Avustralya

Avustralya Hükümeti Türkçe'yi Ulusal Müfredata Almayı Kabul Etti

E-posta Yazdır
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Avustralya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının aylar süren çalışması sonucu Avustralya Hükümeti Türkçe’yi ulusal müfredata almayı kabul etti.  Avustralya’da daha önce eyaletlerin sorumluluğunda olan eğitim-öğretim müfredatının tek bir çatı altında toplanarak 2008 yılında ‘Ulusal Müfredat’ için çalışmalara başlanmış ve bu çalışmada göçmenlerin kendi anadillerini öğrenebilmelerinin sağlanması için bazı dillerin ulusal müfredata alınmasına rağmen yabancı diller kategorisinde Türkçe’ye yer verilmemişti.

Avustralyalı Türk Girişimciler Teknik Servise Talip

E-posta Yazdır
40 yıl önce Avustralya'ya göç eden iki Türk girişimci, küçük atölyelerinde başladıkları elektronik alet tamirciliğinde gözünü Türkiye pazarına dikti. Avustralyalı ortaklarıyla kurdukları Kwiktron şirketi, 25 milyon dolarlık ciroya ulaştı. Garanti süresi uzatılan cihazlara verdikleri servis hizmetini Avustralya'dan Yeni Zelanda ve Singapur'a taşıyan ortakların yeni hedefi Türkiye. Elektronik cihaz tamir işi ile uğraşırken, 1991 yılında perakendecilerle, tek marka yerine birçok markaya hizmet verme üzerine anlaşan ortaklar, küçük firmaları satın alarak hızla büyüdü.

Avustralyalı Türklerin 42 Yıllık Macerası

E-posta Yazdır
İlk Türk göç kafilesi Avustralya’ya 13 Ekim 1968’de gitti. Aralarında üç aylık 6 bebeğin bulunduğu 167 kişilik kafileyi, 15 Kasım’da 176 kişilik ikinci kafile izledi. Avustralya’ya giden Türk göçmenler dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in destek mesajıyla uğurlandı. 

Sokaklardan Döğüş İmparatorluğuna

E-posta Yazdır
Ankara’da 1964 yılında doğan, Avustralya’ya 1969 göçen Tarık Solak, anne-babası ve kalabalık aile ortamında Brunswick, Avustralya’nın North Melbourne ilçesinin çetin ortamında büyüdü. Burada aman tanımayan bir geleneği keşfetti. Sokak çetelerinin hakimiyetindeki, kavgaların sıradan olduğu ortamda Türk gençleri birbirine destek olmak zorundaydı. Böylesi bir çevrede büyüyen çok az sayıda Türk genci başarıya ulaşabildi. Bir çoğu fabrikalarda montaj hatlarına çalışmak üzere fabrikalara girdi, evlendi, çoluk çocuğa karıştı.