden birisi burası. Madonna, Steven Spielberg, Spike Lee gibi ünlü isimler sadece birkaç sokak ötede oturuyor. Çoğunun kapısında, filmlerde görmeye alışık olduğunuz şapkalı apartman görevlilerinin olduğu binaların ‘penthouse’ olarak adlandırılan en üst katlarının ortalama kirası 15 bin dolar civarı. Biz ise başka bir ‘penthouse’dayız. Central Park manzarası ya da kapı görevlisi olmayan üç katlı bir binanın en üst katında, birkaç sene önce vefat eden, Osmanlı hanedanının imparatorluk döneminde dünyaya gelen son şehzadesi Ertuğrul Osman Osmanoğlu’nun eşi Zeynep Osman’ın evinde.

Prenses Zeynep Osman: Bir Daha Dünyaya Gelsem Osman Efendi İle Erken Tanışıp Evlenmek İsterdim

E-posta Yazdır

Zeynep Osman Hem Devleti Aliye Osmanlı tarafından hem de Afganistan tarafından Saray kökeni olan Zeynep Osman (Tarzi), geçtiğimiz hafta Amerika ve Türkiye’de gündem olan isimdi. İki odalı mütevazi evinden çıkarılmama mücadelesi New York Times’da haber konusu olunca bir anda Amerikan ve Türk basının ilgi odağı oldu. Zaman Gazetesi'nden Sezai Kalayci ve Orhan Akkurt, Zeynep Osman'la New York'taki evinde konuştu.

ABD'de Lidya Dönemine Ait Eserler Türk Yetkililere Teslim Edildi

E-posta Yazdır

ABD'de FBI yetkilileri, operasyonla ele geçirdikleri Anadolu'dan yurt dışına kaçırılan Lidya Dönemi'ne ait tarihi eserleri Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne teslim etti. Türkiye'nin yoğun girişimleri ve Amerikan emniyet makamlarıyla işbirliği sonucu, FBI yetkilileri tarafından ele geçirilen Lidya Uygarlığına ait 10 tarihi eser, Washington Büyükelçiliği'nde düzenlenen törenle Türk yetkililere teslim edildi. Törene Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Federal Araştırma Bürosu FBI'ın Uluslararası Operasyonlar Birimi Direktör Yardımcısı John Boles ile Büyükelçilikteki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği yetkilileri katıldı.

Dr. Öz 2015 Konferanslarına Katılmayacağını Açıkladı

E-posta Yazdır

Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi (ATAA) tarafından 2015 yılında yapılması planlanan etkinlikler kapsamında konferans serilerine davet edilecek isimlerden biri olarak duyurulan Dr. Mehmet Öz, etkinliklere katılımının söz konusu olmadığını açıkladı. Hürriyet Daily News gazetesine konu olan ATAA 2015 planı ile harekete geçen Ermeni haber siteleri, ünlü kalp cerrahı ve televizyon şovmeninin sözcüsünden herhangi bir şekilde etkinliklere karışmayacağını duyurdu. Los Angeles merkezli Asbarez haber sitesi, planın başlamadan engelle karşılaştığını yazdı.  Coca Cola CEOsu Muhtar Kent ve Dr Öz aleyhine kampanya başlatan Ermeni diasporası, kurduğu baskının ilk meyvesini aldı. ATAA Master Planı ile ilgili sadece bir düşünceden ibaret olan Dr Öz gibi ünlü isimleri konferanslarda ağırlama planı hayata geçmeden son buldu.

New Yorklu Tükler Oylarını Türkevi Binasında Kullanacak

E-posta Yazdır

T.C. New York Başkonsolosluğu, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde New York Başkonsolosluğu’na kayıtlı olan vatandaşların, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oylarını Türkevi binasında kullanabileceklerini duyurdu. New York Başkonsolosluğu’nun duyurusu şu şekilde:“Değerli vatandaşlarımız,

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurtdışında birinci tur oylama,
31 Temmuz – 3 Ağustos 2014 tarihleri arasında, ihtiyaç olması durumunda ikinci tur oylama ise 17 Ağustos – 20 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yurtdışındaki seçmen vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları zorunludur.

Vatandaşlarımızın,  Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden kontrol etmeleri önerilmektedir.
https://www.ysk.gov.tr/ysk/YurtDisiSecmenSorgu.html

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde New York Başkonsolosluğuna kayıtlı olan vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oylarını Türkevinde kullanabileceklerdir.
Adres: 821 UN Plaza, New York, NY 10017

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmadığını tespit eden vatandaşlarımızın, oy kullanabilmeleri için aşağıdaki yöntemlerden biriyle adres beyanında bulunmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımız;

a) Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek Adres Beyan Formunu doldurmak suretiyle; veya,

b) Adres beyan formunu eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla Başkonsolosluğumuza göndermek suretiyle; veya,

c) Adres beyan formunu eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikteposta yoluyla İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ya da nüfus kayıtlarının bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne göndermek suretiyle adres beyanında bulunabilirler.

Saygıyla duyurulur.

T.C. New York Başkonsolosluğu

Adres: Turkish Consulate General 825 Third Avenue, 28th Floor New York, NY 10022

A Milliler Amerika Maçında 2-1 Mağlup

E-posta Yazdır
Turk Avenue - A Milli Takımımız yaz hazırlık kampındaki dördüncü ve son maçında ABD milli takımına 2-1 mağlup oldu. A Milli Takımımız, yaz kampındaki dördüncü ve son hazırlık maçında Jürgen Klinsmann yönetimindeki ABD ile karşı karşıya geldi. New Jersey eyaletinin Harrison kentinden oynanan karşılaşmayı ABD 2-1 kazandı.


Redbull Arena evsahipliğindeki bir maçta seyirci rekorunun kırıldığı müsabakada 26,672 kişi mücadeleyi izledi. Amerikan Futbol Federasyonu tarafından satışa sunulan biletlerde en fazla 6 adet bilet satın alınabilme imkanı olduğu için Türkler stadyumda dağınık sekilde maçı izledi. Türklerin yüzde 80 gibi büyük bir çoğunluğunun yaşadığı New York ve New Jersey eyaletlerinde hiçbir dernek veya kurum maç organizasyonunda ortak hareket edemedi.

Maç sırasında Fenerbahçe USA tarafından yaptırılan Adalete Fener Yak t-shirtü giyen iki Fenerbahçelinin Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile çektirdiği fotoğraf sosyal medyaya damgasını vurdu. Rakip takım taraftarları Demirören ve yönetimini tarafsız olmamakla suçlandı. Demirören ise foroğrafı çektirdikten sonra t-shirtte ne yazdığına dikkat etmediğini, İngilizce bir şeyler yazdığını sandığını söyledi.
 
İlk yarıda kaleci Onur-un koruduğu kalenin arkasında yer alan Amerikalı taraftarların çoşkusu dikkat çekerken. Maça Dünya Kupası resminin yer aldığı The New American Dream yazılı bir pankart açan taraftarlar, takımlarından Dünya Kupasında başarı beklediklerini duyurdu. Maça pek çok Türk, tuttukları takımların ve Türkiye formalarını giyerek geldikleri gözlendi.
Ev sahibi ekibe galibiyeti getiren golleri 26.dk Fabian Johnson ve 52. dakikada Clint Dempsey kaydetti. Millilerimiz tek sayısını ise 90. dakikada penaltıdan Selçuk İnan kaydetti.

Bu mağlubiyetle A Milli Takımımız 3 maçlık galibiyet serisine de son vermiş oldu.

Türkiye, yaz kampının Avrupa ayağında Kosova maçını 6-1, İrlanda Cumhuriyeti maçını 2-1 kazandı. Honduras maçını da 2-0 yenen milliler, 3 maçta 3 galibiyet elde etmişti.

MAÇTAN DAKİKALAR
8. dakikada Jones hata yaptı, topla buluşan Oğuzhan bekletmeden kaleye gönderdi. Top kalecinin kucağında kaldı.

12. dakikada ceza sahasındaki karambolde topla buluşan Nuri Şahin kaleye vurdu, top kale yan direğine çarparak dışarıya gitti.

20. dakikada Caner  ortaladı. Ceza sahası içinde müsait durumdaki Selçuk kötü vuruş yapınca A Milli Takım golden oldu.

21. dakikada Bradley gole çok yaklaştı. Kaleci Onur tarafından engellenemeyen topu Ozan kale önünden uzaklaştırarak golü önledi.

26. dakikada ABD ilk golünü attı. Bradley ile paslaştıktan sonra ceza sahasında topla buluşan Johnson düzgün bir vuruşla takımını 1-0 öne geçirdi.

Karşılaşmanın ilk devresi ABD 1-0 üstün bitirdi.

51. dakikada Ahmet İlhan Özek sağ çaprazdan ceza sahasına girerken sert vurdu ancak kaleci Guzan yatarak topa hakim oldu.

52. dakikada Hakan Balta büyük hata yaptı. Topla buluşan Dempsey takımını 2-0 üstünlüğe taşıyan golü attı.

60. dakikada orta alandan aldığı güzel pasla sağ çaprazdan ceza sahasına giren Gökhan şutunu attı ama kaleci Guzan kornere çeldi.

71. dakikada Mustafa Pektemek, ceza sahası içinde seken topa müsait pozisyonda gelişine vurdu ancak top yandan auta gitti.

81. dakikada Altidor çalımlarla ceza sahasına girerek kaleciyle karşı karşıya kaldı. Kaleci Onur, yerden gelen şutu yatarak kornere çeldi.

83. dakikada Bilal Kısa tarafından kaleye uzak mesafeden gönderdiği şutu kaleci Brad Guzan kornere gönderdi.

90. dakikada kazanılan penaltı atışını gole çeviren Selçuk İnan, farkı bire indirdi: 2-1.

Karşılaşma 2-1 ABD  üstünlüğüyle sona erdi.

ABD: 2 - TÜRKİYE: 1
Stat: Red Bull Arena
Hakemler: Slim Jedidi, Anouar Hmila, Yamen Melloulchia
ABD: Howard (Dk. 46 Guzan), Besler (Dk. 46 Brooks), Cameron, Chandler, Johnson (Dk. 64 Yedlin), Bradley, Davis (Dk. 64 Green), Jones (Dk. 46 Zusi (Dk. 69 Diskerud), Dempsey, Altidore
Türkiye: Onur Kıvrak, Gökhan Gönül, Hakan Balta (Dk. 83 Uğur Demirok), Caner Erkin, Tarık Çamdal (Dk. 46 Ahmet İlhan Özek), Selçuk İnan, Oğuzhan Özyakup (Dk. 67 Olcan Adın), Nuri Şahin (Dk. 70 Hakan Çalhanoğlu), İshak Doğan (Dk. 46 Mustafa Pektemek), Ozan Tufan, Mevlüt Erdinç (Dk. 80 Bilal Kısa)
Goller: Dk. 26 Fabian Johnson, Dk. 52 Dempsey (ABD), Dk. 90 Selçuk İnan (Türkiye)

Amerikalı Türkler Çılgınca Dernekleşiyor Araştırma Haberine Ödül

E-posta Yazdır

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün bu yıl 29uncusunu düzenlediği ve ilk kez yurt dışından da medya temsilcilerinin katıldığı Yerel Medya Özendirme Yarışması sonuçlandı. Turk of America Dergisi ve Turk Avenue iş portalı kurucu ortağı ve genel yayın yönetmeni Cemil Özyurt, Araştırma Dalında, Amerikadaki Türkler Çılgınca Dernekleşiyor haberi ile ödüle layık görüldü. Araştırma, 2013 yılı içinde Amerikalı Türklerin sahip olduğu tek haftalık Türkçe gazete olan Posta 212 gazetesinde yayınlanmıştı.
1973’ten bu yana Anadolu Basınını Özendirme Yarışması adı altında düzenlenen geleneksel yarışmaya yazılı basının yanı sıra, bu yıl ilk kez yerel internet haber sitesi, radyo ve televizyon haber programı dalları da eklendi. Yurt dışındaki Türkçe yayın yapan basın kuruluşlarında görev yapan gazetecilerin de katılımına açılan yarışmanın ismi bu nedenle “Yerel Medya Özendirme Yarışması” olarak değiştirildi.

Jüri üyeleri arasında; RATEM Başkanı Dursun Güleryüz, Milliyet.Com.tr Yayın Yönetmeni Ercüment İşleyen, TRT Türk Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat gibi birçok önemli ismin yer aldı.

Toplam 11 farklı kategoride 33 kişinin ödül aldığı yarışmada yurt dışından sadece iki isim ödül aldı. Özyurt dışında Radyo Haber Program dalında Kırgız Manas Radyosu adına katılan Sharizat Ibraeva, Medeniyetlerin Kaynaşması/Benim Aytmatovum eseri ile aldı. Ödül alan isimler Muğla, Kastamonu, Batman, Trabzon, Eskişehir, Erzurum, Sakarya, Kayseri, Zonguldak, Samsun, Bursa, Van, Konya, Yozgat, Hatay, Nevşehir, Uşak, Çorum, Denizli ve Bayburt gibi farklı illerin yerel medya temsilcilerinden oluştu. Ödül töreni 10 Haziran Salı günü Ankarada gerçekleştirilecek.29.  YEREL  MEDYA  ÖZENDİRME  YARIŞMASI  SONUÇLARI

Gazete  Haberi  Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. Kristal  Çıkar  Türk  Bakar (Mutlu  Hazer, Gazete  Milas,  Muğla)
2. Ölüsü  de  Hastası  da  Tabutta  Taşınıyor!!! (Vedat  Yunus  İkizoğlu,  Kastamonu  Sözcü  Gazetesi,  Kastamonu)
3. Gözyaşı  Değil  Çözüm (Arif  Arslan,  Çağdaş  Gazetesi,  Batman)

Mizanpaj Dalında  Dereceye  Giren Eserler
1. Karadenizde  Son  Nokta  Gazetesi (İlayda  Kara,Trabzon,  21/03/2013)
2. 2  Eylül  Gazetesi (Türker  Atak, Eskişehir,  30/04/2014)
3. Pusula  Gazetesi (Ahmet  Aygün, Erzurum  15/12/2013)

Araştırma Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. Şehirde  Molozlar  Kalktı  ama  Gönüllerdeki  Enkaz  Duruyor (Tarık  Bulut, Sakarya  Yenihaber  Gazetesi, Sakarya)
2. Kayseri  Anadolu  Haber  Gazetesi (Selma  Kara,  Kanlı  Maç,  ,  Kayseri)
3. Amerikadaki Türkler  Çılgınca  Dernekleşiyor (Cemil  F.  Özyurt,    Posta  212,  ABD)

Röportaj Dalında  Dereceye  Giren 
1. Madende  Kadın  Olmak, (Hülya  Kıral, Halkın  Sesi  Gazetesi,  Zonguldak)
2. Mikro  Kredi  Makro  Umutlar (Ayşe  Nur  Bayram, Pusula  Gazetesi,  Erzurum)
3.Civatayı Sesinden  Tanırım (Seyhan  Demir, Haber  Gazetesi  Samsun)

Fotoğraf Dalında  Dereceye  Giren Eserler
1. Balıkçı  Kadın,(Kenan  Gürbüz, Muğla  Gündem  Gazetesi,  Muğla)
2. Bir  Kış  Masalı (Ceyhun  Hüseyinoğlu,  Kastamonu  Sözcü  Gazetesi,  Kastamonu)
3. 5  Aylık  İçme  Suyu  Kaldı!!!, (Vedat  Yunus  İkizoğlu,  Kastamonu  Sözcü  Gazetesi,  Kastamonu)

Türkçenin  Doğru  Kullanımı Dalında  Dereceye  Giren 
1. İlk  Osmanlı  Hekimi,Sultanların  Şairi:  Şeyhi (Asuman  Kurt  Öge,  Şehrengiz  Dergisi,  Bursa)
2. Bursa  Kimliğini  Geri  İstiyor (Rıza  Ertekin, Şehrengiz  Dergisi,  Bursa)
3. Arabeskin  Tahinine  Bursadan  Yön  Verdi (Serhat  Tuncel, Şehrengiz  Dergisi,  Bursa)

Makale‐ Yorum  (Politika­‐Ekonomi‐Kültür­‐Turizm‐Spor) Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1.Şığ  Ali  ve  Güzel  Ülkem (Bişar  Ulutaş,  Bölge  Gazetesi,  Van)
2. Konya  Sanayisinin  Çekleri (Kerem  İşkan, Konya  Merhaba  Gazetesi,  Konya)
3. Göçmen  Kuşlar(Yahya  Aksoy,  Sorgun  Postası,  Yozgat)

Köşe  Yazısı Dalında  Dereceye  Giren 
1. Barış  Mümkün  Mü? (Engin  Arapoğlu,  Yeni  Sakarya  Gazetesi,  Sakarya)
2. Ne  Zaman  Döneceğiz (İzziddin  Nazlı, Hatay  Söz  Gazetesi,  Hatay)
3. AÜ  Açılışında  İnanılmaz  Olay (Murat  Atikel, 2  Eylül  Gazetesi,  Eskişehir)

Televizyon  Haberi Dalında  Dereceye  Giren 
1. Hastaların  Merdivenle  İmtihanı? (Samet  Kuyrukcu,  KONTV,  Konya)
2. Kapadokya  TV  Savaşın  İçinde (Behçet  Alkan,  Kapadokya  TV  ,  Nevşehir)
3. Karun  Hazineleri (Utku  Demiröz,  Egem TV,  Uşak)

Radyo  Haber  Programı Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. Medeniyetlerin  Kaynaşması/Benim  Aytmatovum (Sharizat  Ibraeva,  Manas  Radyosu, Kırgızistan)
2. Akıllı  Ulaşım  Sistemleri (Uğur Çınar, Çorum  Umut  Radyo,  Çorum)
3. İçimizden  Biri (Sermin  Selda  Polat,  Kolej  FM,  Kayseri)

Internet  Haber  Sitesi Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. www.denizlihaber.com (Sedat  Kurt,  Denizli  Haber,  Denizli)
2. www.bursadabugun.com (Murat  Barbaros  Koçanalı,  Bursa’da  Bugün,  Bursa)
3. www.bayburtpostasi.com.tr (Mehmet  Ali  Kürşat  Okutmuş,  Bayburt  Postası, Bayburt)

Sayfa 6 / 88