Güler ve Çağlayan Bakanlık Görevinden İstifa Etti

E-posta Yazdır
Oğulları, rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler görevlerinden istifa etti. Bakan Çağlayan, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım."

Üç Bakan Oğluna Tutuklama Talebi

E-posta Yazdır
"17 Aralık" operasyonu kapsamında gözaltına alınan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, İş adamı Reza Zarrab, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İş adamı Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 71 kişi bu sabah Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti.

28 Şubat Sanıklarına Kontrollü Tahliye

E-posta Yazdır
28 Şubat Davası'nda tutuklu son 5 sanığın da tahliyesine karar verildi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tayyar Köksal, heyeti tutuklu sanıklar dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verildiğini açıkladı.  Bu karara "delillerin karartılma ihtimalinin olmaması, sanıkların tutuklulukta kaldıkları süreler" gösterildi.  Sanıklara, adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ile 15 günde bir karakola imza atma şartı getirildi.

Emniyette Operasyon, İstanbul Emniyet Müdür Merkeze Alındı

E-posta Yazdır
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "4,5 senedir devletimize, milletimize sadakatle hizmet etmeye çalıştık. Bugün de normal devlet memurluğu ataması kapsamında Merkez Valiliğine atamamız oldu" dedi. Saat 13.45'te İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine gelen Çapkın, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:  "Biz devlet memuruyuz, gelmemiz nasıl doğalsa gitmemiz de öyle doğal. Nasıl geldiysem öyle gidiyorum. Hayırlısı olsun. 4,5 senedir devletimize, milletimize sadakatle hizmet etmeye çalıştık. Bugün de normal devlet memurluğu ataması kapsamında Merkez Valiliğine atamamız oldu. Merkez Valiliğine gidiyorum. Zaten merkez valisiydik ve geçici görevle İstanbul'a gelmiştik. Bana, devletimize, miletimize hayırlı olsun."

Gözaltına Alınanlardan Bir Kısmı Serbest

E-posta Yazdır
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 3 ayrı soruşturma kapsamında dün başlatılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 50'yi aştı. "Kara para aklama", "altın kaçakçılığı" ve "kamu görevlilerine rüşvet" iddiasıyla gözaltına alınanların sayısının 50'yi aştığı öğrenildi. 8 kişi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı. Operasyonda gözaltında bulunan şüphelilerden Kemal Arslan, Murat Cansunar, Yılmaz Çelik, Suphi Vurgeç, Bilir Vakıf Yarımağan, Faruk Altunbay, Bahattin Kuş, Ahmet Fikri Okumuş ve Hüseyin Uçar sağlık kontrolü için gece yarısı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.   Sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılan şüpheliler, hastanenin arka kapısından çıktı.

Kılıçdaroğlu, Gülen Hareketi'nin Temsilcileri İle Kahvaltıda Buluştu

E-posta Yazdır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Washington temaslarında en çok sorulan sorulardan biri de İsrail ile ilişkiler ve Hamas örgütüne bakışı oldu. Kılıçdaroğlu, Hamas’la ilgili olarak CHP’nin şiddete yönelen hareketleri tasvip etmeyeceğini söyledi ama bu örgüt için terör örgütü ifadesi kullanmaktan kaçındı. CHP lideri, Fethullah Gülen Hareketi'nin ABD’deki temsilcileriyle de özel olarak bir kahvaltıda buluştu.

37 Yıl Sonra İlk CHP Genel Başkanı ABD'de

E-posta Yazdır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki süreç içinde göreceksiniz Amerika’da daha güçlü bir Cumhuriyet Halk Partisi olacak” dedi. Partinin genel başkanı seçilmesinden bu yana ilk kez geldiği ABD’nin başkenti Washington’da temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, CHP'nin Amerika Temsilciliği resmi açılış resepsiyonuna katıldı.

Twitter Halka Açıldı, Türk-Amerikan Dostluğu Pekişti

E-posta Yazdır
Amerikan Türk Cemiyeti, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri dün gece New York Menkul Kıymetler Borsası işlem salonunda düzenlediği görkemli gala gecesiyle kutladı. Gecenin onur konukları ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, her iki ülkeden üst düzey yöneticilerin yer aldığı 200 kişilik bir katılımcı kitlesine konuşma yaptı. Etkinliğin Twitter'ın borsaya açılışı ile aynı güne denk gelmesi de davetliler arasında Twitter üzerine esprilere konu oldu.

Türk-Amerikan İş Konseyi: Türkiye’ye Amerikan Yatırımını Artırmaya Kararlıyız

E-posta Yazdır
DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi (TAIK) tarafından düzenlenen 7. Türkiye Yatırım Konferansı, T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımları ile 7 Kasım 2013 Perşembe Günü 09.30-17.00 saatleri arasında New York’ta Citibank ev sahipliğinde gerçekleşti. ABD ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek amacıyla yapılan konferans, New York Menkul Kıymetler Borsası işlem salonunda gerçekleştirilen üst düzey bir resepsiyonla sona erdi.

150 Yıllık Rüya, Asrın Projesi Marmaray Hizmete Açıldı

E-posta Yazdır
Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Cumhuriyetin kuruluşunun 90'ıncı yılında hizmete giren Marmaray, 153 yıllık geçmişi ile "Asrın Projesi" olarak adlandırılıyor. Marmaray, teknolojik alt yapısı, ekonomik büyüklüğü, demiryolu ulaşımına kazandıracağı ivme ve daha birçok yenilik bakımından dünyada ilkleri içinde barındırıyor.

Sayfa 6 / 116