TÜRKİYE

Mütekabiliyetten, 10 Milyar Dolar Bekleniyor

E-posta Yazdır

Yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası ile gayrimenkul sektörüne, gelecek yıl 5 milyar dolar, uzun vadede ise 10 milyar dolar yabancı yatırımı öngörülüyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, yaptığı açıklamada, mayıs ayında çıkan yasayla yabancıya mülk satışının önünün açıldığını anımsattı.

Rekabet Kurumu’ndan Microsoft’a soruşturma

E-posta Yazdır

Rekabet Kurulu, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi, Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited hakkında rekabet soruşturması açılmasını kararlaştırdı. Rekabet Kurumu'nun resmi web sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Kurul, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi ile Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited'in, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim AŞ'nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu yeniden değerlendirdi.

Jolie: Gördüğüm En İyi Kamp

E-posta Yazdır

Ünlü aktris ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Öncüpınar'daki konteyner kentini ziyaret etti. Jolie, Türkiye'nin büyük bir cömertlik göstererek böyle bir kamp kurduğunu belirterek, "Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim" dedi.

CIA Başkanından Türkiye’ye Sürpiz Ziyaret

E-posta Yazdır

Amerika Merkezi İstihbarat Örgütü CIA Başkanı David Petraeus İstanbul’a daha önce açıklanmayan bir ziyaret yaptı. Atatürk hava limanına özel uçağıyla inen Petraeus’un Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde Suriye krizi ve terörle mücadele konularına ağırlık vereceği bildiriliyor.


 


Petraus son altı ay içinde Türkiye’yi ikinci kez ziyaret ediyor. CIA Başkanı Mart ayında Ankara’ya beklenmedik bir ziyaret yaparak Suriye’de giderek derinleşen krizi ve bölgesel konularda daha yakın işbirliği yapılması konusunu görüşmüştü. Petraeus bu ziyaretinde  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile biraraya gelmişti.

Türk ve Amerikalı yetkililer ziyaretle ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındılar. Ancak başbakanlık basın merkezinden bir yetkili halen İstanbul’da bulunan Başbakan Erdoğan’ın kalış süresinin uzatılabileceğini söyledi. (VoaNews)

Finansçılar İstanbul Trenine Erken Bindi

E-posta Yazdır

Finans merkezi projesi kapsamında İstanbul'a taşınmayı planlayan kamu kurumları harekete geçti. Halkbank Ataşehir'e geçerken, Ziraat de bazı operasyon birimlerini İstanbul'a taşıdı. Yeni binaya Başkent'ten bazı birimlerin de ekleneceği belirtiliyor.
 


 

İstanbul'u uluslararası finans merkezi yapacak projeye kazma vurulmadan, Üst Kurul ve bankalar taşınma hazırlıklarına başladı. Taşınmak için projenin tam olarak faaliyete geçeceği 2016'yı beklemeyen finansçılar şimdiden Ataşehir'in yolunu tuttu. İstanbul'a ilk giden kamu kuruluşları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Halk Bankası ve Ziraat Bankası olacak. Vakıfbank ana bankacılık birimleri ve yönetim katını geçen yıl İstanbul'a taşımıştı. Halk Bankası kısa süre önce Mecidiyeköy'de bulunan birimlerini Ataşehir'deki yeni binasına taşıdı. Halkbank proje faaliyete geçince de İstanbul Finans Merkezi'ndeki (İFM) yerine geçecek. Başkent'te hareketliliğin en fazla yaşandığı kurum ise BDDK. Gayrettepe'de bulunan İş Bankası'na ait binadan taşınmayı planlayan BDDK'nın Ataşehir'de yer kiralamak için anlaştığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre yıl sonuna kadar taşınmanın gerçekleşeceği hatta Ankara'da bulunan bazı birimlerin de yeni kiralanan binaya getirileceği belirtiliyor.

Yüksek miktarda tadilat gerektiren Gayrettepe'deki binadan taşınmak için Ataşehir'de kiralanacak binanın bedelinin mevcut yerden yüksek olmaması gerekiyor. BDDK kaynakları ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu yönde bir talimatı olduğuna dikkat çekiyor. Üst Kurul'un İstanbul'daki mevcut yerinde denetim dairesinin yanı sıra risk yönetimi ve bazı bölümler yer alıyor. Başkent'in simgelerinden biri olan Türkiye'nin en büyük kamu bankası Ziraat'in ise İstanbul'a taşınma hazırlıkları sürüyor. Hazine yönetimi ve dış ilişkilere ilave olarak bankanın tüm kredi yönetimi de Maslak'taki binaya gitti. Önümüzdeki günlerde bazı birimlerin de taşınabileceği belirtiliyor. Yine Ankara ile özdeşleşen Merkez Bankası'nın durumu ise belirsizliğini koruyor. Küresel kriz sebebiyle İstanbul'a taşınacaklar listesinden çıkarılan Merkez'in konuyu yeniden gündemine alacağı belirtiliyor. Sermaye Piyasası Kurulu da (SPK) kısa sürede İstanbul'a gitmek için çalışmalarını yürütüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı BDDK gibi SPK'ya da inşaatlarını yapmalarını kendi tercihlerine bıraktı. Kendi binasını yapmak isteyen SPK'ya bu kapsamda yedi aylık proje hazırlama süresi verildi. (Ercan Baysal, Zaman)

Sayfa 15 / 103