'ABD-Türkiye İlişkileri Son 40 Yılın En İyi Düzeyinde'

E-posta Yazdır
WASHINGTON — Türk-Amerikan Konseyi’nin yıllık toplantılarının 32’incisi bu Pazar Washington’da başladı. Dört gün sürecek toplantılarda Türk-Amerikan ilişkileri, siyaset, güvenlik, ticaret, eğitim, bankacılık ve maliye konularında kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor. Bu yılki toplantılara Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve diğer Türk hükümetini temsilen diğer üst düzey yetkililerin katılması bekleniyor. Toplantılar öncesinde Amerikanın Sesi'nden Alparslan Esmer, Türk-Amerikan Konseyi Başkanı Büyükelçi James Holmes’un görüşlerini aldı.

4'ü Erasmus Öğrencisi 11 Yabancıya 'Ajanlık' Gözaltısı

E-posta Yazdır
İSTANBUL - Diplomatik pasaportlu 11 kişi dün akşam gözaltına alındı. İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları devam eden 4 ABD , 2 İngiltere , 2 İran, 1 Hindistan, 1 Fransa ve 1 Yunan vatandaşının Gezi Parkı eylemlerinde kışkırtıcılık yaptıkları gerekçesiyle sorgulandıkları öğrenildi. Sorguları halen devam eden 11 kişi için Emniyet yetkilileri henüz açıklama yapmadı.

Gezi Parkı Platformu Hükümetten Taleplerini Açıkladı

E-posta Yazdır
Taksim meydanındaki yayalaştırma çalışmaları ve Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi yapılması için ağaçların kesilmesine karşı başlayan ve polisin sert müdahalelerinin ardından tüm yurda yayılan gösterileri düzenleyen eylemciler taleplerini duyurdu. Bugün Başbakan yardımcısı ve Başbakanvekili Bülent Arınç'la görüşen ve Gezi Parkı direnişinin başından beri sürecin içinde yer alan 'Taksim Dayanışması' adına hazırlanan ve hükümetle kamuoyuna seslenen bildiride, Gezi Parkı'na müdahalenin “özel hayatlara müdahale ve hor görülme” biçiminde algılandığı, gösterilerin de iktidarın bu tutumuna karşı verilmiş büyük bir toplumsal tepki olduğu belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye'yi Kınadı

E-posta Yazdır
Uluslararası Af Örgütü, Taksim Gezi Parkı’nda toplanan göstericilere karşı aşırı güç kullanıldığı gerekçesiyle Türkiye’yi eleştirdi. Af Örgütü’nün yazılı açıklamasında, “Barışçı göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasını kınıyoruz” denildi ve gelişmelerden kaygı duyulduğu belirtildi. Örgüt, göstericilere karşı biber gazı kullanılmasını da eleştirdi ve gösteri için toplanan kalabalıkları dağıtmanın başvurulması gereken son yol olduğuna da dikkati çekti. Bunu yaparken de orantısız hareket edilmemesi, polisin kuvvete başvurmamasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

''Bu Bireyler Özgürlüklerini Kullanıyor''

E-posta Yazdır
Taksim'deki Gezi Parkı'nda polisin göstericileri biber gazı ve basınçlı suyla dağıtmasınmın ardından Türkiye'nin büyük kentlerine yayılan gerginliğin ardından Washington'un ilk tepkisi ifade ve toplanma özgürlüğünün kullanımı üzerine oldu. İstanbul'daki olaylarla ilgili görüşü sorulan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, İstanbul Gezi Park’ta polisin göstericileri dağıtması sırasında bazı kişilerin yaralanmasından kaygı duyduklarını açıkladı.

Köprüyü Geçip Taksim'e Yürüdüler

E-posta Yazdır
Protesto gösterileri Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Harbiye ve Beşiktaş'ta yoğunlaştı ve buralarda polisin müdahalesi daha sert oldu. Protestolar aralıksız sürerken saat 03.00 sıralarında sokağa çıkan kalabalık gruplar Bağdat Caddesi üzerinden Kadıköy'e, oradan da Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Gruplar 05.00 sıralarında D-100 karayolu İstanbul istikametini trafiğe kapattı. Gruplar köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş'ta sabah saat 07:00'de arbede yaşandı. Polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Gerginlik hala devam ediyor.

Galataport'a 5 Teklif

E-posta Yazdır
Galataport olarak bilinen, Salıpazarı Liman Sahası’nın ihalesine 5 teklif geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihale edilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Salıpazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle “işletme hakkı verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesinde dün son teklifler alındı. 20 firmanın şartname aldığı ihaleye 5 teklif geldi. Teklif verenler arasında Doğuş Holding, Alsim Alarko, Polimeks-Folkart-Sembol, Torunlar GYO, Global Yatırım Holding-Özak GYO-Delta Proje İnşaat yer aldı.

Galataport İkinci İhaleye Çıkıyor

E-posta Yazdır
Daha önce "Galataport" adıyla ihaleye çıkılan Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait Salıpazarı Liman Sahası'nın 30 yıl süreyle "işletme hakkı verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesinde teklifler için son 10 güne girildi. Liman sahasının özelleştirilmesi amacıyla yapılacak ihalede son teklif verme tarihi 30 Nisan'da sona erecek. Pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek ihalenin geçici teminatı 20 milyon dolar, ihale doküman bedeli ise 20 bin lira olarak belirlendi. İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. İstanbul Salıpazarı Kruvaziyer Limanı, 2011 yılındaki 627 bin 897'yi aşan yolcu ve 420 gemi sayısı ile Akdeniz'in en uğrak 10 kruvaziyer limanından biri konumunda bulunuyor. Limanının yolcu bazındaki pazar payı yüzde 26'ya karşılık geliyor.

ABD’den ‘Paralel’ Anlaşma Mesajı

E-posta Yazdır
TÜRKİYE’nin, ABD- AB arasında başlayacak ticaret anlaşması görüşmelerinde masaya oturmak istediğini her platformda açık şekilde dile getirmesinin ardından ilk olumlu sinyal geldi. Türkiye- ABD siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Amerikan Türk Konseyi (ATC) Üst Yöneticisi, emekli ABD Büyükelçisi James H.Holmes, bu konuda “ABD ve AB arasındaki ticaret anlaşmasının gerçekleşmesi halinde, buna uygun şekilde, Türkiye ve ABD arasında da yeni anlaşma koşulları ortaya çıkacak” dedi.

Türk Medyasının Çanakkale'ye İlgisi Artıyor

E-posta Yazdır
Her yıl olduğu gibi 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Yıldönümü sebebiyle yurt genelinde ve yurt dışında törenlerle anıldı. Çanakkale zaferine verilen önem, Ajans Press’ten alınan verilere göre her yıl daha çok artıyor. Medya’da yer alan 18 Mart haber adetleri 2009’da sadece 334 adetken, 2012’de bu rakam 1.298 habere ulaştı. Ayrıca yıllardır belgesellere konu olan Destanın artık hemen her yıl uzun metraj sinema filmleri vizyona girmekte. Türk sinemasının göz ardı edilemeyecek ilerleyişi sayesinde ise bu filmler her defasında biraz daha kaliteli ve ilgi çekici olmakta. Böylelikle yeni nesil, tarihini beyaz perdede izleme şansına erişmiş bulunmakta.
 

Sayfa 6 / 52