Dublin'de Trafik Kazalarında 2011'de Sadece 10 Kişi Oldu

E-posta Yazdır
İrlanda'nın başkenti Dublin'in merkez kesiminde geçen yıl trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının 10 olduğu açıklandı. Resmi rakamlar, Dublin kentinde 2010'da 19, 2009'da 32 kişinin trafik kurbanı olduğunu gösteriyor. Ölümlü kazaların kademeli olarak azalmasının kentin bazı bölgelerinde araçlara 30 kilometre sınırı getirilmesi ve ağır taşıtların güzergahının değiştirilmesiyle ilişkili olduğu düşünülüyor.

Soykırımı İnkarı Suç Sayan Yasa Ay Sonunda Fransız Senatosuna Geliyor

E-posta Yazdır
Fransa hükümeti, 1915 olaylarının 'soykırım olduğunu inkâr etmeyi' suç sayan yasa teklifini Ocak ayı sonuna kadar Fransız Senatosu'na sunmayı istediklerini bildirdi. Geçen ay Fransa'da parlamentonun alt kanadından geçen yasa teklifi, Türkiye ile Fransa ilişkilerinin gerilmesine yol açmıştı. İktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer tarafından sunulan yasa teklifinde, "1915'de bir soykırıma gidildiğinin" ret ya da inkâr edilmesi suç sayılıyor ve bu suçu işleyenlere bir yıl hapis ve 45 bin euro para cezası verilmesi öngörülüyor. Fransa parlamentosunda genel kuruldaki oturuma 577 milletvekilinden sadece 70'e yakını katılmış, iki maddeden oluşan teklif, oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Türk Müteahhitlere Verdi Veriştirdi

E-posta Yazdır
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un bir inşaat projesiyle ilgili olarak devlet memurlarını azarladığı görüntüleri ülkede olay oldu. Radio Free Europe/Radio Liberty’nin Türkmence servisinin Viyana merkezli Türkmen İnsan Hakları Girişimi’nden elde ettiği görüntülerde, Berdimuhammedov, elindeki sopayla rahatsız olduğu fotoğraflara işaret edip, çalışanlara “Fırça” atıyor. Projenin yürütücülüğünü yapan Türk şirketini de ağır bir dille eleştiren Berdimuhammedov, bu görüntülerinin sonunda Türkler için “Gözünüzün içine bakarak yalan söyler, arkanızdan tekmeyi basarlar” diyerek hakaret ediyor.

“Soykırım Yok” Diyenlerin Cezasını O Ödeyecek

E-posta Yazdır
Cezayir asıllı Fransız işadamı Raşid Nekkaz, Fransa'daki "soykırımı inkar yasası"nın yürürlüğe girmesi halinde hüküm giyecek kişilerin cezalarının ödenmesi için 1 milyon euroluk fon oluşturdu. Yazdığı bir milyon euroluk çekle Fransız Ulusal Meclisi'nin önünde Associated Press'e poz veren Nekkaz, Türkiye'nin Müslüman bir ülke olduğu için cezalandırıldığını, bu yüzden söz konusu yasanın hedefinin de İslam olduğunu ifade etti.

Yoropet'in Sahibine Bosna-Hersek'te Göz Altı

E-posta Yazdır
Bosna-Hersek’te Türk-Oil’in bir süre önce faaliyetlerini devralan akaryakıt dağıtkım şirketi Yuropet’in sahibi Ali Koçak’ın, ‘kara para akladığı’ iddiasıyla gözaltına alındığı açıklandı. Bosna-Hersek Savcılığı'nca yapılan yazılı açıklamada, 1972 doğumlu Türk vatandaşı Ali Koçak'ın, Saraybosna'da, Bosna Hersek Araştırma ve Güvenlik Ajansı (SIPA) ile Saraybosna Kantonu İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis ekiplerinin ortak operasyonu sonucu gözaltına alındığı belirtildi.

Sayfa 7 / 28