Türkiye'de 6 Ayda 655 Bin Konut Satıldı

E-posta Yazdır

Turkiye Ev SatisiTürkiye genelinde yılın il yarısında 654 bin 363 konut satıldı.Konut satışlarında en yüksek payı ise İstanbul aldı. İstanbul’da yılın il yarısında toplam 114 bin 356 konut satışı gerçekleştirildi. Emlak satışlarında en az payı alan şehir ise sadece 34 konut satışıyla Hakkâri oldu.

Ajanlık Şuçlamasına Diyanet'ten Açıklama

E-posta Yazdır

diyanet isleri baskanligiSon dönemde, ekseriyetle Avrupa ülkelerinde Diyanet İşleri Başkanlığı personeline yönelik dezenformatif kampanyalar yürütüldüğünü belirten Diyanet İşleri Başkanlığı, konu ile ilgili bir basın bildirisi yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Avrupa’da ilgili ülkelerin anayasasına ve kanunlarına göre kurulan sivil toplum kuruluşlarının din görevlisi talebini yaklaşık 40 yıldır karşıladığını kaydedilen açıklamada, ''Bugüne kadar hizmet yürütülen bu ülkelerde özgün bir model ortaya konmuş ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Diyanet İşleri Başkanlığının ortaya koyduğu din hizmetleri toplumlarda şiddeti değil, her zaman barışı, güveni ve huzuru esas almıştır,'' denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tepki: Katilin Serbest Bırakılma Kararını Kuvvetle Kınıyoruz

E-posta Yazdır

Kemal ArikanDışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 28 Ocak 1982 tarihinde Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı hain bir saldırıyla katleden terörist Hampig Sasunyan’ın tahliye talebinin, 14 Aralık 2016 tarihinde Kaliforniya’da gerçekleşen şartlı tahliye duruşmasında kabul edildiğinin esefle öğrenildiği belirtilerek, Kaliforniya Valisinin onayına bağlı olarak hayata geçecek olan ve temyize açık bulunan bu kararın kuvvetle kınandığı ve reddedildiği bildirildi.

Amerikalı Türklerin Yüzde 20'si Oy Kullandı

E-posta Yazdır

abd oyABD genelinde milletvekili genel seçimleri için 16 Mayıs’ta başlayan oy kullanma süresi saat 19.00’da tamamlandı. Seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları ülke genelinde Washington, New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Boston ve Miami'deki temsilciliklerde kurulan sandıklarda oylarını kullandı. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinden edinilen bilgiye göre, yaklaşık 90 bin 745 seçmenin bulunduğu ülkede, 17 bin 805 seçmen sandığa gitti. Buna göre seçmenlerin 7 Haziran'daki seçime katılım oranı yüzde 19, 6 oldu.

ABD’deki Gurbetçi Oyları Türkiye’ye Gönderildi

E-posta Yazdır

Gurbet OylariABD’nin New York kentlerinde yaşayan Türk vatandaşlarının Milletvekili Genel Seçimleri için kullandığı oylar, Türkiye’ye gönderildi. Milletvekili Genel Seçimleri için New York’taki kayıtlı seçmenlerin misyon  temsilciliklerinde kullandığı oyların bulunduğu çuvallar, Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla yollandı. Çuvallar, parti temsilcilerinin nezaretinde, diplomatik kuryelere imzalı ve mühürlü şekilde teslim edildi.

Kongre Üyelerinin Türkiye Gezisi Etik Komite Merceğinde

E-posta Yazdır

10 KongreFethullah Gülen Grubu'na bağlı Council of Turkic American Associations sponsorluğunda Mayıs 2013'te konferansa katılmak üzere Azerbaycan ve Türkiye'ye giden 10 Kongre üyesi ve 35 çalışanın katıldığı gezi, Amerikan Kongresi'ne bağlı The House Ethics Committee ve bağımsız bir kuruluş olarak faaliyet gösteren Office of Congressional Ethics tarafında mercek altına alındı. Gülen Grubu'na bağlı Houston merkezli iki kar amacı gütmeye organizasyonun gezi masraflarını ödediği açıklanmıştı, ancak Washington Post 750 bin dolar tutan gezi masraflarının Azerbaycan petrol şirketi SOCAR tarafından ödendiğini ortaya çıkardı. Kongre üyeleri yanlış bilgilendirildiklerini açıklarken, gezi sonrasında verilen hediyeler de etik komitesinin incelemesine tabii tutuldu. Washington Post, SOCAR'ın da parayı Gülen Grubu'na bağlı Amerika'daki kar amacı gütmeyen kurumlara verdiğini yazdı. Kongre üyelerinin yabancı hükümetlerce desteklenen gezilere katılması kanunen yasak.

Baltimore'da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

E-posta Yazdır

BaltimoreABD'nin Baltimore kentinde gözaltındayken hastanelik olup hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray’in cenaze töreni sonrası başlayan olaylar büyürken, kentte olağanüstü hal ilan edildi. ABD'nin Baltimore kentinde gözaltındayken hastanelik olup hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Gray için cenaze töreni düzenlendi. Kentteki bir kilisede düzenlenen törene binlerce kişi katıldı. Aralarında kongre üyelerinin de yer aldığı bazı üst düzey isimlerin de katıldığı yaklaşık 2 saat süren törene, New York'ta geçen yıl polisler tarafından boğularak öldürülen diğer bir siyahi Eric Garner'ın kızı Erica Garner da geldi.

Dr Öz'ün Görevden Alınmasını İsteyen Doktorlar GDO Lobisi Çıktı

E-posta Yazdır

Dr OzABD’nin en ünlü doktorlarından Mehmet Öz, 10 bilim insanın kendini karalayan mektubu için "GDO lobisinin bir organizasyonu" dedi. Türk kökenli ABD’li Doktor Mehmet Öz’ün Columbia Üniversitesi’nden kovulması için mektup yazan 10 doktorun, GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) gıda üreticileriyle ilişkisi olduğu iddia edildi. Geçtiğimiz hafta üniversiteye gönderilen mektupta Doktor Öz’ün, televizyon programında bilimsel geçerliliği olmayan bazı ürünleri para karşılığında pazarladığı, bunun da hekimlik değil şovmenlik ve şarlatanlık olduğu öne sürülürken, bu yüzden okulun cerrahi bölümündeki başkan yardımcılığı görevinden uzaklaştırılması çağrısı yapılmıştı.

Washington DC'de Türkler Barış İçin Yürüdü

E-posta Yazdır

aa Turks White HouseWASHINGTON, AA - ABD'nin başkenti Washington'da Türk ve Müslüman toplumundan 7 bin kişi, Ermeni diasporasının karalama kampanyalarına karşı “Yurtta barış, dünyada barış” diyerek yürüdü ve ABD'ye barış ve dayanışma mesajı verdi. ABD’de 145 Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Yönlendirme Komitesi'nce Beyaz Saray’ın önünden başlatılan "Barış ve Dayanışma" yürüyüşü, Türkiye’nin Washington Büyükelçilği’nde son buldu. Beyaz Saray’ın önünden 3 bini aşkın kişi yürüyüşe başlarken, yolda katılanlarla birlikte, bir saat sonunda büyükelçilik önüne varıldığında sayı yaklaşık 7 bine ulaştı. Sadece Washington civarından değil Ohio, New York, New Jersey gibi ülkenin 12 eyaletinden Türk ve Müslüman toplumu üyelerinin katıldığı yürüyüşte kalabalık, yol boyunca “Yurtta barış, dünyada barış”, “Türkiye” şeklinde sloganlar attı, çiçekler dağıttı ve ABD'ye “Barış" mesajı verdi.

Türk Einstein'i Sinanoğlu Miami'de Vefat Etti

E-posta Yazdır

Kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ABD'de tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Geçtiğimiz günlerde ABD’de kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetti. Sinanoğlu'nun vefatını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu duyurdu. Konuyla ilgili twitter hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, “Prof. Oktay Sinanoğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum. Cenazesinin ülkemize nakli için Miami Başkonsolosluğumuz gereken işlemleri takip ediyor” dedi.

Sayfa 2 / 116