Manhattan'a İkinci The Marmara

E-posta Yazdır

The Marmara oteller zinciri, 1998 yılından beri 32 katlı apart otel olarak Manhattan’da hizmet veren The Marmara Manhattan’ın ardından New York’a ikinci otelini açmaya karar verdi. Yine Manhattan’da yer alacak olan ikinci otel için Lexington caddesi ile 56. sokağın kuzeybatı köşesinde bulunan alanda yıkılmak üzere boşaltılan yedi adet bina satın alındı. Bunları Lexington caddesi üzerinde 678, 680, 682 ve 684 numaralı binalar ve 56. sokak üzerindeki 131, 122 ve 135 numaralı binalar oluşturuyor.

Hayat Su ve Saka Su Amerika’da

E-posta Yazdır

Bugün Amerika’daki marketlere baktığınızda raflarda Türk markalarına rastlamak gün geçtikçe daha da alışılagelmiş bir durum halini alıyor.

Hayat Su ve Saka Su da bu raflarda yerlerini alan markalardan iki tanesi. House of Water adlı şirket tarafından getirtilen doğal kaynak suları, 2009 Eylül ayından beri marketlerde satışa sunulmakta. Hayat ve Saka markalarının Danimarka’daki dağıtımını 12 yıldan beri yapan ve bu alanda Danimarka’daki  en büyük 2. dağıtım şirketi olan House of Water, Cüneyt Karadağlı, Lokman Arslan ve Erdoğan Erbaş ortaklığında yürütülüyor.

New Jersey’deki Benzin İstasyonlarının Mücadelesi

E-posta Yazdır
New Jersey'deki benzin istasyonu sahipleri BP ve ExxonMobil’e  karşı haklarını arıyorlar. Eyaletteki kendi gibi diğer benzin istasyonu sahiplerini birleşip haklarını aramaya davet eden İstanbullu Ermeni iş adamı Ara Alboyacian, 25 bayiyi bir araya getirerek davalarını federal mahkemeye taşıdı. Anlaşmalarını haksız bir şekilde bitirmeye çalışan BP’ya karşı birleşen bayiler 2 yıl once açtıkları davalarından olumlu sonuçla ayrılacaklarına inanıyorlar.

Turk Avenue Akaryakıt Sektörünü Mercek Altına Alıyor

E-posta Yazdır
Turk Avenue, Türk işletmelerin yoğun olduğu sektörleri masaya yatırıyor. Nisan ayından itibaren, Turk Avenue her ay Amerika’daki iş dünyasında Türklerin de söz sahibi olduğu bir sektörü sizlerle buluşturacak. Bu sayede hem Amerika’da iş yapmayı planlayan Türklere rehberlik etmeyi hem de Amerika’daki farklı sektörlerde çalışan kimselerin fikirlerini alıp, sorunlarını dile getirmeyi planlayan Turk Avenue’nun Nisan ayı için seçmiş olduğu konu akaryakıt istasyonları.

Küresel Enerji Denkleminin Vazgeçilemeyecek Ülkesi

E-posta Yazdır
Tamer Çerçi * - 1990’lı yıllardan itibaren Yunanistan-İtalya-Türkmenistan-Mısır-Irak ile enerji nakli konusunda önemli projeler gerçekleştiren Türkiye, hem NABUCCO hem Güney Akım’da yürüttüğü sağlam ve kalıcı politikalarla jeopolitik konumunu son derece kuvvetlendirdi. NABUCCO Projesi ile Avrupa’nın dördüncü büyük enerji arteri haline gelen Türkiye’nin, gerçekleştirdiği bölgesel enerji projeleri ile hem bölgesinde hem de dünya ölçeğinde önemli bir enerji aktörü haline geldiği görülüyor.

Radyo Türküm Yenileniyor

E-posta Yazdır

New York'ta yayın yapan ilk Türk radyosu Radyo Türküm, yeni yayın direktörü Bingül Sevimli yönetiminde yeniden yapılandırılıyor. Yaklaşık 3 yıl önce işadamı Erdem Şahin'in girişimi ile Brooklyn merkezli olarak kurulan ve internet üzerinden yayın yapan Radyo Türküm, Şule Zehra Taş yönetiminde yayın hayatına devam etmiş, bir süre sonra radyoya program yapan ekibin ve yönetimin görevden ayrılmasıyla belirsizlik yaşanmıştı.

Toros, Lodos'u Satın Aldı

E-posta Yazdır

New Jersey'nin Paterson ve Clifton şehirlerinde Toros isminde iki ayrı restorana sahip olan Hüseyin Bayram, yine New Jersey'nin New Milford şehrinde faaliyet gösteren Lodos Restaurant'ı satın aldı. Bahri Karaaslan tarafından beş yıldır işletilen Lodos Restaurant Toros adıyla faaliyet gösterecek.

İlk Toros Restaurant Paterson Main Street'te, Hüseyin Bayram'ın babası Mustafa Bayram tarafından 1994 yılında açılmıştı. İkinci restoranı Clifton'a açan Bayram, Lodos ile birlikte zincirdeki restoran sayısını üçe çıkarmış olacak.

Fifth Avenue'de Türk Lokumu

E-posta Yazdır
Gilan mücevher14. yüzyılda Kosova Savaşı’nı takiben Osmanlı İmparatorluğu tarafından Bursa’nın Yenişehir bölgesinden bugünkü Yugoslavya’nın Kosova bölgesine yerleştirilen Geylan Ailesi, burada kurdukları Gilan köyünde yaşamlarını sürdürdü. 1877-78 yıllarındaki Osmanlı-Rus savaşından sonra uzun müddet siparişe göre ayakkabı üretimi ve ticareti yapan bir aileden gelen baba Geylan, bir süre bu işi devam ettirdikten sonra; 2. Dünya Savaşı’nın da patlak verdiği 1930’lu yıllarda Hitler’in Yugoslavya’ya girmesinden hemen önce tekrar Bursa’ya göç etti.

Karaahmetoğlu Hukuk Bürosu Taşındı

E-posta Yazdır

New York'un tanınmış Türk ticaret avukatlarından Barbaros Karaahmetoğlu, Greenberg LLP ile yaptığı ortaklık anlaşması neticesinde 370 Lexington Avenue'deki yeni ofisine taşındı. 2007 yılında Luz Hukuk Bürosu ile ortaklık anlaşması imzalayan Karaahmetoğlu, yeni firmasının ismi Karaahmet Luz & Greenberg  olarak değişti. Corporate ve uluslararası hukuk alanında yoğunlaşan Karaahmetoğlu, iş davaları ve dava avukatlığında uzmanlaşan Thomas Luz ile yaptığı ortaklık anlaşması ile daha geniş bir müşteri kitlesine hitap etme imkanı bulmuştu.

New York'taki Türk Restoranları 22 Oldu

E-posta Yazdır
Bodrum Restaurant'tan bir görüntü.Etnik restoranların en yoğun olarak faaliyet gösterdiği New York'ta açılan Türk restoran sayısı 22'yi buldu. Yeme-içme endüstrisinin otoritesi olarak kabul edilen Zagat'ın derlediği Türk restoran listesine 2007 yılında iki, 2008 yılında üç Türk restoran daha eklendi. Son olarak Hancı Turkish Cuisine 10. Avenue'de 56 ve 57. Cadde arasında Kasım 2008 tarihinde hizmete girdi. Restoran, ahçıları ile ünlü Bolulu olan ve daha önce Turkish Kitchen ve Sahara'da çalışan Yakup Karataş tarafından açıldı. 

Sayfa 57 / 58