Almanya, 2011’de İhracatta İlk Kez Bir Trilyon Euro Sınırını Aştı

E-posta Yazdır
Türk-Alman İşverenler Derneği Genel Başkanı Remzi Kaplan’a göre Almanya’nın ekonomik açıdan güçlü olması Almanya’daki Türklerin yaşamına da olumlu yansıyor. Euro ile bağlantılı Avrupa'daki borç krizindeki belirsizliklerin ortadan kalkmaması ve küresel çapta durgunluk beklentisi, ekonomi çevrelerinin korkulu rüyası oldu. Uzmanlar 2012 için karamsar bir tablo çizerken, Almanya’daki iş çevrelerinde ise yeni yıla dair iyimserlik hakim. Gerçi ülkenin önde gelen ekonomi enstitüleri, konjonktüre yönelik tahminlerini aşağı çekti.

Pire Metropilit Atina'da Camiye Karşı Danıştay'a Başvurdu

E-posta Yazdır
Yunanistan'da, Pire Metropiliti Serafim, başkent Atina'da Müslümanlara ibadet yeri yapımıyla ilgili yasanın iptali için Danıştay'a başvurdu. Yunan medyasında çıkan haberlere göre, aşırı sağ görüşleriyle tanınan Serafim sözkonusu yasayı, "devlet tarafından sözde demokratik hassasiyetlerle Hristiyan şehitlerin anısına karşı oluşturulan bir küfürname" diye nitelendirdi. Ortodoks din adamı, Yunan Parlamentosunun, "Hristiyanlık şehitlerine" bir şükran borcu olarak Atina'da yeniden bir İslam mabedi kurulmasıyla ilgili yasayı hiçbir zaman onaylamamış olması gerektiğini söyledi.

Almanya Vizeyi Kolaylaştıracak

E-posta Yazdır
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor. Almanya, gelecek yıl vize uygulamasını önemli ölçüde kolaylaştıracak. Die Welt ve Berliner Morgenpost gazetelerinde "(Almanya Dışişleri Bakanı Guido) Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor" başlığı ile verilen haberde, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın tahminlerine göre vizeye başvuru yapan 2 milyon kişinin yarısının ve dünya çapındaki binlerce şirketin bundan faydalanacağı ifade edildi.

Başında Fesi, Göğsünde Ay-yıldızıyla İngiliz Rugby Takımı

E-posta Yazdır
İngiltere Rugby Ligi'nin son şampiyonu Saracens, Selahaddin Eyyubi komutasındaki ordunun Haçlılar karşısındaki destansı savaşının ilham verdiği ismiyle, logosundaki ay-yıldız ve taraftarlarının başından düşürmediği Osmanlı fesiyle görenleri hayrete düşürüyor. İngiltere'nin önde gelen ragbi takımlarından Sarecens'in logosundaki ay-yıldız ve taraftarlarının başındaki fesi görenler, ''Bu takım İngiliz takımı mı'' diye sormaktan kendini alamıyor.

Vizeler Kalktı; Türkiye’den Rusya’ya Gelen Turist Sayısı %43 Arttı

E-posta Yazdır
Rusya ve Türkiye arasında vizelerin kalkması iki ülke turist akışına olumlu yansıdı. Rusya’dan Türkiye’ye giden turist sayısı yılsonu itibari ile 3,5 milyonu aşması beklenirken, Türkiye’den Rusya’ya giden turist sayısında da rekor artış sağlandı. Rusya’ya gelen turist sayısında yılın ilk dokuz ayında yüzde 9,3 artış sağlanarak 1 milyon 975 bine ulaşılırken, Türk turistlerde ise yüzde 43,1 artış oldu. 2011’in ilk üç çeyreğinde Türkiye’den Rusya’ya gelen turist sayısı 58 bin 463 kişiye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde Rusya’ya turist olarak gelen Türk vatandaşlarının sayısı 40 bin 862’de kalmıştı.

Hayat Kimya İran’da Temizlik Kağıdı Fabrikasını Tamamlıyor

E-posta Yazdır
Temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Hayat Kimya, İran ve Mısır’daki üretim tesislerinin devreye  girmesinin ardından Rusya başta olmak üzere temizlik kağıtları alanında başka ülkelerde de üretim yapmaya hazırlanıyor. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, “İran Zencan’da 150 milyon dolar yatırımla kurduğumuz temizlik kağıdı tesisi ağustos ayında faaliyete geçecek. Ardından Mısır’daki çocuk bezi tesisimizin devreye girmesi planlanıyor. Bu yatırımlar tamamlanıp üretime geçildikten sonra yönümüzü Kuzey’e çevireceğiz. Bundan sonraki ilk yatırımımız Rusya’da olacak. Yatırım için Kazan’ı düşünüyoruz. Ancak bu 4-5 seneyi alır” dedi.

Almanya'da 9 Türk'ün Öldüğü Yangın Yeniden Soruşturuluyor.

E-posta Yazdır
Sekizi Türk on kişinin bir Neonazi çete tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkmasıyla aşırı sağ tehditle yüzleşmeye başlayan Almanya'da, Ludwigshafen şehrinde 2008 yılında dokuz Türk vatandaşının ölümüyle sonuçlanan yangın hakkında yeniden soruşturma açıldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Bavyera Şubesi avukatlarından Erdoğan Demirci, Malte R. isimli Neonazi'nin 'sanık' sıfatıyla ifadesinin alındığını söyledi.

Türk Hackerler, Tasarıyı Hazırlayan Fransız Vekilin Sitesini Çökertti

E-posta Yazdır
Fransa Ulusal Meclisi'ne sunulan ve çok az sayıdaki vekil tarafından kabul edilen sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere yönelik ceza öngören yasa tasarısını hazırlayan Cezayir asıllı Fransız vekil Valerie Boyer'in resmi internet sitesi Türk hackerler tarafından çökertildi.

Regnum'dan Bulgaristan'a Kayak Merkezi

E-posta Yazdır
Avrupa kayak merkezleri arasında yıldızı hızla parlayan Bulgaristan Bansko bölgesinde 3 yıl önce aldığı otele 18 milyon Euro yatırım yapan Regnum’un Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, “Avrupa’nın popüler kayak merkezlerinde bir ailenin 1 haftalık kayak tatili 20 bin, Bansko’da ise 1000 Euro” dedi.

Rusya'daki Mağaza Sayısını 50'ye Çıkaracak

E-posta Yazdır
Rusya'ya 1990'lı yıllarda kürk ve deri ürünleri satmaya başlayan Mondial Group, Rusya'da 13. mağazasını açtı. Mondial Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Acarlıoğlu, Moskova'da mağaza açılışının ardından basına yaptığı değerlendirmede hedeflerinin Rusya pazarında 50 mağaza açmak olduğunu söyledi. Rusya piyasasından fazlası ile memnun olduklarını ifade eden Acarlıoğlu, "Şimdiye kadar deneme ile devam eden mağazacılık süreci oldu. Biz deri ve kürk işini 27 yıldır yapıyoruz. Artık pazarın kolaylıklarını ve zorluklarını, Rus toplumunun giyim kültürünü de öğrendik. 2014'e kadar Moskova'da 5, Rusya genelinde de 50 mağazaya ulaşacağız." dedi.

Sayfa 7 / 25