Google’dan Beyaz Saraya Sanal Tur İmkanı

E-posta Yazdır

Beyaz Saray Amerika’da en çok ziyaret edilen ama aynı zamanda içine girilmesi en zor yer. Google’ın yardımı ile artık istediğiniz zaman Beyaz Saray sanal turuna çıkabilirsiniz.
 


 

Barak Obama göreve geldiğinden beri eşi Michelle Obama ile Beyaz Saray’ı daha açık, erişilebilir bir “Halkın Evi” haline getirebilmek için çalıştı. Obama çifti zaman bulduklarında sürpriz yapıp Beyaz Saray turlarına da katıldı. Son 3 yılda 2,5 milyon kişi Beyaz Saray’ı ziyaret etti. Şimdi ise milyarlarca kişi, Michelle Obama ve “Google Art Project” ekibinin çalışmaları sayesinde Beyaz Saray’ın halka açık odalarını 360 derecelik açı ile dolaşabilecek.

Google, Beyaz Saray’ın Google haritasını müşterilerine sunmak için Street View’de kullandığı teknolojinin aynısını özel hareketli bir internet tabanına yerleştirmiş. Google bu tip projeleri daha önce Ulusal Portre Galerisi (National Portrait Gallery) ve Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi (Smithsonian American Art Museum) gibi kurumların haritalarına eklemişti. Beyaz Saray’ın içindeki sanat eserlerini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
http://www.googleartproject.com/collection/the-white-house/museumview/

(VoaNews)

Dünyaya Google Gözlükleri İle Bakmak İster misiniz?

E-posta Yazdır

Google yöneticileri uzun süredir tartışılan planlarına açıklık getirdi ve ismini “Project Glass” verdikleri henüz kavramsal aşamada olan “augmented reality - arttırılmış gerçeklik” gözlüklerini tanıttı. Google, gözlüklerin nasıl çalıştığını gösteren videosu ile şimdiden büyük ilgi toplamayı başardı.


 


Project Glass şimdilik sadece bir düşünce, projenin temeli ise bir gözlük gibi takılabilecek akıllı telefon üretebilmek. Google’ın amacı cebimizde taşıdığımız akıllı telefonların yerine, iletişim ve sosyal iletişim gibi özellikleri için Google’ın gözlüklerini kullanmak.

Ayrıntılı bilgi için Google Project Glass’ı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://g.co/projectglass

Sizce Google’ın gözlük projesi teknolojinin yönünü değiştirebilir mi? Yoksa bluetooth kulaklıklar gibi kısa bir süre içinde popülerliğini yitirir mi? (VoaNews)

Zynga Oyun Şirketinin Yeni Binası Oyunlarını Aratmıyor

E-posta Yazdır

Başta Farmville olmak üzere tüm dünyada büyük talep gören internet ve mobil oyunlarının üreticisi olan Zynga yeni binasına taşındı. Bir video oyununu andıran bina San Francisco'da bulunuyor. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus kamuya açılarak 1 milyar dolar fon elde eden şirketlerinin ruhunu yeni merkezlerine iyi bir şekilde yansıttıkları görüşünde.


 


"Draw Something" adlı popüler oyunun üreticisi OMGPOP'u 210 milyon dolara satın alan Zynga, yeni merkezine de 228 milyon dolar yatırdı.

Binada Charlie and the Chocolate Factory filmini andıran renkli bir tasarım kullanıldı.

Pincus tasarımlarıyla çalışanları birbirleriyle sosyalleştirmeye çalıştıklarını söylüyor: "Bizim oyunlar aracılığıyla yapmaya çalıştığımız şey insanları sosyalleştirmek. Aynısını binamızda da yaptık. Lobilerden nefret ederim. Atıl alanlardır. Bu binada lobi canlı bir yere sahip oldu. Hayali bir dünya yarattık"
 

Facebook, IBM Patentlerini Satın Aldı

E-posta Yazdır

Anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor. Yahoo, kendi geliştirdiği sistemleri kullandığını öne sürerek Facebook'a dava açmıştı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Yahoo'yla yaşadığı anlaşmazlık sonrasında IBM'in bazı fikri mülkiyet haklarını satın aldığını doğruladı.


 


Facebook, anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı. Fakat Bloomberg'e göre anlaşma yazılım, ağ iletişimi ve diğer teknolojilere ilişkin 750 patenti içeriyor.

Bloomberg, Facebook'un daha önce sadece 56 patenti olduğuna dikkat çekti.

Yaklaşık 2 hafta önce Yahoo Facebook'a dava açmıştı.

Yahoo, Mark Zuckerberg'in şirketinin tüm sosyal ağ modelinin kendi geliştirdiği teknoloji üzerine kurulduğunu ve mesajlaşma, gizlilik ayarları, reklam, kişiselleştirme ve sosyal ağa ilişkin fikri mülkiyet haklarının çiğnendiğini belirtmişti.

Verge sitesi yeni anlaşmadaki patentlerden bazılarının IBM'den Yahoo'ya geçmiş olabileceğini bildirdi.

Ancak Facebook, Yahoo ve IBM, BBC'nin sorularını yanıtsız bıraktı.

Facebook Şubat ayında hisselerinin 5 milyar dolarlık kısmını halka arz edeceğini açıklamıştı.

Yahoo, Şubat sonunda patent haklarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle Facebook'a dava açma tehdidinde bulundu. Şirket 12 Mart'ta dava açtı. Yahoo 2004'te halka açılan Google'a karşı benzer bir hukuki mücadele başlatmıştı.

Yine patent haklarına dayanan davada Google, Yahoo'ya hisse vererek uzlaşmaya varmıştı.

Uzmanlar Yahoo'nun daha önce sonuç aldığı bu taktiği şimdi Facebook'a karşı kullanmak istiyor olabileceğini belirtiyor.

Ancak bazı uzmanlar IBM'le yaptığı anlaşmayla eli güçlenen Facebook'un böyle bir uzlaşmaya direnebileceğini vurguluyor.

Türkiye Girişinde Pasaporla Cep Telefonu Getirilmesi Vatandaşı Durduramadı

E-posta Yazdır

Pasaportla cep telefonu getirilmesinin 2 yılla sınırlandırılması da kaçakçıları durduramadı. İnternetten 'Cep telefonunu işletebileceğiniz uygun pasaport var' ilanı vererek 75-130 TL'ye satın alıyorlar. Telefonunu kayıt altına almak isteyenler sitelerle bağlantı kurarken, yetkililer, uygulamanın yasa dışı olduğu uyarısında bulunuyor.


 


Kaçak ve hırsızlık malı cep telefonlarının kullanım dışı bırakılmasını öngören, cep telefonu kullanımı ve ticaretine ilişkin düzenlemeler getiren 'Telsiz Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a göre; herkes yurtdışından aldığı cihazları pasaportuna kaydettirmek zorunda. Aksi takdirde telefonlar aktif hale gelmiyor. Üstelik pasaporta kayıtlı bir telefon varsa, bu kaydın üzerinden 2 yıl geçmeden yeni bir telefon kaydı yaptırılamıyor. Bu durumu fırsat bilen bazı kişiler, internette oluşturdukları siteler üzerinde 'Bir adet pasaport telefon kayıt hakkı satılıktır' ya da 'Kayıt için pasaport arıyorum' şeklinde ilan veriyor. Bunun için basit birkaç soruyu cevaplandırıp üye olmak yeterli.

Ne kadar güvenli oldukları tartışılan bu tür sitelerde şahıslar, telefon numaralarını, hatta gizli kalması gereken banka hesap numaralarını açıkça verebiliyor. Bazıları daha da ileri giderek TC kimlik numarasını dahi yazabiliyor. Aynı sitelerde, kaydı düşmüş telefonların da kayıt yaptırılacağı iddia ediliyor. Bunun fiyatı ise ortalama 100 liradan başlıyor. İnternete güvenmeyenler ise garantisiz ürünlerin ana merkezi İstanbul Sirkeci'deki Doğubank'a müracaat ediyor. Doğubank'ta toplanan pasaportlara, belli ücret karşılığında işlem yapılıyor. Fiyatlar, hac, umre ve yaz tatili gibi giriş çıkışın çok olduğu dönemlerde düşüyor. Bu kez kişiler internet ya da Doğubank yerine havaalanlarındaki GSM bayilerine başvuruyor. Bir bayi sahibi, her gün en az 3-4 kişinin gelerek "Telefon getirdim. Pasaport arıyorum. Yardımcı olur musunuz?" diye sorduğunu anlatıyor. Yetkililer ise bu tür işlemler sonucunda kişilerin başının derde girebileceği uyarısında bulunuyor: "Pasaport kayıt hakkı herkesin kendisi tarafından kullanılması gereken bir kural. Bu hak başkaları tarafından para karşılığında ticarî bir amaç için verilmedi. Tespiti halinde bu kişilerin başı derde girebilir. Çünkü kayıt ettirilen pasaport bir suçluya ait olabilir." Cep telefonlarının kayıt altına alınması ve kaçakçılığının önlenmesi amacıyla yapılan yasal düzenlemelere rağmen geçen yıl ele geçirilen kaçak cep telefonu miktarı önceki yıla göre yaklaşık 3 kat artarak 85 bin adedi geçti. Bu telefonların piyasa değeri ise yaklaşık 15 milyon lira.

2005'te gümrüklerde 77 bin 155 adet cep telefon ele geçirildi. Bu rakam 2006'da 80 bin 297'ye yükselirken, 2007'de 17 bin 663'e kadar düştü. Devam eden yıllarda 10-30 bin adet arasında olan el konulan kaçak cep telefonu sayısı, geçen sene rekor seviye olan 85 bin 297'ye kadar çıktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kayıt dışı olduğu için geçen yıl 3 milyon 231 bin 955 adet telefonu görüşmeye kapattı. Görüşmeye kapatılan cep telefonu sayısı bu yıl 25 Şubat itibarıyla 398 bin 951 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl ithalat yoluyla ülkeye getirilip kaydı yapılan cep telefonu sayısı ise 17 milyon 839 bin 954 oldu.

Telefonun kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kaçak cep telefonları genellikle IMEI numarası değiştirilerek satılıyor. Bunun için kullanıcıların öncelikle *#06# işlemi yaparak telefonların IMEI numarasını öğrenmeleri gerekiyor. Bu numara, telefonun paketi üzerinde yazılanla karşılaştırılmalı. Ardından BTK'nın sitesinde yer alan 'IMEI No Sorgulama' bölümünden cihazın modeli ile uyuşup uyuşmadığı kontrol edilmeli. Numara cihazın modeliyle uyuşuyorsa problem yok. Örneğin, telefon BlackBerry ya da iPhone ise ve sitede yer alan cihaz bilgisi Nokia'nın ya da Samsung'un telefonunu gösteriyorsa kaçak demektir. Benzer olaylara özellikle faturasız ürünlerde sıklıkla karşılaşıldığı için tüketicilerin garantili ürün alması tavsiye ediliyor. (Sabah)

Sosyal Medya Oyun Devi Zynga, 210 Milyon Dolarlık Alım Yaptı

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Sosyal medya oyun devi Zynga, internet dünyasını bomba gibi düşen bir satın alma işlemine imza attı. Draw Something oyununun yapımcısı OMGPOP şirketini 210 milyon dolara satın aldı. Zynga'nın CEO'su Mark Pincus, OMGPOP şirketinin eğlenceli, etkileyici ve gerçek sosyal etkileşimine imkan tanıyan bir oyun geliştirdiğini, dünya genelinde milyonlarca insanın dikkatini çekmeyi başardığını söyledi. Oyunun dünya üzerinde New York Knicks'in genç yıldızı Lin'den Los Angeles Galaxy'nin İngiliz futbolcusu Beckham'a kadar pek çok kişinin dikkatini çektiğini belirten Pincus, şirketi almaktan mutluluk duyduklarını, inovasyon yeteneği hayli yüksek olan şirketin ekibini desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.


 


Zynga ve OMGPOP, dünyada internet ve Facebook üzerinde oyun dağıtımı yapan en büyük iki şirket olarak biliniyor. Zynga'nın popüler oyunları arasında günlük 60 milyon kişi tarafından oynanan Words With Friends, Farmville ve Cityville gibi oyunlar yer alıyor.

Zynga'nın aylık kullanıcı sayısı ise 230 milyonun üzerinde.

iPhone ve Android tabanlı telefonlarda büyük ilgi toplayan Draw Something altı hafta içinde 1 milyar kez download edilerek rekor kırmıştı.

OMGPOP, Zynga'nın gözde oyunu Words With Friends'i geride bırakan Draw Something oyununun yanı sıra Hover Kart Racing, Aim For The Nuts, Draw My Thing isimli oyun versiyonlarına sahip.

Zynga geçtiğimiz Aralık ayında halka açıldıktan sonra ilk şirket satınalmasını gerçekleştirdi. Piyasa değeri 7 milyar dolar civarı olan Zynga'nın 210 milyon dolarlık alım bugüne dek yaptığı en büyük satınalma oldu.  
Zynga 2010 yılında da Words With Friends oyununun yapımcı şirketi Newtoy Inc.'i 53.3 milyon dolara satın almıştı. (TechCrunch)
 

İyi ki Doğdun Twitter! 340 Milyon Kullanıcısı Var Ama Hala Para Kazanamıyor

E-posta Yazdır

2006 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter, bugün altıncı yılını dolduruyor. 140 milyon aktif kullanıcıya sahip plan sosyal medya platformu Twitter'dan günde 340 milyon tweet atılıyor. Bir önceki yılın Mart ayına göre atılan tweet sayısı ikiye katlanırken, altı yıl önce şirketin kurucusu ''inviting coworkers'' tweet'ini atmıştı.


 


2012 yılı Twitter için büyük önem taşıyor. Şirket reklam pazarlama metodlarını ilk kez  bu yıl tanıttı ve Posterous gibi başka şirketleri de satın alma yoluna gitti. Twitter, 340 milyon günlük kullanıcı sayısına rağmen hala para kazanamaması nedeniyle eleştiriliyor.
 

Altıncı Yaşını Kutlayan Twitter, Türkiye Pazarında 7.2 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

E-posta Yazdır

Türkiye’de 7.2 milyon tekil Twitter üyesi bulunuyor. Peki Twitter'ı ne kadar tanıyoruz? Monitera, Twitter’ın hiç bilinmeyen istatistiklerini Webrazzi Dijital’12 Konferansı’nda açıkladı. Sosyal medyada markalar hakkında yazılan içeriklere hızlı ve eksiksiz ulaşılmasını sağlayan Monitera, Türkiye’de giderek kullanım oranı artan Twitter’ı ve kullanıcılarını inceleyerek sektöre ışık tuttu.


 


Üç aylık bir çalışma ve 150 milyonun üzerinde tweet’in incelenmesi ile ortaya çıkarılan araştırma bugüne kadar Türkiye’de hiç yayınlanmamış Twitter bilgilerini ortaya koydu.

Rakamlarla Türkiye’de Twitter;
- Türkiye’de 7.2 milyon tekil Twitter üyesi bulunuyor,
- Üyelerin 5.3 milyonu aktif olarak Twitter kullanıyor,
- Günde 1.7 milyon Türkçe tweet atılıyor,
- Türkiye’deki Twitter kullanıcıları saniyede 20 tweet atıyor,
- Kullanıcılar en çok 21:00 – 22:00 saatleri arasında tweet atıyor,
- En fazla Tweet Cuma günü atılıyor,
- Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53′ü erkek, yüzde 47′si ise kadın,
- Türkiye’deki ortalama takipçi sayısı 151,
- Tweetlerin yüzde 58′i İstanbul’dan atılıyor,
- En fazla tweet atılan iller listesinde yüzde 13 ile Ankara ikinci, yüzde 11 ile İzmir ise üçüncü sırada,
- Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59′u mobil cihazları, yüzde 41′i ise internet sitesini kullanıyor,
- En fazla, kullanılan platformların başında yüzde 45′lik oranla BlackBerry geliyor. Yüzde 27 oranla iPhone     ikinci, yüzde 14 oranla Android üçüncü sırada yer alıyor.
- Mesai saatleri içerisinde yüzde 52 oranla Blackberry kullanıcıları en fazla tweet atıyor.
(Habertürk)    
 

İpad 3, 4 Günde 3 Milyon Sattı

E-posta Yazdır

Amerikan bilişim devi Apple, cuma günü 10 ülkede piyasaya çıkardığı yeni iPad'den üç milyon adet sattığını açıkladı. Şirketin Pazarlama Başkan Yardımcısı Philip Schiller, yayımladığı açıklamada, şimdiye kadarki en büyük lansman rakamına ulaştıklarını ve yeni iPad'in üç milyon satış rakamını bularak büyük bir başarı yakaladığını belirtti.


 


Tüketicilerin iPad'in retina ekran gibi yeniliklerine bayıldığını belirten Schiller, cihazın daha fazla tüketiciye ulaşacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Aynı anda ilk kez bu kadar çok ülkede son modeli satılan ve öncekilere göre daha hızlı ve daha iyi görüntü kalitesine sahip iPad, bu cuma aralarında Yeni Zelanda, Meksika ve Makao'nun bulunduğu 22 ülkede daha satışa çıkacak. 2010 yılında teknoloji severler ile buluşan iPad'den şu ana kadar 58 milyon tane satıldı. Yeni iPad'in kamerası 5 megapiksele yükseltildi ve yüksek çözünürlükte video çekebiliyor.

 

Sanal klavyesinde yeni bir mikrofon tuşu bulunan tablet bilgisayarın bağlantı seçenekleri arasında 4G de bulunuyor. Apple, önceki yıl son çeyrekle karşılaştırıldığında geçen yıl son çeyrekte iPad satışlarını iki kattan fazla artırarak 15,4 milyona çıkarmıştı. Araştırmacıların tahminlerine göre, iPad tablet bilgisayarlarda piyasanın yüzde 60'tan fazlasına sahip bulunuyor. Teknolojideki alışkanlıkları değiştiren Apple, önceki gün uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın açıkladığı araştırma sonucuna göre 70,6 milyar dolarlık marka değeri ile dünyanın en değerli markası oldu. Şirket, 2010 cirosu 108 milyar dolar, net kârı ise 26 milyar dolar. Apple'ın 422 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor.

Bu arada New York Borsası'nda dün Apple'ın hisseleri 15,53 dolar (yüzde 2,7) artarak 601,10 dolardan kapandı. Apple'ın hisseleri geçen hafta perşembe günü kısa süreyle 600,01 dolardan işlem görmüş, daha sonra 585,56 dolardan günü tamamlamıştı.

 

On yıl önce hisseleri 10 dolardan işlem gören Apple'ın hisseleri, şirketin eski Üst Yöneticisi (CEO) Steve Jobs'un 5 Ekim 2011'de ölmesinden bu yana yaklaşık yüzde 60 değer kazandı. Hisseleri 601,10 dolardan kapanan şirketin toplam piyasa değeri 553 milyar dolara ulaşırken, şirketin hisseleri 29 Şubat'ta 544,39 dolara yükselmiş ve toplam piyasa değeri ilk kez 500 milyar doları aşarak 508 milyar doları görmüştü. Geçen yıl sonu itibarıyla 97,6 milyar dolar nakit ve menkul kıymetle dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip Apple, bu nakdin bir kısmını temettü ödemesinde ve hisse geri alımında kullanacak. Apple, 1 Temmuz'da hisse başına 2,65 dolar temettü ödemesi yapacağını ve 30 Eylül 2012'de ise 10 milyar dolar tutarında hisse geri alımı yapmayı planlıyor. (Orhan Akkurt, New York, Zaman)

Dünyanın En Değerli Şirketi Apple Oldu

E-posta Yazdır

2011'de 108 milyar dolar ciro ve 422 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan teknoloji devi Apple, dünyanın en değerli markası seçildi. Brand Finance'ın 500 marka arasında yaptığı araştırmada 70,6 milyar dolarlık değeri ile ısırık elma logolu Apple birinci olurken, onu Google ve Microsoft izledi.

iPhone, iPad ve iPod ile teknoloji dünyasındaki alışkanlıkları değiştiren Apple, en büyük arama motoru Google'ı tahtından indirerek dünyanın en değerli markası oldu. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın yaptığı araştırma sonucuna göre Apple, 70,6 milyar dolarlık marka değeri ile listenin ilk sırasına yerleşti. Apple'ın böyle bir noktaya gelmesinde kurucusu Steve Jobs'u büyük emeği olduğu kesin. Jobs'un Ekim 2011'de hayatını kaybetmesinin ardından da "ısırık elma" logolu Apple yükselişini sürdürmeye devam etti. Şirketin şu an sahip olduğu değer, Brand Finance'in bugüne ka­dar ölçtüğü en yüksek marka değeri olma özelliğini taşıyor. Brand Finance CEO'su David Haigh, fikri ve sınaî hakların mar­ka değeri üzerindeki etkisini anlayabilmek için Apple'ın muhteşem bir örnek olduğu­nu söylüyor. Apple'ın açık ara önde olduğu listede en değerli 5 teknoloji markasının tamamının ABD menşeli olması ise dikkat çekiyor. Brand Finance'ın yaptığı marka araştırması sonucunda dünyanın en değerli 500 markası belirlendi. Çalışmanın sonuçlarına göre, listenin ilk sırasına, geçen yıl listenin 8. sırasında yer alan Apple, ikinci sırasına Google, üçüncü sıraya ise Microsoft yerleşti.

Dünyanın gelişen pazarları olarak bilinen BRIC (Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan) ülkelerinin gelişim başarıları "en değerli markalar'' listesine yansırken Çin'in 25, Brezilya'nın 9, Rusya'nın 8, Hindistan'ın ise 6 marka ile temsil edildiği listede Türk markası yer almadı. İlk 20 marka içinde 11'i teknoloji alanında faaliyet gösterirken, bu liste içinde 3 banka, 2'şer enerji ve gıda, birer otomotiv ve perakende markası yer aldı. İlk sıradaki Apple'ı 47,4 milyar dolar marka değeriyle Google, 45,8 milyar dolar marka değeri ile Microsoft, 39,1 milyar dolar marka değeri ile IBM ve 38,3 milyar dolar marka değeriyle Wallmart takip etti.


 


Türk markalarının listede yer alamamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, "Bir zamanlar eşdeğer kabul edildiğimiz ülkelerin değer elde etme konusunda gösterdiği başarı listelere yansıyor. Bir ülkenin küresel ölçekte değerli marka sayısı, söz konusu ülkenin değer üretebilme kabiliyetini yansıtır. Umuyoruz ki, Türk markaları da sayıca artarak bu listede kalıcı şekilde yer alma başarısı gösterecektir. Bu konuda hem kamu hem de özel sektöre büyük görevler düşüyor.'' değerlendirmesinde bulundu. İlgüner, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu 2011 yılında lüks markaların değerlerini artırdığını gözlemlediklerini de belirterek, şu görüşlere yer verdi: "Louis Vuitton yüzde 24 artışla 4,9 milyar dolar, Hermes yüzde 9 artışla 3,4 milyar dolar, Polo Ralph Lauren yüzde 6 artışla 3,4 milyar dolar marka değerine ulaşmıştı. Ayrıca artan marka değerleri ile Prada, Coach, Christian Dior ve Burberry, listeye ilk kez girmeye hak kazandı.''

Bu arada Apple, hisse başına 2,65 dolar temettü dağıtmayı planlıyor. 30 Eylül'de başlamak üzere 10 milyar dolarlık hisse geri alımı yapmayı değerlendiren şirketin hisseleri, yeni iPad'i satışa sunmadan önce 15 Mart'ta ilk kez 600 doları geçmişti.

Sayfa 7 / 42