TÜRKİYE

'ABD-Türkiye İlişkileri Son 40 Yılın En İyi Düzeyinde'

E-posta Yazdır
WASHINGTON — Türk-Amerikan Konseyi’nin yıllık toplantılarının 32’incisi bu Pazar Washington’da başladı. Dört gün sürecek toplantılarda Türk-Amerikan ilişkileri, siyaset, güvenlik, ticaret, eğitim, bankacılık ve maliye konularında kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor. Bu yılki toplantılara Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve diğer Türk hükümetini temsilen diğer üst düzey yetkililerin katılması bekleniyor. Toplantılar öncesinde Amerikanın Sesi'nden Alparslan Esmer, Türk-Amerikan Konseyi Başkanı Büyükelçi James Holmes’un görüşlerini aldı.

4'ü Erasmus Öğrencisi 11 Yabancıya 'Ajanlık' Gözaltısı

E-posta Yazdır
İSTANBUL - Diplomatik pasaportlu 11 kişi dün akşam gözaltına alındı. İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları devam eden 4 ABD , 2 İngiltere , 2 İran, 1 Hindistan, 1 Fransa ve 1 Yunan vatandaşının Gezi Parkı eylemlerinde kışkırtıcılık yaptıkları gerekçesiyle sorgulandıkları öğrenildi. Sorguları halen devam eden 11 kişi için Emniyet yetkilileri henüz açıklama yapmadı.

Gezi Parkı Platformu Hükümetten Taleplerini Açıkladı

E-posta Yazdır
Taksim meydanındaki yayalaştırma çalışmaları ve Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi yapılması için ağaçların kesilmesine karşı başlayan ve polisin sert müdahalelerinin ardından tüm yurda yayılan gösterileri düzenleyen eylemciler taleplerini duyurdu. Bugün Başbakan yardımcısı ve Başbakanvekili Bülent Arınç'la görüşen ve Gezi Parkı direnişinin başından beri sürecin içinde yer alan 'Taksim Dayanışması' adına hazırlanan ve hükümetle kamuoyuna seslenen bildiride, Gezi Parkı'na müdahalenin “özel hayatlara müdahale ve hor görülme” biçiminde algılandığı, gösterilerin de iktidarın bu tutumuna karşı verilmiş büyük bir toplumsal tepki olduğu belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye'yi Kınadı

E-posta Yazdır
Uluslararası Af Örgütü, Taksim Gezi Parkı’nda toplanan göstericilere karşı aşırı güç kullanıldığı gerekçesiyle Türkiye’yi eleştirdi. Af Örgütü’nün yazılı açıklamasında, “Barışçı göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasını kınıyoruz” denildi ve gelişmelerden kaygı duyulduğu belirtildi. Örgüt, göstericilere karşı biber gazı kullanılmasını da eleştirdi ve gösteri için toplanan kalabalıkları dağıtmanın başvurulması gereken son yol olduğuna da dikkati çekti. Bunu yaparken de orantısız hareket edilmemesi, polisin kuvvete başvurmamasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

''Bu Bireyler Özgürlüklerini Kullanıyor''

E-posta Yazdır
Taksim'deki Gezi Parkı'nda polisin göstericileri biber gazı ve basınçlı suyla dağıtmasınmın ardından Türkiye'nin büyük kentlerine yayılan gerginliğin ardından Washington'un ilk tepkisi ifade ve toplanma özgürlüğünün kullanımı üzerine oldu. İstanbul'daki olaylarla ilgili görüşü sorulan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, İstanbul Gezi Park’ta polisin göstericileri dağıtması sırasında bazı kişilerin yaralanmasından kaygı duyduklarını açıkladı.

Sayfa 11 / 103