Fethullah Gülen WSJ'e Konuştu: Erdoğan Reform Yolundan Ayrıldı

E-posta Yazdır
Hafta sonu Amerika'nın Sesi radyosuna röportaj vermek istemediği haberleriyle öne çıkan Fethullah Gülen, Wall Street Journal'a özel bazı açıklamalar yaptı. WSJ Gülen'in sözlerini "Batı ülkelerinin çalkantılı bir bölgede en büyük müttefiki olan Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını etkileyebilecek kesin ayrılık sinyalleri" olarak nitelendirdi. Haber gazetenin İngilizce ve Türkçe internet sitelerinde yer aldı.

Esed Rejiminin İşkence İle Öldürdüğü 11 Bin Kişinin Fotoğrafları Raporla Belgelendi

E-posta Yazdır
Suriye’den bir askeri polisin kaçırdıkları dahil 55 bin fotoğrafı inceleyen dünyaca ünlü hukukçulardan oluşan bir komisyon, görüntülerin “şüphe götürmeyen bir savaş suçunu” gösterdiğini belirtti. Londra’da Katar adına çalışan bir hukuk bürosu tarafından fotoğraflarla ilgili hazırlanan 31 sayfalık bir rapor, Cenevre-2 konferansının hemen öncesinde BM yetkililerine sunuldu. Uzmanlar fotoğrafların iç savaşı, Esad’ın geleceği ve Cenevre-2’yi etkileyeceğini belirtiyor. Suriye ordusunda 13 yıl askeri polis olarak görev yapan bir kişi, ülkede yaşanan iç savaş boyunca, rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen kişilerin fotoğraflarını çekmekle görevlendirildi.

AB'ye Üyelik Türkiye Gündeminden Düşüyor

E-posta Yazdır
5 yıllık bir aradan sonra Brüksel’i tekrar ziyaret edecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan gezisi öncesinde artık Türk Halkının gündeminden AB’nin neredeyse tam anlamıyla düşmüş bulunuyor. AB’nin her geçen gün Türkiye’ye yeni yaptırımlar ve yeni serzenişlerde bulunmasına karşılık Türkiye – vize başta olmak üzere – hiçbir kolaylık ve olanak sağlamayan AB’ye karşı Tayyip Erdoğan’ın Türk Halkı açısından eli güçlü bir durumda. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının üç yıldır sürdürdüğü ‘’Türk halkının AB’ye bakışı’’ araştırmasının 2013 yılı sonuçları belli oldu. Buna göre Türk Halkının son üç yılda AB’ye olan inancı ve AB tam üyeliğine yönelik istemi her geçen gün daha da azalıyor.

Obama: Müttefiklerimizi Artık Dinlemeyeceğiz

E-posta Yazdır
Obama, ABD Adalet Bakanlığı'nda yaptığı konuşmayla NSA'in istihbarat takibi yöntemlerine dair planladığı reformları açıkladı. Konuşmasında ABD istihbarat kurumlarının faaliyetlerini öven ve bunların ne kadar gerekli olduğunu tarihten örneklerle anlatan Obama, "Bununla birlikte, düzgün koruma tedbirleri olmadan bu tür (telefon dinleme) programların özel hayatlarımızı daha fazla açığa vurmada kullanılabileceğine dair eleştirilerin haklı olduğuna inanıyorum...Yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Dolayısıyla, (Vatanseverlik Yasası'nın) 215. Bölümü'nü mevcut haliyle sona erdirecek bir geçiş sürecinin hayata geçirilmesi ve hükümet bu toplu üst veriyi elinde tutmadan da ihtiyacımız olan kapasiteleri koruyacak mekanizmaların oluşturulması talimatı verdim" dedi.

ABD'de İslami Dini Günlerin Tatil Kampasında 38 Bin İmza Eksik

E-posta Yazdır
Beyaz Saray'ın resmi internet sayfasında Müslümanların dini günlerinin ABD'deki okullarda tatil sayılması için açılan imza kampanyasında son saatlere girildi. Ancak halen 38 binden fazla imza eksik. 17 Aralık'ta imzaya açılan dilekçenin Beyaz Saray yetkilileri tarafından ele alınabilmesi için 17 Ocak 07.00'a kadar 100 bin imza toplanması gerekiyor. Türk Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya üzerinden hız kazandırdığı kampanya çerçevesinde toplanan imza sayısı TSİ 23.00 itibarıyla 61,165 ulaştı.

ABD Nüfusu 316 Milyon Oldu

E-posta Yazdır
ABD nüfusunun son 3 yılda yüzde 2,6 artış göstererek 316 milyona ulaştığı bildirildi. ABD nüfus araştırma burosu CENSUS'un yayınladığı rapora göre, 2010 yılında 308 milyon olan nüfus, üç yılda 8 milyon artarak 316 milyon oldu. Göç almaya devam eden ABD'nin, 2010-2013 yılları arasında kaydedilen nufus artışının yüzde 2,6 olduğu, 2010-2012 yılları arasında ise New York nüfusunun yüzde 1, Florida'nın yüzde 2,7, ulusal nufusun 1,7 civarında seyrettiği tespit edildi.

Türkiye 2013'te Bunları Konuştu: Gezi, Demokratikleşme, Fatih Terim, Drogba

E-posta Yazdır
Bir yılı daha geride bırakırken, manşetlerde en uzun kalan konular, en çok yer kaplayan haberler, gündemden düşmeyen isimler Ajans Press tarafından raporlandı. Ana akım medya organlarının Gezi Olayları'nın ilk başladığı günlerde yeteri kadar olaylara yer vermediği ile suçlanırken, 143 bin 273 haberle yazılı basının en çok yer verdiği konunun açık ara farkla Gezi Parkı olduğu ortaya çıktı. Böylelikle Gezi olaylarının TV’lerde yeterince yansıma bulamadığı, yazılı basının sınavı geçtiği gerçeği raporlanmış oldu. Ajans Press’in haber adetleri bazında hazırladığı rapora göre 2013 yılına baştan itibaren göz atarak unutulan başlıklara göz atalım.

3 Bakandan İstifa, Bayraktar'dan Şok

E-posta Yazdır
Yolsuzluk soruşturmasında çocukları tutuklanan Muammer Güler ve Zafer Çağlayan ‘Çirkin oyunu bozmak’ açıklamasıyla istifa ederken, Erdoğan Bayraktar ise Başbakan’ın istifa baskısı yaptığını ancak yapılan her şeyin kendisinin bilgisi dahilinde olduğunu savundu. İstanbul’da yürütülen yolsuzluk soruşturmasında çocukları gözaltına alınarak tutuklanan İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün görevlerinden istifa etti. Soruşturmada oğlu gözaltına alınan, ancak diğer iki bakanın oğlundan farklı olarak mahkemece serbest bırakılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın istifası ise farklı oldu.

Başbakan Yeni Kabineyi Açıkladı!

E-posta Yazdır
Beklenen kabine revizyonu gerçekleşti. Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu'ndaki 10 değişikliği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayını aldıktan sonra açıkladı. Uzun süredir beklenen kabine revizyonu gerçekleşti. Listeyi dün Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunan Başbakan Erdoğan ardından basının karşısına çıkarak yeni kabineyi açıkladı. Ankara dün tarihinin en hareketli günlerinden birisine sahne oldu. Yerel seçimlerde aday olarak gösterilen kabine üyeleri ve hükümeti hedef alan operasyonda adı geçen bakanların istifasının ardından Başbakan Erdoğan kabine revizyonu için düğmeye bastı.

Süryani Cemaati'ni Karıştıran 31 Kilo Altın

E-posta Yazdır
Süryani Cemaati’ne mensup Mardinli Peltekçi kardeşlerin arasına 31 kilo altın davası girdi. Süryani Peltekçi kardeşler Los Angeles'ta kuyumculuk işi yaptı. Kardeşlerden biri bir süre sonra öldü; diğer kardeş İstanbul’a döndü. İstanbul’a dönen kardeş ölen kardeşinden alacaklı olduğunu iddia etti. Konu Kilise yönetimine gitti. Kilise, âkil insanlardan oluşan bir heyet oluşturdu. Heyet, İstanbul’a dönen kardeşi haklı buldu. Ancak ödeme yine yapılmayınca konu mahkemeye taşındı.

Sayfa 5 / 116