Opera’nın Yıldızı

E-posta Yazdır
Bonn, Germany – Bonn denince akla önce Berlin Duvarı yıkılmadan önceki soğuk savaş yıllarında Batı Almanya’nın başkenti ve Ludwig van Beethoven’ın doğduğu şehir geliyor. 1949-1999 yılları arasında başkent kalan Bonn, Köln’ün 20 km güneyinde 314 bin nüfüsa sahip 2000 yıllık geçmişi olan şirin şehir. Şehrin başkent olduğu dönemde Bonn Opera binası karşısına açılan Opera Restaurant, siyasilerin, bürokratların, parti yöneticilerinin buluşma mekanlarından biriydi.

Almanya'daki Girişimci Sayısı 72 Bini Geçti

E-posta Yazdır
Almanya’daki Türk girisimci sayısı 2008 yılı sonunda 72 bin sınırı aştı. TAVAK Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri; Prof. Dr. Faruk Şen ve Ahmet Güler’in son değerlendirmelerine göre, 1987 yılında sayıları 25 bin 500 olan Türk girişimci sayısı 2008 yılında 72 bin sınırına geldi. Avrupa’da yaşayan 4,2 milyon Türkiye kökenli Türk arasında çalışan nüfus yaklaşık 1.4 milyon civarındadır. Avrupa Birliği ülkelerinde toplam çalışanların yüzde 0,69’unu olusturan 1.4 milyon çalışan Türkün, AB’nin cari fiyatlarla

Almanya'nın Türk Gastronomi Duayeni

E-posta Yazdır
Köln- Yurt dışında yaşamaya başlayan göçmen toplumlarında ilk iş sahipleri genelde restoran işletmeciliğiyle patronluğa soyunur. Açılması kolay, işletmesi zor restoran işinde devamlılık ise en büyük marifet. Müslüm Balaban, Almanya’da bir gün Türk restoran işletmeciliğinin tarihi yazıldığında, isminin altı kalın kalemle çizilmesi gereken işletmecilerden. 42 yıldır Almanya’da yaşayan ve ilk restoranını 1979 yılında açan Balaban, 1982’de Köln’de Bosphorus, 1985’te “Bongut” isimli mekanları hizmete soktu.

En İyi 900’den Biri: Tablo Restaurant

E-posta Yazdır
Essen- Almanya’nın en önemli kömür ve çelik üretim merkezlerinden biri olan Essen sanayi şehri kimliği bir tarafa bırakıyor. Avrupa’nın kültür başkenti olarak seçilen şehrin her köşesi şantiyeye dönmüş durumda. Halen 100 büyük Alman şirketinin 10’unun merkezinin yer aldığı ve yaklaşık 600 bin nüfusa sahip Essen, Ruhr bölgesi olarak anılan coğrafyada Almanya’nın en büyük altıncı şehri. Geçmiş yıllarda fabrikalarında binlerce Türk işçiye istihdam sağlayan Essen, artık iş hayatında boy gösteren pek çok Türk girişimciye sahip bir şehir.

Euro-Türkler ve Ekonomik Güçleri

E-posta Yazdır
Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı eski Direktörü, Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı  Prof. Dr. Faruk Şen´in Avrupa Birliğinde yaşayan Türklere ilişkin sayısal veriler ve yazarın Almanya’da uzun yıllar biriktirdiği tecrübeler ışığında hazırladığı "Euro-Türkler: Avrupa´da Türk Varlığı ve Geleceği" adlı kitabı Günizi Yayıncılık tarafından çıkarıldı. Prof. Şen’in kaleminden Avrupa’daki Türkler ile ilgili çarpıcı bilgileri TurkAvenue derledi. Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde 5.2 milyon Türk yaşıyor.

Hollandalı Türklerden 62 Bin Kişiye İş

E-posta Yazdır

Hollanda´da yaşayan 365.000 Türk kökenlinin ülke gayrisafi milli hasılasına katkılarının 8,4 milyar Avro seviyesinde olduğunu açıklandı. Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı, Avrupa Birliği´nin sekizinci büyük ülkesi olan Hollanda´da yaşayan Türkler ve ülkedeki Türk girişimciliği üzerine  hazırladığı “Hollanda ve AB Ülkelerindeki Türk Nüfus, Hane Verileri ve Girişimcilerin Ekonomik Gücü“ başlıklı araştırmaya göre Hollandalı Türklerin AB GSYIH´sına katkıları AB Üyesi Malta´nın GSYIH´nın 1,7 katına ulaşıyor.

Almanya’nın Türk Gıda Devi: Baktat

E-posta Yazdır
Mannheim, Germany – Almanya’da etnik pazarda hazır gıda üretimi ve dağıtımında en büyük Türk şirketi Baktat olarak biliniyor. 12 şirkette 130’u Avrupa’da olmak üzere, toplam 1300’e yakın çalışanı bulunan Baktat, 1600 çeşit ürünü satıyor. Baktat, Avrupa genelinde Türk marketlerin dışında, yaklaşık 12 bin metre büyüklüğünde rafa sahip. Baktat, 1986 yılında Mustafa, Kadir, Ali, H. İbrahim ve Muharrem Baklan kardeşler tarafından kuruldu. 1991 yılından başlayarak Türkiye'de yatırımlarıyla dikkat çekti.

Endüstrinin Hassas Kesicisi: Wedco

E-posta Yazdır

Viyana- Avusturya’nın coğrafi olarak Avrupa’nın merkezinde ticaret ve kültürlerin merkezinde yolların kesiştiği bulunması, ülkede faaliyet gösteren işletmelere aynı zamanda büyük avantaj sağlıyor. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya, İtalya, İsviçre ve Liechtenstein gibi sekiz ülkeyle sınırı olan Avusturya, Alman sanayisinin en büyük tedarikçisi konumunda. Yaptığı toplam ihracatın %32’sini Almanya’ya gerçekleştiren Avusturya’nın toplam ihracat hacmi 103,7 milyar Avro ile Hindistan'ı (95 milyar Avro) geçti.

Biçerdöver Alamadı Gıda Devi Oldu

E-posta Yazdır
Achim-Aksaray’da çiftçilik yapan Hacı Ömer Aktaş 1970’li yılların başında ekin tarlalarını biçmek için ihtiyaç duyduğu biçerdöveri alma hayaliyle yanıp tutuşuyordu. Biriktirdiği paraları oğlu Ahmet Aktaş’a verip Avrupa’dan biçerdöver almasını istedi. Askerlik görevini yeni tamamlayan Aktaş, parayı alıp Avusturya’nın yolunu tuttu. Salzburg kentinin ışıltılı dünyası başını döndürdü. 3 aya yakın Salzburg’ta kaldı. Paranın üzerine biraz da kendisi koyup biçerdöveri alacaktı ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Sayfa 25 / 25