Türkiye’nin En Popüler 10 Sitesinden 4’ünü Comodo Koruyor

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji dergisi Wired’ın hazırladığı listede uluslararası arenada en çok ses getirmesi beklenen Türk internet sitelerinin 10 tanesinin dördünü Amerika menşeili Türk internet güvenlik firması Comodo koruyor. Wired dergisi Avrupa’nın en büyük ya da kârlı sitelerini değil, en çok heyecan yaratan siteleri listesinde yer alan Inploid.com, Trendyol, Enmoda ve Evmanya siteleri Comodo ürünleri tarafından korunuyor.

Türkiye’nin Uluslararası Alanda Ses Getirmesi Beklenen 10 Sitesinden 4’ünü Comodo Koruyor

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji dergisi Wired’ın hazırladığı listede uluslararası arenada en çok ses getirmesi beklenen Türk internet sitelerinin dokuz tanesinin dördünü Türk internet güvenlik firması Comodo koruyor. Wired dergisi Avrupa’nın en büyük ya da kârlı sitelerini değil, en çok heyecan yaratan siteleri listesinde yer alan Inploid.com, Trendyol, Enmoda ve Evmanya siteleri Comodo ürünleri tarafından korunuyor.


 


Comodo Türkiye Operasyon Müdürü Cem Sofuoğlu, Mart ayında faaliyete geçtikten sonra Türkiye'de internet güvenliği alanında hızla büyüdüklerini, Türk internet firmalarının da bu gelişmeye katkı sağladığını ifade etti. Comodo ürünlerinin dünya genelinde 40 milyonu aşkın bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanıldığını altını çizen Sofuoğlu, dünya genelinde 200 binden fazla kurumla çalıştıklarını Amerika'nın en büyük şirket listesi olan Fortune 500'de yer alan ilk 10 şirketin yedisini, top 10 Amerikan üniversitenin yedisini, en büyük üç kablosuz internet servis sağlayıcısını da Comodo'nun koruduğunu kaydetti. Türkiye'de Wired dergisi tarafından ''heyecan verici'' olarak adlandırılan siteler ve sitelerin güvenliğini sağlayan şirketler şöyle:

Şirket                   Güvenlik Şirketi
1. Lidyana.com           GoDaddy
2. Inploid.com           Comodo
3. Markafoni.com         GlobalSign
4. Trendyol              Comodo
5. Peak Games            GlobalSign
6. Enmoda                Comodo
7. Evmanya               Comodo
8. Zizigo                GeoTrust
9. Tasit.com             Thawte
10. Markmost             YOK


Wired Dergesi Avrupa’nın En Kral Sitelerini Seçti

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji dergisi Wired bu ay Avrupa’nın en ‘kral’ 100 internet girişimini seçti. Derginin İngiliz baskısında yer alan listeye 28 yaşındaki Türk girişimci Hakan Baş, kurucu ortağı olduğu iki internet sitesiyle girdi. Bunlardan ilki ortakları arasında milli futbolcu Arda Turan’ın da olduğu takı ve aksesuar sitesi lidyana.com, diğeri ise dünyanın en büyük 3. sosyal oyun sitesi haline gelen Peak Games...


 

Wired dergisi Avrupa’nın en büyük ya da kârlı sitelerini değil, en çok heyecan yaratan, günlük tabirle en ‘kral’ siteleri bulmak için yola çıktıklarını yazdı.

Hakan Baş’a başarısının sırrını sormaya gittik. Karşımızda milli bir sporcu ve ‘direkten dönen’ bir finansçı bulduk. Üsküdar Amerikan Lisesi’ndeki eğitimi boyunca milli yüzücü olarak birçok müsabakaya katılan Baş, ABD’nin prestijli üniversitesi Cornell’de ekonomi okumaya gittiğinde de havuzu terk etmemiş. Milliyet'in haberine göre, dünyanın sayılı üniversitelerinden Yale’da finans mastırı yapmaya gittiğinde ise bu kez okul takımında futbol oynamaya başlamış.

20 GÜNDE İSTİFA ETTİ
Hakan Baş, “Spor bana sorumluluk almayı öğretti” diyor. Okul sonrası önce ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America’da çalışan Baş, Eylül 2010’da Türkiye’ye dönerek Garanti Bankası’nın Stratejik Planlama’sında Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Ancak bu görevi 20 gün sürdü. Baş, “Takım elbiseli bir yaşam yerine internet girişimliğini seçtim. Finans sektörünü bırakıp Sidar Şahin ve diğer ortaklarla Peak Games’i kurduk. İlk çıkardığımız oyun ‘Okey’di.

Akşam eve geldiğimde babam ‘Millete okey oynatmak için mi okudun?’ diye soruyordu. Şu an Peak Games’in değeri 100 milyon dolara koşuyor. Şirketteki ortaklığım sürüyor ama artık tüm enerjimi lidyana.com’a yönelttim” diyor.

Hakan Baş’ın Onur Kınay’la birlikte 7 ay önce kurduğu lidyana.com günde 50 bine yakın ziyaretçi çekmeye başlayınca yabancı yatırımcıların da ilgisini topladı. Haziranda Rus yatırımcı Ru-net, site başarı kazanırsa, hissesini yüzde 20’ye çıkarmak üzere 6 milyon TL yatırım yaptı. Baş, “Sitenin herşeyiyle ilgileniyorum. Müşterilerin e-maillerine bile cevap yazdığım oluyor. Ekim ya da kasım gibi aylık 1 milyon lira ciroya ulaşırız. Takıda en büyük online firma olduk. Müşterilerimizin yüzde 80‘i kadın. Bir süre sonra Rusya ve Ortadoğu’ya açılacağız. Ortadoğu’daki istasyon Ürdün olabilir” diyor.

35 MİLYAR LİRALIK PAZAR
Wired dergisi 2011 yılında Türkiye’nin Hindistan’ın ardından en hızlı büyüyen e - ticaret pazarı olduğunu yazdı. Dergiye göre 35 milyar liralık Türk e - ticaret pazarının lokomotifi ise ortalama yaşı 27 olan genç müşteriler.

ARDA’YA ‘HİS’Lİ DAVET
Hakan Baş, kısa süre önce de internet işlerini daha da büyütmek için ‘HİS Teknoloji Yatırımları’ adlı bir şirket daha kurdu. Bu yeni işte, lidyana.com’da da birlikte olduğu Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Ulusoy ve Öztanık Grubu’ndan İsmet Öztanık ile ortak. Hakan Baş, şunları anlatıyor: “Başarıyı gören herkes bir internet projesiyle bana geliyor. HİS’le gelecek vaat eden şirketlere yatırım yapacağız. İlk olarak online eğitim üzerine bir yatırım düşünüyoruz. Arda Turan’ın da bu işe ortak olacağını düşünüyoruz.”
Hakan Baş’ın internetteki yıldızının sporcu disiplini, güçlü bir eğitim, geniş bir ilişkiler ağı ve en önemlisi sevdiği işi yapması ile parladığı gözüküyor.


Wired’ın hazırladığı listede uluslararası arenada en çok ses getirmesi beklenen Türk internet girişimleri şöyle:
1. Lidyana.com
2. Inploid.com
3. Markafoni.com
4. Trendyol
5. Peak Games
6. Enmoda
7. Evmanya
8. Zizigo
9. Tasit.com
10. Markmos*

(Haberturk)

Yabancı Yazılım, Siber Güvenlik İçin Büyük Tehdit

E-posta Yazdır

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'nin siber tehlikelere karşı hazırlıksız olduğunu, güvenlik önlemleri konusunda bilişim yöneticilerinin daha istekli olmaları gerektiğini söyledi. Son beş yıldır ülkelerin ana omurgalarında söz konusu saldırılardan dolayı çok ciddi zararlar meydana geldiğini ifade eden Acarer, "Önümüzdeki yıllarda savaşlar top tüfekle değil, siber saldırılarla gerçekleşecek. Biz de ülke olarak bu alanda önlemlerimizi almakta acele etmeliyiz." dedi.


 

Bu konuda Türkiye'de bakanlık düzeyinde çalışmaların yapıldığını ifade eden BTK Başkanı, "Sadece devlet düzeyinde gösterilen çaba sorunun çözümü için yeterli değil. Özel sektörün bu anlamda pasif olduğunu gözlemliyoruz. Mayıs ayında siber kalkan tatbikatı yaptık. Ama Türkiye'deki binlerce şirketten sadece 41'i tatbikata katıldı. Türkiye'nin önde gelen şirketleri bile söz konusu tatbikata iştirak etmedi." diye konuştu.

Siber kalkan tatbikatlarında katılımcı firmalara saldırılara karşı zafiyetlerini gösteren birer karne veriliyor. BTK Başkanı, bu yıl sonunda da bir tatbikat daha yapılacağını belirtti, uygulama sonuçlarının sadece şirketlerle paylaşılarak kendilerine web tabanlı zafiyetlerinin bildirileceği bilgisini verdi. 'Siber güvenlik' konusunun en çok etkileneceği sektörün bilişim teknolojileri olduğunu dile getiren Acarer, sektör temsilcilerini bu alanda alınacak tedbirlere destek verip deneyimlerini paylaşmaya çağırdı.

 

Siber güvenliği tehdit eden unsurların önüne geçmede yerli ürün kullanmanın önemine dikkat çeken Acarer, "Bilişim sektörü ne olursa olsun yerli ürüne yönelmeli. Donanımda yeterli olabiliriz ama yazılımda yabancı ürünlerin siber güvenliği tehdit ettiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu. Bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) sektörünün içerisinde IT (bilgi teknolojileri) kısmında önemli fırsatlar olduğunu dile getiren Acarer'in verdiği bilgilere göre söz konusu alanda Türkiye'de yazılım sistemlerinin genel pazar içindeki payı dünya standartlarının altında. Siber güvenlikte önemli unsurlar arasındaki yazılım sistemlerinin payı Türkiye'de yüzde 8'le gelişmekte olan ülkelerden bile düşük. Acarer, sektör temsilcilerine bu alanda yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Türkiye'de geniş bant kullanım miktarının son iki yılda 15 kat arttığını hatırlatan BTK Başkanı, "Sahip olunan altyapıya yeterli yatırım yapılmazsa sistem iflas edecek. Bu yüzden hızla mobil ve sabit altyapıyı güçlendirmemiz gerekiyor." değerlendirmesini yaptı. Özellikle mahalli idarelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı altyapının geliştirilemediğini vurgulayan Acarer, "Böyle giderse çok ciddi kaçınılmaz problemler ortaya çıkacak." uyarısında bulundu. (Arife Kabil, Zaman)
 

Bruce Willis’den Apple’a Miras Davası

E-posta Yazdır

Willis, binlerce dolar harcayarak iPod'a indirdiği müzikleri çocuklarına miras bırakmak isterken, ancak yasal nedenler yüzünden bunu yapamayacağını öğrendi. Bunun üzerine ünlü aktörün Apple'a karşı harekete geçmeye karar verdiği bildirildi. Bruce Willis'in çocuklarıyla bir vakıf kurup şarkılarını bu kuruma devredebileceği ya da Apple'a karşı dava sürecine geçebileceği ifade edildi.


 


Teknoloji devine karşı mahkeme savaşını kazanması halinde bunun Apple'dan müzik satın alan milyonlarca kişiyi de etkileyeceği bildirildi.

Apple'in koyduğu kullanma şartlarında kullanıcıların müzik parçalarını satın almadığı sadece "ödünç aldığı" belirtiliyor.

Bu nedenle kullanıcı, bilgisayarına ya da müzik çalarına indirdiği şarkıları sadece kendisi kullanabiliyor. Başkasına devretme hakkı bulunmuyor.
(TRT Haber)

Apple Heyecanı İki Doza Yayıyor

E-posta Yazdır

ABD’li teknoloji devi Apple’ın merakla beklenen akıllı cep telefonu iPhone 5 ve ucuz tablet bilgisayarı iPad mini’yi eylül ve ekimde arka arkaya piyasaya süreceği belirtiliyor. Wall Street Journal gazetesi bünyesindeki teknoloji portalı AllThingsD’nin haberine göre Apple daha önceki bilgilerin aksine iki yeni ürününü aynı anda tanıtmama kararı aldı.


 

İki ürünün de heyecan yaratması amacıyla büyük ihtimalle 12 Eylül’de tanıtılacak iPhone 5’in ardından ekimde de yeni iPad için bir tanıtım düzenlenecek. Güney Koreli Samsung’la ABD’de girdiği patent savaşını kazanan ve 1 milyar dolarlık tazminata hak kazanan Apple, şimdi yeni ürünlerinin hazırlığıyla uğraşıyor.
Ekimde tanıtılması planlanan iPad mini’nin 7.85 inçlik (20 santimetre) bir ekrana sahip olacağı ve fotoğraf çekme kapasitesinin bulunmayacağı tahmin ediliyor. Yeni tabletin iPad’den ziyade büyük boy iPod Touch’a benzeyeceği görüşü hakim. iPad mini’nin özellikle Google’ın Nexus tabletiyle rekabet etmesi planlanıyor. (Milliyet)

ABD Tarihinin En Büyük Ticari Cezası Google’a Kesildi

E-posta Yazdır

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) dünyanın en popüler arama motoru Google'a gelmiş geçmiş en büyük cezayı kesti. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) dünyanın en popüler arama motoru Google'a gelmiş geçmiş en büyük cezayı kesti. Apple'ın kullandığı Safari web tarayıcısının güvenliğini aşmak suretiyle kullanıcıları izlemeye alan Google, FTC tarafından 22.5 milyon dolar cezaya çarptırıldı.


 


Safari tarayıcısında gizleme özelliğinin kapalı olmasına rağmen kullanıcıları izlemesi nedeniyle cezalandırılan Google, bu izlemeyi bilerek yapmadıklarını ve "sayfayı değiştirdiğini, reklam çerezini artık saklamadıklarını" açıklamıştı. Wall Street Journal gazetesi ise söz konusu cezanın FTC tarafından kesilen gelmiş geçmiş en büyük ceza olduğunu belirtiyor.

Benzer bir yöntemle daha önce Microsoft'un web tarayıcısı Internet Explorer'ı kullananları da izlemekle suçlanan Google ceza almaktan kurtulmuştu.

Öte yandan, Google'ın ceza almasına neden olan gizli izleme yöntemini Facebook ve bazı reklam ağları da kullanıyor. Bu şirketlerin de ceza alıp almayacağı henüz belli değil.
 

Microsoft’tan Tarihi Karar

E-posta Yazdır

Yazılım devi Microsoft, tablet ve masaüstü bilgisayarları tek merkezde toplayan Windows 8'in lansmanından önce radikal adımlar atmaya devam ediyor. Microsoft'un popüler e-posta servisi Hotmail isim değiştiriyor, yerini Outlook.com'a bırakıyor.


 

Windows 8 ve Windows Phone sistemler bu servisi baz alırken, bazı ek özellikler de Outlook'a eklenmiş olacak. Örneğin Skype üzerinden konuşmak isteyen kullanıcılar, bunun için Outlook'u kullanabilecek. Outlook, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyalservisleriyle de entegre bir şekilde çalışacak. Bunun dışında kullanıcılar Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve SkyDrive servislerine de yine Outlook üzerinden erişebilecek. (hürriyet)

iPhone 5 Ne Zaman Çıkıyor?

E-posta Yazdır

ABD'li teknoloji devi Apple'ın tüm dünyada merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 5'in 12 Eylül'de tanıtılacağı öne sürüldü. Amerikan Bloomberg Haber Ajansı, Apple'a yakın iki kaynağa dayandırdığı haberinde, tasarımı tamamen değişecek olan yeni iPhone'un 12 Eylül'de tanıtılacağını yazdı.


 


Yeni iPhone'un daha geniş bir ekrana ve daha ince bir gövdeye sahip olacağını yazan Bloomberg, iPhone5'in kablosuz özelliklerinin de daha gelişmiş olacağını belirtti. 2010 yılında piyasaya çıkan iPhone 4'ten beri telefon tasarımını değiştirmeyen Apple, yaklaşık 220 milyar dolarlık akıllı telefon pazarından aldığı payı daha da artırmak niyetinde. 562 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli teknoloji şirketi olan Apple'ın 3. çeyrek dönem sonuçları iPhone 5'in piyasaya çıkışı öncesi iPhone satışlarının duraklamasıyla beklentilerin altında kalmıştı.

'21 Eylül'de piyasada olur'
ABD'nin önde gelen teknoloji sitelerinden iMore ise 12 Eylül'deki tanıtımın 9 gün sonrasında 21 Eylül cuma günü iPhone 5 satışının başlayacağını öne sürdü. Şirket kaynaklarından Apple'ın daha küçük ekranlı ve daha ucuza imal edeceği iPad mini'nin de aynı tarihte tanıtılacağını öğrendiğini yazan iMore, 12 Eylül'de yeni iPod nano'nun da görücüye çıkacağını iletti.  

Geçen yıl 4 Ekim'de tanıtılan iPhone 4S, 10 gün sonra satışa çıkmıştı. iPhone 4S'in iPhone 4'ten 16 ay sonra çıktığını hatırlatan iMore, eylülde piyasaya çıkması durumunda iPhone 4S ile iPhone 5 arasında 11 aylık süre bulunacağını da yazdı. Yeni telefonun adının iPhone 5 olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Retina ekranlı, iOS 6’lı Macbook

E-posta Yazdır

 

Apple’ın merakla beklenen etkinliğinde ‘Apple TV’ bombası çıkmadı ama şirket iPhone, iPad’deki yazılımla, PC ürünlerini yeni nesil özelliklerle donattıŞu an kullanılan versiyona gore 200 yeni özellikle gelen yeni işletim sistemi iOS 6 Facebook entegrasyonu sayesinde tek bir giriş yaparak fotoğraf, uygulama, dizi paylaşımının önünü açıyor

 

Bu özellik Mac PC’lere de geldi. iOS 6'daki bir diğer yenilik Siri'nin spor, sinema ve restonlarla ilgili sorulara yanıt vermesi ve Eyes Free sayesinde otomobillerde Siri tuşunun geliyor olması. BMW, GM ve Audi bu konuda öncü markalar.
 
 
Apple etkinlikte bugüne kadarki en iyi laptop modeli 15 inçlik MacBook Pro’yu da tanıttı. Retina ekranlı ürün 2 kg, 2880 x 1800 piksel çözünürlükte, (önceki modeli 4’e katlıyor), 7 saatl pil ömrü var. MacBook Retina'nın pili standby olarak 30 gün dayanıyor. ABD fiyatı 2.199 dolar.

Sayfa 5 / 42