Fransız Otel Türk Heyetine Toplantı Salonu Vermedi

E-posta Yazdır
Ermeni tasarısına karşı lobi yapmak amacıyla Fransa'ya giden TOBB ve TÜSİAD heyetine kalacakları otelde toplantı için salon verilmedi. Türk iş dünyasının 22 Aralık’ta Fransız Parlamentosu’nda görüşülmesi planlanan ve Ermeni soykırımı iddialarını reddedenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası öngören yasa tasarısını durdurabilmek için yaptığı Paris çıkarması, ‘otel’ skandalına sahne oldu. TOBB ve TÜSİAD’ın yanı sıra Türk diasporasının ve siyasilerinin dün akşam gerçekleşen toplantı için önceden ayrılan toplantı salonunun rezervasyonu otel yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

Fransa'daki Türk Dernekler Yasa Tasarısına Karşı Meydanlarda

E-posta Yazdır
Talat Paşa Komitesi üyeleri dün Paris’in Concorde Meydanı’nda yasa tasarısını “Emperyalist güçlerin yalanıdır” diyerek protesto ettiler. Türk bayraklarıyla yaklaşık 200 kadar kişinin toplandığı meydanda, Fransa’da her seçim döneminde meselenin gündeme getirilmesi kınandı. Talat Paşa Komitesi Fransa Başkanı Habip Hamza Erdem, “Almanya, Belçika, Hollanda’dan geldik. Gerektiği zaman dünyanın dört bir tarafından geleceğiz. Kurtuluş Savaşı’nda Fransız Devrimi’nden örnek aldık. Fransızlar kendi tarihlerine ihanet etti, unuttu. Fransa Cezayir’de 1 milyon insanı niçin katlettiğini izah etsin” dedi.

Latek'ten Kenya'ya Lojistik Üssü

E-posta Yazdır
Latek Holding, bu yıl ve 2012 için 100 milyon dolarlık yatırım bütçesi oluşturarak Kenya'da, İstanbul Ambarlı'da 70 bin metrekarelik alanda faaliyet gösterdiği lojistik üssüne benzer bir üs kuracak. TUSKON'un programı için Türkiye'ye gelen Kenya Dışişleri Bakanı Moses M. Wetang'ula, Latek'in Ambarlı'daki lojistik tesislerini ziyaret etti.

Leningrad'a 1.5 Milyar Euroluk Organize Sanayi Bölgesi

E-posta Yazdır
Leningrad Ticaret ve Sanayi Odası , Ankara Sanayi Odası ve Rönesans İnşaat, Leningrad’da 150 fabrikadan oluşan toplam 1.5 milyar euroluk Organize Sanayi Bölgesi’ni birlikte kuracak. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Bu yatırım Türk şirketlerine iş, Türkiye’deki işçilere de yeni bir istihdam kapısı açacak” dedi Rusya’nın en önemli sanayi bölgeleri arasında yer alan Leningrad bölgesinde Türk sanayicilerin kuracağı Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) en önemli adımı atıldı. OSBÜK ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir başkanlığındaki Türk heyeti, 2011 yılını Türk Yılı olarak kutlayan St. Petersburg’da, ‘Leningrad Bölgesi İş Çevreleri Kış Asamblesi’ne katıldı. Leningrad Bölge Vali Yardımcısı Prof. Dr. Rashid İsmagilov, “Beklediğimiz mevzuat önceki gün Duma’dan çıktı. Yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Yatırımcılara çok sayıda teşvik sağlanacak” mesajını verdi.

"Yunanistan Olma" Korkusu Saldı

E-posta Yazdır
Rumlar iflasın eşiğinde. Ekonomisi iflasın eşiğinde olan Kıbrıs Rum kesimindeki siyasileri ''Yunanistan olma'' korkusu sardı. Rum tarafında gözler, Rusya ile imzalanan kredi anlaşmasından gelecek 2 buçuk milyar avro da.

Almanlar Euro'ya Güvenini Yitiriyor

E-posta Yazdır
Bild am Sonntag gazetesinin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre Alman halkı, AB'ye ve euroya duyduğu güveni yitiriyor. Alman "Bild am Sonntag" gazetesinin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 46'sı AB olmadan Almanya'nın durumunun daha iyi olacağına inanıyor.

Moody's, 3 Fransız Bankasının Notunu Düşürdü

E-posta Yazdır
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Fransa'nın en büyük bankaları BNP Paribas, Societe Generale ve Credit Agricole'ün kredi notlarını düşürdü.

İflasın Eşiğindeki Select’i Büyüten Cafer Mahiroğlu, Sunday Times'a Konu Oldu

E-posta Yazdır
İngiliz Sunday Times gazetesi, iflasın eşiğine gelen 250 mağazalık ‘Select’ giyim markasını satın alan ve perakende patronlarının “Batacaksın, bu iş olmaz” uyarılarına direnen Türk işadamı Cafer Mahiroğlu’nun başarısını sayfalarına taşıdı. Gazete aslında bir halı tüccarı olan Mahiroğlu’nun düşük fiyatlı ürünlerle perakende devlerini üzdüğünü, şimdi İngiliz perakende devi Primark’ın yerini almaya hazırlandığını vurguladı. Sunday Times gazetesinin ‘Business’ ilavesinde tam sayfa yer alan haberde, Cafer Mahiroğlu’nun ülke genelinde 250 mağazası olan ‘Select’ markasını 2008 yılında aldığında başarılı olamayacağının kendisine söylendiği, ancak 4 yılın ardından pazarda güçlü bir şekilde yer aldığı belirtildi.

Neonaziler 10 Binayı da Kundaklamış

E-posta Yazdır
Almanya'da 2000 yılından beri 8 Türk'ü ve 1 Yunan'ı öldüren aşırı sağcıların Völklingen kentinde, çoğunlukla Türklerin, Arapların ve Afrikalıların oturduğu 10 binayı da kundakladığı iddia edildi. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesinin haberine göre, toplam 20 kişinin yaralandığı olaylardan sonra polis soruşturmaları, kundaklama olmadığı gerekçesiyle kapattı. Völklingen kentinin bulunduğu Saarland eyaletinin emniyet müdürlüğü bu konuda bir açıklama yapmazken Saarland Eyaleti İçişleri Bakanı Stephan Toscani, söz konusu kundaklama olaylarının yeniden araştırılacağını ve oturdukları binaları yanan ailelerin verdiği ifadelerin dikkate alınacağını söyledi. Çeşitli gazeteler, aşırı sağcı Beate Zschaepe adlı kadının, hazırladığı bir DVD'yi Völklingen kentindeki bir Türk camisine gönderdiğini yazdı. BERLİN AA

Almanya'daki Neo Nazilerin Hedefindeki 88 İsim Açıklanmalı

E-posta Yazdır
Almanya’da Neo Nazi şoku sürüyor. Toplam 10 kişinin katili olan çetenin (8 Türk, 1 Yunanlı, 1 Alman kadın polis) Alman derin devleti sayılan “Anayasa Koruma örgütü” ile karışık bağlantıları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ayrıca yeni bilgiler Neo Nazilerin Avrupa çapında gizli bir hücre örgütlenmesine sahip olduğu kuşkusunu gündeme getiriyor. Neo Nazilerin yanan evinde çıkan 88 kişilik hedef kişiler listesi Alman makamları tarafından hala tümüyle açıklanmadı. Bu isimlerin Neo Naziler tarafından öldürülecek kişiler bakımından potansiyel kurban olarak seçildiği öne sürülüyor. 88 rakamı "Heil Hitler"in kodu olan alfabe'deki HH simgesini karşılıyor.

Sayfa 8 / 25