Güney Afrikalı Maden Milyoneri ODTÜ Mezunları

E-posta Yazdır

Güntay Şimşek - Habertürk - Güney Afrika’da 3 Türk’ün böylesine ilginç bir gelişmeye imza attığını birisinden duymuş olsaydım, inanmazdım. Ama geçen hafta gidip gözlerimle görünce durum değişti. Alt orta sınıf aileden gelen ODTÜ mezunu 3 genç mühendisin sıfırdan başlayıp kısa sürede Güney Afrika’da 300 milyon dolar ciro yapan bir şirketle karşımıza çıkmaları ancak yerin altında maden bulmakla açıklanabilir.Zaten onlar da madeni önce Güney Afrika’da bulmuş, sonra Türkiye’deki yatırımlarıyla 2011’de isimlerinin baş harflerinden oluşan VTG Holding’i kurmuşlar. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kantarcıgil (1976) Türkiye’de holdingin başında durup Güney Afrika ve Kolombiya’daki yatırımları yakından takip ederken, yurtiçinde de ülkemizin en büyük nikel rezervinin bulunduğu Manisa’daki Europan Nikel’den (ENK) 40 milyon dolara satın aldıkları Çaldağ Nikel Madencilik AŞ’yi 450 milyon dolar yatırımla hayata geçirmeye çalışıyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vuslat Bayoğlu (1974) ve yönetim kurulu üyesi Tarık İmre (1973) ise ağırlıkla Güney Afrika’da geleceklerinin mimarı olan Johannesburg yakınlarındaki kömür sahalarının başında duruyor.

Hikâyeleri ise oldukça ilginç. Birkaç defa ortak girişimlerde bulunmuşlar, hatta ofis açmak için 8 bin dolar para bulmakta bile zorlanmışlar. Ve açamamışlar. Güney Afrika’da tekstil işine girip başaramamış ve tekrar dibe vurmuşlar. Ama madencilik alanında üçünün de çeşitli yerlerde küresel tecrübeleri oluşmuş.

Ve bir gün şanslarını bu alanda denemeye karar vermişler. Ellerindeki yaklaşık 200 bin dolarlık birikimle kömür keşif sahalar alıp sondaj çalışmalarına başlamışlar. Fakat yapılan 10 yakın sondaj hep negatif olmuş ve paralarını eritmiş. Son bir şans olarak sondaj yapan şirket sahibinin önerisiyle, keşif sahasındaki bataklıkta sondaj yapılmış. Ve aranan kömür yaklaşık 5 metrelik derinlikte bataklıkta bulunmuş ve 3 ODTÜ’lü kafadarın geleceğini değiştirecek adımın başlangıcı olmuş. Bataklıktan zirveye doğru dersek yanlış olmaz.

Yönetim Kurulu Başkanı Kantarcıgil Meksika, Dubai ve Güney Afrika’da altın ticareti ve maden alanında faaliyet gösteren şirketlerde profesyonel yöneticilik yapmış. Bayoğlu’nun Güney Afrika tecrübesi çeşitli işkollarında olmuş, son olarak kömür ticareti yaparak, kömürün değerini keşif sahalarıyla taçlandırmak için arkadaşlarıyla yola çıkmış. İmre ise Güney Afrika’da yüksek lisans yaparak başarılarına teorik katkı sağlayacak tarafı da ihmal etmemiş. Neticede üçünün de yolu ODTÜ’den sonra Güney Afrika’da kesişmiş, ancak madenciliğe başlama kararını Dubai’de almış, eşzamanlı olarak Türkiye ve G.Afrika’da 2006’da şirket kurmuşlar. İlk işleri de kömür ticareti olmuş. VTG Holding, Afrika’da, Hakkano Colliery ve Schoongezicht isimli kömür madenlerinde üretim yapıyor, 5 sahada ise arama faaliyetini sürdürüyor. Yıllık 2 milyon ton kömür üretimi gerçekleştiren şirket, üretiminin yüzde 70’ini G.Afrika’dan Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ile Doğu Afrika ülkelerine ihraç ediyor.

Hakkano Colliery kömür madeninde yıllık 1 milyon ton 6 bin-6 bin 300 kcal/kg kömür üretiliyor ve toplam rezervi 9.6 milyon ton. Diğer kömür madeninde ise yıllık 1 milyon ton üretim yapılırken, onun toplam rezervi ise 8 milyon ton. Fakat asıl önemlisi, 3 genç mühendisin yurtdışında bu işi yapabilme becerisini göstermekle kalmayıp sürekli geleceği hedeflemeleri. Çünkü G.Afrika’da diğer 5 saha içinde yer alan Old Largo’da ise bu yıl içinde üretime başlamayı planlıyorlar. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarında faaliyet göstermek için hedefleri var. VTG Holding’in Güney Afrika’daki tesisi ise ülkenin yıllık 320 milyon ton civarındaki kömür üretiminde yüzde 1.5 paya sahip.

G. AFRİKA'DA 10 YILLIK REZERV
G.Afrika’daki rezervi 10 yıl daha üretime yeterli olan VTG, kömür ihracatını artırmak üzere, Maputo Limanı’nda yıllık 1 milyon ton, Richards Bay Kömür Terminali’nde 175 bin ton ve Richards Bay Limanı’nda 200 bin ton olan stok alanını şirket alarak artırmayı planlıyor.

GÜVENLİK İÇİN AYLIK DENETİM YAPTIRIYOR
G.Afrika, önemli madencilik ülkeleri olan ABD, Avustralya ve Kanada gibi maden sektörü üzerinde son derece gelişmiş bir denetim mekanizmasına sahip olması sebebiyle VTG de çalıştırdığı madenlerde, keşif hakları, maden ruhsatları nedeniyle oluşacak sağlık, güvenlik ve çevre riskleri konusunda aylık denetim yapan bağımsız firma ve danışmanlarla çalışıyor. Ayrıca istihdam ettiği işyeri doktorları, çevre mühendisleri ve maden güvenliği uzmanları da var.

G. AFRİKA'DAKİ OPERASYONLARINI BÜYÜTECEK
VTG, ülkedeki 2 milyon ton olan üretim kapasitesini 2012 yılı içerisinde 6 milyon tona yükseltecek. Üretimin yanı sıra, ülkedeki kömür ihracat hacmini de büyütmek isteyen şirket, bu kapsamda liman ve terminallerdeki stok alanı kapasitesini şirket satın alarak artıracak. VTG Holding öte yandan, 2012 yılı içerisinde Güney Afrika’da yeni bir kömür yıkama tesisini devreye sokacak.

Hollanda İşadamlarına Vizeyi Kaldırdı

E-posta Yazdır

Hollanda Danıştayı, Türk işadamlarının bu ülkeye vizesiz girebileceklerine ve ikamet izni almadan 3 ay kalabileceklerine karar verdi. Türk işadamı Cahit Yılmaz'ın 14 Şubat 2011 tarihinde Haarlem Mahkemesinde kazandığı davaya Hollanda Göç ve Mülteciler Bakanlığı'nın yaptığı itirazı değerlendiren Danıştay, Yılmaz'ın davasını bireysel nedenlerden dolayı bozdu.


 


Danıştay, kararında, Hollanda'nın Türk işadamlarına uyguladığı vizenin haksız olduğuna karar vererek, Türk işadamlarının ülkeye vizesiz girebileceklerini ve en fazla 3 ay ikamet izni almadan kalabileceklerini hükmetti.

Danıştay, Hollanda'nın uyguladığı vize kararının Türkiye ile AB arasında imzalanan 1963 tarihli Ankara Antlaşması'nın 9. Maddesiyle, 1973 tarihli katma protokolün 41. maddesine aykırı olduğuna karar verdi.

Uzun yıllardır bu yöndeki hukuki mücadeleyi yürüten ve Cahit Yılmaz'ın da avukatlığını yapan Ejder Köse ve Ali Durmuş, Danıştay'ın aldığı kararın tarihsel önemde olduğunu belirterek, "Bu karar tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi.

Davanın iki boyutu olduğunu, birinci boyutunun bireysel, ikinci boyutunun ise genel olduğuna işaret Köse, Avrupa çapında ilk kez alınan bu kararın Hollanda özelinde emsal teşkil ettiğini söyledi.

-"Siyasi kararı bekleyin"-

Kararın yalnızca işadamlarına yönelik kısa süreli vizesiz hakkı barındırdığını ifade eden Köse, vatandaşlara herşeye rağmen vizesiz gelmemeleri uyarısında bulunarak, bu konuda siyasi kararın beklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Bu daha ilk kararımız ve bütün Türk vatandaşların vize muafiyetini elde edene kadar mücadele edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın" diyen Köse, şöyle konuştu:

"Bu karar gereği hukuken Türkiye'den Hollanda'ya gelen Türk işadamları pasaport, ticaret odası sicil kaydı, meslek odası kaydı, Hollanda'da iş görüşmesini teyit eden bir davet mektubu gibi belgelerle beraber vizesiz girişte ısrar edebilirler. Ancak yine de vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Kendilerine şimdilik vizesiz gelmelerini tavsiye etmiyoruz. Şimdiki kanun ve yönetmeliklerinin Hollanda hükümeti tarafından değiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde sınırda sorun yaşayabilirler. Hollanda bir hukuk devletidir ve hukukun üstünlüğünü şartsız kabul edilmesi ilkesi çerçevesinde, ben Hollanda devletinin böyle bir karar alacağından şüphem yoktur."

Hollanda'da çok heyetli Haarlem Mahkemesi, vizesiz Hollanda'ya girmek isterken Schiphol havaalanından geri döndürülen Türk işadamı Cahit Yılmaz'ın üç sene önce açtığı davada, Türkiye ile AB arasında 1963'te imzalanan Ankara Antlaşması ve ona istinaden 1973 tarihli katma protokolün 41. maddesini kaynak göstermişti. Göç ve Mülteciler Bakanı, mahkemenin bu kararına karşı Danıştay'da itirazda bulunmuştu. Cihan

Perakende Zincirinde Fas Tamam, Sırada Mısır Var

E-posta Yazdır

BİM Marketleri'nin Fas'la başlayan yurtdışı atağı Mısır ile devam ediyor. 2,5 yıl içinde Fas'taki mağaza sayısını 80'e çıkaran şirketin aynı başarıyı Mısır'da da yakalayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Şirketin finansal operasyonlarından sorumlu yöneticisi Haluk Dortluoğlu, altyapı çalışmalarına başladıklarını belirterek, ilk marketi 2013'te açmayı planladıklarını söyledi.


 


Nisan 2009'da 10 mağaza ile Fas'a giriş yapan gıda perakendecisi BİM, rakamı 80'e çıkardı. Ulaştıkları mağaza sayısı ile Fas'ın en büyük gıda perakendecisi haline geldiklerini açıklayan BİM İcra Kurulu Üyesi ve şirketin operasyonlardan sorumlu yöneticisi Galip Aykaç, yıl sonuna kadar mağaza sayısını 126'ya çıkaracaklarını söyledi. Yaklaşık 25 milyon TL'lik bir yatırım ile bunu gerçekleştireceklerini ifade eden şirketin finansal operasyonlardan sorumlu yönetici Haluk Dortluoğlu ise yeni hedeflerinin Mısır olduğunu açıkladı. Yönetimin kararı önceki gün aldığını vurgulayan Dortluoğlu, bu yılı altyapı hazırlıkları ile geçireceklerini, 2013'te de en az 10 mağaza ile 80 milyonluk Mısır'a yayılacaklarını kaydetti.

Mısır'da gıda ürünü satan noktaların yüzde 95'i bakkal. Dortluoğlu, "Dolayısıyla Mısır'da iş yapmamamız için bir sebep yok. Mısır ayrıca Ortadoğu'nun üretim üssü. Orada beynelmilel firmaların fabrikaları var. Bu da tedarik açısından sorun yaşamayacağımız anlamına geliyor." dedi. 'Bu, Arap Baharı'nın bittiği anlamına mı geliyor?' sorusuna, "Biz Mısır'da sorun görmüyoruz, bazı konular yerine oturuyor. Seçimler yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve anayasa yeniden şekillenecek. Mısırlı işadamları da gelecekten umutlu. Bunlar bize cesaret verdi." diye cevaplandırdı. Mısır'daki mağazalar da BİM adıyla kurulacak. Şirketin'in Suudi Arabistan ile ilgili de projesi mevcut. "Suudi Arabistan'a ilgimiz devam ediyor ama şu anda önceliğimiz Mısır oldu." diyen Dortluoğlu, Türkiye'de de büyümelerini hızla sürdüreceklerini söyledi. Şirket, 2011'de 338 yeni mağaza açtı ve toplam mağaza sayısını 3 bin 289'e çıkardı.

 

"Şu an ise mağaza sayımız 3 bin 345'e ulaştı. Bununla yetinmeyeceğiz. Bu yıl toplamında 400 yeni mağaza açacağız. Türkiye'deki toplam mağaza sayımız ise 3 bin 700'ü bulacak." dedi. Yıl için 5 de yeni depo açacaklarını kaydeden Dortluoğlu, "Tüm bunlar 2 bin 300'e yakın yeni istihdam anlamına geliyor." dedi. Geçen yıl 183 milyon TL yatırım yaptıklarını kaydeden Dortluoğlu, bu yıl ise 300 milyon TL yeni yatırım planladıklarını ifade etti. Bunun 25 milyon TL'si Fas, geri kalan kısmı ise Türkiye içinde yapılacak. BİM, Deloitte'un 2012 için hazırladığı perakende raporuna göre, dünyanın en büyük 250 perakende şirketi içinde 194. sırada yer almıştı. Aynı raporda 2005-2010 arasında ortalama yüzde 31 büyüme ile 'gelişme sıralamasında' 7. sıraya yerleşen şirket, katma değer oluşturma kategorisinde ise 2. sıraya oturarak dikkat çekmişti. Şirket, Brand Finance'ın yeni açıkladığı dünyadaki markaların değerlerine ilişkin araştırmada da 1,2 milyar TL'lik değeri ile Türkiye'nin 'en değerli 10. markası' olarak dikkat çekti.

Satıştaki marketlerle ilgilenmiyoruz

BİM İcra Kurulu Üyesi ve operasyonlarından sorumlu yöneticisi Galip Aykaç, 2011 yılında Şok'un Ülker'e satıldığını hatırlatarak, "Bir iki yıl benzer gelişmeler yaşanacağını bekliyoruz." dedi. "Şok'un satışı sizin işinizi zorlaştırır mı?" sorusuna, "Şok bizim için satılmadan önce de rakipti." cevabını veren Aykaç, ''A101'in de bu yıl satışı söz konusu. İlgileniyor musunuz?" sorusuna, "Biz satışlarla ilgilenmiyoruz ama sektörde konsolidasyon bekliyoruz." dedi. Aykaç, 2012'nin zor bir yıl olacağı beklentisi ile ilgili olarak da, "Ülke ekonomisi ile ilgili çok karamsar söylentileri biz de duyuyoruz. Fakat geride kalan iki ay, söylenenleri desteklemiyor." diye konuştu.

Cirosu 8,2 milyar liraya çıktı

Türkiye'de meyve suyu pazarının büyüklüğü 1 milyar dolar olarak ölçülüyor. Geçen yıl cirosunu 6 milyar 574 milyon TL olarak açıklayan BİM, rakamı yüzde 24,6 artışla 8,2 milyar TL'ye çıkardı. Aşağı yukarı bir meyve suyu endüstrisi kadar ciro artışı sağlayan şirketin, net kârı da yüzde 22 artışla 299 milyon TL'ye yükselirken, net kâr marjını ise geçen yıl ile aynı oranda yüzde 3,7'de tuttu. Gelirlerin ve kârın artmasına rağmen net kâr marjını geçen yıl ile aynı oranda tutmalarını, şirketin finansal operasyonlardan sorumlu yöneticisi Haluk Dortluoğlu, şu sözlerle açıkladı, "Net kârımızın yükselmesine sattığımız ürünlerin fiyatlarını düşürerek izin vermiyoruz."


ARİF BAYRAKTAR İSTANBUL   - Zaman

Afrika Türk Yatırımcıların Radarında

E-posta Yazdır

Türk yatırımcıların son yıllardaki gözde kıtası Afrika'ya bir yatırım daha geldi. Lojistik, liman işletmeciliği, gıda, kimya ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren Latek Holding, Kenya'nın en büyük Türk yatırımını, LTKHOME markasıyla açtığı yapı market ile gerçekleştirdi. Latek Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, Kenya üzerinden Afrika'ya yayılacaklarını ve 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım hedeflediklerini söyledi.


 


AFRİKA ÇOK ÖNEMLİ PAZAR

Kenya'nın başkenti Nairobi'deki LTKHOME mağazasının açılışında konuşan Erdoğan, yeni yatırım stratejilerinin içerisinde Afrika'nın çok önemli olduğunu söyledi.

Afrika genelinde 5 yılda 100 milyon dolarlık bir yatırım planladıklarını ve bölgenin en büyük Türk yatırımcısı olacaklarını anlatan Erdoğan,
"Afrika çok önemli bir pazar. Biz yapı marketlerinden inşaata, enerjiden liman işletmesine, depolamadan dağıtıma kadar çeşitli alanlarda yatırımlar yapacağız. En büyük yatırımız ise enerji alanında olacak" dedi.

MOMBASA LİMANI'NDAN DOĞU AFRİKA'YA

/_np/2036/14172036.gifDoğu Afrika’ya açılan en önemli kapılardan biri olan gördükleri Mombasa Limanı’nda da geçici depolama ve gümrük sahaları açacaklarını dile getiren Erdoğan, burada yapılan yatırımın 150 milyonluk bir pazara ulaşma imkânı sağladığını vurguladı.

Erdoğan, "Mombasa’daki yatırımlar sayesinde önce Doğu Afrika’ya odaklanacak, sonrasında Güney Afrika’ya ineceğiz" diye konuştu.

BÜTÜN ÜRÜNLER TÜRKİYE'DEN GELECEK

LTKHOME mağazalarında sadece Türkiye'den getirecekleri ürünleri satacaklarına dikkat çeken Erdoğan, Afrika’yı Türk ürünlerinin kalitesiyle tanıştıracaklarını ve bir Türk markası olarak büyüyeceklerini kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kenyalı ortağımız Zynamat Group ile Nairobi’deki açtığımız mağazanın büyüklüğü 2 bin metrekare. Kenya’da açacağımız ikinci mağazayı ise 10 bin metrekarelik alana kuracağız. Afrika’da yapı marketi konseptinin bir örneği yok. Bu konsepti ve bu büyüklüğü ilk kez biz getiriyoruz. Sergileyeceğimiz Türk mallarına büyük ilgi olacağını düşünüyoruz."

Erdoğan, iki yıl içinde Uganda, Güney Sudan, Tanzanya, Ruanda, Burundi ve Mozambik'te de LTKHOME yapı marketleri açacaklarını ifade etti.

ÇİNLİLERE MEYDAN OKUYORUZ

Kenya'da Çin mallarının en yüksek kaliteli ürünler olarak algılandığına dikkat çeken Erdoğan, ancak bu ürünlerin Türk ürünlerinin kalitesi ile karşılaştırılamayacağını kaydetti.

Çinlilerin uzun yıllar önce pazara girdiklerini ve özellikle gümrük işlemlerinde çok avantajlı durumda olduklarını anlatan Erdoğan, "Şimdi ilk kez Türkiye'den büyük firma gelip onlara karşı meydan okuyor. Üstelik onların fiyatlarından da ucuza satıyor. Biz bu rekabette başarılı olacağımıza inanıyoruz" dedi.

KENYA'DAN 5 BAKAN KATILDI
LTKHOME'un Nairobi'deki açılışına Kenya hükümetinden 5 bakan katıldı.

Kenya hükümetinin yatırımlar için kendilerine büyük destek verdiğini belirten Levent Erdoğan, ülkenin gelişmiş bankacılık sistemi ve avantajlı coğrafi konumu ile Afrika’ya açılmak için çok önemli bir kapı olduğunu ifade etti.  

Başbakan Yardımcısı Moses Mudavadi, Latek Holding’in Kenya'da olmasından dolayı mutlu olduklarını ve Kenya’yı üs seçip buradan Afrika'ya açılma fikirlerini desteklediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Moses Wetangula da ülkeye yabancı yatırımcı çekebilmek için yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. Tarım, enerji ve inşaat alanlarında yatırıma ihtiyaç olduğunun altını çizen Wetangula, yabancı yatırımlara destek vereceklerini belirtti. Eren Güler / hurriyet.com.tr

Bulgar Devine Turkcell Talip

E-posta Yazdır

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ, Bulgarian Telecommunications Company AD'nin (Vivacom) yüzde 93,99 oranında hissesinin satın alınması için teklif verilmesini kararlaştırdı.


 


Turkcell'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamada, ''Şirketimiz Yönetim Kurulu, Bulgaristan'da faaliyet gösteren telekom operatörü Bulgarian Telecommunications Company AD'nin (Vivacom) yüzde 93,99 oranında hissesinin satın alınması için teklif verilmesine karar vermiştir'' denildi.

AA

Merkel Cinayetlerden Ötürü Türklerden Af Diledi

E-posta Yazdır

Almanya’da aşırı sağcı Neo-Nazi örgütü tarafından öldürülen 8’i Türkiye kökenli 10 kişi, dün Berlin’de 1200 kişinin katıldığı tarihî bir törenle anıldı.Başbakan Merkel, “Cinayetlerin aydınlatılması, arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum” dedi.Cinayetlerin önlenememesinin, hatta kurbanların yakınlarından şüphe duyulmasının Almanya için utanç verici olduğunu belirten Merkel, “Bizi affedin” dedi.


 


Almanya’da 2000-2006 yılları arasında aşırı sağcı Neo-Naziler tarafından öldürülen 8 Türk, bir Yunanlı ve bir Alman polis anısına dün Berlin’de düzenlenen devlet töreninde Başbakan Angela Merkel, kurban yakınlarından af diledi. Merkel, Cumhurbaşkanı Vekili Horst Seehofer, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert ile kurban yakınları salona hep birlikte girdi.

‘ALMANYA İÇİN UTANÇ VERİCİ’

Törende ilk konuşmayı Başbakan Angela Merkel yaptı. Neo-Naziler tarafından işlenen bu cinayetlerin engellenmemesinin Almanya için utanç verici olduğunu belirtirken, cinayetlerden sonra kurbanların yakınlarından şüphelenilmiş olmasından dolayı kendilerinden af diledi. “Bizi affedin” diyen Merkel, davetlileri, kurbanları anmak amacıyla kısa süreli bir saygı duruşuna davet etti.


Aşırı sağcı canilerin yıllarca fark edilmeden toplumun içinde yaşayabilmiş olmasının Almanya için bir ilk olduğunu, bu nedenle kurbanların yakınlarının şüphelerini, öfkelerini ve yalnız bırakıldıklarını düşünmesini anlayabildiğini ifade eden Merkel, bunların hiçbir zaman ortadan kaldırılamayacağını ancak bu anma törenini de ailelerin yalnız olmadığını göstermek amacıyla düzenlediklerini kaydetti. Başbakan Merkel, bu cinayetlerin ve arkasında kimler olduğunun aydınlatılması ve ortaya çıkarılması için hukuk devletinin tüm imkanlarının kullanılacağı sözü de verdi.

‘BAŞBAKAN OLARAK SÖZ VERİYORUM’

Merkel, “Almanya Başbakanı olarak cinayetlerin aydınlatılması,  arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılması ve yargılanması konusunda her çabayı harcayacağıma söz veriyorum” dedi. Bu olayların bir daha yaşanmaması için önlemlerin alındığını ve çok sayıda araştırma komisyonunun kurulduğunu, Almanya’da insanların sadece farklı kültürden, dinden gelmelerinden ya da derilerinin renginden dolayı takibe uğramalarına ya da şiddete maruz kalmalarına izin vermeyeceklerini de söyledi.


‘O AŞAĞILAYACI VİDEOLARI İZLEDİM’

Merkel, katillerin hazırlamış olduğu videoları seyrettiğini ve bugüne kadar hayatında insanları bu kadar aşağılayan bir şey daha görmemiş olduğunu dile getirdi. Başbakan Merkel, bazen devlet olarak yeterli kalmadıklarını da kabullenmek zorunda olduklarını, demokrasi düşmanlarının, işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde etkili olmaya çalıştığını, tüm toplumun bunlarla mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

En basit ırkçı söylemlerin bile hassasiyetle izlenmesi ve vatandaşların uyanık olması gerektiğini belirten Merkel, Almanya’nın, refahını dünyaya açık bir ülke olması sebebiyle sağlayabildiğini ifade ederek, “Biz tek bir ülke ve tek bir toplumuz” dedi.

12 ‘FARKLI’ İNSAN 12 TAŞIDI
BÜYÜK anma töreni, Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi Orkestrası’nın Bach’ın eserini çaldığı esnada farklı din ve etnik yapıya mensup 12 gencin salona sırayla 12 mum taşıması ile başladı. Açılış konuşmasını Başbakan Merkel yaptı. Konuşmanın ardından orkestra, Cemal Reşit Rey’in eserini seslendirdi.

DIRANAS ŞİİRİ OKUNDU
Ahmet Muhip Dıranas’ın Kar şiiri ile birlikte, Erich Fried, Bertolt Brecht ve Josef Reding’in şiirleri yorumlandı. Yapımcı Mousse T. (Mustafa Gündoğdu) tören için uyarladığı Sting’in ‘Fragile’, John Lennon’ın ‘Imagine’ eserini çaldı.

Merkel’in ardından Neo-Naziler’in son kurbanı Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat, duygu dolu bir konuşma yaptı. Besmele çekerek konuşmasına başlayan İsmail Yozgat, Ombudsman Barbara John’un kendisine mektup göndererek 10 bin Euro tazminat isteyip istemediğini sorduğunu belirterek “Biz para  istemiyoruz” dedi.

‘BÜYÜK ABİLERİ’ BULUN
Konuşmasına üç isteği olduğunu belirterek devam eden Yozgat “Birinci isteğim katillerin ‘abileri’ yakalansın. Benim Alman adaletine güvenim tamdır” dedi.

İkinci isteğinin oğlunun adının doğduğu ve vurulduğu sokağa verilmesi olduğunu belirten Yozgat, üçüncü olarak da Neo-Naziler’in öldürdüğü 10 kurban adına bir vakıf kurulmasını istedi.

DOĞDUĞUM ÜLKEYİ TERK ETMEYECEĞİM
Neonazi cinayetlerinin ilk kurbanı Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek ile sekizinci kurban Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze Kubaşık kürsüye çıktı. Şimşek, cinayetten sonra kendilerinden şüphe duyulduğunu, polisin bile, babasının uyuşturucu ticaretiyle ilgilenmiş olabileceğini ima ettiğini ancak gerçeğin ortaya çıktığını söyledi. Semiya Şimşek, “Her şeye rağmen doğduğum bu ve kök saldığım bu ülkeyi terk etmeyeceğim” dedi.

NAZIM'LA VEDA
Gamze Kubaşık Nâzım Hikmet’in Davet şiirini Almanca okudu. Ardından sahnede bulunan 12 mumdan birini Semiya Şimşek alarak Gamze Kubaşık’a verdi. Mumu taşıyan Gamze önde, arkasında Semiya ile birlikte davetlilerin arasında salonu terk etti. Başbakan Angela Merkel ve diğer konuklar da Gamze ve Semiya’yı takip ederek salondan ayrıldı.

1200 KONUKLU TÖREN
Başkent Berlin’in ünlü Jandarma Meydanı’ndaki “Konzerthaus”da (Konser Evi) yapılan törene parti genel başkanları, sivil toplum örgütleri, Türkiye’den milletvekilleri dahil 1200 konuk vardı.

ACIYI KALBİMDE HİSSETTİM
Almanya’da köklü partilerin ortak cumhurbaşkanı adayı olan Joachim Gauck, törenden sonra Hürriyet’e, “Her şeyi kalbimde hissettim. Acıları, üzüntüleri, yaşanan kötülükleri her şeyi” dedi. Gauck, Almanya gibi demokratik bir hukuk devletinde ırkçılığa kesinlikle yer olmadığını belirtirken cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu konuya çok önem vereceğini dile getirdi. (Ahmet Külahçı - Ali Varlı -Murat Tosun- Süleyman Selçuk / Berlin, Hürriyet)
 

Medical Park Somali Hastanesi Hizmete Giriyor

E-posta Yazdır

Yaşadığı sefalet nedeniyle tüm dünyanın dikkatini çeken Somali’ye bir yardım eli de Medical Park’tan uzandı. Medical Park Hastaneler Grubu, 5 milyon dolar yatırım yaparak başkent Mogadişu’ya ülkenin en kapsamlı ve donanımlı hastanesini yaptı.


 

Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, “Yeryüzü Doktorları Derneği ile işbirliği yaptık. Hastanede yaşacağımız deneyimden sonra başka ülkere de yardım yapacağız” dedi. Bölgede yatırım yapmanın zor olduğuna dikkat çeken Usta, şu değerlendirmeyi yaptı: “Şartların bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmedik. Somali’de gerek güvenlik, gerek yerelde ciddi sıkıntılar var. Bunlar nedeniyle 5 ayda tamamlayabildik. Shifa adını verdiğimiz hastane Türkiye’deki 450 özel hastaneyle kıyasladığımızda ilk 100’ü zorlar. Bölgenin en üstün teknik teçhizatlı hastanesini kurduk.”
 

Londra\'da Bir Türk Öldürüldü

E-posta Yazdır

İngiltere'nin başkenti Londra'da Türk olduğu tahmin edilen bir kişi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Londra'nın kuzey bölgesindeki Turnpike Lane metro ve otobüs istasyonunda bugün öğleden sonra meydana gelen olayda, bir kişinin kimliği belirsiz kişi veya kişilerle silahlı saldırıda yaşamını yitirdiği bildirildi. İngiliz medyasında ölen kişinin Türk olduğu iddia ediliyor.


 


Scotland Yard, yaptığı açıklamada olayın Langham Road üzerinde meydana geldiği belirtildi. Olayın meydana geldiği cadde polis tarafından kapatılarak çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Saldırının meydana geldiği yerin yakınındaki Elizabeth Ross Hair and Beauty salonunda çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kadın ölenin Türk olduğunu belirtti.

Görgü tanığı bir kuaför salonu çalışanı ise olay sonrası dışarı çıktığında, öldürülenin yanında ağlayan bir bayan gördüğünü ve polislerin geldiğini ifade etti.

Çevredeki işyerlerinde çalışan görgü tanıkları da saldırganın 3 el silah sesi duyduklarını ve yerde yatmakta olan bir kişi gördüklerini bildirdiler.

Polis saldırıda hayatını kaybeden kişinin kimliğinin henüz belirlenmediğini kaydetti. Londra'da 1 Ocak tarihinde de Aaron McKoy adındaki bir kişi de Portpool Lane, Clerkenwell'da Clerkenwell House Wine Bar'da silahlı saldırı da öldürülmüştü. Turnpike Lane'deki olayla bu yıl içinde silahla öldürülen ikinci kişi olduğu belirtildi.

(CİHAN)
 

Sarkozy Tasarıyı Yeniden Meclise Getirmeyi Planlıyor

E-posta Yazdır

Fransa'da dün 77 senatör ve 65 milletvekili imzasıyla Anayasa Konseyi'ne götürülen inkar tasarısı sonrası Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ilk kez konuştu. Sarkozy tasarının Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmesi durumunda tasarıyı tekrar meclisin gündeme getireceği açıklamasında bulundu.


 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, bugünkü bakanlar kurulu toplantısında, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayılmasının öngören yasayı desteklemeyen bakanlarını eleştirdiği bildirildi.

Fransız Haber Ajansı, bugünkü bakanlar kurulu toplantısında Sarkozy'nin, ''yasayı desteklemeyen bazı hükümet üyelerini önlerini görmemekle suçladığını'' duyurdu.

Hükümetin ismini açıklanmasını istemeyen iki üyesinin görüşlerine atıfta bulunan Fransız Haber Ajansı, Sarkozy'nin, Anayasa Konseyi'nin yasayı bozması halinde, Yahudi soykırımının inkarının suç sayılmasıyla ilgili yasanın da artık sorgulanabileceği tehdidinde bulunduğu bildirdi.

Sarkozy'nin ayrıca, Anayasa Konseyi'nin yasayı bozması halinde hemen yeni bir yasa tasarısı hazırlanmasını isteyeceği belirtildi.

Fransa parlamentosunda geçen hafta kabul edilen yasa, ''Fransız kanunlarının resmen tanıdığı soykırımların inkarının suç sayılmasını'' öngörüyor.

Senatodan 77 ve meclisten 65 üye dün yasaya itiraz için Anayasa Konseyi'ne resmen başvurmuştu.

Dışişleri Bakanı Alain Juppe, yasayı ''yersiz ve uygun olmayan'', Tarım Bakanı Bruno Le Maire ise, ''tarihi konularda parlamentonun karar vermesine karşı olduğu'' için yasaya açıkça karşı çıkmıştı. Kültür Bakanı Frederic Mitterrand'ın da yasaya karşı çıktığı biliniyor. aa
 

Asil Nadir Mahkemeye 135 Ton Parayı Yerine Nasıl Koyabileceğini Sordu

E-posta Yazdır
Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir ile ilgili İngiltere’de devam eden yasal süreçte şahitler dinleniyor. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen hafta görülmeye başlanan davada, Nadir “Polly Peck” adlı şirketin sahibiyken 34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Yolsuzluk iddialarında bulunan SFO’yu savunan avukatların hazırladığı 180 sayfalık iddianamede Nadir, şirketinden kendisi, ailesi ve arkadaşlarının hesaplarına 1987-1990 yıllarında yaklaşık 150 milyon sterlin para aktarmakla suçlandı.
 
 
 
135 tonluk banknot
 
İddianamede yer alan bir diğer ilginç bilgi de, Asil Nadir’in şirketten aldığı parayı dengelemek için yerine koyduğunu iddia ettiği nakit paranın 135 ton ağırlığında olduğu ve banknotların üst üste konulduğunda Trafalgar meydanındaki Nelson sütundan 300 kat uzun olduğuydu. Avukat Shears, 52 metre uzunluğundaki Nelson heykeli örneğini vererek, yerine konduğu iddia edilen paranın 135 ton olduğunu savundu. Shears, Polly Peck’ten alınan 6 milyon sterlinin dengelenmesi için 148.8 milyon liranın 100 TL’lik banknotlar halinde yatırıldığının iddia edildiğini ifade ederek, “Nadir’in annesi fiziki olarak bu ağırlıktaki parayı nasıl taşıdı?” dedi. (Hürriyet)

Sayfa 3 / 25

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.045 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.073 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.222 seconds, 7.92 MB
Application afterRender: 0.287 seconds, 9.22 MB

Memory Usage

9733800

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579486773' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = '63unvk1m826gjf4fni7rrim7t1'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( '63unvk1m826gjf4fni7rrim7t1','1579546773','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 654)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT *
    FROM jos_sections
    WHERE id = 20
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.access <= 0
    AND s.id = 20
    AND s.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-20 18:59:33' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-20 18:59:33' )
    ORDER BY  a.created DESC
    LIMIT 20, 10
 31. SELECT a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.access <= 0
    AND s.id = 20
    AND s.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-20 18:59:33' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-20 18:59:33' )
    ORDER BY  a.created DESC
 32. SELECT a.*, COUNT( b.id ) AS numitems, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug
    FROM jos_categories AS a
    LEFT JOIN jos_content AS b
    ON b.catid = a.id
    AND b.state = 1
    AND ( b.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR b.publish_up <= '2020-01-20 18:59' )
    AND ( b.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR b.publish_down >= '2020-01-20 18:59' )
    AND b.access <= 0
    WHERE a.section = 20
    AND a.published = 1
    AND a.access <= 0
    GROUP BY a.id
    HAVING numitems > 0
    ORDER BY a.ordering
 33. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 654 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 654
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 12
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-20 18:59:33' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-20 18:59:33' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("112","113","111")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-20 18:59:33' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-20 18:59:33' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("112","113","111")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç