Google Android Marketi Getiriyor

E-posta Yazdır

GOOGLE’ın mobil işletim sistemi Android’in uygulama pazarına Türkiye’den girilmemesi sorunu çözülüyor. Google Ortadoğu ve Afrika Direktörü Richard Turner, Android Market Uygulaması’nın Türkiye’de yıl sonuna kadar hayata geçeceğini açıkladı. Turner, “Android Market uygulaması Türkiye’de kullanıma sunulacak. Türk firmaları da bu hizmeti heyecanla bekliyordu. Yıl sonuna kadar Android Market’in Türkiye’de aktif hale geleceğini düşünüyorum” dedi.


 


Fatih projesini öven Turner, şu değerlendirmeyi yaptı: “17 milyon öğrenciye 4 yıl içinde tablet üzerinden eğitim verilecek olması heyecan verici. Benzer bir proje ile hiç karşılaşmadım. 8 milyar TL’lik projenin genç nüfusa sahip Türkiye’nin eğitim sisteminin dönüşümünde önemli katkısı olacağını düşünüyorum. İçerik üretimiyle ilgili olarak Sebit ile çok yakın çalışıyoruz. Bunun dışında da içerik üreticileriyle işbirliği yapacağız.”

Türkçe F klavye
Türkçe F tuştakımının bakanlık tarafından da istenildiğini belirten Richard Turner, şöyle konuştu: “Türkçe F tuştakımı sadece Fatih projesindeki tabletler için değil, tüm Android platformundaki cihazlar için geçerli olacak. Türkçe seçenekler arasına F tuştakımı da olacak. Sadece öğrenciler değil, tüm Türk tüketiciler bu kolaylıktan faydalanacak.” Hanife Bas, Hurriyet

Sosyal Medya Devinin Sırları Açıklandı

E-posta Yazdır

Facebook’un eski bir çalışanı, dünyanın en büyük sosyal ağının gizli kurallarını sızdırdı. Kural kitabında, sitede yayımlanmasına izin verilmeyen içerikler arasında “Atatürk’e her türlü saldırı”, “Türk bayraklarının yakılması” da bulunuyor. Gizli kural kitabına ait bilgileri, geçmişte Facebook’a hizmet veren oDesk adlı şirkette çalışan Fas uyruklu Amine Derkaoui sızdırdı.


 


Çıplaklık, şiddet, ırkçı ve aşağılayıcı yorumlar, ölülere ve yaralanmalara ait fotoğraflar ve uyuşturucu kullanımı gibi birçok konuda spesifik maddenin bulunduğu kurallar arasında, en dikkat çeken başlıklardan biri, “IP kısıtlamaları ve uluslararası uyumluluk.” Buradaki maddeler ise şöyle:

- Atatürk’e her türlü saldırı (görsel veya metin olarak),

- Kürdistan haritaları (Türkiye),

- Türk bayrağı/bayraklarının yakılması,

- Nefret söylemine odaklanan Holokost (Yahudi soykırımı) inkarı,

- PKK’ya destek ve tasvirler,

- Abdullah Öcalan’la ilgili içerik

Sitedeki saldırgan ve aşağılayıcı içerikleri tespit etmek için saatine bir dolar karşılığı çalıştığını belirten Derkaoui, her türlü ırkçı yorumun silinmesi talimatı aldıklarını ancak bu yorumların “eğlenceli ve alaycı bir şekilde yapılmaları halinde görmezden gelmelerinin istendiğini” söyledi.

Ramazan dolayısıyla şirketinin düzenlediği önemli bir sınava katılamayan ve sonrasında oDesk’i terk eden Derkaoui, ABD’nin magazin sitesi Gawker.com’a konuştu. Derkaoui, “Yaşananlar çok aşağılayıcı” yorumunu yaptı.

Facebook tarafından oDesk’e verilen 17 sayfalık bir kılavuzun parçası olduğu öğrenilen kurallara, sosyal medya ağının kullanıcıları tarafından işaretlenen içeriklerin denetlenmesi aşamasında başvurulduğu öğrenildi.

Facebook, gizli kural kitabının internete sızdırılmasının ardından açıklama yayımladı: Şirket, “Her gün gelen milyonlarca ihbarı hızlıca işleyebilmek için, ihbar edilen içeriklerin bir kısmının üçüncü partiler tarafından denetlenmesine karar verildi… Bu partiler kalite kontrollerden geçirilmekte olduğu gibi hizmetlerimizi kullananlara ait verilerin korunması için birçok koruma halkası oluşturduk” denildi.

ABD’nin California eyaletinde 2005 yılında kurulan oDesk, Google, Facebook, Wikipedia ve AOL’ye içerik düzenleme hizmeti sunuyor. Facebook açıklamasında, oDesk’i çalıştığı bir firma olarak belirtmedi.

İÇERİĞİ TÜRKLER SÜZGEÇTEN GEÇİRİYOR

Derkaoui, oDesk’te Facebook’un ihbar edilen içeriğini düzenleyen 50 kişi olduğunu, bu kişilerin Türkiye, Meksika, Hindistan ve Filipinlerden gelen göçmenler olduğunu ifade etti.

21 yaşındaki Derkaoui, oDesk ekibinin dört saatlik vardiyalarla saat başına bir dolardan çalıştıklarını söylerken, işe başvurduğu zaman kendisine Facebook’la ilgili hiçbir açıklama yapılmadığını ifade etti. (msn.com)
 

Türk Peak Games Suudi Arabistanlı Oyun Şirketini Aldı

E-posta Yazdır

Türk oyun şirketi Peak Games, ilk uluslararası satın almasını Suudi Arabistan'ın oyun şirketi Kammelna Games'i satın alarak gerçekleştirdi. Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Peak Games, Suudi Arabistan'ın sosyal oyun şirketi Kammelna Games'i satın alarak dünyanın en büyük iki gelişen pazarı olan Türkiye ve Ortadoğu/Kuzey Afrika'daki (MENA) ''liderliğini'' pekiştirdi. Kammelna Kurucusu Essam Alzamel, Peak Games'in Damman'da yer alan yeni stüdyosunun yönetimini üstlenecek.


 


Peak Games'in Arapça olarak yayınladığı popüler oyunu Happy Farm ulaştığı 2,2 milyon günlük aktif kullanıcı sayısıyla halihazırda listelerin en üst sıralarında yer alırken Kammelna'nın zirveyi zorlayan oyunu Baloot'un da portföye katılması şirkete güç kattı. Facebook'un en çok oynanan ilk 15 oyunu arasında yer alan Happy Farm, tek dilde olmasına rağmen Farmville'in neredeyse yarısına ulaşan trafiği ile dünyanın aynı zamanda en popüler ikinci sosyal çiftlik oyunu.

Peak Games Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Şahin, satın almaya ilişkin, ''MENA bölgesini bir araya getirdiğinizde ortaya 400 milyonluk dev bir nüfus çıkıyor. Kammelna'yı Peak Games ailesinin bir üyesi yapmamızın sebebi,  Peak Games'in halihazırda önemli tecrübe sahibi olduğu MENA bölgesindeki oyuncularının taleplerini ve zevklerini çok iyi anlamalarıydı'' değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamaya göre, oldukça etkin bir sosyal oyuncu kitlesi bulunan MENA bölgesinin 2015 yılı itibarıyla 400 milyon oyuncu sayısına ulaşması bekleniyor. Suudi Arabistan'da ise internet kullanıcılarının üçte ikisinden fazlası online oyun oynuyor. Halihazırda Suudi Arabistan bölgesi tüm dünyada kullanıcı başına en yüksek gelir payına sahip. Yalnızca Kammelna oyuncuları ortalama bir saatten fazla bir süreyi oyunlara harcıyor.

Peak Games gelişen pazarlar için geliştirdiği yaklaşım ve karlılık oranı yüksek oyunlarıyla tüm dünyada en büyük 4 sosyal oyun şirketi arasına girdi. Peak Games 20 milyon aylık aktif kullanıcı ve 7 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaştı. Şirketin oyunları 5 farklı zaman diliminde, 4 kıtada ve 5 dilde oynanıyor.

Peak Games kataloğunda 3,6 milyon aylık aktif kullanıcı ile Türkiye'nin en popüler oyunu olan Okey de yer alıyor. (msn.com)

Apple İhtiyacından Daha Fazla Nakite Sahip

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Apple CEO'su Tim Cook, dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple'in ihtiyacından daha fazla nakite sahip olduğunu söyledi. Steve Jobs yönetiminde şirketin kazandığı paraları istiflemek yolunu seçen Apple'in, 98 milyar doları bulan banka hesaplarından bu yıl şirket hissedarlarına dağıtıp dağıtmama konusunda karar vermiş değil.
Şirketin yıllık hissedarlar toplantısında soru-cevap bölümümde konuşan Cook, Apple yönetimi olarak kısa sürede karar vereceklerini söyledi.


 


Cook, Apple yönetim kurulunun bu konuyu derinlemesine düşündüğünü, herkesin yüzde 100 fikir birliğinde olacakları bir konu olmadığını kaydetti.

Apple bir cente dahi muhtaç olduğu 1995 yılında hissedarlarına ödemeyi yapmayı durdurmuştu. 1997 yılında işleri kötüye giden Apple, düze çıkmak için Microsoft Corp.'tan 150 milyon dolar destek istemişti. Microsoft bu destekle aynı dönemde Steve Jobs CEO olarak şirketin başına geçmişti. Microsoft'un Apple'a yaptığı desteğin iş hayatında yapılan en akıllı hamlelerden biri olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında ölen Steve Jobs'un yerine şirketin başına geçen Cook, Jobs'un aksine hissedarlara ödeme yapmaktan yana bir tavır sergiliyor. Cook, yaptığı basın toplantısında ilk kez şirketin ihtiyaç duyduğundan daha fazla nakite sahip olduğunu itiraf etti.

Apple hissedarı Texaslı Asif Khan, her üç ayda bir temettü dağıtması noktasında Cook'u göreve çağırdı. Yıl sonuna kadar bir defaya mahsus temettü ödenmesinin mantıklı olacağını savunan hissedar, vergi oranlarını sınırlayan Federal hükmün sona ermeden temettünün dağıtılması gerektiğini söyledi.


Geçtiğimiz yıl boyunca, Apple'in hisse değeri yüzde 50 oranında artarak 160 milyar dolara ulaştı. Apple'in şu anki piyasa değerinin ise rakipleri Google ve Microsoft'un değerinin toplamına eşit - 480 milyar dolar civarında.

Türkler Facebook Hissedarı Olabilir Mi?

E-posta Yazdır

Melek Çağlar, Voice of America - 800 milyonluk “nüfusa” sahip Facebook bir süre önce halka açılacağını açıkladı. Eğer işler planlandığı gibi giderse bahar aylarının sonlarında Facebook halka arz sayesinde 5 milyar Dolar toplayacak. Her ne kadar bu işlemin adı IPO (Initial Public Offering) olsa da, halka arzın ilk aşamasında Facebook hisselerinin kurumsal ve büyük yatırımcıların “erişimine” daha yakın olması, aracı kurumların, hisseleri önce bu “hatırlı müşterilerine” sunması bekleniyor.


 


Yine de birçok sıradan Amerikalı için Facebook hisseleri hala bir yatırım alternatifi olarak görülebilir.
Peki tüm dünyadaki kullanıcıları sayesinde bugünkü değerine ulaşan Facebook’un hisselerini diğer ülkelerdeki insanlar da satın alabilir mi? Mesela, Facebakers.com sitesinin istatistiklerine göre Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 31 milyonu aşmış durumda. Yani Türk kullanıcıların da Facebook’un bugünkü değerine ulaşmasında epeyce bir katkısı var. Bu durumda onların da Facebook hissedarı olma hakkı yok mu?
Bu soruyu ve genelde tüm Amerikan şirketlerinin halka arz sırasında yabancılara da hisselerini satıp-satamayacağı konusunu New York’ta yatırım danışmanlığı yapan Öner Ayan’a sordum.

Ayan’a göre, bir Türk yatırımcının Facebook’un halka arzından yararlanması mümkün. Öner Ayan, “Amerika’daki halka arzları yurtdışındaki bireysel müşterilerine pazarlama yetkisi olan bir şirketle çalışılırsa Facebook hisselerini Türk yatırımcılar da alabilir,” diyor. Ayan, “Eğer yatırımcının Türkiye’de ofisi olan global aracı kurumlar Merrill Lynch, Citigroup ve benzeri şirketlerle ilişkisi varsa en kolay yol bu kurumlar üzerinden gitmek olabilir,” diye de ekliyor.

Bir diğer seçenek ise yurtdışı müşterilerine Internet üzerinden hesap açma imkanı veren Etrade, TD Ameritrade ve Charles Schwab gibi aracı kurumlar. Bu online aracı kurumlarda, “Amerika’da yerleşik olmayan bireysel müşteri hesabı” açılabiliyor ve Amerikan borsalarında işlem gören hisseler dünyanın herhangi bir yerinden alınıp-satılabiliyor. Öner Ayan, “Eğer bu online aracı kurumlar, Facebook’un halka arz konsorsiyumuna girebilirse, bunlar aracılığıyla halka arza katılmak mümkün olabilir,” diyor.

Facebook’un hisse senedi fiyatlarının ne olacağı henüz belirlenmedi. Bazı finans uzmanları Facebook’un, Google gibi yatırımcılara büyük kar getireceğini söylerken, bazıları ise bu sosyal paylaşım sitesinin arama motoru Google’un bu konudaki hızına yaklaşamayacağını iddia ediyor.

New York’taki bir diğer yatırım uzmanı Abdullah Karataş da, “Google ile kıyaslandığında, Facebook henüz rüştünü ispatlamış bir iş modeli olduğunu kanıtlamış değil. Ancak, zengin kullanıcı hazinesine ait bilgileri kullanmak Facebook’un bu sorununa çözüm olabilir” diyor.

Google, 2000’li yılların ortasında hisselerini 85 Dolar civarında bir fiyatla halka arz etmişti. Şirketin hisse senetlerinin şimdiki fiyatı ise 600 Dolar civarında. Facebook da Google gibi büyük karlılık getirebilir veya halka açıldıktan sonra %25 değer kaybeden Zynga, Groupon, LinkedIn gibi Internet şirketlerine katılabilir.
Facebook’un iyi bir yatırım aracı olup-olmayacağını yine zaman belirleyecek gibi görünüyor.

Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup, herhangi şekilde borsa işlemleri açısından tavsiye niteliği taşımamaktadır.

(Bu yazı Voice of America'dan Melek Çağlar tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde voanews.com adresinde yayınlanmıştır. )

Apple Dünyada 180 Ülkeyi Geride Bıraktı

E-posta Yazdır

iPhone ve iPad ile teknoloji dünyasında yeni bir çağ başlatan Apple'ın piyasa değeri 468 milyar doları aştı. Apple bir ülke olsaydı, dünyanın 21. büyük ekonomisine sahip olacaktı. Dünyanın 20. büyük ekonomisi olan Polonya'nın milli geliri 469 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.


 

ABD'nin en değerli şirketi olan Apple'ın bu unvanı kazanmasında açıkladığı son kâr rakamlarının etkisi büyük. 31 Aralık'ta sona eren üç aylık dönemde şirket net kârını yüzde 118 artırarak 13,1 milyar dolara çıkardı. Apple, ekim ayında piyasaya sürdüğü iPhone 4S modeliyle birlikte 37 milyon adet iPhone sattı. iPhone satışları yüzde 128 artarken, iPad satışları yüzde 111 artışla 15 milyona, Mac satışları yüzde 26 artışla 5,2 milyona, iPod satışları ise yüzde 21 artarak 15,4 milyona yükseldi. Şirket 468 milyar dolarlık piyasa değeriyle İsveç, Norveç, Arjantin, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerden büyük. Afrika Kupası'nın son şampiyonu Zambiya'nın ekonomik büyüklüğü 16,2 milyar dolar. Apple, bu ülkeyi 39'a katlıyor. Teknoloji devinin hisseleri önceki gün akşam 500 doları geçti. Hisseler, New York Borsası'nda önceki günkü işlemlerde cuma gününe göre yüzde 1,86 oranında artarak 502,60 dolara yükseldi. Apple hisseleri 25 Ocak'ta 449 dolara yükselmişti. (Zaman)

İstanbul Ticaret Odası Teknopark İçin Amerika Turundaydı

E-posta Yazdır

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Teknopark İstanbul’u tanıtmak için ABD’deki dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ve kurumlarıyla biraraya geldi. Bu bağlamda New York, San Francisco’daki Silikon Vadisi ve Boston ziyaret edildi. Böylece teknoloji devleri Teknopark İstanbul’a çekilecek.


 


İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Teknopark İstanbul’u dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine ve kurumlarına tanıtmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtım ziyaretleri düzenledi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yalçıntaş; Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin (STM) kurucu ortakları arasında yer aldığı Teknopark İstanbul’u dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine tanıtmak, Teknopark İstanbul’a yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla New York, Boston ve San Francisco şehirlerinde toplantılar gerçekleştirdi.


Dr. Yalçıntaş’ın başkanlığını yaptığı İTO Heyeti’nde, İTO Genel Sekreteri ve Teknopark Denetim Kurulu Üyesi Dr. Cengiz Ersun, İTO Ekonomi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Murat Yülek, Teknopark Genel Müdürü Turgut Şenol ile SSM ve Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan yetkililer yer aldı.

AVANTAJLAR ANLATILDI
İTO Heyeti, 31 Ocak – 5 Şubat 2012 tarihleri arasında organize edilen ziyaretlerde ilk önce New York’taki ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçti. Ziyaret edilen şirketlerin tümünde ilk olarak Dr. Yalçıntaş kısa bir tanıtım ve ziyaret amacını anlatan konuşma yaptı. Ardından Yatırım Ajansı New York Temsilcisi Öner Ayan Türkiye’deki yatırım ortamını, Prof. Murat Yülek de özellikle İstanbul’un yabancı yatırımcılar için avantajlarını anlattı. Teknopark Genel Müdürü Turgut Şenol da Teknopark İstanbul’u anlatan bir sunum yaptı.

HONEYWELL YAKINDAN İLGİLİ
New York’taki IBM ile de görüşen İTO Heyeti, IBM’in çalışmaları hakkında bilgi aldı. IBM yetkilileri, artık sadece bilgisayar üreten bir firma olmadıklarını, yazılımdan global finansmana kadar çok geniş yelpazede hizmet verdiklerini belirtti. IBM yetkilileri, büyüyen pazarlara da büyük ilgi duyduklarını ifade etti.

New York’taki Honeywell Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile de görüşen İTO Heyeti, Honeywell’in, 100 ülkede 130 bin çalışana sahip havacılık ve uzay sanayinin yanı sıra, ulaştırma sistemleri, kontrol sistemleri gibi birçok farklı alanda faaliyet gösterdiği hakkında bilgi aldı.


Honeywell yetkilileri de Türkiye’de hali hazırda ASELSAN, HAVELSAN ve TAI ile çalıştıklarını, Teknopark İstanbul ile de yakından ilgilendiklerini dile getirdi.

İTO Heyeti, New York görüşmeleri kapsamında son olarak, New York Başkonsolosu Levent Bilgen’in katılımıyla New York’ta yerleşik Türk işadamlarıyla biraraya geldi.

SİLİKON VADİSİ’Nİ ZİYARET
İTO Heyeti’nin ABD’deki ziyaretlerinin son durağı, San Francisco Palo Alto’da yer alan Silikon Vadisi oldu. Heyet, bu kapsamda ilk olarak Stanford Research Institute (SRI) kurumunu ziyaret etti. Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan SRI’da ilk internet tasarımından (arpanet) ilk mouse’a kadar birçok ürün icat edildi. İTO Heyeti daha sonra San Francisco’daki Türk akademisyen ve işadamlarıyla buluştu.

Teknopark İstanbul ilgi topluyor

İTO Heyeti’nin ABD’deki temasları çerçevesinde Brocade Inc. şirketi de ziyaret edildi. 160 ülkede faaliyet gösteren Brocade, dünyanın önde gelen veri alışverişi sağlayan şirket. Brocade’in ardından dünyanın önde gelen bilgisayar firması Oracle ziyaret edildi. Oracle yetkilileri, Teknopark İstanbul’un çok ilgi çekici olduğunu belirtti. Oracle’ın ardından Intel’in sermaye şirketi olan Intel Capital ile de görüşüldü. Özellikle start-up şirketlere yatırım yapan şirketin Türkiye’de de bazı yatırımları bulunuyor. Heyet, Silikon Vadisi’nde son olarak dünyanın en büyük veri toplama sistemlerini üreten şirketlerinden Seagate Industries şirketini de ziyaret etti.

Skorsky, Ar-Ge ve eğitim merkezini, Teknopark İstanbul’a taşıyabilir

New York’un ardından Boston’a giden İTO Heyeti, ilk olarak Skorsky United Technologies’i ziyaret etti. Kurum yetkilileri, Türkiye ile uzun dönemli anlaşma yapmaya hazırlandıklarını, özellikle BlackHawk helikopterlerinin Türkiye’de üretilmesi için çalışma yapıldığını kaydetti. Yetkililer, bu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Skorsky araştırma geliştirme veya eğitim bölümlerini Teknopark İstanbul’a taşımayı planladıklarını ifade etti.
İTO Heyeti Skorsky’nin ardından dünyanın en büyük savunma sanayi üreticilerinden Raytheon Homeland Security’i de ziyaret etti. Başta patriot füzeleri olmak üzere birçok savunma sisteminin üreticisi olan Raytheon, Teknopark İstanbul’a büyük ilgi gösterdi.

Boston’da son olarak Boston Konsolosu Murat Lütem’in de katılımıyla bölgede yerleşik Türk akademisyenleri ve işadamlarıyla biraraya gelindi.

Dünya Türk Gencinin Hayaliyle Savaşıyor

E-posta Yazdır

 

Bilkent Üniversitesi mezunu Bilgisayar Mühendisi Armağan Yavuz’un çocukluk hayalinden yola çıkarak geliştirdiği bilgisayar oyunu "Mount&Blade" 1 milyonun üzerinde satış rakamına ulaştı. Proje aşamasındayken dünya oyun devlerinin geri çevirdiği savaş oyunu, ABD başta olmak üzere İskandinav ülkelerinde büyük ilgi görmesiyle 3 milyon dolarlık ciro elde etti.

 
 
1980’li ihracatının büyük kısmı kayısı, fındık, incir gibi birkaç üründen oluşan Türkiye, girişimcilerin ve genç yeteneklerin kendilerini ifade edecek ortamın oluşturulmasıyla bugün otomobilden makinesine, beyaz eşyadan bilişime kadar birçok alanda dünyaya satış yapıyor. Her geçen gün daha çok teknoloji içeren ürün ihraç eden Türkiye, 2008’den itibaren ihracat sepetine genç bilgisayar mühendisinin azmi ve kararlılığıyla bilgisayar oyunu da dahil etti.
 
Çocukluk hayalinden yola çıkarak geliştirdiği bilgisayar oyunu "Mount&Blade" ile 1 milyonun üzerinde satış yaparak 3 milyon dolarlık ciro elde eden Bilgisayar Mühendisi Armağan Yavuz, AA muhabirine hayalden başarıya doğru ilerleyen serüveniyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Küçüklüğünde bilgisayara ve bilgisayar oyunlarına oldukça ilgili olduğunu, o yıllarda hayali kahramanların birbirleriyle savaştığı bir oyun geliştirdiğini aktaran Yavuz, üniversitede bilgisayar mühendisliği eğitimi almaya başlamasıyla hayalini somutlaştırdığını söyledi.
 
KENDİ TANITIMI KENDİSİ YAPTI
 
Bilgisayar mühendisi olan eşiyle birlikte geliştirdiği oyuna "Mount&Blade" adını vererek demo haline getirip uluslararası oyun dağıtım şirketlerine gönderdiğini belirten Yavuz, daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: "Oyun dağıtım şirketleri oyunumuza ilgi göstermedi. Bunun üzerine madem onlar dağıtmayacak kendi oyunumu ben dağıtırım diyerek önce bir internet sitesi açtım. O sitede oyunun ne olduğunu, nasıl oynandığını anlatmaya başladım. Daha sonra ziyaretçilerin oyunu dilerlerse o site üzerinden, dilerlerse bilgisayarlarına indirerek oynamalarını sağlayacak alt yapıyı oluşturdum. Forum sitelerinin de katkısıyla oyun 1 yıl içinde tanınmaya ve sevilerek oynanmaya başladı. Böyle olunca daha önce oyunla ilgilenmeyen oyun dağıtıcılarının oyuna karşı algıları değişti. Bu gelişmeler üzerine oyunun gerçeğini yapmaya başladım."
 
Armağan Yavuz, "Mount&Blade"i 2008 yılında tamamlayarak piyasaya sunduğunu, oyunun birçok ülkede ilgiyle karşılandığını ifade ederek, bunun üzerine oyunun ikinci versiyonu için ekibi büyüterek ODTÜ Teknokent’te 23 kişilik ekiple çalışmalara başladığını söyledi.
 
OYUN LİSTELERİNİ ALT ÜST ETTİ
 
"Mount&Blade Warband" adını verdiği ikinci oyunu programcısından grafikerine, ses uzmanından sanat yönetmenine kadar alanında uzman ekiple 2010’da tamamlayarak dünya pazarına sunduklarını aktaran Yavuz, şunları kaydetti: "Oyunumuzun yeni versiyonuna multiplayer ekledik. Bu sayede oyunun oline olarak oynamasını sağladık. Yaptığımız yenilikler o kadar beğenildi ki oyun dünyanın en büyük dijital oyun dağıtım sitesi ’Steam’de milyon dolar bütçeli oyunları geride bırakarak ilk haftadan itibaren birinci sıraya yerleşti. ABD ve İskandinav ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede büyük ilgi gören oyun, 1 milyonun üzerinde satış yaparak 3 milyon dolarlık ciroya ulaştı." Oyunun dünyaca ünlü PC Gamer dergisinin ’tüm zamanların en iyi 100 oyunu’ listesinde yer aldığını belirten Yavuz, elde ettikleri başarıyı devam ettirmek için oyunun geliştirilmiş versiyonunu mart ayında, 3. versiyonunu ise yıl sonuna yetiştirmek için yoğun biçimde çalıştıklarını dile getirdi.
 
"DAHA FETHECEĞİMİZ ÇOK KALE VAR"
 
Armağan Yavuz, dünyada oyun pazarının her geçen gün büyüdüğünü, bunda Facebook ve cep telefonu pazarının önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, Türkiye’de de Facebook’a oyun geliştiren birçok firmanın bulunduğunu söyledi.
 
Dünya oyun pazarının yaklaşık büyüklüğünün 60 milyar dolara yakın olduğunu, pazardan en fazla payı ABD ve Güney Kore’nin aldığını belirten Yavuz, "ABD’liler oyun işine 1980’lerde Koreliler ise 90’ların sonunda başladılar. Biz bu pazarda daha çok yeniyiz. Onun için de daha fethedeceğimiz çok kale var.
 
TÜBİTAK ve KOSGEB’in destekleriyle Türkiye’de özellikle Facebook oyun pazarı çok hızlı büyüyor. Bu alanda gelecekte yurt dışında markalaşan Türk oyunları olabilir. Ülke olarak belli bir potansiyele sahibiz. Finlandiya küçük bir ülke olmasına rağmen dünyaca ünlü 10’dan fazla oyunu var. Bu işe meraklı olanlara tavsiyem programlı, sabırlı ve kararlı olsunlar, gerisi kendinden gelir" diye konuştu.
 
"MOUNT&BLADE" NEDİR, NASIL OYNANIR?
 
Mount&Blade (orjinal adı: At ve kılıç) oyunculara bir ortaçağ kahramanı gibi at sırtında savaşlara katılarak kılıç ok ve yay gibi silahları kullanma imkanı veren bir bilgisayar oyunu. Oyuncular "Kalradya" isimli diyara yeni gelmiş bir maceraperest olarak başladıkları oyunda, ilk başlarda küçük haydut gruplarıyla mücadele ederken zamanla güçlü bir ordu topluyor ve krallıklar arasındaki savaşlara katılabiliyor. Krallık yönetimi, meydan muharebeleri, kale kuşatmaları gibi birçok unsuru barındıran oyunu, tek kişilik senaryonun yanı sıra bir sunucuya bağlanarak diğer oyunculara karşı oynamak da mümkünAA-Özcan Yıldırım

Siber Tehdit Artık Nükleerden de Büyük

E-posta Yazdır

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’de ilk kez bilişim suçları hukuku oluşturulacağını söylediYıldırım, “Dünyadaki en büyük tehdit şu anda siber tehdittir. Ne nükleer, ne tank, ne tüfek. Birileri, nüfus müdürlüğüne, UYAP’a, SGK sistemine girip çökertse, ülkenin eli kolu bağlanır” dedi. Yıldırım, yeni tasarının Adalet Bakanlığı ile birlikte hazırlandığını belirterek, şunları söyledi:

 

Siber terör konusunda tam güvenli olan bir ülke yok. Bazı ülkelerin farkındalıkları diğerlerine göre daha iyi ama hiçbiri tam güvenli değil. Biz bu konuda iyi sayılırız. Siber terör konusunda iki ayrı tatbikat yaptık. 40’a yakın kurum katıldı. Ağırlıklı olarak testi geçtiler ama geçemeyenler de oldu
 
Siber suçlar tanımlanacak
Amacımız herkesin tedbir alması için koordinasyon oluşturmak. Bunun için de mutlaka uluslararası işbirliği ve bu suçlarla ilgili yasal altyapı lazım. Bilişim suçlarıyla mücadele konusunda tam kapsamlı bir tasarı hazırlanıyor. Siber suçlar, hatların yasa dışı kullanılması gibi suçlarla mücadele için yeni yasal düzenleme yapılacak
 
Ekonomik suçlar da dahil
Bu tasarıyla bilişim hukuku oluşturulacak. Bilişim suçunun tarifi yapılacak. Başka ülkelerin uygulamalarına da bakılıyor ama kendimize özgü bir yasa yapılacak. Ekonomik faaliyetlerle ilgili 3 suçtan 1’i sanal ortamda işleniyor. O nedenle bu konuyu çok önemsiyoruz. Sanal ortamda işlenen her türlü suç, ekonomik olanlar da dahil bilişim suçu olacak.
 
48 ülkeyle işbirliği
BİNALİ Yıldırım, “Avrupa Komisyonu Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ne taraf olduk ama henüz TBMM’ye gelmedi. Bu tip suçlar çokuluslu suçlardır. Başka ülkede suç işleniyor ama mağdur başka bir ülkede. 48 ülke bu sözleşmeyi imzaladı. O ülkelerin hepsiyle adli yardım anlaşması imzalamış oluyoruz. Bir suç olunca ortak hareket edilecek. 7 gün 24 saat bilgi alışverişi olacak. Bilişim güvenliği, buna karşı işlenen suçlarla mücadelede sürekli işbirliği yapılacak, ortak hareket edilecek” dedi. (Nuray Babacan)

Facebook Halka Arzdan 5 Milyar Dolar Bekliyor

E-posta Yazdır

İnternetin en büyük sosyal ağı Facebook, 5 milyar dolarlık halka arza hazırlanıyor. Bu durum Facebook'un geleceği ile ilgili önemli değişikliklere mi işaret ediyor? 2004 yılındayken üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg, Facebook'u kurduğunda büyük ihtimalle bu kadar büyüyeceğini kendi de tahmin edememişti. Ancak görünen o ki Facebook, dünyanın en büyük internet şirketi olma yolunda ilerliyor.


 


Şirkete yakınlığı ile bilinen kaynaklardan alınan bilgiye göre Facebook, 5 milyar dolarlık bir halka arza hazırlanıyor. Ancak söylentilere göre bu rakam 10 milyar doları da bulabilir.


Halka arz ihalesinde Morgan Stanley bankası ile birlikte çalışılacağı öğrenilirken bu ihale neticesinde Facebook'un en değerli internet şirketi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yatırımcıların yaptığı işlemler sonucunda 100 milyar dolar değer biçilen Facebook'un halka arzı sonrasında nelerin değişeceği ise merak konusu.

Sayfa 9 / 42

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.051 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.075 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.192 seconds, 8.05 MB
Application afterRender: 0.283 seconds, 9.41 MB

Memory Usage

9936152

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579669909' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'snfde5pshagl1dbpvmdtq7vdj2'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'snfde5pshagl1dbpvmdtq7vdj2','1579729909','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 650)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT *
    FROM jos_sections
    WHERE id = 19
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.access <= 0
    AND s.id = 19
    AND s.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-22 21:51:49' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-22 21:51:49' )
    ORDER BY  a.created DESC
    LIMIT 80, 10
 31. SELECT a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.access <= 0
    AND s.id = 19
    AND s.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-22 21:51:49' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-22 21:51:49' )
    ORDER BY  a.created DESC
 32. SELECT a.*, COUNT( b.id ) AS numitems, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug
    FROM jos_categories AS a
    LEFT JOIN jos_content AS b
    ON b.catid = a.id
    AND b.state = 1
    AND ( b.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR b.publish_up <= '2020-01-22 21:51' )
    AND ( b.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR b.publish_down >= '2020-01-22 21:51' )
    AND b.access <= 0
    WHERE a.section = 19
    AND a.published = 1
    AND a.access <= 0
    GROUP BY a.id
    HAVING numitems > 0
    ORDER BY a.ordering
 33. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 650 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 650
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 13
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-22 21:51:49' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-22 21:51:49' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("108","109","110")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-22 21:51:49' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-22 21:51:49' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("108","109","110")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç