11 Nisan İtibariyle Hudut Kapılarında Bandrol/Vize Uygulaması Sona Eriyor

E-posta Yazdır
Yeni Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle hudut kapılarımızda bandrol/ kase vize uygulamasının sona eriyor. Bununla birlikte, geçiş döneminde 2014 yılı turizm sezonu dahil mevcut uygulamanın bir süre daha devam ettirilmesi yönünde gerekli önlemler alınacak.
T.C. New York Başkonsolosluğu'ndan yapılan açıklamaya göre, turistik veya ticari amaçlarla yapılacak vize basvuruları Elektronik Vize Basvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) gerçekleştirilecek. 2013 yılında uygulamaya başlatılan Elektronik Vize Basvuru Sistemi üzerinden, internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde pratik bir sekilde e-Vize alınması mümkün olacak.

Fethullah Gülen BBC Türkçe Servisine Konuştu

E-posta Yazdır
BBC - Fethullah Gülen, 16 yıl aradan sonra ilk televizyon mülakatını BBC'ye verdi. Gülen Pensilvanya'daki inziva merkezinde, yolsuzluk operasyonu, Hizmet hareketi, Kürt meselesi, Alevilerle ilişkiler, Mavi Marmara ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdiği mektup konularında BBC Türkçe muhabiri Güney Yıldız'ın sorularını yanıtladı. Fethullah Gülen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için, "Bir mabeyni hümayun var herhalde zannediyorum çevresinde. Mabeyn, padişahların etrafındaki insanlara deniyordu. Çevresinde zannediyorum meseleleri farklı intikal ettiriyorlar… Bir yönüyle, böyle rahatsız edici şeylere sevk ediyorlar sanıyorum arkadaşı" dedi. Ancak Gülen "İcabında sükût dururuz." diyerek uzlaşmaya açık olduğu mesajını da verdi.

AB'ye Üyelik Türkiye Gündeminden Düşüyor

E-posta Yazdır
5 yıllık bir aradan sonra Brüksel’i tekrar ziyaret edecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan gezisi öncesinde artık Türk Halkının gündeminden AB’nin neredeyse tam anlamıyla düşmüş bulunuyor. AB’nin her geçen gün Türkiye’ye yeni yaptırımlar ve yeni serzenişlerde bulunmasına karşılık Türkiye – vize başta olmak üzere – hiçbir kolaylık ve olanak sağlamayan AB’ye karşı Tayyip Erdoğan’ın Türk Halkı açısından eli güçlü bir durumda. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının üç yıldır sürdürdüğü ‘’Türk halkının AB’ye bakışı’’ araştırmasının 2013 yılı sonuçları belli oldu. Buna göre Türk Halkının son üç yılda AB’ye olan inancı ve AB tam üyeliğine yönelik istemi her geçen gün daha da azalıyor.

Türkiye 2013'te Bunları Konuştu: Gezi, Demokratikleşme, Fatih Terim, Drogba

E-posta Yazdır
Bir yılı daha geride bırakırken, manşetlerde en uzun kalan konular, en çok yer kaplayan haberler, gündemden düşmeyen isimler Ajans Press tarafından raporlandı. Ana akım medya organlarının Gezi Olayları'nın ilk başladığı günlerde yeteri kadar olaylara yer vermediği ile suçlanırken, 143 bin 273 haberle yazılı basının en çok yer verdiği konunun açık ara farkla Gezi Parkı olduğu ortaya çıktı. Böylelikle Gezi olaylarının TV’lerde yeterince yansıma bulamadığı, yazılı basının sınavı geçtiği gerçeği raporlanmış oldu. Ajans Press’in haber adetleri bazında hazırladığı rapora göre 2013 yılına baştan itibaren göz atarak unutulan başlıklara göz atalım.

3 Bakandan İstifa, Bayraktar'dan Şok

E-posta Yazdır
Yolsuzluk soruşturmasında çocukları tutuklanan Muammer Güler ve Zafer Çağlayan ‘Çirkin oyunu bozmak’ açıklamasıyla istifa ederken, Erdoğan Bayraktar ise Başbakan’ın istifa baskısı yaptığını ancak yapılan her şeyin kendisinin bilgisi dahilinde olduğunu savundu. İstanbul’da yürütülen yolsuzluk soruşturmasında çocukları gözaltına alınarak tutuklanan İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün görevlerinden istifa etti. Soruşturmada oğlu gözaltına alınan, ancak diğer iki bakanın oğlundan farklı olarak mahkemece serbest bırakılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın istifası ise farklı oldu.

Başbakan Yeni Kabineyi Açıkladı!

E-posta Yazdır
Beklenen kabine revizyonu gerçekleşti. Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu'ndaki 10 değişikliği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayını aldıktan sonra açıkladı. Uzun süredir beklenen kabine revizyonu gerçekleşti. Listeyi dün Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunan Başbakan Erdoğan ardından basının karşısına çıkarak yeni kabineyi açıkladı. Ankara dün tarihinin en hareketli günlerinden birisine sahne oldu. Yerel seçimlerde aday olarak gösterilen kabine üyeleri ve hükümeti hedef alan operasyonda adı geçen bakanların istifasının ardından Başbakan Erdoğan kabine revizyonu için düğmeye bastı.

Süryani Cemaati'ni Karıştıran 31 Kilo Altın

E-posta Yazdır
Süryani Cemaati’ne mensup Mardinli Peltekçi kardeşlerin arasına 31 kilo altın davası girdi. Süryani Peltekçi kardeşler Los Angeles'ta kuyumculuk işi yaptı. Kardeşlerden biri bir süre sonra öldü; diğer kardeş İstanbul’a döndü. İstanbul’a dönen kardeş ölen kardeşinden alacaklı olduğunu iddia etti. Konu Kilise yönetimine gitti. Kilise, âkil insanlardan oluşan bir heyet oluşturdu. Heyet, İstanbul’a dönen kardeşi haklı buldu. Ancak ödeme yine yapılmayınca konu mahkemeye taşındı.

Güler ve Çağlayan Bakanlık Görevinden İstifa Etti

E-posta Yazdır
Oğulları, rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler görevlerinden istifa etti. Bakan Çağlayan, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım."

Üç Bakan Oğluna Tutuklama Talebi

E-posta Yazdır
"17 Aralık" operasyonu kapsamında gözaltına alınan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, İş adamı Reza Zarrab, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İş adamı Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 71 kişi bu sabah Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti.

28 Şubat Sanıklarına Kontrollü Tahliye

E-posta Yazdır
28 Şubat Davası'nda tutuklu son 5 sanığın da tahliyesine karar verildi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tayyar Köksal, heyeti tutuklu sanıklar dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verildiğini açıkladı.  Bu karara "delillerin karartılma ihtimalinin olmaması, sanıkların tutuklulukta kaldıkları süreler" gösterildi.  Sanıklara, adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ile 15 günde bir karakola imza atma şartı getirildi.

Sayfa 2 / 52