17. Akdeniz Oyunları Başladı

E-posta Yazdır
17. Akdeniz Oyunları'nın resmi açılışı renkli gösterilere sahne oldu. Mersin Stadı'nda yapılan 17. Akdeniz Oyunları'nın resmi açılış seremonisi Piri Reis haritasının saha zeminini kaplamasıyla başladı. Daha sonra sahaya getirilen gemi haritanın üzerinde dolaştı.

25 Milyar Dolarlık ‘Gezi Parkı’ Riski

E-posta Yazdır
Normalleşmesi beklenirken yeniden tırmanan ‘Gezi Parkı’ olayları turizmdeki 25 milyar dolarlık beklentiyi riske sokarken, 552 yıllık Kapalıçarşı boş kaldı, esnafın zararı yüzde 80’e yaklaştı. Haziran ayında alışveriş ise Babalar Günü’ne rağmen yüzde 25 kayıp verirken restoranlarda da eylemlerin etkileri ortaya çıktı. 20 gündür sancılı olan perakende sektörü, babalar gününü de yaşayamadı. Tescilli Markalar Derneği (TMd) Başkanı Tahsin Özlenir, geçen perşembeden itibaren normalleşme yaşanırken cumartesi akşamı yapılan ani müdahaleyle yeniden dibe inildiğini söyledi.

Taksim'e 3. Müdahele

E-posta Yazdır
TAKSİM Gezi Parkı’ndaki direniş 19. gününü tamamlarken TOMA ve Akrep eşliğinde tazyikli su ve göz yaşı bombalarıyla parka giren polisler parkı tamamen boşalttı. Başbakanın açıklamasının ardından Gezi Parkı’ndan ‘Direnişe devam’ açıklaması yapıldı. Akşam saatlerinde kendilerine “Gezi Anneleri” adını veren yaklaşık 100 kişilik grup Gezi Parkı’na gelerek gençleri ziyaret etti. Burada bir süre kaldıktan sonra dışarı çıkıp meydanda “Tayyip istifa” sloganlarıyla dolaştılar. Gezi Parkı merdivenlerine çıkan annelere halk da alkış ve sloganlarla destek verdi.

Gezi Parkı Konusunda Yargı Kararı Beklenecek

E-posta Yazdır
Gezi Parkı kampanyasını yürüten Taksim Dayanışma Platformu'nun temsilcileri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki görüşmesi üç buçuk saat sürdü. Toplantının ardından ilk açıklama hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik'ten geldi. Çelik "Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk dışında bir işlem yapmamız söz konusu değildir. Gezi Parkı konusunda bir yargı kararı vardır. Elbette hükümet bu yargı kararını uygulamakta yükümlüdür. Temyiz süreci başlatılmıştır. Yargı süreci bitinceye kadar Gezi Parkı ile herhangi bir tasarrufta bulunulmayacaktır" dedi.

Gezi Parkı İçin Refarandum Önerisi

E-posta Yazdır
AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 11 kişiden oluşan Gezi Parkı heyetine Topçu Kışlası için “Referandum yapalım” önerisinde bulunduğunu açıkladı. AK Parti Genel Merkezi’nde 4.5 saat süren görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Çelik şunları söyledi: 15 gündür hepimiz büyük üzüntü duyuyoruz. Meselenin ağız tadıyla halledilmesini arzu ediyoruz. Yaklaşık 4.5-5 saat süren bir toplantı yapıldı. Bu insanlar Gezi Parkı eylemlerine katılan insanlardır. Bir süre sınırlaması olmadan gözlemlerini Sayın Başbakana aktardılar. Gezi Parkı’ndaki eylemcilerinin önemli kısmının tamamen çevre duyarlığıyla hareket eden politize olmamış, çevreye duyarlı insanlar olduğunu ifade ettiler. Taksim’deki illegal örgütlerle, tahrikkar tutum sergileyenlerle beraber olmadıklarını, onları tasvip etmediklerini ifade ettiler. Sayın Başbakan’a bu gençlerin kucaklanması ve sırt dönülmemesi telkini oldu.

Heyetteki Isimlerden Nil Eyüboğlu Görüşmeyi Yazdı

E-posta Yazdır
Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen 11 kişilik heyette yer alan üniversite öğrencisi Nil Eyüpoğlu, facebook sayfasından yaşadıklarını ve düşüncelerini yazdı. Eyüpoğlu facebook sayfasında şunları yazdı: Kusura bakmayın, biraz geç yazıyorum, ama ancak eve geldim ve kendime geldim.  Ben bu toplantıya bir birey olarak gittim. Ne babamın, ne annemin ne de Gezi parkının temsilcisiyim.

Taksim Olayları Bir Haftada 18,510 Habere Konu Oldu

E-posta Yazdır
Taksim Meydanı’nın da Gezi Parkında ağaçların kesilmesini engellemek isteyen aktivistler ile polis arasında başlayan gerilim Türkiye genelinde eyleme dönüştü. İzmir ve Ankara başta olmak üzere ülkenin dört bir tarafına yayılan protestolar 18.510 habere konu olarak bu hafta da gündemin ilk sırasına yerleşti. İzmir’de, 31 Mayıs-3 Haziran arasında Twitter’da Gezi Parkı paylaşımları üzerine Emniyet Müdürlüğünün harekete geçmesi 261 haberle geçen haftanın 2. gündem maddesi oldu. Ak Parti, hem İstanbul’daki Gezi Parkı destekçilerine mesaj vermek hem de yerel seçimlere start vermek üzere iki büyük mitinge hazırlanması 207 habere konu olarak 3. sıraya yerleşti. Adana’da Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek için Ak Parti İl Başkanlığı önünde toplanan gruplara müdahale ederken; Komiser Mustafa Sarı’nın alt geçit inşaatından düşerek şehit olması 184 haberle gündemin 4. sırasındaydı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı açıklamalar 158 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesinde beşinci sırasında yer aldı.

Başbakan Erdoğan Sanatçıları Konuk Ediyor

E-posta Yazdır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarın Taksim Gezi Parkı ile ilgili 20 kişilik heyetin yanı sıra Hasan Kaçan, Necati Şaşmaz ve Gökhan Özoğuz'u kabul edecek. Başbakan Erdoğan yarın ilk olarak Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) toplayacak. Ardından TESK heyetini kabul edecek Erdoğan, Taksim Gezi Parkı ile ilgili heyet ile bir araya gelecek.

Saat Saat Taksim Olayları

E-posta Yazdır
Gün boyu Taksim Meydanı'nda süren gergin bekleyiş 20.15'ten itibaren yerini polis müdahalesine bıraktı. Yaklaşık bir saat süren müdahale sonrası polis geriye çekildi. Binlerce kişi tekrar meydana çıktı. Ardından polis bir kez daha gruplara müdahale etti.

Tekerlekli Sandalyeli Eylemciye Tazyikli Su

E-posta Yazdır
Taksim Meydanı'ndaki müdahale sırasında Türkiye'yi ayağa kaldıran bir olay yaşandı. Atılan gaz bombaları nedeniyle zor anlar yaşayan tekerlekli sandalyeli bir eylemciye TOMA'dan tazyikli su sıkıldı. Elinde Türk bayrağını kaldıran tekerlekli sandalyeli eylemci düşmekten son anda kurtuldu. Daha sonra ise gaz bulutu arasında kayboldu. Bu görüntüyü televizyondan görenlerler büyük tepki gösterdi. Sosyal medyada da en çok tartışılan bu olay oldu.

Sayfa 4 / 52