Julio Iglesias KKTC Aleyhine 10 Milyon Dolarlık Davası Açtı

E-posta Yazdır
Julio Iglesias’ın 2010’da KKTC’de vereceği konseri avans aldığı halde iptal etmesi sonrası, Washington’da benzeri olmayan bir dava açıldı. Türkiye’den Cem Yalçın’ın da ortak olduğu Iglesias’ın menajerlik şirketi, KKTC’yi başta bilmediklerini, sonra devlet niteliği taşımayan yasadışı bir yapılanma olduğunu öğrendiklerini öne sürüp, kandırıldıkları gerekçesiyle KKTC’den 10 milyon dolar tazminat talep etti.


Iglesias’ın menajerlik şirketi, ABD merkezli International Creative Talent Agency (ICTA) ve konserin verileceği Merit Crystal Oteli adına Voyager Kıbrıs ile 2010 Ekim ayında konser için bir anlaşma imzaladı. Ajansa 300 bin dolar ödeme yapıldı. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin baskısı üzerine konser iptal edildi. Avans olarak verilen para ise Voyager’e iade edilmedi.

KKTC’YE MAFYA BENZETMESI

Voyager, bunun üzerine ICTA’yı, şirket merkezinin bulunduğu yer olarak gözüken Florida’da dava ederek parasını geri istedi. Fakat ICTA, parayı vermediği gibi, 12 Ağustos 2011’de Voyager’a Washington DC’de bir karşı dava açtı. İlginç olan ise sadece Voyager’ı ve onun şemsiyesi altında olduğu Net Holding’i değil, KKTC’yi de mahkemeye verdi. Dava dilekçesinde de KKTC’den “tüzel kişiliği olmayan yasadışı örgütlenme” diye bahsederek, KKTC’yi para kazanmak için kurulmuş bir tür mafya tipi örgütlenmeye benzetti. Rum davalarının en ünlü avukatı Athan T. Tsimpedes üstlendiği davayla ilgili hazırlanan şikayetnamede KKTC’nin bir suç örgütü gibi kabul edilmesi, Merit Hotel’in arazisi de dahil olmak üzere KKTC’deki mülklerin Güney Kıbrıslılara ait olduğunun tescili isteniyor. Önümüzdeki haftalarda kararını açıklaması beklenen mahkemenin, konuyu politik boyutta değil ticari boyutta değerlendirmesi bekleniyor.Tolga Tanis, Hurriyet

En İyi Yabancı Film Oscar Adaylarında Yine Türk Filmi Yok

E-posta Yazdır
Beverly Hills En İyi Yabancı Film Oscar'ına aday olan 9 film açıklandı. Akademi ödüllerine aday olan filmler arasında, Nuri Bilge Ceylan'ın aday adayı olan, "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi yer almıyor. Adaylar arasındaki İranlı yönetmen Asgar Ferhadi'nin "A Separation (Ayrılık)" adlı filmi, Altın Küre'de yabancı dilde en iyi film ödülü almıştı.

Megan Fox İstanbul'da

E-posta Yazdır
Bir reklam filmi çekimleri için İstanbul’a gelen Hollywood'un seksi yıldızı, havaalanında gazetecilerin görüntü almasını istemedi. Hollywood yıldızı Megan Fox, bir reklam filmi çekimi için İstanbul'a geldi. Air France Havayolları ile Paris'ten gelen Fox, apronda kendisini bekleyen gazetecileri görünce uzun süre uçağın kapısında bekledi.

Türk Sinemasını Hollywood'ta Fadik Sevin Atasoy Tanıtacak

E-posta Yazdır
Bakanlık uygulamayla Türk sinemasının ABD'de tanıtılmasını, Hollywood'da faaliyet gösteren yapımcıların ülkemize yönlendirilmesini ve büyük film festivallerinde Türkiye'nin etkin bir şekilde temsil edilebilmesini amaçlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Fadik Sevin Atasoy'u 6 ay süreyle Los Angeles Kültür Tanıtma Ataşeliğinde görevlendirdi.

Meltem Cumbul Altın Küre’de Ödül Verecek

E-posta Yazdır
Dünyanın en prestijli ödül törenlerinden olan Altın Küre (Golden Globe) Ödülleri’nde Meltem Cumbul, “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde ödül verecek. Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Altın Küre Ödülleri bu akşam sahiplerini buluyor. Başarılı oyuncu Meltem Cumbul, geçtiğimiz yıl davetli olarak katıldığı törende bu yıl ödül vermek üzere Brandley Cooper, Angelina Jolie, Brad Pitt, Jessica Alba, Sarah Michelle Gellar, Colin Firth, Emily Blunt, Ewan McGregor, Kate Beckinsale, Pierce Brosnan, Helen Mirren ve Gerard Butler gibi dünya starlarıyla aynı sahneyi paylaşacak.

New York Times’dan Gişe Memuru’na Övgü

E-posta Yazdır
ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, Gişe Memuru adlı filmi sayfalarına taşıdı. Filmin ‘yavaş ilerlemesine rağmen cesur bir şekilde izleyicinin dikkatiyle oynadığına’ dikkat çeken gazete, ‘seyircinin filmi izlerken başrol karakterinin kafasının içine yerleştiğini’ belirtti. Gazete, “Film, aslında cesur bir şekilde dikkatimizle kumar oynuyor. Tolga Karaçelik tarafından titizlikle yazılmış ve yönetilmiş Türk karakter çalışması, bizi 35 yaşındaki gişe memuru Kenan’ın kafasının içine yerleştiriyor” yorumunu yaptı.

Yunanistan'da 'Fetih 1453' İsyanı

E-posta Yazdır
'Fetih 1453' filminin fragmanı Yunanistan'da yayımlandı. "Türklerin fetih propagandası" başlığıyla haber olan fragman için Yunan internet kullanıcıları tepki gösterip, sordu: İzleyeceğimiz sonraki film ne? İzmir'in felaketi mi yoksa Kıbrıs çıkarması mı? Türk sinemasının en pahalı prodüksiyonu olduğu iddia edilen "Fetih 1453" filminin fragmanı, Yunan basınyayın organlarında yer almaya başladı. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesini anlatan filmin tanıtımı bile Yunan internet kullanıcılarını öfkelendirdi. İnternet siteleri ile sosyal medyada şimdiden yüzlerce tepki ve eleştiri mesajı bırakılırken, objektif mesajlar ile özeleştiri içerlikli yorumlar da dikkat çekti.

Fetih 1453'ün Afişi Hazır

E-posta Yazdır
Faruk Aksoy’un 17 milyon dolara çektiği "Fetih 1453" filminin afişi sinema izleyicisiyle buluşuyor. Re Prodüksiyon tarafından hazırlanan 50 ayrı afiş alternatifi arasından yönetmen Faruk Aksoy’un seçtiği afiş, hafta başından itibaren de tüm sinemalarda olacak. 17 Şubat'ta sinema izleyicisiyle beyazperdede buluşacak olan film, Türkiye kadar dünya sinemalarından da büyük bir talep görüyor. Filmde başlıca rolleri Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Cengiz Coşkun gibi isimler paylaşıyor.Hürrem ve Kanuni'nin Dizisi Rus Televziyonunda

E-posta Yazdır
Türkiye'de yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi bir Rus televizyon kanalı tarafından bu hafta sonunda gösterilmeye başlanacak. Tatillerini Türkiye'de geçiren ve Türklerle evli Rusların sosyal paylaşım sitelerinde uzun süreden beri gündeme getirdikleri Muhteşem Yüzyıl dizisi 14 Ocak Cumartesi gününden itibaren "Damaşniy" televizyon kanalı tarafından yayınlanacak.

Hadise, Terim’in Kızını Reddetti Twitter Karıştı!

E-posta Yazdır
Galatarasay Teknik Direktörü Fatih Terim’in Amerika’da moda eğitimi gören kızı Buse Terim, hazırladığı blog’ta ünlü isimlerin giyim dolaplarını takipçileriyle paylaşıyor. Geçen aylarda babasının da kıyafet dolabını görüntüleyen Terim, son olarak Hadise’yle temasa geçti. Ancak Hadise, dolabının özel olduğunu ileterek Terim’e olumsuz cevap gönderdi. Buse Terim de bu durumu hem twitter, hem de facebook sayfasından “Hadise’nin ablası tarafından bana iletilen mesaj dolabının çok özel olduğu ve bana açmayacakları.. O yüzden hepinizden özür diliyorum” notuyle takipçileriyle paylaştı.

Sayfa 9 / 28