2020 Olimpiyatları Tokyo'nun

E-posta Yazdır
2020 Olimpiyatları için Buenos Aires'te düzenlenen seçimde Tokyo, İstanbul'u geride bırakarak olimpiyatları düzenlemeye hak kazandı. İlk turda Madrid'i devre dışı bırakan İstanbul, son turda da Tokyo'ya yenildi.

Amerika Tembelliği Seçti

E-posta Yazdır

İşgücüne katılım oranının son 34 yılın en düşüğüne gerilediği ABD'de çalışabilir nüfus artık iş aramayı bıraktı. 4 milyon nitelikli eleman aranan ülkede pozisyonlar boş kalıyor. Krizden çıkışın en önemli göstergelerinden olan işsizlik verileri ABD'de yüzleri güldürürken, araştırmalar ülkede halkın giderek tembelleştiğini ortaya koydu. Express Employment Professionals'ın raporuna göre Amerikalılar artık iş aramayı bıraktı. İş arayanların sayısındaki ciddi düşüş, "çalışkan Amerika" tabirinin tembelle yer değiştireceği şeklinde yorumlanıyor. Verilere göre ABD'de 'işgücüne katılım oranı' son 34 yılın en düşük seviyesinde. İstihdamdaki olumsuz tabloya rağmen Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası yıllık olarak yüzde 2.5 büyüdü.

Mısır’daki Katliam New York'ta Protesto Edildi

E-posta Yazdır
ABD'nin New York eyaletinde Türk vatandaşlar ile Arap toplumu, Mısır'daki darbe yönetimini ve darbe karşıtlarına uygulanan şiddeti protesto etti. Türk vatandaşlar ve Araplar, Mısır'da darbe karşıtlarına uygulanan şiddeti protesto etmek için Times Meydanı'nda bir araya geldi. "Her Şey Türkiye İçin Platformu" adı altında Mısır'daki darbe karşıtlarına destek vermek için toplanan protestocular, Türk bayrakları ve darbe karşıtlarını eleştiren içerikteki pankartlar taşıdı, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan" lehine sloganlar attı.

CIA 1953'te İran'da Yaptığı İlk Yurtdışı Darbesini Kabul Etti

E-posta Yazdır
Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü (CIA), 60 yıl önce İran'da düzenlenen ve dönemin başbakanı Muhammed Musaddık'ın devrilmesi ile sonuçlanan darbedeki sorumluluğunu sonunda resmen kabul etti. Ulusal Güvenlik Arşivi'nin internet sitesinde Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası çerçevesinde yayımlanan belgeler, "Musaddık ve liderliğini yaptığı Ulusal Cephe Partisi hükümetinin devrilmesine yol açan askeri darbe, ABD dış politikası çerçevesinde CIA emriyle düzenlendiğini" resmen ortaya koyuyor.

Darbeciler Mısır'ı Kan Gölüne Çevirdi

E-posta Yazdır
Mısır'da Adeviye ve Nahda meydanlarına yapılan müdahalede Müslüman Kardeşler'e göre can kaybı 500'ün üzerinde. Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını 149 olarak açıkladı. Ülkede 1 ay olağanüstü hal ilan edildi. Zırhlı araç ve buldozer destekli Mısır güvenlik güçleri temmuz ayının başında devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi için Rabiat'ül Adeviyye ve Nahda meydanlarında haftalardır oturma eylemi yapan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından güvenlik güçleriyle Mursi yanlıları arasında çatışma çıktı. Mısır'ın başkenti Kahire'de darbe karşıtı göstericilere güvenlik kuvvetlerinin kanlı müdahalesinin ardından protesto gösterileri ülke geneline yayıldı. Protestoların Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, Asyut, Minye ve Helvan kentlerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Twitter Türkiye'de Hükümetle Anlaşma Yolunda

E-posta Yazdır
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Twitter’ın Türkiye’de ofis açmak için istediği yasal değişiklikleri gündeme aldıklarını açıkladı. Yıldırım’ın açıklamasına göre Twitter yetkilileri, Türkiye’de Twitter altyapısını kullananların bir suç işlemeleri durumunda kendilerinin ceza almasını öngören kanun maddelerinin bulunduğunu belirterek, bundan endişeli olduklarını açıkladı.

Fitch: Türkiye Piyasalardaki Hassas Değişimlere Karşı Kırılgan

E-posta Yazdır
Fitch, Türkiye'ye ilişkin bilgilendirme notunda, Türkiye'nin hala piyasalardaki hassas değişimlere karşı kırılgan bir tutum gösterdiği belirtilerek, "Türkiye'nin dış finansal durumu ana zayıflık gösteren unsurlardan biri. Büyümenin dengelenmesi, fiyat ve döviz kurundaki sağlamlıkla ilgili endişeler içinde politik meydan okumaları barındırıyor. Türkiye'nin sermaye girişlerindeki sert düşüş, liranın değer kaybetmesi ve uluslararası rezervlerdeki düşüş Türkiye'nin 'BBB-' olan notunun tolere seviyesi içerisindedir" değerlendirmesi yapıldı.

Times'a İlan Verip Başbakanı Kınadılar

E-posta Yazdır
İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesine Başbakan Erdoğan'ı eleştiren tam sayfa ilan verildi. İlanın sahibi dünyaca ünlü isimler, Gezi Parkı'ndaki polis şiddeti nedeniyle Başbakan'a tepki gösterdi. Sanat dünyasından 30 ünlü ismin imzasını taşıyan açık mektupta, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin tarafı olduğu hatırlatıldı. İlanda, "Beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, Strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir" denildi.

Senatör Chris Murphy Türk Dostluk Grubu'nda

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Senatör Chris Murphy'e yaptığı ''Türk Dostluk Grubuna'' davet mektubuna olumlu yanıt aldı. TADF Başkanı Ali Çınar yaptığı açıklamada, ''Geçmiş dönem Amerikan Başkan Yardımcısı adaylarından Joe Lieberman'nın yerine geçen yakın çalıştığımız Senatör Chris Murphy resmi olarak Senatörler içinde yeni oluşturan Türk Dostluk Grubu üyeliğini kabul etti. Geçen hafta resmi olarak katılma çağrı mektubumuza olumlu yanıt veren ve Türk toplumuna destek veren Murphy'e de teşekkürlerimizi sunuyoruz,'' dedi.

Mısır’da Mursi Taraftarları Polisle Çatıştı: 7 Ölü

E-posta Yazdır
Mısırlı yetkililer devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileriyle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yedi kişinin öldüğünü, en az 261 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kahire’nin ana caddelerinde Pazartesi gecesi başlayan çatışmalar Salı günü sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Polisle karşı karşıya gelen  protestocular, devrik Cumhurbaşkanı’nın görevine dönmesini istiyor.

Sayfa 8 / 116