Rusya

Leningrad'a 1.5 Milyar Euroluk Organize Sanayi Bölgesi

E-posta Yazdır
Leningrad Ticaret ve Sanayi Odası , Ankara Sanayi Odası ve Rönesans İnşaat, Leningrad’da 150 fabrikadan oluşan toplam 1.5 milyar euroluk Organize Sanayi Bölgesi’ni birlikte kuracak. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Bu yatırım Türk şirketlerine iş, Türkiye’deki işçilere de yeni bir istihdam kapısı açacak” dedi Rusya’nın en önemli sanayi bölgeleri arasında yer alan Leningrad bölgesinde Türk sanayicilerin kuracağı Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) en önemli adımı atıldı. OSBÜK ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir başkanlığındaki Türk heyeti, 2011 yılını Türk Yılı olarak kutlayan St. Petersburg’da, ‘Leningrad Bölgesi İş Çevreleri Kış Asamblesi’ne katıldı. Leningrad Bölge Vali Yardımcısı Prof. Dr. Rashid İsmagilov, “Beklediğimiz mevzuat önceki gün Duma’dan çıktı. Yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Yatırımcılara çok sayıda teşvik sağlanacak” mesajını verdi.

Rusya'nın Türk Et Kralı: Mustafa Çalkan

E-posta Yazdır
Rusya’nın önde gelen beş et üreticisi arasında yer alan Türk iş adamı Mustafa Çalkan, Rusya’da yatırımlarını yeni 100 mağaza ile büyütüyor. Beş fabrikanın yanı sıra, sucuk, salam ve sosis fabrikasını da Mart ayında hizmete sokacak Türk girişimci, Ekol markası ile Rusya’da helal kesim et üretiminin lider firması olarak biliniyor. Yüz mağaza zincirinin ilkinin açılışını başkent Moskova’da Türk iş adamları ile birlikte gerçekleştiren Çalkan, “2015’e kadar hedefimiz 100 mağaza. Bugün iki mağazanın açılışını gerçekleştiriyoruz. İlk adım olması açısından önem taşıyor. Bu mağaza ile her kesime hizmet vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Mars'ın Uyduusunu Keşfedecek

E-posta Yazdır
Rusya bugün Mars'ın en büyük uydusu Phonods'a göndereceği uzay aracıyla, Kızıl Gezegen'in keşfine yeniden başlayacak.

 

Rus Bankası Denizbank'ı Satın Alabilir

E-posta Yazdır
Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın, Fransa-Belçika ortaklığı Dexia'nın Türkiye'deki ortaklığı Denizbank'ı satın almayı değerlendirdiği belirtiliyor. Rus haber ajansı Interfax'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Sberbank'ın Denizbank'ı satın almayı değerlendirdiği, ancak belirleyici konunun fiyat olduğu belirtildi.

Rusya'daki Türk Girişimciler Bir Kitapta Toplandı

E-posta Yazdır
Gazeteci Özbey Men, 1990'ların başında Rusya'ya giden girişimcilerin yaşadıklarını kitaplaştırdı. Scala Yayıncılık'tan çıkan 'Türk Girişimciler Rusya'da' adlı kitapta Yavuz Eroğlu (Colin's), Levent Endam (Portal Grup), Mustafa Çalkan (Çalkan Grup), Halil Kanpak (Romano Botta), Bahattin Demirbilek (Esta Grup), Volkan Ergün (Bosca Fashion Grup), Hasan Ünlüsoy (Süvari), Neşet Koçkar (Anex Tur), Murat Gündoğdu (Efor Grup) ve Tuncay Özilhan'ın (Anadolu Endüstri Holding) başarı hikâyesi anlatılıyor.

Sayfa 2 / 5