Fenebahçe USA Derneği'nden Aykut Kocaman'a Duygusal Veda

E-posta Yazdır
Amerika'daki Fenerbahçeliler Derneği (Fenerbahçe USA) Fenerbahçe Kulübü sportif direktör ve teknik sorumlu görevinde ayrılan Aykut Kocaman için bir veda mesajı yayınladı. Fenerbahçe'ye hizmet etmiş herkesin değerli olduğunu belirten Fenerbahçe USA Başkanı Ömer Ekinci, ''İnsanların emeklerini, alın terlerini değersizleştirmeden vefa göstermek, teşekkür etmek toplumsal bir kültür olmalı,'' diye konuştu. Dernek yayınladığı mesajda şu sözlere yer verildi:

Chicago Ortodoksları Türkiye'ye Minnettar

E-posta Yazdır

Chicago Rum-Ortodoks Kilisesi Başkanı Demetrios of Mokissos, "Barthelemous'a yapılması planlanan suikasti engellediği için Türkiye'ye minnettarız" dedi. Türk sivil toplum kuruluşu Niagara Vakfı tarafından ABD'nin Illinoi Eyalet Meclisi'nde resepsiyon düzenlendi. Türkiye'nin Chicago Başkonlosluğu, Chicago Türk Amerikan Derneği, Chicago Türk Ticaret Odası, Illionis Eyalet Meclisi Türk Dostluk Grubu ve Kırgız Amerikan Derneği'nin de desteklediği resepsiyona Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız'ın yanısıra, Eyalet Meclisi Başkanı Michael J. Madigan, ABD Illinois Eyaleti senatörü Dick Durbin gibi politikacıların yanında çok sayıda milletvekili, senatör katıldı.

Los Angeles'ta Kurulan Anadolu'yu 60 Bin Amerikalı Gezdi

E-posta Yazdır

Los Angeles’ta bulunan Orange County (vilayet) yerleşim biriminde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali, bayram havasında geçti. Festival tertip komitesi, etkinliğin gelecek yıl New York'ta yapılacağı müjdesini verdi. Festival, son gününde ziyaretçi akınına uğrarken yaklaşık 60 bin kişi Los Angeles'ta kurulan küçük Türkiye'yi görmeye geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sponsor olarak festivale gönderdiği mehter takımı, yine en fazla takip edilen ekiplerin başında yer aldı. Mardin, İzmir, Van ve İstanbul şehir alanlarında yapılan halkoyunları gösterilerinde ekiplere katılan ve onlarla halay çekmeye çalışan Amerikalılar renkli görüntüler oluşturdu.

New York Sokakları Kırmızı Beyaza Boyandı

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 32'ncisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali New York'ta gerçekleştirildi. Madison Avenue'de 53. Cadde'de başlayan yürüyüş 46. Cadde'ye kadar devam etti ardından da her yıl toplanılan Dag Hammarskjold'ta sona erdi. ''New York Goes Turkish'' sloganı ile Mayıs ayı boyunca düzenlenen etkinliklerin sonuncusu olan Türk Günü Yürüyüşe binlerce kişinin ellerinde bayraklarla katıldı.

Grand Central 100 Yıllık Tarihinde İlk Kez Mehter Takımı'na Ev Sahipliği Yaptı

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından ABD'de bu yıl 32'ncisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüş ve Festivali programını, Mayıs ayının tamamına yayma stratejisi doğrultusunda etkinliklere devam ediyor. Bu kamsapmda 14 Mayıs'ta New York Grand Central'da bir günlük Türk Festivali gerçekleştirildi. Bu yıl 100. yılını değişik etkinliklerle kutlayan Grand Central'daki Vanderbilt Hall'de düzenlenen festivalin açılış kurdelesini, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, TADF Başkanı Ali Çınar, New York Eyalet Senatörü Liz Kreguer ve New York Polis Departman Temsilcisi Amin Koşseim birlikte kesti. Canikli, bu tür faaliyetlerin, gelişen Türkiye'nin tanıtımına verdiği katkı açısından son derece önemli olduğunu belirterek, festivali desteklediklerini ifade etti.

New York Türk Restoran Haftası, 28 Mekanla 13 Mayıs'ta Başlıyor

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl ilk kez New York'ta gerçekleştirilen ''Türk Restoran Haftası'', 13 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. 20 Mayıs'a kadar sürecek etkinlikte, Manhattan, Brooklyn ve New Jersey'deki 28 Türk mekanı müşterilerine yüzde 15 indirim verecek. TADF, etkinliği duyurmak için New York'ta yayın yapan New York Metro, NY Daily News, NY Post, Time Out ve Village Voice gazetelerine 19 Mayıs'a kadar reklam verecek. Türk restoranların büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Manhattan adasından 17, Brooklyn'den 4, New Jersey'den 7 restoran katılıyor. 

Mayıs Ayı Türk Festival ve Yürüyüş Programını Açıklandı

E-posta Yazdır
Amerika’nın en eski ve en köklü çatı kuruluşu olan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, dünyanın en büyük Türk kültür festivali ve yürüyüşü olan “ New York Türk Günü Yürüyüş ve Festivali “programını açıkladı. TADF Başkanı Ali Çınar, 32’ncisini düzenleyecekleri programın bir ay boyunca süreceğini açıkladı. Çınar, Türk Günü Yürüyüş ve Festivali’nde ana temanın “New York Goes Turkish” olduğunu belirtirken, Grand Central’da yapılacak Türk Festivali temasının da “ Grand Bazaar to Grand Central “ olduğunu dile getirdi. Ayrıca 13-20 Mayıs arasında, New York’ta ilk defa Türk Restoran haftası yapacaklarını belirten Çınar, üye olan derneklerin de Mayıs ayı içinde TADF’nin destekleriyle özel programlar yapacaklarını belirtti.

Kadınlar Birliği Anneler Günü'nü Kutluyor

E-posta Yazdır
Amerika Türk Kadınlar Birliği bu yılki Anneler Günü'nü TRT eski sanatçılarından Tulin Uyanıker'in vereceği konserle kutluyor. Geçtiğimiz yıllarda Derya Baykal, Buket Uzuner, Yıldız Kenter gibi isimleri New York'ta ağırlayan Kadınlar Birliği bu yıl ki etkinliği, Türk Evi'nde yemekli bir konserle kutlayacak. Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sermin Özçilingir, Amerika'daki Türk kadınlarının günlük hayatta aldıkları aktif rolü düzenledikleri etkinliklerle bir sinerjiye dönüştürdüklerini ve tüm kadınları etkinliklerine beklediklerini söyledi.  

Philadelphialı Türkler Davut Güloğlu İle Çoştu

E-posta Yazdır
Emine Yılmaz - Turkish Journal - Bu yıl beşincisi organize edilen Philadelphia Türk Festivali Franklin Delano Roosevelt Park'ta gerçekleştirildi. New York Başkansolosu Levent Bilgen ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar'ın katıldığı festivale gelen Türkler Davut Güloğlu'nun şarkıları ile eğlendi. Philadelphia Türk Festival Komite Başkanlığını Orhan Bayram yaparken, TADF'ye bağlı dernekler festivale destek verdi.

Sayfa 4 / 9