Nashua Telegraph Gazetesi'nden TCF'e Övgü

E-posta Yazdır
New Hampshire eyaletinin en büyük gazetelerinden biri olan The Telegraph (Nashua Telegraph) gazetesi Turkish Cultural Foundation'ın (Türk Kültür Vakfı) yaptığı çalışmaları öven bir yazıya yer verdi. Andrew Wolfe imzası ile kaleme alınan haberde, Türk kültürünün Vakıf aracılığıyla ABD'de tanıtıldığına dikkat çekildi. Vakfın Türkiye'ye Amerikalı öğretmenleri götürerek kültür turları düzenlediği vurgulandı.

Turkish Cultural Foundation Türk Sanatçılarla SOFA New York Sanat Fuarı’nda

E-posta Yazdır
Uluslararası SOFA New York - Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Eserleri Fuarı, 14 – 17 Nisan tarihleri arasında 14. kez gerçekleşecek. Turkish Cultural Foundation (TCF)’ın desteğiyle Türk sanatçılar Ayhan Tomak, Ebru Döşekçi, Semra Ecer ve Yıldanur Ketenci’nin yer aldığı sergi, New York Park Armory Avenue'da 13 Nisan tarihinde özel bir tanıtım ile açılacak.

Turkish Cultural Foundation, Türkiye Tanıtım Ofisi Gibi Çalışıyor

E-posta Yazdır
Washington, DC merkezli Turkish Cultural Foundation, 2010 yılında kültür ve sanat faaliyetlerine 2.1 milyon dolarlık kaynak sağladı. İşadamı Yalçın Ayaşlı'nın öncülüğünde kurulduğu 2000 yılından beri ABD'deki Türk kültürünün tanıtımına ciddi katkılar sağlayan Vakıf, adeta Türkiye'nin kültür ve turizm ofisi gibi çalışıyor. Direktörlüğünü Güler Köknar'ın yaptığı Vakıf 2010 yılı içinde eğitim projelerine 299 bin, kültürel etkinliklere 360 bin, kültürel değişim programlarına 622 bin dolar harcadı. Vakfın bütçesinde en fazla harcamayı Türkiye'ye düzenlediği kültürel turlara, Amerikalı öğretmenlerin Türkiye turları ile eğitimine harcadı. ABD'deki Türklerin doğudan batıya pek çok etkinliğine destek veren Vakıf, Boston, Washington, DC, Detroit, İstanbul'dan sonra son olarak California'nın Sonoma şehrinde de ofis açtı.

University of Minneasota'ya TCA'dan Dava

E-posta Yazdır
ABD’deki Türk lobisi kuruluşu Türk-Amerikan İttifakı (Turkish Coalition of America, TCA) ve bir Türk öğrencisi, University of Minneasota'ya (UMN) bağlı Holokost ve Soykırım Edütleri Merkezi’nin sitesinde TCA sitesini “güvenilmez” siteleri listesinde gösterildiği için üniversiteye dava açtı. Davanın ilk duruşmasının 4 Şubat’ta yapılması öngörülüyor.

Turkish Cultural Foundation 2010 Bursları Belli Oldu

E-posta Yazdır

Turkish Cultural Foundation (TCF) tarafından Türk kültür ve sanatı dalında çalışma yapan akademisyenlere verilen bursu almaya hak kazananlar belli oldu.

2007 yılında başlatılan TCF burs program, Türk kültür ve sanatı dalında tez çalışması yapan doktora adaylarına ve yine aynı alanda doktora sonrası (post-doc) çalışmalarına devam eden akademisyenlere veriliyor. Hayata geçirildiği günden beri 38 akademisyene burs imkanı sağlayan program, Türk kültürü ve sanatı alanında yapılan yayınları ve akademik çalışmaları destekleyerek Türk kültür mirasının tüm Türkiye’de ve dünyada tanıtımının arttırılmasını hedefliyor.

Sayfa 9 / 9