Türkiye, 121 Ülkeye 3.4 Milyar Dolarlık Yardım Yaptı

E-posta Yazdır
Türkiye, 2012’de 121 ülkeye 6.7 milyar liralık (3.4 milyar dolar) yardım yaparken bunun 2.5 milyar lirasını devlet, geri kalanını özel sektör ve sivil toplum karşıladı. Somali’ye kemik yakma fırını, Asya ve Afrika’ya su kuyusu, Tunus’a cop-TOMA, Pakistan köylülerine keçi gibi birçok yardım yapıldı. Türkiye, geçen yıl 121 ülkedeki yardım çalışmaları için 3 milyar 436 milyon dolar harcadı. Somali’ye kemik fırını açılması, Tunus’a cop-TOMA, Pakistan köylülerine keçi, Azerbaycan’a arı oğulları gönderilmesi gibi birçok farklı yatırım yapıldı. Yardım listesinde, vatandaşın haritada yerini bulmakta zorlanacağı Laos, Lesoto, Sierra Leone, Samua, Maradi, Tonga, Tuvalu, Liberya gibi birçok ülke bulunuyor.

Nobel Ekonomi Ödülü ABD'ye Gitti

E-posta Yazdır
2013 Nobel Ekonomi ödülü sahiplerini buldu. 3 ABD'li ekonomist Eugene Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller'in oldu. Robert Shiller 2000'li yıllarda ABD gayrimenkul balonunu öngörmüştü. İsveçli Riksbank'ın verdiği Nobel Ekonomi Ödülü'nü 2013'te 3 ABD'li ekonomist kucakladı. Ödül Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller'in oldu. Üç ekonomist varlık fiyatları analizlerine dair çalışmalarıyla ödüle layık görüldü.

Yurtdışı Türkler Bine Yakın Proje Hazırladı

E-posta Yazdır
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen II. STK Kapasite Geliştirme Eğitim Programı, 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. 16 ülkeden 65 STK ve 117 temsilcinin katıldığı eğitim programında lobicilik, sosyal medya, online konsolosluk hizmetleri ve ağırlıklı olarak da proje hazırlama tekniği konularında yurtdışı Türkler eğitildi. 4 milyon liraya yakın bir bütçeyi yöneten Başkanlık, bine yakın proje başvurusu aldı. İlk başvurularının alındığı yılda sunulan projelerin büyük kısmının istenilen standartta olmaması, eğitim seminerinin hazırlanmasında büyük etken oldu. Yurtdışı Türkler projelerin doğru ve amacına uygun hazırlanması ve sunumu konusunda eğitildi.

İran ve ABD Bakanları 6 Yıl Sonra Aynı Masada

E-posta Yazdır
İki ülke bakanları 6 yıl sonra New York'ta, İran'ın nükleer programının görüşüldüğü toplantıda aynı masada yan yana oturdu. İran'ın nükleer programını New York'ta görüşen BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin önemli mesafeler aldıkları bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı ile İran Dışişleri Bakanı 6 yıl aradan sonra ilk defa aynı masa etrafında görüştü.

BM'nin Daimi Üyeleri Suriye Karar Tasarısı Üzerinde Anlaştı

E-posta Yazdır
BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusundaki BMGK karar tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı. BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasını düzenleyecek bir karar tasarısı üzerinde uzun süredir müzakere yürütüyordu. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark L. Grant, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, P5 ülkelerinin Suriye'nin kimyasal silahlarını imhasına yönelik "bağlayıcı ve zorlayıcı" bir karar tasarısı konusunda anlaştığını ve taslağın geçici üyelere sunulacağını duyurdu.

Clinton Ailesi'nden Nairobi Saldırısında Öldürülen Elif Yavuz İçin Başsağlığı Mesajı

E-posta Yazdır
Kenya'nın başkenti Nairobi'de alışveriş merkezini basarak 69 kişinin ölümüne sebep olan teröristler Harvard mezunu, Clinton Foundation için AIDS'e karşı mücadele eden Elf Yavuz ve Amerikalı mimar eşini de öldürdü. Nairobi'deki saldırıda hayatını kaybeden Yavuz iki hafta sonra doğum yapacaktı. Mimar Ross Langdon ile evli olan Elif için Bill, Hillary ve Chelsea Clinton'un kurucusu olduğu The Clinton Vakfı bir mesaj yayınladı. Yavuz'un ölüm haberi ile şok olduklarını, hayatını malaria ve AIDS hastalığının önlenmesine adayan Yavuz'un, doktora çalışması sırasında Vakfın Health Access Inıtiative bölümünde çalıştığı, yakın zamanda da Vakfın Tanzaya'daki aşı araştırma merkezine katıldığını belirtildi.

Chelsea Clinton'un twitter hesabından da paylaştığı mesajda, Yavuz'un çalışma arkadaşlarına, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilendi.

33 yaşındaki Harvard mezunu Yavuz, mezun olduktan sonra The Clinton Vakfı'nda çalışmaya başlamış, hamileliğinin son günlerini Nairobi'deki iyi hastanelerden birine yakın bir yerlerde geçirmek istemişti.

The Daily News gazetesinde yer alan habere göre de, Harvard'ta Assistant Professor olarak görev yapan Jessica Cohen, Yavuz'la 4 yıl önce Cambridge'te tanıştığını, Uganda'daki malerya projesi için kendisini seçtiğini anlattı. Foto:The Daily News

Cumhurbaşkanı Gül: ''Suriye'nin Kimyasal Silahlardan Temizlenmesinden Memnun Oluruz''

E-posta Yazdır
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'nin kimyasal silahlardan temizlenmesinden memnun olacaklarını söyledi. Gül, "Suriye meselesi sadece kimyasal mesele değil. Kimyasal silah kullanılmasaydı o zaman Suriye'de olup bitenler normal olaylar mıydı?" şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları için geldiği New York'ta gazetecilerle bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasını yakından takip edeceklerini vurgulayan Gül, "Gerçek bir temizlik olmasını çok isteriz." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül BM Genel Kurul Gezisini Değerlendirdi

E-posta Yazdır
Cumhurbaşkanı Gül, BM 68. Genel Kurul görüşmeleri öncesi New York'taki gazetecilerle Türkevi'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, New York'ta gerçekleştireceği görüşmeler hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Siyasiler için bir fuar, bir panayır" diye nitelendirdiği ve dünyanın en sıcak dönemlerinden birinden geçiliyor olması nedeniyle öneminin çok yüksek olduğuna inandığı BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak için New York'a uçarken, dış politikayla ilgili görüşlerini bizimle paylaştı, iç politika konularında girmemeyi tercih etti. Meclis açış konuşmasının önemli mesajlar içereceğine dair imalarda bulunan Gül'ün açıklamaları özetle şöyle:

ABD-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması'nda İlk Adım

E-posta Yazdır
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-ABD arasındaki olası Serbest Ticaret Anlaşmasına yönelik oluşturulan yüksek düzeyli komitenin bugün itibariyle çalışmalarını başlattığını söyledi. ABD'ye iki günlük ziyareti kapsamında ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ve ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ile görüşen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Gül, BM Genel Kurulu İçin New York'ta

E-posta Yazdır
Gül başkanlığındaki heyette, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yer alacak. Cumhurbaşkanı Gül, 24 Eylül Salı günü New York’ta başlayacak olan BM Genel Kurulu’na, geleneksel olarak ilk iki sırada konuşan Brezilya ve ABD devlet başkanlarının ardından üçüncü sırada hitap edecek. Gül, öğleden sonra düzenlenecek ‘Sürdürülebilir Kalkınma Konulu Yüksek Düzeyli Siyasi Forum’ kapsamında ‘Liderler Diyaloğu: Yüksek Düzeyli Siyasi Forum-Vizyondan Eyleme’ konulu oturuma da ana konuşmacı olarak hitap edecek. Aynı akşam ise, Genel Kurul’a katılan devlet ve hükümet başkanlarına yönelik olarak resepsiyon verilecek. Gül, BM Genel Kurul çalışmaları vesilesiyle Amerika’da yaşayan Türklerle bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı, 28 Eylül’de ABD’den ayrılacak.

Sayfa 7 / 116

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.005 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.136 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.208 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 1.040 seconds, 7.71 MB
Application afterRender: 1.364 seconds, 8.99 MB

Memory Usage

9496536

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579415527' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'ev05jpha6k3unbd8vb3sd6gdj2'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'ev05jpha6k3unbd8vb3sd6gdj2','1579475527','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 663)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT *
    FROM jos_sections
    WHERE id = 16
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.access <= 0
    AND s.id = 16
    AND s.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-19 23:12:07' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-19 23:12:07' )
    ORDER BY  a.created DESC
    LIMIT 60, 10
 31. SELECT a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.access <= 0
    AND s.id = 16
    AND s.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-19 23:12:07' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-19 23:12:07' )
    ORDER BY  a.created DESC
 32. SELECT a.*, COUNT( b.id ) AS numitems, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(':', a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug
    FROM jos_categories AS a
    LEFT JOIN jos_content AS b
    ON b.catid = a.id
    AND b.state = 1
    AND ( b.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR b.publish_up <= '2020-01-19 23:12' )
    AND ( b.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR b.publish_down >= '2020-01-19 23:12' )
    AND b.access <= 0
    WHERE a.section = 16
    AND a.published = 1
    AND a.access <= 0
    GROUP BY a.id
    HAVING numitems > 0
    ORDER BY a.ordering
 33. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 663 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 663
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 10
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-19 23:12:07' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-19 23:12:07' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("99","100","101")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-19 23:12:07' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-19 23:12:07' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("99","100","101")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç