Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi (ATAA)

Kemal Derviş'ten Dr. Mehmet Öz'e Kahveli Gönderme

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi tarafından Washington, DC'de düzenlenen 33. Olağan Liderlik Konferansı'nda Türk kahvesi dikkat çeken tanıtım ürünlerinden biri oldu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı'nın eski başkanı ve Bakan Kemal Derviş'in katıldığı ''Wake Up and Smell the Turkish Coffee'' başlıklı toplantının oturumuna Türk kahvesi içerek başlarken, ATAA eski Başkanı Günay Evinch, ''Türk kahvesinin yerini hiç bir kahve tutamaz,'' diyerek Dr. Mehmet Öz'ün programında Yunan kahvesi olarak kahveyi tanıtmasına göndermede bulundu. Kongre üyesi Virginia Foxx da Türk kahvesi ikram edilen standta Gizem Salcıgil ve arkadaşları ile poz verdi.

Muhtar Kent: Emeklilik Düşünmüyorum

E-posta Yazdır

Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi tarafından Washington DC'de organize edilen Liderlik Zirvesi'nde konuşan Coca Cola CEO'su Muhtar Kent, kişisel serüvenini anlatıp deneyimlerini paylaştığı konuşmasında, şimdilik emeklilik planı yapmadığını söyledi. Ayvalık'ta küçük bir tesiste zeytinyağı üretimi yaptığını, çok gidemese de elde edilen ürünleri Amerika'da ve dünyanın değişik ülkelerindeki arkadaşları ile paylaşmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Ayvalık'ta eğitime katkı amaçlı bir vakıf kurduklarını ve her yıl verdikleri burslarla ABD'ye öğrenci getirdiklerini belirten Kent, Coca Cola'da yükleme yapan kamyonda 1979 yılında asistan olarak işe başladığını hatırlatarak, ''Eğer o gün o deneyimi yaşamasaydım belki bugün karşınızda konuşuyor olmayacaktım. Eğer yaptığınız ise temelden başlamazsanız ne yaptığınızı da anlamanız mümkün değil'' dedi.  

ATAA Liderlik Konferansı Başladı

E-posta Yazdır
Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi (ATAA) tarafından organize edilen yıllık konferans bugün başladı. ABD'deki Türklerin Davos'u olarak duyurulan sivil toplum, iş ve siyaset dünyasının bir araya geldiği zirve Cumartesi akşamı verilecek gala yemeği ile sona erecek. İlk günün konuşmacıları arasında yer alan AB Bakanı Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamları ileterek başladığı konuşmasında, Amerika'daki Türklere birlik ve beraberlik olmaları yönünde mesaj verdi. ATAA Başkanı Ergün Kırlıkovalı'nın konuşmasıyla başlayan konferansta iki gün boyunca değişik oturumlarda ekonomik, siyasi ve kültürel konularda Türk-Amerikan ilişkileri masaya yatırılacak. Coca Cola CEO'su Muhtar Kent'in katılacağı konferans serilerinde ABD'nin değişirk eyaletlerinden pek çok Türk iki boyunca fikir alışverişinde bulunma imkanı bulacak. ATAA geçtiğimiz yılki zirvesinde de işadamı Ersal Özdemir'i ağırlamıştı.

ATAA Devlet, İş ve Spor Dünyasının Önde Gelen İsimlerini Nisan Ayında Washington’da Buluşturuyor

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) tarafından 25-27 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek 33. Yıllık Kongre ve Liderlik konferansı bu yıl Washington Plaza Hotel’de gerçekleşiyor. 150’den fazla Türk Amerikan dernek temsilcisini buluşturacak kapsamlı organizasyon çerçevesinde Türk-Amerikan ilişkileri ve Türk diasporasının geleceği ele alınacak.

İsteyince Oluyor, Çatı Örgütler Biraraya Geliyor

E-posta Yazdır

Turk Avenue - Amerika'daki Türk çatı dernekleri bir ilke imza attı. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi ve Türk Amerikan Toplum Merkezi tarafından organize edilen 32. Geleneksel ATAA Konferansı Washington, DC'de 12-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Liderlik konferansta Amerika'nın değişik köşelerinden Türk öğrencileri bir araya geldi.


 


Aralarından Texas, California, New York, Maryland, Washington, DC ve New Jersey gibi farklı eyaletlerden öğrenci dernek temsilcileri, sivil toplum örgüt yöneticileri, profesyoneller üç gün süren panellerde Türk Amerikan toplumunun farklı sorunlarını masaya yatırdı. ''Think Globally, Act Locally'' sloganı ile liderlik teması üzerine kurulan konferans serisinde, Washington, DC Büyükelçisi Namık Tan, üç çatı kuruluşun bir araya gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türk toplumu içinde farklı görüşler, inançlar ve düşünceler olabileceğini kaydeden Tan, ''Mühim olan asgari müştereklerde bir araya gelmek ve birlik olmak,'' diye konuştu.

Özellikle iki eski çatı örgütü ATAA ve FTAA arasında geçtiğimiz yıllarda zaman zaman gerilen ilişkiler son dönemde yerini dayanışmaya bırakırken, ATAA Başkanı Ergün Kırlıkovalı, yeni dönemde daha fazla işbirliği içinde olacaklarını söyledi. Türk toplumunun farklı projeler etrafında daha sıklıkla bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Kırlıkovalı, ''Bizler ne kadar çok bir araya gelir sorunlarımızı konuşursak, o kadar fazla ivme kazanabiliriz,'' diye konuştu.

New York merkezli Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, konferans serisine 10 icra üyesi ile katılırken, TADF Başkanı Ali Çınar, Türk Amerikan toplumunda faaliyet gösteren çatı derneklerin biraraya gelmesinin Türk toplumu için iyi bir fırsat olduğunu, bunun ileriki dönemde daha iyi   değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi. Büyükelçi Namık Tan, TADF icra kurulu üyeleri ile de bir araya geldiğinde yeni yönetime duyduğu güvenin altını çizdi. Genç bir ekiple yola çıka Ali Çınar ve ekibinin güzel işler başaracağına inandığını söyledi.

''TEŞEKKÜR ETMESİNİ BİLMELİYİZ''
Bu yılki konferans serisinde Türk toplumundaki farklı kurum ve kuruluşlara ödüller verildi. vakıf alanında Turkish Philanthropy Funds kurucusu Haldun Taşman, insanlığa katkı anlamında KKTC Kurucusu Rauf Denktaş, Grassroot Liderlik dalında Amerikan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sermin Özçilingir ve Turkish American Association of Alabama kurucusu Orrin Ford, Medya dalında Hürriyet USA, TurkofAmerica Dergisi ve Turkish American Television Hour, özel sektörde Unique Settings of New York CEO'su Ekmel Anda, sosyal hizmetler alanında Zeliha Selimoğlu ödül aldı.

Büyükelçilik rezidansında yapılan resepsiyonda medya alanındaki ödülleri veren Büyükelçi Namık Tan, ''Toplum olarak çok az teşekkür ediyoruz ve insanları ödüllendirmiyoruz. Bu bizim bir eksiğimiz,'' eleştirisinde bulundu.

KONFERANSIN ADNAN MENDERES'İ
12-14 Nisan tarihleri arasında değişik oturumlarda açılış ve sunuş konuşmaları yapan TADF Başkanı Ali Çınar, sık sık benzerliği nedeniyle ''Adnan Menderes'' olarak sahneye davet edildi. Çınar, konferans katılımcılarına fırsat buldukça Türk dernekleri ile ilişkilerini arttırmalarını, 19 Mayıs'ta düzenlenecek Türk Günü Yürüyüşü'ne katılmalarını istedi.

Türk Amerikan Toplum Merkezi Genel Sekreteri Adem Büyükacar da, 25 yıl önce ABD'ye geldiğinde Türkçe konuşacak kimse bulamadıklarını ancak son yıllarda artan Türk nüfusu ile gurur duyduklarını söyledi. Maryland'ta Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen külliyenin kısa sürede tamamlanacağı müjdesini veren Büyükacar, yıllık konferans ve toplantıların bu komplekste yapılabileceğinin altını çizdi. Türk derneklerin bir araya gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

TURKELICIOUS VIDEOSU
Amerika'daki Türk gençlerin yaşamları ile Amerikalılar arasındaki farkı gözler önüne sermek adına American University Turkish American Student Association (TASA) üyesi öğrenciler tarafından hazırlanan Turkelicious videosu katılımcıların en çok eğlendiği bölümlerden birini oluşturdu. Konferansın son kapanış gününde gösterilen videoda, Kongre binası önünde apaçi dansı yapan gençlerden, Miami'de ve Apple mağazasında Ankaralı Namık dinleyerek eğlenen Türk öğrencilerin görüntüler yer aldı. Videoyu http://turkavenue.com/topluluk/videos/448-Turkelicious.html?userid=69 bu linkten seyredebilirsiniz.

SÜLEYMAN DEMİREL'İN HEMŞİRESİ
ATAA'nın geçen dönem başkanlığını yapan Günay Övünç, esprileri ile konferans serisinde en fazla tebessüm ettiren isimlerden biri oldu. Amerikalı bir askeri yetkili ile Türkiye'den gelen bir heyetin arasında tercümanlık deneyimini anlatan Övünç, kendisine Süleyman Demirel'i nasıl tanıdıklarını merak eden Amerikalı yetkilinin sorusuna, ''Hemşehrisiyiz'' diye cevap veren Türk yetkililerinin sözlerini ''Süleyman Demirel'in hemşiresiymiş'' diye çevirdiğini anlatan Övünç, salonu uzun süre kahkahaya boğdu.

ERSAL ÖZDEMİR - INDIA'NIN TÜRK MÜTEAHHİT DEVİ
Konferans serisi verilen gala yemeği ile son buldu. TRT Türk Halk Müziği sanatçısı Eşref İnceoğlu ve New York Gypsy All Star'ın sahne aldığı gecenin, onur konuğu ise Indiana'da pek çok büyük inşaat projesine imza atan Keystone Construction Corp. CEO'su Ersal Özdemir idi. Özdemir, yaptığı konuşmada Türk Amerikan olarak fırsatlar ülkesi ABD'de pek çok imkan beklediğini, bir gün bir Türk Amerikalının da başkan olmasının hayal olmadığını söyledi.  

ÖĞRENCİLERİN KONAKLAMASI VE YOL PARASINI DERNEKLER KARŞILADI
ABD'nin değişik eyaletlerinden Türk öğrencilerini Türk dernek hayatına kazandırmak için ATAA, FTAA ve TAAC yeni bir uygulama ile etkinliğe katılan öğrencilerin tren, otobüs veya kendi araçları ile gelmeleri durumunda benzin paralarını karşıladı. İlginin yoğunluğu nedeniyle başta TADF Başkanı Ali Çınar olmak üzere pek çok katılımcı otelde kendi yerlerini öğrencilere bırakarak kendi imkanları ile farklı yerlerde konakladı.

KİMLER KATILDI
ATAA, TADF ve TAAC ortak girişimi ile düzenlenen konferans serisine 100'den fazla konuşmacı yer aldı. Aralarında kongre üyeleri, sivil toplum örgüt üyeleri, dernek başkanları, profesyoneller, işadamları, öğrenci dernek temsilcileri yer aldı. Katılımcılar arasında TADF İcra kurulu üyeleri Seher Atamtürk Erim, Sabahat Güven, Ömer Ekinci, Ayhan Ögmen, Cemil Özyurt, Gökhan Gelişen, TACCI Başkanı Celal Seçilmiş, TCA Yönetim Kurulu Başkanı Lincoln McCurdy, TALDF danışmanı Bruce Fein, Kongre üyesi Virginia Foxx, TC-USA PAC adına Lydia Borland, eski büyükelçi Ross Wilson, eski Kongre üyesi Mike McMahon, ATAA gelecek dönem başkanı Mehmet Çelebi, ATAA Board of Trustees Başkanı Kürşad Doğru, ATAA yönetim kurulu üyeleri Esra Uğurlu, Feridun Bek, Faruk Cıngıllı, Maria Çakırağa, Ali San, Oya Bain, Demet Cabbar, Yenal Küçüker, eski milli futbolcu Hikmet Aslan,  Pax Turcia Başkanı Javid Hüseynov.

 

Sayfa 2 / 2

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.038 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.067 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.151 seconds, 7.65 MB
Application afterRender: 0.212 seconds, 8.80 MB

Memory Usage

9291136

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579486649' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'u8bs1aevhtlr7km36a5jihhir3'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'u8bs1aevhtlr7km36a5jihhir3','1579546649','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 852)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 229
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 229
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-20 18:57:29' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-20 18:57:29' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 5, 5
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 229
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-20 18:57:29' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-20 18:57:29' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 852 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 852
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 818
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 1
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç