Blackberry'nin Çöküşü Hızla Devam Ediyor

E-posta Yazdır
Blackberry eriyor.  Cuma günü bir açıklama yapan ve 4 bin 500 işçisini çıkaracağını duyuran Blackberry, yalnızca 2013'ün ikinci çeyreğinde 960 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Şirketin son çıkardığı Z10'un beklenen ilgiyi görmemesi, zararın asıl nedeni olarak gösteriliyor.  Blackberyy'nin işten çıkarmayı planladığı 4 bin 500 kişi, toplam işgücünün yüzde 35'ini oluşturuyor. Şirket, ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar ederken beklentiler bunun üçte biri kadar olacağı yönündeydi. Ancak işler ters gitti. Son çeyrekte 5.9 milyon adet telefon satma hedefi bulunan Blackberry, bu konuda da umduğunu bulamadı.

iPhone 5S’in Altın-Gümüş Rengi Çıktığı An Tükendi

E-posta Yazdır
Apple ve iPhone meraklılarının heyecanla beklediği iPhone’nun 5S modeli piyasaya çıkar çıkmaz yoğun ilgi gördü. Piyasaya ilk defa sürülen Altın-gümüş renkli iPhone'ların anında tüketilmesi ise hayal büyük hayal kırıklığına yol açtı. Amerika ve Avrupa’da dün altın-gümüş rengi iPhone 5S’lerin bu kadar hızlı tüketilmesinden şikayetçi olan birçok iPhone hayranı, merakla bekledikleri telefonları alamamanın üzüntüsünü yaşadı.

Apple Yeni Iphone'u Tanıttı! İşte Iphone 5S'nin Özellikleri

E-posta Yazdır
Apple'ın, Californiya'nın Cupertino kentindeki genel merkezinde gerçekleşen tanıtım toplantısına şirketin CEO'su Tim Cook ve çok sayıda üst düzey yönetici katıldı. Ayrıca uydu bağlantısı yardımıyla eş zamanlı olarak Berlin, Tokyo ve Pekin şehirlerinde özel etkinlikler düzenlendi. Toplantıda,   iPhone 5S veiPhone 5C ile birlikte kullanıma sunulan yenilikler arasında; iOS 7 işletim sistemi, parmak izi sensörü, yüksek hızlı işlemci ve gelişmiş kamera özellikleri ön plana çıktı. Yeni ürünlerle birlikte Apple'ın fiyat politikasında ve cihaz renkleri konusunda ciddi değişikliğe gittiği gözlendi.

Samsung Akıllı Saatini Tanıttı

E-posta Yazdır
Teknoloji devi Samsung, Berlin’deki teknoloji fuarında, uzun süredir beklenen akıllı saatini tanıttı. Galaxy Gear adı verilen akıllı kol saatleri, akıllı telefonların giyilebilir versiyonları olarak değerlendiriliyor. Samsung’un bu hamlesiyle teknoloji savaşları, tüketicilerin bileklerine taşındı yorumları yapıldı.

Türk Comodo, En İyi Antivirüs Seçildi

E-posta Yazdır
Dünyada genelinde 55 milyon bilgisayar kullanıcısına ulaşan New Jersey merkezli internet güvenlik şirketi Comodo, yazılım test firması AV-Test.org tarafından yüzde 100 koruma sağlayan tek ücretsiz antivirüs markası oldu. Malware ve virüs korumasına karşın McAfee %100 üzerinden %97, AVG %97, Trend Micro %98, ESET %95, Symantec %97 not aldı. Comodo hem antivirüs hem de malware testlerinde yüzde 100 başarı sağladı.

Türkler Beyaz Saray'ı mı 'Hack'ledi?

E-posta Yazdır
Beyaz Saray'ın sosyal medyadan sorumlu personeline yönelik gerçekleştirildiği belirtilen siber saldırılan arkasında bir Türk hacker grubunun olduğu öne sürüldü. Beyaz Saray, şu günlerde personeline yönelik gerçekleştirilen 'hack'lenme iddiaları ile çalkalanıyor. Adli uzmanlar tarafından ortaya atılan iddiaya göre, bu siber saldırıların arkasında ise bir Türk hacker grubunu bulunduğu ifade ediliyor. İddia ilk olarak, ABD 'nin önde gelen dijital strateji yayınlarından NextGov'da ortaya atıldı. ‘1923Turk-Grup’ adlı Türk hacker'ların arkasında olduğu söylenen siber saldırılarda, Beyaz Saray çalışanlarının e-posta hesaplarına hacker'lar tarafından erişim sağlandığı ifade ediliyor. Söz konusu siber saldırılara maruz kalan personelin ABD Başkanı Barack Obama’nın sosyal medya stratejisinden sorumlu olduğu açıklanırken, bu üç çalışanın Gmail adreslerine korsan yollarla erişim sağlandığı da söylentiler arasında.

Suriye Siber Ordusu Başbakanlığın Emaillerini Hackledi

E-posta Yazdır
Uluslararası siber korsan örgütü Anonymous Türkiye'nin resmi kurumlarına yönelik hacker ataklarını sürdürüyor. Anonymous Gezi Parkı direnişçilerine yönelik polis şiddetini kınadığını ve şiddet sona erene kadar Türk hükümetine ait siteleri hackleyeceğini duyurmuş, ilk gün Cumhurbaşkanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün de aralarında olduğu çok sayıda site hacklenmişti.

ABD’de Bilgisayar Güvenliği Devi Olup ODTÜ’ye Uzandı, Türkiye’de Üretim Yapacak

E-posta Yazdır
Vahap Munyar - Hürriyet - Kızımın New York’a taşınma işini tamamlayınca Ömer Güneş’le birlikte TurkofAmerica dergisini çıkaran, Comodo adlı bilgisayar güvenliği şirketinin Türkiye Temsilciliği’ni de yürüten Cemil Özyurt’u aradım:
- Comodo’nun Başkan ve CEO’su Antakyalı Melih Abdulhayoğlu ile İstanbul’da buluşmamızı sağlamıştın. Hazır New York’tayken şirketin merkezini görmek isterim.
Comodo’nun New Jersey’deki merkezine gittiğimizde Melih Abdulhayoğlu, Güney Kore’den yeni dönmüştü:
- Güney Kore’de temsilciliğimizi almak isteyen bir grup var. Onlarla görüşmeler yaptım.

İstanbul Cendere Vadisi, Silikon Vadisi mi Oluyor?

E-posta Yazdır
Toplam alanı 350 hektar olan Cendere Vadisi'nde şu anda bölgede bulunan fabrikalar kaldırılacak ve yerine eğitim-Bilişim ve yüksek teknoloji geliştiren merkezlerin kurulmasına izin verilecek. Proje bittiğinde vadi, 30 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yeni yapılacak konutlara ise 70 bin kişinin yerleşmesi bekleniyor. Basit bir hesapla proje bittiğinde bölge, 100 bin kişilik bir yerleşim ve çalışma yeri olacak. ABD'nin San Francisco kentinde, yüksek teknoloji ürünleri üreten kuruluşların konumlandığı Silikon Vadisi'ni gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Google ziyaretinin detaylarını Google İş Geliştirme Müdürü Seval Öz anlattı. Ünlü doktor Mehmet Öz‘ün kardeşi olan Seval Öz, Erdoğan ailesinin Google'ın projelerinden çok etkilendiklerini söyledi.

Türkiye'nin En İyi Teknoparkı ODTÜ Teknopark

E-posta Yazdır
Türkiye'nin teknolojide atılım yapması için oluşturulan özel teşvik alanları olan teknokentlere karne verildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi'ne göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) TGB 57.39 puanla birinci, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) TGB 54.56 puanla ikinci, Batı Akdeniz TGB ise 53.03 puanla üçüncü oldu.

Sayfa 2 / 42