İsrailliler İranlıları Seviyor

E-posta Yazdır

İsrailli iki grafik tasarımcının hazırladığı, “İranlılar, biz sizi seviyoruz” şablonları, Facebook’ta son günlerin olayı oldu. İki ülkenin vatandaşları da bu şablonları kullanarak hükümetleri arasındaki gerginliğin kendilerini ilgilendirmediğini dünyaya göstermeye çalışıyor. Ronnie Edri ve Michal Tamir isimli tasarımcıların Cumartesi akşamı yayına verdiği şablonlar kısa süre içinde çok popüler oldu.

 


 


972Mag’in haberine göre, Edri ve Tamir, olası bir İsrail-İran savaşıyla ilgili gerginlik ve korkuların üstesinden gelmek ve İran vatandaşlarına doğrudan seslenebilmek için bu yolu seçti.

“İranlılar, biz sizi seviyoruz” şeklindeki basit sloganı profil resimlerine uyarlanabilir hale getiren tasarımcılara bazı İsraillilerin yanıtı biraz alaycı oldu. Ancak kısa süre içinde birçok kişi Edri ve Tamir’in şablonlarını profil resimlerinde kullanmaya başladı.

 

MESAJLAR DA EKLENMEYE BAŞLADI

Hatta bazı profil resimlerine kişisel mesajlar da eklenmeye başladı. Bu mesajları ilk kimin çıkardığı şu an bilinmese de etkisi büyük oldu. En popüler mesajlardan biri şöyle:

 

“İran halkına; babalara, annelere, çocuklara, erkek ve kız kardeşlere,

Aramızda bir savaş olması için önce birbirimizden korkmamız, birbirimizden nefret etmemiz gerekir. Ben sizden korkmuyorum, sizden nefret etmiyorum.

Sizi tanımıyorum bile. Bugüne kadar hiçbir İranlı bana zarar vermedi. Hiçbir İranlıyla tanışmadım. Aslında bir tanesiyle Paris’te bir müzede tanıştım evet. Çok iyi çocuktu…

Arada burada televizyonlarda bir İranlı görüyorum. Savaştan bahsediyor. Onun bütün İran halkını temsil ettiğinden emin değilim. Siz de televizyonda birilerinin sizi bombardımana tutmaktan bahsettiğini görürseniz emin olun ki o hepimizi temsil etmiyor.

Ben ülkemin resmi bir temsilcisi değilim. Bir baba ve bir öğretmenim. Şehrimin sokaklarında dolaşıyorum, komşularımla, aile üyelerimle, dostlarımla konuşuyorum ve bütün bu insanlar adına ‘Sizi seviyoruz’ diyorum.

Size zarar vermek istemiyoruz. Bilakis sizinle tanışmak, kahve içmek, spordan konuşmak istiyoruz.

Aynı şeyi hisseden herkese bu mesajı iletin ve bunun İran halkına ulaşmasına destek olun.”

 

İRANLILAR ALTTA KALMADI
Ardından İranlılar da benzer şablonlarla İsraillilere yanıt vermeye başladı. Edri ve Tamir ise “The Marker” dergisine yaptıkları açıklamada, yüzlerce İranlıdan kampanyanın kendilerini çok duygulandırdığını belirten özel mesajlar aldıklarını söyledi. (Hürriyet)
 

Comodo-ODTÜ İşbirliği İle Türkiye Kendi İnternet Güvenlik Markasını Yaratacak

E-posta Yazdır

COMODO, ODTÜ Teknokent ile Türkiye'deki AR-GE yatırımları konusunda işbirliği kararı aldı. Alınan karar kapsamında ODTÜ Mühendislik öğrencileri ODTÜ Teknokent'te ABD'den gelecek COMODO uzmanları ile eğitim ve çalışma imkanı bulacakları belirtildi. Bu işbirliği sayesinde başarılı mühendislerin COMODO ABD ve İngiltere gibi diğer ülkelerindeki yazılım teknolojilerini tanıma imkanı yakalayacaklarının vurgulandığı toplantıya; ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ Teknokent'i METUTECH (Middle East Üniversity Teknopolis) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Volkan Atalay, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş ve Direktör Tolga Özbolat ile COMODO Türkiye Yöneticileri Ömer Güneş ve Ertan Turhan katıldı.


 


"COMODO'nun Türkiye yatırımları çok önemli"

Toplantıda ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Volkan Atalay, dünyanın en önemli güvenlik yazılımı firmalarından biri olan COMODO'nun, Türkiye'de yapacağı "ileri yazılım teknolojileri" yatırımlarına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. ODTÜ Teknokent bünyesinde oluşturulacak COMODO AR-GE merkezinin Türkiye'deki mühendislik öğrencileri açısından çok önemli bir bilgi merkezi oluşturacağına vurgu yapan Atalay, bu konuda gereken desteği göstereceklerini belirtti.

COMODO Türkiye Yöneticisi Ömer Güneş ise "COMODO gibi bir teknoloji devini Türkiye'de yatırım yapmaya ikna etmek gerçekten çok önemli. Türkiye'nin ekosistemini oluşturmak yönünde yapılacak her türlü yatırım, yüzlerce-binlerce istihdam demek. Bir yatırımcı ve girişimci olarak Türkiye'nin yüksek katma değerli teknolojik yatırımlarını Türkiye'ye çekme konusunda gereken tüm çabanın gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda COMODO olarak, bizler ilk adımı attık. İkinci adım ise ODTÜ gibi teknoloji, bilgisayar ve internet konularında Türkiye'de pek çok ilke imza atmış bir üniversite olan ODTÜ'den geldi.

 

Geçen haftalarda COMODO'nun ABD'deki merkezini ziyaret programlarına koyan Prof.Dr.Volkan Atalay ve ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş ve ABD'de bulunan COMODO Türkiye yöneticisi Cemil Özyurt COMODO CEO'su Melih Abdulhayoğlu'nu Türkiye'ye AR-GE yatırımları yapması konusunda teşfik ettiler. Bu ziyaretin ardından, COMODO Türkiye olarak ben ve Ertan Turhan geçen haftalarda ODTÜ Teknokent'te inceleme ve araştırmalar yaptık. Bugün artık COMODO'nun ODTÜ Teknokent'te yapacağı çalışmalara başlama konusunda anlaşmış bulunmaktayız. Biz bu iki önemli adımı Türkiye'nin beyin gücüne inancımız, daha da önemlisi Türkiye'ye inancımız adına atıyoruz. Üçüncü önemli adımı ise bizlere çok önemli katkıları olacak devlet atmalıdır. Özellikle Türkiye'deki istihdamın bu kadar önemli olduğu bu dönemde, kamunun tüm kurumlarının desteği çok önemli diye düşünüyoruz" dedi.

COMODO Türkiye Yöneticilerinden Ertan Turhan ise COMODO'nun ODTÜ Teknokent'teki merkezinin mühendis ve mühendis adayları için bir laboratuar niteliğinde olacağını belirtirken, ileride çok başarılı çalışmalara imza atacak yazılımcıların COMODO'nun bu AR-GE merkezinden çıkacağına inandığını söyledi. ODTÜ Teknokent (METUTECH) Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıtaş ise COMODO gibi sektörde önemli bir yere sahip şirketlerin Teknokent'e yapacakları yatırımlara ve çalışmalara büyük önem verdiklerini vurguladı.

 

Harvardi Koruyan Antakyalı Robin Hood

E-posta Yazdır

Harvard Üniversitesi, Antakyalı Melih Abdulhayoğlu’nun ABD’de kurduğu Comodo şirketinin antivirüs programını öğrencilerine önerdi. Abdulhayoğlu, NASA ve Apple’ın da kullandığı antivirüs programlarını şirketlere parayla satıyor, bireylere ise ücretsiz veriyorABD’nin en eski ve dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Harvard, Antakyalı Melih Abdulhayoğlu’nun ABD’de kurduğu Comodo şirketinin antivirüs programı Firewall’ı, öğrencilerine tavsiye etti. Harvard Üniversitesi kendi internet sitesini korumak için kullandığı Comodo Firewall programını, ‘www.doylegroup.harvard.edu’ sitesinde öğrencilerine önerdi.

Melih Abdulhayoğlu’nun kurduğu Comodo yazılım şirketi, İngiltere, İtalya, Japonya, Hindistan, Romanya ve İsrail’de faaliyet gösteriyor. Abdulhayoğlu, Firewall adlı antivirüs programını şirketlere ücretli, kişilere ücretsiz kullandırıyor. Firewall antivirüs programı bugüne kadar 100 ülkede 25 milyon PC’ye yüklenmiş durumda.


İdealist yazılımcı
Kişisel internet kullanıcılarına bedava antivirüs programı sağlayan Comodo’nun programları her ay 1 milyon PC’ye indiriliyor. Abdulhayoğlu, antivirüs programını, şirketlere parayla sattıklarını, elde ettikleri gelir sayesinde kişisel bilgisayar kullanıcılarına bedava verdiklerini söylüyor.
ABD’de 400’ün üstünde üniversitenin internet güvenliğini sağlayan Comodo, 30’dan fazla ürünle SSL’den son kullanıcıya kadar geniş müşteri potansiyeline hitap ediyor.
Comodo’nun referansları arasında; IBM, Xerox, Harvard, Stenford ve Michigan Universitesi, Chase bank gibi pek çok kuruluş yer alıyor.

NASA’yı da koruyor
Merkezi ABD’nin New Jersey eyaletinde olan Comodo, NASA’nın da korumasını yapıyor. Comodo ayrıca Apple’ın en önemli bulut teknolojisi ürünlerinden iCloud’u da koruyor.

İngiltere’de eğitim gördü
Comodo Yönetim Kurulu Başkanı Melih Abdulhayoğlu, 1968’de Antakya’da doğan ve ilk, orta, lise eğitimini de Antakya’da tamamlayan bir girişimci. İngiltere’de Bradford Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’ni bitiren Abdulhayoğlu, 1988’de Comodo şirketini kurdu.

Silikon Vadisi’ne gitmedi
Endonezya’ya bağlı Comodo adasında yaşayan dev kertenkele türü olan Comodo ejderini şirketine isim olarak seçen Abdulhayoğlu, ‘Güvenilir internet ortamı’ sözünü slogan olarak kullanıyor. Şirketini New Jersey’de kuran Abdulhayoğlu, bunun sebebini ise teknoloji almak için Silikon Vadisi’ne gitme gereği duymadıkları ve New York’a yakın olmak şeklinde açıklıyor.

Çocukları iki isimli
Melih Abdulhayoğlu ve eşi Lesley Abdulhayoğlu’nun, üç çocukları var. Çocuklar hepsi ikişer isimli. Çocukların isimleri, Charles Memduh Abdulhayoğlu, Alexander Melih ve Seline Lesley. (Milliyet Ekonomi)

Harvard, Türk Comodo Korumasında

E-posta Yazdır

Dünyanın en ünlü üniversitesi Harvard, öğrencileri için hazırladığı bilgisayar yazılım programı kullanım klavuzunda öğrencilere Türk Comodo'nun Firewall ürününü önerdi. Cambridge, Massachusetts merkezli eğitim kurumu 1636 yılında kurulan ve Amerika'nın en eski yüksek eğitim kurumu olarak biliniyor.Doylegroup.harvard.edu sitesinde yer alan bilgilerde, yazılım ve donanımla ilgili tavsiyelerde bulunulurken, üniversite kendi internet sitesi için de kullandığı Comodo firewall programını öğrenciler için de önerdi.

Amerika genelinde geçen yıl yaptığı bir anlaşma ile 400'ün üzerinde üniversitenin internet güvenliğini sağlayan Comodo, otuzun üzerinde ürünüyle SSL'den son kullanıcıya geniş müşteri potansiyeline sahip. Comodo'nun referansları arasında; IBM, Xerox, Harvard, Stenford ve Michigan Universitesi, Chase bank gibi pekçok kuruluş yer alıyor. Apple'ın en önemli bulut teknolojisi ürünlerinden iCloud Comodo tarafından korunurken, devlet tarafındaki referanslarında ise NASA bulunuyor. Türk girişimci Melih Abdulhayoğlu tarafından kurulan Comodo'nun merkezi, ABD'nin New Jersey eyaletinde bulunuyor. Aralarından Türkiye'nin de bulunduğu İngiltere, Japonya, Hindistan, Romanya ofisleri ile faaliyet gösteriyor.

Ajans Press İle 200 TV Kanalını Bir Tıkla İzleyin

E-posta Yazdır

Özellikle yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye'deki televizyon programlarını seyredememesi Ajans Press'in yeni hizmeti ile artık tarihe karışıyor. 200'ün üzerinde kanalın görüntülerini 1 ile 3 ay geriye giderek seyretme imkanı veren sistemi hizmete sundu. Televizyonlardan istediğini TV görüntülerini de kayıt aralığını kendiniz belirleyip  bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.


 

Geçtiğimiz yıl teknolojik yatırımlarıyla, depolama kapasitesini PetaByte (PB) oranlarında katlayan Ajans Press, yeni ürünü OfflineTV’yi siz değerli müşterilerinin hizmetine sundu.
 
Medya Takip Sektörüne kattığımız yeniliklere bir yenisini daha ekleyerek, ‘OfflineTV’yi hayata geçirerek siz değerli müşterilerimizin kullanımına açtık. Televizyon izleme ve montajlama platformu olan bu yeni ürün 200’ün üzerinde ulusal ve yerel TV kanalını 7/24 ulaşılabilir durumda karşınıza getiriyor. Üstelik izlemek istediğiniz TV kanalını, canlı yayının 30 dk gerisinden takip edebiliyorsunuz. http://offlinetv.ajanspress.com.tr adresinden giriş yapılarak kanal, gün ve saati belirleyip, TV yayınlarına erişerek izleme yapabileceğiniz gibi, dilediğiniz kayıt aralığını da bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.
 
Çözünürlük kalitesi yüksek görüntülerin depolama maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, dünya genelinde medya takibi yapan şirketler, TV görüntülerini 1 ile 3 ay süreyle tutabilirken, Ajans Press siz değerli müşterileri için 7/24 kaydedilen görüntüleri süresiz arşivlemeyi hedefliyor. Kısa bir süreliğine tüm müşterilerimize örnek olarak açılan bu hizmet, önümüzdeki günlerde talep edecek kullanıcılara ücretli bir servis olarak sunulacaktır. Servis ücretlendirmesi hakkında detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.
 

Microsoft Yenilikçi Potansiyeli Gördü

E-posta Yazdır

Microsoft Başkan yardımcısı Kevin Turner, oyun konsolu Xbox 360 ve cep telefonu işletim sistemi Windows Phone’un bu sonbaharda Türkiye pazarına sunulacağını açıkladı. Turner, “Bütün yeni ürünler artık eşzamanlı olarak Türkiye pazarına sunulacak” dedi.MICROSOFT Başkan Yardımcısı Kevin Turner, Türkiye’nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu belirterek, oyun konsolu Xbox 360, cep telefonu işletim sistemi Windows Phone’un sonbaharda Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Turner, “Bütün yeni ürünler eşzamanlı Türkiye pazarına sunulacak. Türkçe oyun desteği ve müşteri hizmetleri de olacak” dedi.

Büyük potansiyel var

Avrupa’da dört ülkeyi ziyaret ettiği tura Türkiye’den başlayan Turner, “Bu yıldan itibaren Türkiye Microsoft’un yeni ürün ve hizmetlerinin lansmanında öncelikli konuma gelecek. Yenilikçi teknolojileri kullanmaya ve geliştirmeye açık olan Türkiye’de çok büyük bir potansiyel var” diye konuştu.

Rekabet gücünü artıracak

Turner, 2012’de içinde bulut bilişim konusunda Office 365, Windows 8, Windows Azure gibi ürünlerle Türk firmaların rekabet gücünü artıracaklarını dile getirerek, “Office 365 haziran ayında Türkiye’ye gelecek. Bu ürün ve servislerimiz CIO’ların hayatını kolaylaştıracak. Yeni çağda CIO’lar, kurumların inovasyon liderlerine dönüşüyor” değerlendirmesini yaptı.

Bulutta 241 milyar dolar

Bulut bilişimin teknoloji dünyasının yeni devrimi olduğunu kaydeden Turner, şöyle konuştu: “2011’de bu alandaki 40 milyar dolar potansiyelin 2020’de 241 milyar dolara çıkması bekleniyor. İnsanların istedikleri bilgiye, istedikleri yerde ve zamanda erişmesini sağlayacak bulut bilişimde ciddi potansiyel var. Oyunun kurallarını değiştirecek. Dünyada data yoğunluğu artıyor büyük datayı yönetmek zor. Bulut bilişim bu alanda önemli bir fonksiyon sunuyor.”

Windows 8’le her cihazda kullanıcı ‘eşit’lenecek

YENİ işletim sistemi Windows 8’le ilgili bilgi veren Kevin Turner, “Windows 8 ile hiçbir alanda taviz vermeyen bir kullanıcı deneyimi yaşatıyoruz. Yeni işletim sistemi ile son kullanıcılara beğendikleri fonksiyonu sağlayacak. Kurumlarda bilgi teknolojileri departmanlarının istediği gelişmiş özellikleri de yine aynı ara yüzde sunuyoruz. Windows 8 ile her cihazdaki kullanıcı deneyimi aynı hale gelecek” diye konuştu.

TL’nin yeni simgesi Microsoft’a girecek

MICROSOFT Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Türkiye’nin Microsoft için öncelikli pazarlar arasında bulunduğunu dile getirerek, ülkeye yatırım yapıldığını dünyadaki dört Ar-Ge merkezinden birinin Türkiye’de bulunmasının bu önemi gösterdiğini vurguladı. Özmen, bir soru üzerine de TL’nin simgesinin Microsoft kodlarına girmesi için girişim başlattıklarını bunun en kısa sürede geçrekleşeceğini kaydetti. Hanife BAŞ, Hürriyet

Huzurlarınızda Yeni iPad

E-posta Yazdır
Apple’ın, uzun zamandır beklenen yeni iPad modelinin tanıtımı, San Francisco’daki Yerba Buena Sanat Merkezi’nde yapıldı. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un tanıttığı iPad’i tasarımı iPad2’ye benzerlik gösterirken, çok daha üstün özellikleriyle dikkat çekti. Tanıtımın ilk sürprizi, yeni Apple TV oldu. 1 saat 23 dakika süren tanıtım, Cook’un teşekkürlerini sunmasıyla son buldu.


ABD’de yerel saatle 10.00’da başlayan tanıtım öncesinde, Yerba Buena’nın önü basın mensuplarıyla dolup taştı. Gazeteciler daha sonra yerlerini almak için konferans salonuna giriş yaptı.

Bazı gazeteciler, salona girişte kargaşa yaşandığını belirtti. Canlı yayın yapacağını duyuran sayısız blogtan bazılarının yayını başlamadan çöktü. Teknoloji editörleri gelişmeleri aktarmak için Twitter’ı kullandı. Tanıtımı takip eden çok sayıda blogun sayfasına her dakika yüzlerce yorum yağdı.

TIM COOK SAHNEDE
iPad ve iPad 2’nin tanıtımları, Apple’ın hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs tarafından sırasıyla 2010 ve 2011’de yine Yerba Buena’da yapılmıştı. Tim Cook, görevini devraldığı Steve Jobs’ın anısına piyasaya sürülen iPhone4S akıllı telefonunun ardından, bu kez iPad tablet bilgisayarının tanıtımı için basının karşısına çıktı.

YENİ iPAD...
Cook, iPad hakkındaki konuşmasına satış rakamlarıyla başladı:

“Sadece 2011’in son mali döneminde 15.5 milyon iPad2 sattık... iPad’i üretirken, sadece yeni bir ürün değil, ancak yeni bir kategori de oluşturmak istedik. iPad, en sık yaptığınız eylemlere olanak veren, internete girebileceğiniz ve e-maillerinize bakabileceğiniz bir ürün olmalıydı...Yeni iPad, kısaca söylemek gerekirse, büyüleyici...” Cook, iPad’in sahip olacağı fonksiyonları tanıttıktan sonra yeni iPad’in özellikleri açıkladı:

YENİ iPAD’İN ÖZELLİKLERİ
- Yeni iPad, eski modeline kıyasla dört kat daha yüksek piksele sahip,
- A5X çipli çift çekirdekli işlemci,
- HDTV 1080 piksel video kayıt özelliği,
- Arkasında 5 mega piksel iSight kamera,
- 2048 x 1536 piksel ekran çözünürlüğü,
- Maksimum 72 mbps 4G LTE (kablosuz hızlı veri transferi),
- Arka panelde aydınlatma,
- Apple tasarımı ISP,
- Hibrit IR filtresi,
- 4G ile 9 saat batarya ömrü,
- 9.4 mm kalınlık,
- 0,630 gram ağırlık,
- 4G LTE\'nin yanı sıra WiFi, Bluetooth ve 3G.


iPAD 2 SATIŞLARI DEVAM EDİYOR
Yeni iPad, Apple\'ın LTE teknolojisine sahip ilk ürünü oldu. Yeni efektler eklenen, adres defteri ve diğer içerikerinin görüntüsü güncellenen yeni iPad, çok daha gelişmiş bir editleme ara yüzüne sahip. iPhoto uygulaması çok daha üst bir seviyeye çıkarılan yeni iPad, çok daha karmaşık ve üstün editleme araçları sunacak.

iPhoto, iPad\'le çekilmeyen fotoğrafların da editlenmesine imkan verecek, çözünürlüğü 19 mega piksele kadar çıkan fotoğraflar editlenebilecek. Yeni iPad, 16 Mart\'ta ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya, Hong Kong, Singapur ve Avustralya\'da piyasaya sunulacak. Siyah ve beyaz renklerle piyasaya sürülecek olan yeni iPad\'in fiyatı, hafızasına göre değişecek. Yeni iPad\'in fiyatları ise:

- 16 GB WiFi + 4G: 629 dolar
- 32 GB WiFi + 4G: 729 dolar
- 64 GB WiFi + 4G: 829 dolar
- 16 GB WiFi: 499 dolar
- 32 GB WiFi: 599 dolar
- 64 GB WiFi: 699 dolar

COOK’UN KONUŞMASINDAN NOTLAR
Apple CEO’su Tim Cook, gazetecilere şu açıklamalarda bulundu:

“Kişisel bilgisayarlar artık dijital dünyamızın merkezinde yer almıyor... Artık onlar sadece başka bir elektronik cihaz... Artık daha taşınabilir, daha kişisel ve kişisel bilgisayarlardan kullanımı çok daha kolay cihazlara sahibiz...”

“... Apple, PC sonrası dönemde üç önemli ürün üretti... Gelirlerimizin yüzde 76’sı bu üç ana üründen geldi... iPod, iPhone, iPad... iPad, yeni bir kategori yaratan devrimsel bir cihaz. Taşınabilir bilgisayarlarda bir devrim yaptık...”

YENİ APPLE TV
Tim Cook, iPad’i sunmadan önce, Apple\\\\\\\'ın satış rakamları hakkında bazı istatistikler verdi ve sonra Apple cihazlarını gösteren bir video yayımlandı.

Videonun ardından Cook, güncellenen yeni Apple TV\\\\\\\'yi tanıttı. 99 dolardan satılacak ürünün çözünürlüğü 1080x720 piksel.

YENİ GÜNCELLEMER
Apple, yeni işletim sistemi iOS 5.1’in yayımlandığını ve bugünden itibaren erişilebilir olduğunu açıkladı.

iTunes, bugünden itibaren bulut teknolojisinden yararlanarak film izlenmesini mümkün kılacak. (ntvmsnbc.com)

Anonymous Başbakanlığa Saldırdı

E-posta Yazdır

Dünya devletlerinin korkulu rüyası, uluslararası siber-aktivist hacker grubu Anonymous, Başbakanlık bilgi ağına da saldırdı. Resmi yazışmalara ulaşmaya çalışan hacker grubu ile Başbakanlık bilişim güvenlik uzmanları arasında süren siber savaş sonrasında saldırı başarıyla püskürtüldü. Dünyanın en tehlikeli hacker grubu olarak bilinen ve devletlerin bilgi ağına girerek çok gizli belgeleri deşifre eden Anonymous’un yeni hedefi Başbakanlık bilgi ağı oldu. Hackerlar karşılarında Başbakanlık bilişim güvenlik uzmanlarını buldu.


 

Başbakanlık güvenlik duvarı, SMS atarak uzmanları uyardı. Alarma geçen 5 bilişim güvenlik uzmanı, hiç vakit geçirmeden bilgisayarlarının başına geçerek sistemi savunmaya başladı. İki grup arasında kıran kırana geçen siber savaş sırasında karşılıklı laf atmalar da oldu. ABD Virginia ve Çin’den yapıldığı tespit edilen saldırıların yoğunluğu artınca Başbakanlık Güney Virginia Üniversitesi’nden erişimi engelledi. Bu engelleme ile Başbakanlık saldırıyı püskürtmeyi başardı. Saldırının püskürtülmesinin ardından önlemleri arttıran Başbakanlık, Türk mühendislerinin hazırladığı yerli yazılım bir güvenlik duvarı kurdu. (Umit Cetin, Hurriyet)
 

I Pad 3 Potansiyel Özellikleri

E-posta Yazdır

Apple'ın bu ay içinde tanıtması bekenen iPad3'le ilgili internette birbirinden uçuk 'konsept' videoları dolaşıyor. Bu videolardan dikkatimizi çeken birini paylaşmak istiyoruz. Video, iPad2 zannettiğimiz bir tabletle başlıyor. üzerinde tuş bulunmayan ve kasayı tamamen kaplayan bir ekrana sahip.


 


Video oynatarak başlayan görüntüler, daha sonra ikinci iPad'in olaya dahil olmasıyla bambaşka bir havaya bürünüyor.

İçindeki mıknatıslar vasıtasıyla birbirine yapışan iki ipad, birden daha geniş tek bir ekran haline geliveriyor.

Oyun moduna geçildiğinde ise hayal gücünün varabileceği uç noktalardan birinde olduğunuzu hissediyorsunuz.

İşte Steve Jobs ölmedi, yüreğimizde yaşıyor dedirten o video. Son olarak; bunun bir konspet videosu olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.
 

TurkTechNet, New York Eğitimi İçin Başvuruları Kabul Ediyor

E-posta Yazdır

Türkiye'de teknoloji alanında girişim faaliyetlerinde bulundan genç Türk şirketlerini küresel sermaye ağlarıyla buluşturmak amacıyla kurulan TurkTechNet platformu başvuruları kabul etmeye başladı. Başvuruları kabul edilen şirket sahiplerini Mayıs ayında New York'taki fon sahipleriyle buluşturacak olan TurkTechNet'i bir grup Türk hükümet görevlisi, iş adamı, girişimci, akademisyen ve yatırımcı yönetiyor.


 


Kâr amacı gütmeyen TurkTechNet, 10 genç teknoloji şirketi sahibine bir hafta bedava eğitim verecek ve ABD'li yatırımcılarla buluşturacak.

Başvuru süreci ise şu şekilde ilerleyecek:

1 Mart: Başvurular başladı
30 Mart: Başvuru için son tarih
8 Nisan: New York'a gelecek 10 kişi seçilecek.
20 Mayıs: New York'a geliş
21-24 Mayıs: Eğitim kampı
25 Mayıs: Tanıtım günü
27 Mayıs: Türkiye'ye dönüş.

Ayrıntılı bilgi ve sıkça sorulan sorular için: http://turktechnet.org/faq/

Şimdi Başvurmak için: http://turktechnet.org/apply/ (Sabah USA)

Sayfa 8 / 42