Rusya

Moskova'ya Ticaret Türk Sarayı Artacak

E-posta Yazdır
Türkiye'nin Rusya ile ticaret açığını kapatmak için dev bir adım atıldı. Başkent Moskova'da 700 milyon euroya kurulacak serbest ticaret bölgesindeki komplekste Türk ürünleri gümrüksüz satılacak. Türkiye ve Rusya arasındaki ticareti artıracak, açığımızı ise kapatacak dev bir adım atılıyor. Enerji ithalatından dolayı Türkiye'nin en fazla açık verdiği ticaret ortağı ülke olan Rusya'ya 700 milyon euroluk dev kompleks inşa edilecek. Moskova'da 17 hektarlık alana kurulacak serbest ticaret bölgesinde Türk ürünleri gümrüksüz satılacak. Projeyi Moskova merkezli Aran Holding üstlenecek. Proje alanını 2005 yılında 49 yıllığına kiralandığını söyleyen Aran Holding Başkanı Ali Nagi Aranlı, "Toplam 40 hektarlık alanın 17 hektarını bu kompleks oluşturacak. Türk mallarının gümrüksüz satış yapacağı bu kompleks 5 binadan oluşacak" diye konuştu.

Türk Markası Makel, Rusya'da Hızla Büyüyor

E-posta Yazdır
Rusya’da inşaat sektöründe aktif olarak çalışan Türk firmaları, mamül ürün ihracında da Rusya pazarında hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen elektrik malzemeleri üreticisi Makel, ürün gamı ile Rusya pazarının yüzde 30’una ulaştı. Rusya’da kurdukları pazarlama ve satış ağı, estetik ve kaliteli ürün gamı ile Türk markası Makel, Rusya’da hemen her binaya girmiş durumda. 2010’da 50 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen firmalarından Makel, Rusya pazarında ihracat rakamlarını 2011’de yüzde 40 artıracak. Yılın ilk beş ayının verilerinden memnun olan şirket, Rusya’nın dışında 40’dan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye Satan Turizm Acentaları Rusya'da İlk Sırada

E-posta Yazdır
Yılın ilk yarısına doğru Rusya’da % 50 dolayında performans yakalayan Türkiye turizm acentalarının Rusya’daki satış kanallarında popülerliği artarak devam ediyor. Acenta ve operatörlerden gelen talepleri değerlendiren kurumların verilerine göre, Türkiye yılın 4 aylık döneminde, paket satanlardan gelen talebin % 28’ini oluşturdu. Rusya’da acente ve operatörlerin seyahat paketleri satış ve talep trafiğini izleyen Tourindex ve Tourmarket’in verilerine göre 4 aylık dönemde Türkiye ilk sırada yer aldı.

Rusya Vatandaşlarının Türkiye'deki Vizesiz Kalış Süresi 60 Güne Çıkarıldı

E-posta Yazdır
Rusya Federasyonu vatandaşlarının, Türkiye'de vizesiz kalış süresi yıl sonuna kadar tek taraflı olarak 60 güne çıkarıldı. Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısındaki kararda, "Umuma mahsus pasaport hamili Rusya Federasyonu vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları seyahatlerinde, 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla 30 gün olan vizesiz kalış sürelerinin, 31 Aralık 2011 tarihine kadar tek taraflı olarak 60 güne çıkarıldığı" belirtildi.

St. Peterburg Havalimanı'nı IC İçtaş-Astaldi Yapacak

E-posta Yazdır
İtalyan inşaat grubu Astaldi ve Türk inşaat firması IC İçtaş ortak girişimi Rusya’nın dördüncü büyük havalimanı olan St.Peterburg`daki Pulkovo Havaalimanı’nın genişletilmesi için açılan ihaleyi kazandıklarını açıkladı. Her iki kuruluştan yapılan ortak açıklamada, havalimanı yönetiminde uluslararası düzeyde isim yapan Fraport’un da bir parçası olduğu uluslararası konsorsiyum Northern Capital Gateway (NCG) tarafından hayata geçirildiği belirtildi. Projeye destek veren diğer kuruluşlar arasında ise Rusya’nın ikinci en büyük kredi kuruluşu VTB Grup’un bir alt kuruluşu olan VTB Capital ve sanayi/teknoloji sektörlerinde uluslararası düzeyde aktif bir iş geliştirme firması olan Copelouzos Group'un yer aldığı hatırlatılan açıklmada, Astaldi-IC İçtaş ortak girişiminin tasarım, inşa metodları, finansman ve optimizasyon konusunda görev alacağı kaydedildi.

Sayfa 3 / 5