TÜBİTAK Başkanı Los Angeles Türk Toplumu İle Buluştu

E-posta Yazdır

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak Güney Kaliforniya Üniversitesinde Los Angeles’ta yaşayan öğrenci, akademisyen ve iş adamlarıyla buluştu. TÜBİTAK’ın düzenlediği , cazip imkânlar nedeniyle araştırmalarını Amerika’da sürdüren Türk ve yabancı araştırmacılara, “ulusal ve uluslararası destekler ile Amerika’dan Türkiye’ye dönebilecekleri” çağrısını yaptığı “Hedef Türkiye” çalıştay serisinin ikinci bölüm temaslarından ikincisi için Los Angeles’la gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ,Güney Kaliforniya Üniversitesinde (USC) Los Angeles’ta yaşayan Türk öğrenci, akdemisyen ve iş adamlarıyla buluştu.


 


USC TURKSA (Türk Öğrenci Derneği ) ve LATAA (Los Angeles Türk Amerikan Derneği)’nin desteğiyle USC  Tutor Campus Center ‘da gerçekleşen çalıştaya Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu, Los Angeles Konsolos Muavini Arif Çelik, Los Angeles Ticari Ateşeleri Gürkan Süzer ve Murat Gören’ in de aralarında bulunduğu 100′e yakın davetli katıldı.

Çalıştayda Türk Araştırma Alanı’ndaki son gelişmelere değinen Prof. Dr. Altunbaşak, Amerikadaki Türk Araştırmacıların Türkiye’ye dönerken ve döndükten sonra kullanabilecekleri destek fonları ve döndüklerinde çalışabilecekleri TÜBİTAK enstitütleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Para Sıkıntımız yok  genç girişimciye 500 bin lira vereceğiz

Türkiyede bilim ve teknik alanında çalışmak isteyenler için para sıkıntısı olmadığını belirten TÜBİTAK Başkanı , TÜBİTAK’ın geçen sene bütçe fazlası verdiğini, esas sıkıntılarının daha nitelikli bilim adamı ve projeler olduğunun da altını çizdi. Yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını ve genç girişimcilere sağlanan 100 bin liralık destek sonrası 500 bin lira daha kaynak sağlamayı planladıklarını dile getirdi. Avrupa Birligi ‘nin beyin göçünü tersine çevirmek için ayırdığı kaynakları kullanmada Türkiye’nin ikinci sırada olduğuna da değinen Prof. Dr. Altunbaşak, son yıllarda önemli ölçüde beyin gücünün anavatan Türkiye’ye geri döndüğünü hatırlattı.

Hedef’i Türkiye gösterdi !

TÜBİTAK’ın araştırma geliştirmeye ayırdığı bütçenin son 5 yılda rekor seviyede arttığını, Türkiye’ye geri dönmek isteyen akademisyen, doktora öğrencileri ve yatırım yaparak Türkiye’ye yeni teknoloji getirmek isteyen işadamlarına da büyük destek vereceklerini konuşmasında sık sık tekrarlayan Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye’nin hiç olmadığı kadar bilim adamlarına imkanlar sağladığını bunun da mutlaka değerdirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Uzun yıllar Amerika’da eğitim gören ve akademisyenlik yapan TÜBİTAK  Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak , kesintisiz 3 saat devam eden çalıştayda sorulara verdiği direk, samimi ve gerçekçi cevaplarla katılımcıların da büyük beğenisini topladı.

Alaturkaonline.com / Los Angeles

Alman Devlet Adamının Ses Kaydı 123 Yıl Sonra New Jersey de Çıktı

E-posta Yazdır

 

Alman devlet adamı Otto von Bismarck'ın bir balmumu silindir üzerine yapılan ses kaydı ilk kez yayınlandı. Böylece Bismarck'ın sesi 100 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez duyulmuş oldu.
1889 yılında, mucit Thomas Edison'un yanında çalışan bir teknisyen tarafından yapılan kayıt Thomas Edison Ulusal Tarih Parkı Müzesi tarafından dijital teknoloji kullanılarak restore edildi.

 

Almanya'daki Otto von Bismarck Vakfı, kaybolduğu sanılan bu ses kaydının tarihî önem taşıdığını ve büyük mutluluk duyduklarını açıkladı.
 
Bismarck'ın ses kaydı, 1957'de Thomas Edison'un Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletindeki laboratuvarında bulunan ve üzerlerine hiçbir etiket konulmamış 17 kayıttan birisi.
 
Bismarck'ın sesi oldukça uzaktan duyulsa ve ses kalitesi çok kötü olsa da, Alman devlet adamının şiirlerden bölümler okuduğu, şarkı söylediği ve oğluna nasihatlerde bulunduğu duyuluyor.
 
Garip bir biçimde, ses kaydının bir bölümünde, Otto von Bismarck'ın, Fransız Milli Marşı La Marseillaise'in ilk satırını söylediği de duyuluyor.
 
Edison'un laboratuvarında bulunan ses kayıtlarında, Otto von Bismarck'ın yanısıra, Alman ve Macar müzisyenlerin şarkıları da var. Polonyalı besteci Freederyk Chopin'in, kaydı yapılan ilk eseri olduğu düşünülen bir müzik eseri de bulunan kayıtlar arasında.
 
1815-1898 yılları arasında yaşayan Otto von Bismarck, farklı Alman devletlerini Prusya liderliğinde bir Alman İmparatorluğu altında toplayan ve Avrupa'da 1914 yılına kadar devam edecek barış sürecini sağlayan bir 'güçler dengesini' oluşturan devlet adamı olarak biliniyor. AA

Başkan Obama İşsiz Bilgisayar Mühendisine İş Sözü

E-posta Yazdır

ABD Başkanı Obama, internetten halkla görüntülü sohbet ederken iki gaf yaptı. Kocası iş bulamayan bir kadına, “İlginç. Özgeçmişini bana gönderin” dedi. Pakistan’daki İHA saldırılarını savunurken de “bu uçakların büyük sayıda sivil zayiata neden olmadığını” iddia etti.


 

ABD Başkanı Barack Obama, internet devi Google’ın sosyal medya ayağı olan Google+’daki video konferans uygulaması Hangout’u kullandı. Amerikan vatandaşlarıyla internetten yüzyüze sohbet eden Obama, kendisini zorlayan sorularla da karşılaştı. Bir kadın Obama’ya, bilgisayar mühendisi eşinin iş bulamadığını söyledi. Bu alanda kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu belirten Obama, “Eğer kocanızın özgeçmişini bana gönderirseniz duruma bakarım, çünkü bu tür bir mühendisin hemen iş bulabilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Obama’ya, Pakistan’da birçok sivilin de ölümüne neden olan, El Kaide ve Taliban liderlerine yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırıları da soruldu. ABD yetkililerinin bu saldırılarla ilgili konuşmadığı bir dönemde Obama, operasyonları doğruladı.

Nötron Yıldızlarını Dinleyen Türk

E-posta Yazdır

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Bülent Kızıltan, astrofiziğin en gizemli oluşumlarından nötron yıldızlarını ‘dinlemede’ müthiş bir başarıya imza attı. Dr. Kızıltan’ın geliştirdiği yöntemle, uzayı bükecek kadar yoğun nötron yıldızlarının ‘sesleri’, artık eskisine oranla tam 1 milyon kez daha net duyuluyor.


 

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde uzayın sırlarını araştıran Dr. Bülent Kızıltan, geliştirdiği yeni yöntemle, nötron yıldızlarından gelen sinyalleri eskisine oranla 1 milyon kez daha hassas bir şekilde dinlemeyi başardı. Uzayın en egzotik cisimlerinden olan nötron yıldızları, uzayı büken, zamanı yavaşlatan ve Albert Einstein’ın görecelik kuramını en iyi destekleyen gök cisimleri olarak biliniyor.

Kibrit kutusunda Dünya

Dev yıldızların, enerjileri bittikten sonra içlerine çökerek, tüm maddelerinin sadece 10 -15 km çapına sıkışmasıyla oluşan nötron yıldızlarında bu nedenle yoğunluk muazzam miktarlarda oluyor. Bir çay kaşığı maddenin milyonlarca ton gelebildiği nötron yıldızlarındaki yoğunluk, Dünya gezegeninin sıkıştırılıp bir kibrit kutusuna sığdırılmasıyla elde edilebilecek yoğunlukta oluyor.

Saniyede 700 devir

Ayrıca bu egzotik gökcisimleri, dünyadaki en hassas atom saatinden 300 bin kat daha hassas şekilde, eksenleri etrafında saniyede yedi yüzün üzerinde dönüş yapıyorlar. Bu muazzam hızdaki dönüşlerinden dolayı, nötron yıldızlarının katı yüzeyinde oluşan çizgisel hızlar, ışık hızına yaklaşıyor. Bu nedenle, yüzeyi de son derece pürüzsüz nötron yıldızlarının üzerinde ancak birkaç milimetrelik geçici tepecikler oluşabiliyor. “Yıldızlar yaşlanıp ölünce yaşamlarını ya kara delik, ya beyaz cüce, ya da nötron yıldızı olarak sonlandırıyor” diyen Dr. Kızıltan, buluşunun uzayın sırlarını öğrenmekte büyük katkısı olacağını ve daha evvel varlığından haberdar olamadığımız yıldızların keşfi için önemli bir fırsat oluşturacağını söylüyor.

Nötron yıldızının kitabını yazdı

DR. Bülent Kızıltan, ODTÜ Fizik’ten mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile ABD’de Yüksek Enerji Astrofiziği çalışmalarında bulundu. NASA’da optik gözlemler üzerine araştırmalar yaptı. California Üniversitesi’nde radyo gözlemleri ve kuramsal çalışmaları ile yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışmalarını topladığı kitabı ‘Temellerin Yeniden Değerlendirilmesi: Nötron Yıldızlarının Evrimi, Yaşı ve Kütleleri Üzerine (Reassessing the Fundamentals: On the Evolution, Ages and Masses of Neutron Stars)’, ABD’de yeni yayınladı. Dr. Kızıltan, halen Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.
Bahadır İNÖZÜ / CAMBRIDGE, Hürriyet

Comodo Internet Security 2012, Amerikan PC Magazine Dergisinden Tam Not Aldı

E-posta Yazdır

Internet güvenlik firması Comodo'nun yeni ürünü Comodo Internet Security (CIS) Pro 2012, Amerika'da bilgisayar sektörün önde gelen dergisi PC Magazine tarafından ''çok iyi'' notu ile derecelendirildi. Ürünün tüketiciler için çok ucuz olmasına karşın malware engellemede çok iyi olduğu, bilgisayar doktoru GeekBuddy ile uzaktan kontrol yönteminin malware ve rootkits temizlenmesinde çok iyi bir performans sergilediği ifade edildi.


Derginin internet güvenlik analisti Neil J. Rubenking tarafından yapılan değerlendirmede, GeekBuddy uzmanlarının bilgisayar eğer virüs kapmışsa, uzaktan kumanda yöntemi ile bilgisayara erişip tehlikeyi ortadan kaldırabileceği vurgulanıyor.


PC Magazine'deki değerlendirmede, Comodo Internet Security Pro 2012 ürününde GeekBuddy desteğinin büyük bir bonus olduğu önemle vurgulanıyor.
CIS bünyesindeki GeekBuddy destek servisinin bir maliyeti olduğu ifade ediliyor. GeekBuddy ayrı ürün olarak yıllık 49.95 dolara bir yıl boyunca PC kullanıcılarına destek veriyor.


Comodo antivirüsü üzerine yapılan testlerde ise GeekBuddy yardımına başvurulmadan yapılan malware temizliğinde de oldukça başarılı olduğu vurgulandı.


Malware engelleme testinde Comodo, tüm malware çeşitlerinde 10 üzerinden 10 ve yüzde 100 puanla değerlendirildi. Rootkits testlerinde yine 10 üzerinden 10 ve yüzde 100 oranında başarı sağlarken, Scareware'de 8.6 puan ve yine yüzde 100 oranında güvenlik sağladı.

Hintli Mercedes, Türkiye Ar-Ge Destekli

E-posta Yazdır
Mercedes Benz-Türk‘ün Ar-Ge merkezinde 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan yeni kamyon Hindistan‘ın Chennai kentindeki Bharat Benz tesislerinde seri üretime alındı. Aksaray‘da üretilen Axor temeli üzerine geliştirilen araç, bu ay satışa sunuldu. Aracın geliştirme safhasında Daimler‘in Stuttgart, İstanbul, Chennai ağı kullanıldı. Alman şirketin Türkiye‘deki operasyonuna eklediği yeni Ar-Ge departmanı da iki kat büyüme potansiyeline ulaştı.

otoajanda.com internet sitesinin haberine göre Hindistan‘a sağlanan katkı, Türkiye‘deki Ar-Ge merkezinin Daimler‘in 2011 yılında Ar-Ge ağında görev payının artırılmasını sağladı. Türkiye‘deki merkezde son 5 yılda Bharat Benz geliştirme bölümü için 45 bin saatten fazla mühendislik çalışması yapıldı. Hindistan‘da seri üretime geçen yeni kamyonun geliştirme çalışmaları kapsamında Bharat Benz için Aksaray‘da 4 prototip araç üretildi.

2007- 2012 yılları arasında ortalama 7 Türk mühendis Bharat Benz için çalıştı, 2 mühendis yerinde, yani Hindistan‘ın Chennai kentinde çalışarak destek verdi ve geçtiğimiz aralık ayında geri döndü.

Tablet Pazarında Kindle Hızlı Büyümesini Sürdürüyor

E-posta Yazdır

Amazon'un tablet bilgisayarı Kindle, Barnes & Nobles'in sahip olduğu Nook's  tabletten daha hızlı büyümeye devam ediyor. Amazon, Kindle Fire ve Kindle e-readers marka ürünleri bu yılın dokuz haftalık tatil döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 177 oranında artış gösterdi.
 


 

New York Times'ta yer alan habere göre Amazon pazarın yüzde 60'ına sahipken, Barnes & Nobles yüzde 27'sine sahip. Barnes & Nobles'ın sahip olduğu Nook's ise tatil döneminde yüzde 70 oaranında bir artış gösterdi.

Barnes & Nobles mühendisleri yeni model tablet bilgisayarlarını önümüzdeki baharda piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
 

Facebook Dünyanın En Büyük Halka Arzlarından Biri Olmaya Hazırlanıyor

E-posta Yazdır

2012'nin bahar aylarında halka açılması planlanan dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook, Mc Donald's, Amazon.com ve Bank of America gibi dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden biri olmaya şimdiden aday. Şirketin hedefi ise dünyanın en büyük 25 halka arzından biri olmak. Son olarak Kasım 2010 tarihinde General Motors halka arzından 15.8 milyar dolar para toplamıştı.


 


The Wall Street Journal gazetesinde your alan habere gore Facebook halka açıldığında 10 milyar dolar para toplamayı hedefliyor. Şirketin piyasa değerinin ise 75 ile 100 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Amerikan Sermaye Piyasa Kurulu'na (SEC) sunulan son raporda şirketin üç veya dört ay içinde halka arzının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Renaissance Capital tarafından yapılan bir araştırmaya göre halka arz edilen 14 şirketin halka arzından toplanan miktar Facebook'unkinden fazla olacak. Mart 2008'de halka açılan Visa 17.9 milyar dolar ile ABD'nin en büyük halka arzı olarak tarihe geçmişti. Çinli Agricultural Bank of China Ltd. ise Temmuz 2010 tarihindeki halka arzından 19.3 milyar dolar toplarayak dünya rekorunu kırmıştı.

Facebook'un halka arz operasyonunu Morgan Stanley ve Goldman Sachs birlikte yönetecek.

Facebook'un halka arzının Google'u da geçerek ABD'deki Internet şirketleri arasında en büyük halka arz olması bekleniyor.

Teknoloji şirketleri Zynga ve Groupon'da geçtiğimiz yıl halka açılmış ancak halka açıldıktan sonraki dönemde hisse değerleri sadece birkaç penny yukarı çıkabilmişti. Zynga'nın hisse senetleri işlem gördüğü ilk gün yüzde 5 değer kaybına uğramıştı.


2004 yılında halka açıkan Google'dan sonra en fazla rağbet görecek hisselerin Facebook'un olması beklenirken, Google halka açıldığında piyasadan 1.2 milyar dolarlık rağbet görmüş ve piyasa değeri 23 milyar dolara çıkarak Amerika'nın en değerli internet şirketi ünvanını almıştı.

Facebook'un rapor edien değerinin 75 ile 100 milyar dolar arası olması demek, 100 milyar dolarlık Mc Donald's, 90 milyar dolarlık Citigroup ve 75 milyar dolarlık Amazon ile eş değer seviyeye gelmesi, ciro bazından dünyanın en büyük teknoloji firmalarından 55 milyar dolar piyasa değerindeki Hewlett-Packard'ı geçmesi anlamına geliyor.

Facebook ve Google, kazançlarının büyük kısmını reklamlardan sağlarken, halen müşterilerinden daha fazla bilgi almak için kıyasıya bir rekabet içinde.

eMarketer'in verdiği verilere göre bu yıl Facebook reklam pazarında yüzde 20'lik bir büyüme gerçekleştirecek.
Online reklam pazarının yüzde 8'ine sahip olan Facebook, Google'a ait yüzde 45'lik pazar payından daha fazla yer almaya çalışıyor.

EMarketer, Facebook'un 2012 yılında reklam cirosunun yüzde 52 aratarak 5.78 milyar dolara çıkacağını, 2013 yılında da 7 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

2004 yılında Mark Zuckerberg ve sınıf arkadaşları tarafından kurulan Facebook, sekiz yılın ardından borsayla tanışacak. Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google'un halka açılması ise 6 yıl sürmüştü.

Ağustos 2006'da sekiz yaşını dolduran Google'un piyasa değeri 116 milyar dolar civarındaydı. Halen piyasa değeri 190 milyar dolar civarında olan Google'ın piyasa değeri 2007 Kasım'da 235 milyar dolara kadar çıkmıştı.

Apple Dünyanın Piyasa Değeri En Yüksek Şirketi Oldu

E-posta Yazdır

ABD‘li teknoloji şirketi Apple, ExxonMobil‘i geçerek dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi oldu. Apple‘in bu ünvanı kazanmasında bugün açıkladığı çeyrek dönem bilançosu etkili oldu. New York Borsası‘nın açılışında Apple‘ın hisseleri yüzde 6,80 artarak 449 dolara yükseldi. Şirketin piyasa değeri de 418,89 milyar dolara ulaştı.Enerji şirketi ExxonMobil‘in hisseleri ise yüzde 0,88 değer kaybederek 86,56 dolara gerilerken, piyasa değeri 414,76 milyar dolar oldu. iPhone ve iPad‘in yaratıcısı Apple, 31 Aralık‘ta sona eren üç aylık dönemde net karını yüzde 118 artırarak 13,1 milyar dolara, hisse başına karını da 13,87 dolara yükseltti. Analistler, şirketin söz konusu dönemde hisse başına 10,04 dolar kar edeceğini tahmin ediyordu. Apple‘ın karı bir önceki yılın son çeyreğinde 6 milyar dolar, hisse başına karı ise 6,43 dolar düzeyindeydi. Şirket, geçen yılın son çeyreğinde gelirini de yıllık bazda yüzde 73 artırarak 46,33 milyar dolara yükseltti. Uzmanlar, şirketin geçen yılın son çeyreğinde 38,9 milyar dolar gelir elde edeceğini öngörmüştü. AA


Blackberry Sahipleri Yönetimden Çekildi

E-posta Yazdır
Teknoloji firması BlackBerry telefonlarının üreticisi Research In Motion‘un sahipleri, Mike Lazaridis ve Jim Balsille, şirket yönetiminden çekildiklerini açıkladılar.
Research In Motion‘ın Waterloo kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, Mike Lazaridis ve Jim Balsille‘nin şirket CEO‘luğu görevlerinden istifa ettikleri, yönetim kurulunun da iki ortağın tavsiyesine uyarak RIM‘in eski COO‘su (Chief Operating Officer) Thorsten Heins‘i yeni CEO ve Başkanı olarak atadığı duyuruldu. Açıklamada Mike Lazaridis ve Jim Balsille‘nin şirket yönetim kurulu üyeliklerinin devam edeceği de ifade edildi. RIM‘in Yönetim Kurulu Başkanlığına da, daha önce Toronto Borsası ve Royal Bank‘ta başarılı üst düzey yönetici geçmişi bulunan Barbara Stymiest ve üyeliğe de Prem Watsa atandı. Kanada‘nın günlük ekonomi gazetelerinden Financial Post, aybaşında yayımladığı haberde, zor günler geçiren RIM‘de, iki şirket kurucusunun görevlerini profesyonel yöneticilere bırakmalarına ilişkin baskı altında olduklarını duyurmuş ve yakında Lazaridis ve Balsille görevlerini bırakacaklar\" iddiasında bulunmuştu.

Sayfa 10 / 42