Fotoğrafçıları Bu Kez Başbakan Çekti

E-posta Yazdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ödül verdiği fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarını çekti. Aralardında Ara Güler’in de bulunduğu fotoğraf sanatçıları için düzenlenen ödül töreninde konuşan Erdoğan, "Bu topraklarda ırkçılığa izin vermeyiz" dedi.


 


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Sanat Büyük Ödülü törenine katıldı. Kültür Bakanlığı tarafından fotoğraf ustaları Ara Güler, Sıtkı Fırat, Prof. Dr. Sabit Kalfagil ve İzzet Keribar’a verilen ödüller bizzat Başbakan Erdoğan tarafından takdim edildi. Fotoğraf ustalarına ödüllerini veren Erdoğan, Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Kayhan Özer’den fotoğraf makinasını alarak Ara Güler’in fotoğrafını çekti. Salonda bulunanlar başbakan Erdoğan’ı uzun süre alkışladı. Bununla yetinmeyen Başbakan Erdoğan makinayı bir kez daha alıp, ödül alan Usta fotoğraf sanatçılarının toplu fotoğraflarını çekti. Dizinin üzerine çökerek fotoğraf çeken Erdoğan yine salondan büyük alkış aldı.

"BU TOPRAKLARDA, IRKÇILIĞA İZİN VERMEYİZ"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün de katıldığı törende konuşan Başbakan Erdoğan Hocalı Katliamı’yla ilgili Taksim Meydanı’nda düzenlenen mitingte açılan ırkçı pankartlara değindi. Erdoğan "Sizin fotoğraflarınız, sizin kareleriniz, bu ülkede ırkçılığa, ayrımcılığa, nefrete karşı verilmiş en güzel yanıttır" dedi. Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu ülkede hiç kimsenin, ama hiç kimsenin, bir başkasını ötekileştirme, bir başkasının Türkiye sevgisini sorgulama hakkı yoktur, buna haddi de yoktur. Bu toprakların özünde ırkçılık yok, bu toprakların ruhunda ötekileştirme yok. Bu topraklarda, ırkçılığın da, ötekileştirmenin de, nefretin de yeşermesine, yeşertilmesine asla izin vermeyiz, müsamaha göstermeyiz. Kendisini bu ülkenin yegane sahibi olarak görüp, farklı olanları öteleyenler, en önce kendilerine baksınlar, en önce kendi kararan kalplerini sorgulasınlar. Biz, bu ülkeye de, tüm dünyaya da, sadece ve sadece birlik, bütünlük, sevgi ve hoşgörü fotoğrafları sunmak istiyoruz. Irkçı, ayrımcı, ötekileştirici pozlar vermek de; bir tek kare üzerinden bu ülkenin insanlarını töhmet altında bırakmak da, Türkiye’ye haksızlıktır."

TEK KARE ÜZERİNDEN BİR ÜLKEYİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMAYALIM

Tek bir kare üzerinden, bütün bir ülkeyi töhmet altında bırakmanın haksızlık olacağını belirten Erdoğan, "Kendini bilmez birkaç kişinin tahriklerini, büyüterek, abartarak bir Türkiye fotoğrafı gibi sunmak haksızlıktır, insafsızlıktır" diye konuştu.

ALLAH YAZILI FOTOĞRAF HEDİYE EDİLDİ

Lütfi Kırdar’daki ödül töreninde ödül alan sanatçılar da Başbakan Erdoğan’a klasikleşmiş fotoğraflarından birer tane hediye etti. Ara Güler, Erdoğan’a 1956’da Edirne’de çektiği meşhur "Allah"yazılı fotoğrafı hediye etti. Başbakan Erdoğan ödül töreninin ardından Üsküdar Kısıklı’daki evine geçti. Özgür ALTUNCU - ;Yaşar KAÇMAZ / İSTANBUL, (DHA)

15 Oscar Heykeli Açık Arttırmayla Satışa Çıkıyor

E-posta Yazdır

ABD'nin Los Angeles kentinde 15 Oscar heykelciği gelecek hafta açık artırmada satışa çıkarılacak. Oscar ödül töreninden iki gün sonra Nate D. Sanders müzayede evi tarafından düzenlenecek açık artırmada yeni sahiplerini bulacak heykelcikler, şimdiye kadar satışa çıkarılan en büyük Oscar Ödülü koleksiyonunu oluşturuyor. Koleksiyonda "Uğultulu Tepeler", "Hayatımızın En Güzel Yılları", "Süvari Alayı" gibi unutulmaz filmlere verilen Oscar ödülleri yer alıyor.


 


Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Oscar heykelciklerinin satışına izin vermiyor. Ancak satışa çıkarılacak ödüller, 1950 yılında yürürlüğe konan ve Oscar ödüllü sanatçıların ödüllerini 1 dolar karşılığında sadece Akademi'ye satabileceğine dair anlaşmadan önce dağıtıldığı için satışa çıkarılıyor.

Müzayede evi, internette yapılacak açık artırmada 15 heykelciğin yaklaşık 2 milyon dolara satılmasının beklendiğini açıkladı. En yüksek teklifi, 1934'te Frank Lloyd'un yönettiği "Süvari Alayı" filmine verilen En İyi Film ödülünün alması bekleniyor.

Ünlü yazar, yönetmen ve oyuncu Orson Welles'in 1941 yılında "Yurttaş Kane" filmiyle kazandığı En İyi Senaryo Oscar ödülü, geçen yıl 861 bin dolara satılmıştı. 1999 yılında ise Michael Jackson, "Rüzgar Gibi Geçti"nin yapımcısı David O. Selznick'in kazandığı Oscar ödülü için 1,5 milyon dolar ödemişti

Oscar Ödül Töreni özel yayını 26 Şubat Pazar gecesi (Pazartesi’ye bağlanan gece) “Oscar Gecesi” programı ile başlayacak. Ardından 01:00’da “Kırmızı Halı” seremonisi ve 03:30’da ödül töreni ile devam edecek muhteşem geceyi NTV simultane çeviriyle ekrana getirecek. (msn.com)

Fatih, Dünyayı Fethedecek

E-posta Yazdır

 

Faruk Aksoy'un yapımcılığını üstlendiği Fetih 1453" dünyayı fethetmeye hazırlanıyor. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethini anlatan, Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest gibi oyuncuların başrollerini üstlendiği film gösterime girdiği 16 Şubat'ta tarihi bir rekora imza attı. Saat 14.53'te gösterilen filmi, yarım günde 300 bin kişi izledi. 3 seans halinde gece 12'ye kadar süren gösterim ilk gün rekoru kırarak, sinema tarihine geçti. Filmin amacı farklı alanlarda yeni rekorlara imza atmak. Türkiye genelinde 850, Avrupa'da ise 170 sinema salonunda gösterime giren Fetih 1453, ilk haftada 1.5 milyon bilet satışı hedefliyor
 
TAYLAND'DAN ABD'YE 
Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre, KKTC, Endonezya, Malezya, Rusya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Romanya, Yunanistan, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD'de sinemaseverlerle buluşacak filme en büyük ilgi ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden geldi. Türkiye dışında Türk dizilerinin en fazla izlendiği Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi Körfez ülkeleri filmin gösterime girmesi için düğmeye bastı. Hollywood dizilerinin Türk versiyonlarının izlendiği Körfez ülkeleri dışında Mısır, Tunus gibi Afrika ülkelerinde de gösterim kısa sürede başlayacak. 17 milyon dolarlık tahmini bütçesiyle Türkiye'nin en pahalı sinema filmi olan Fetih 1453'ün bütün görsel efektleri Meksika ve Amerika'da hazırlandı. Film, 3 yılda tamamlandı. Türk sinemasında en son Recep İvedik 2 filmi 1 milyon 209 bin bilet satışıyla rekor kırmıştı. Fetih 1453 1.5 milyona ulaşırsa Recep İvedik 2'yi tahtından indirmiş olacak
 
SUUDİ ARABİSTAN'DA ÖZEL GÖSTERİM
Arap coğrafyasında filme en dikkat çekici teklif ise Suudi Arabistan'dan geldi. Sinema salonlarının yıllardır yasak olduğu ülkede Fetih 1453'ün özel gösterimi yapılacak. İstanbul başta olmak üzere Bursa, Sakarya, İzmit gibi kentlerin yanında Doğu Karadeniz şehirlerine Arap turist akınına neden olan Türk dizilerinin ardından, İstanbul'un fethini konu alan filmin de turizm verilerini etkilemesi bekleniyor. 160 dakikalık izlenim süresine sahip Fetih 1453 filminde toplam 25 bin figüran oynadı. Filmin çekimleri için Alibeyköy'de kurulan sette; 100 metre boyunda surlar inşa edildi
 
KENDİ REKORUNU KIRACAK
Filmin ilk izleyicisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Türk sinemasında rekorlarla anılan Faruk Aksoy'un son yapıtı Recep İvedik 2 filmini ilk haftasında 1 milyon 209 bin kişi izlemişti. Bu filmde ise hedef 1.5 milyon. (Kerim Ülker, Sabah)

112 Yıl Sonra Türkçe Basıldı

E-posta Yazdır

 

Şemseddin Sami tarafından hazırlanan ve adında ''Türk'' kelimesi geçen ilk Türkçe'den Türkçe'ye sözlük olan ''Kamus-ı Türki'', 112 yıl sonra Latin harfleriyle yayımlandı. Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu, Yrd. Doç. Dr. Niyazi Adıgüzel ve Ebul Faruk Önal, 1900 yılında hazırlanan ve ilk yayımı 1901 yılında İkdam Gazetesi'nde yapılan Şemseddin Sami'nin ''Kamus-ı Türki'' adlı eserini Latin harfleriyle güncelleyerek, araştırmacıların hizmetine sundu.

 

İdeal Kültür-Yayıncılık tarafından yayımlanan kitabı hazırlayanların sunuş yazısında, dilde kullanılan kelimelerin manasının herkes tarafından bilinmesinin mümkün olmadığı belirtilerek, bu nedenle, kelimelerin manalarını açıklayan sözlüklere ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.
 
Osmanlı'da ''Lügat-ı Naci'', ''Ahter-i Kebir'', ''Vankulu'', ''Lehce-i Osmani'', ''Firuzabadi'' ve ''Kamus-ı Türki'' gibi birçok sözlük bulunduğu anlatılan yazıda, bunlardan bir kısmının Farsça'dan Türkçe'ye, bir kısmının Arapça'dan Türkçe'ye tercüme şeklinde hazırlandığı ve bir kısmının ise Türkçe kelimelerin daha geniş bir şekilde açıklanması olarak düzenlendiği belirtildi.
 
Kamus-ı Türki'nin, 1900 yılında Şemseddin Sami tarafından yazılan Türkçe'den Türkçe'ye bir sözlük olduğu kaydedilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:
 
''Şemseddin Sami, kelimenin menşeine bakmadan Türkçe konuşma dilinde kullanılan bütün kelimeleri Türkçe olarak kabul edip sözlüğüne almış ve sözlüğünün adını da 'Kamus-ı Türki' olarak isimlendirmiştir. Kelimenin aslı ister Arapça olsun, ister Farsça olsun, isterse batı dillerinden bir dil olsun hiç birinde ayrım yapmaksızın hepsine Türkçe gözüyle bakmış ve sözlüğüne de almıştır. Ancak kelimeleri açıklarken Türkçe'ye hangi dilden geçtiği hakkında bilgiler vermiştir.''
 
Özellikle Osmanlıca'yı yeni öğrenmekte olan tarih, edebiyat, arşivcilik ve kütüphanecilik öğrencilerine yönelik olarak hazırlan sözlükte, önce kelimenin Osmanlı harfleriyle orijinali, daha sonra Latin harfleriyle okunuşu yazıldı. Sözlükte kelimenin manası esnasında orijinaline sadık kalınmaya çalışıldı ve yer yer çok az bir şekilde sadeleştirilme yoluna gidildi.
 
Latince sözlükte, ''Kamus-ı Türki''nin orijinal giriş sayfası, Şemseddin Sami ile İkdam Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı Ahmed Cevdet'in yazdığı önsözlere de yer verildi.
 
Sözlükte, kelimeler 31 harften oluşan Osmanlıca alfabeye göre sıralandı. AA

Hollywood Gözdesi Türkiye mi Oluyor?

E-posta Yazdır

 

Türkiye son dönemlerde Hollywood'un gözdesi oldu. Yapımcılar Türkiye ve İstanbul'u 'plato' gibi kullanmaya başladı, oyuncular da adeta mesken tuttu. Kevin Costner, Morgan Freeman, Matt Dillon bu oyunculardan birkaçı. Bahman Ghobadi'nin yönettiği Monica Bellucci'nin oynadığı "Gergedan'ın Son Şiiri" filminden sonra ise tam bir patlama yaşandı. Ben Affleck'in oynadığı "Argo", Liam Neeson'un oynadığı "Taken 2", Tom Hardy, Colin Firth ve Gary Oldman'ın oynadığı "Tinker Tailor Soldier Spy" (Köstebek), Nicholas Cage'in oynadığı "Hayalet Sürücü 2" gibi filmler Türkiye'de çekildi. Sırada başka projeler de var

 
VERGİ İADESİ ÇEKİYOR 
Bu hafta 'Argo' ve 'Köstebek' filmlerinin Türkiye'de çekilmesini sağlayan yapımcılar Zeynep Santıroğlu Sutherland ve Alex Sutherland'la görüşüp, Hollywood'un ilgisinin nedenini sorduk. Sutherland çifti AZ Celtic Film şirketinin sahipleri. Sutherland, "Devlet 1 yıldır yabancı film yapımcılarına vergi teşviği veriyor. Harcadıkları paranın KDV'sini alıyorlar. Hükümet ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı çok iyi çalışıyor. Türkiye hem mekan zenginliği ile hem de vergi teşvikiyle Hollywood'u cezbedecek" diyor

 

 Ben Affleck 80 milyon dolarlık filmçekti, 300 bin dolarlık vergi iadesi aldı. KDV onlar için çok mu önemli? Normalde bu tarz filmlerin gideceği adres Fas ya da Ürdün oluyordu. 2009'da KDV iadesi düzenlemesi çıkınca, filmler buraya kaymaya başladı. Bu yüzde 18 daha az para harcamak anlamına geliyor

 

 Teşvik Yasası'yla ilgi daha da artar mı? Çıkınca göreceksiniz, Hollywood buraya akacak. Yasayla yüzde 5 ile 25 arasında teşvik verilecek. Kültür Bakanlığı denetimden geçirecek. Bu yasa başarıyla uygulanırsa, büyük bir endüstri oluşur, diğer ülkelerle rekabet edebilir hale geliriz. Normalde hesapta olmayan döviz Türkiye'ye girecek. Burada filmler çekilirse istihdama da etkisi olacak

 

Bu teşvikten sadece yabancı filmler mi yararlanacak? Burada amaç yabancı yatırımı buraya getirmek. Bir de ülkenin tanıtımı. Köstebek filminde Gary Oldman, "İstanbul'da adamımızı öldürdüler" diyor. Komik gelecek ama bu konuşma nedeniyle İstanbul'a gelmek isteyen yüz binlerce Gary Oldman hayranı var. "İzledik, İstanbul'a geldik" diyorlar

 

 Hollywood'un Türkiye'ye bakış açısı değişti mi artık? Evet, kesinlikle. Türkiye Hollywood için "çekim yapılacak ülke" sıralamasında en üstte. Ancak yapacağımız çok var hâlâ. İşlerimizi doğru yaparsak, gözlü davranmazsak, önümüz açık. Dikkat etmemiz gerekir. Sinan Ozdincik, Sabah

Türk Filmi Can, Sundance Festivalinde Özel Ödül Aldı

E-posta Yazdır

Yönetmen Raşit Çelikezer'in yönettiği filmde, çocuk evlat edindikten sonra dağılan bir ailenin dramı anlatılıyor. Yapımcılığını Defne Film Prodüksiyon ve Efekt Yapım’ın ortaklaşa yaptığı, Raşit Çelikezer’in yönettiği, baş rollerde Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan Demirbağ ve Erkan Avcı’nın oynadığı ‘Can’ filminin yönetmeni Raşit Çelikezer.


 

Yönetmen Çelikezer, Cumartesi gecesi Sundance’de ödülü alırken yaptığı konuşmada, filmin küçük bir çocuğun zor günlerini anlatan bir hikaye olduğunu söyledi ve ödülü kızı Defne ile birlikte “geleceğin yaratıcıları” olarak nitelediği tüm çocuklara ithaf etti. “Can”, üç kıtada daha bir çok festival katılacak, 16 Mart 2012’de de Türkiye’de vizyona girecek.

 

"Can"la ilgili daha geniş bilgiyi ve yönetmenle oyuncuların resimlerini Hülya Polat'ın Gökkuşağı adlı bloğunda bulabilirsiniz. (Hülya Polat, VoA News) 

Auster’den Erdoğan’a: Türkiye’nin Aksine İsrail’de Tutuklu Yazar Yok

E-posta Yazdır

 

Bir söyleşisinde Türkiye'deki insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye'ye gitmediğini söyleyen Amerikalı yazar Paul Auster ile Başbakan Erdoğan arasındaki sözlü düello devam ediyor. Başbakan Erdoğna'ın “Gelsen ne olur, gelmesen ne olur” dediği Amerikalı yazar Paul Auster Başbakana cevap verdi.
Başbakan, Auster’in  İsrail’e yaptığı ziyaretlere atıfta bulunarak  “Sen ne cahil bir adamsın. İsrail tam bir din devleti. Gazze'de bombalar yağdıran bunlar değil mi?” demişti.

 

Paul Auster'in yanıtı şöyle:
“Başbakan İsrail hakkında ne düşünürse düşünsün gerçek şudur ki İsrail'de ifade özgürlüğü vardır ve cezaevlerinde yazar ve gazeteci yoktur. Uluslararası PEN (yazarlar birliği) örgütünün son rakamlarına göre Türkiye’de cezaevlerinde yaklaşık yüz yazar bulunuyor. Buna tüm dünyadaki PEN büroları tarafından yakından izlenen Ragıp Zarakolu gibi bağımsız yayıncılar dâhil değil. Yeryüzünde kusursuz ülke yok ve hepsi bir dizi sorunla karşı karşıya. Sayın Başbakan buna benim ülkem Amerika Birleşik Devletleri ve sizin ülkeniz Türkiye de dâhil. Benim inancım şu dur ki: ülkelerimizdeki, tüm ülkelerdeki koşulları iyileştirebilmek ancak yazma ve yayınlama özgürlüğünün, sansürsüz veya hapse atılma tehdidi olmaksızın, tüm kadın ve erkekler için kutsal bir hak olarak kabul edilmesiyle mümkün olabilir”
 
Paul Auster kimdir?
3 Şubat 1947'de, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Yazı yazmaya 12 yaşında başladı. Columbia Üniversitesi'nde İngliz, Fransız ve İtalyan edebiyatı okudu. 1971-1975 yılları arasında Fransa'da oturdu. Fransızca'dan çeviriler yaptı. 1979'da babasının ölümünden sonra, onu konu aldığı "Yalnızlığın Keşfi"ni yazdı
Romancılık, şairlik, çevirmenlik, deneme ve senaryo  yazarlığı gibi çeşitli yönlere sahip yazar eşi ve iki çocuğuyla New York'ta oturuyor.
Türkçeye çevrilmiş eserleri
 
ROMAN:
Cam Kent (1991) 
Son Şeyler Ülkesinde (1992) 
Yalnızlığın Keşfi (1997, anı-roman
Ay Sarayı (1997) 
Leviathan (1998) 
Şans Müziği (1998) 
Yükseklik Korkusu (Vertigo) (1998) 
Hayaletler (1999) 
Timbuktu (1999) 
Cebi Delik (1999) 
Kilitli Oda (1999) 
Köşeye Kıstırmak (2000) 
Yanılsamalar Kitabı (2002) 
New York Üçlemesi (2004, Cam kent, Hayaletler, Kilitli Oda bir arada
Kehanet Gecesi (2004)

 

ÖYKÜ
Kırmızı Defter (1997)

 

SENARYO: 
Duman (1998)

 

ŞİİR
Kaybolmalar (2001) (VoA News)

Pargalı İbrahim, Osmanlı Hanedan Damadı Değilmiş

E-posta Yazdır

Kanuni Sultan Süleyman'ın veziriazamı Makbûl ve Maktul İbrahim Paşa, nâm-ı diğer Pargalı İbrahim Paşa, bilindiğinin aksine padişahın damadı değilmiş. Bu bilgi Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) kurucularından ve on ciltlik Osmanlı Tarihi'nin yazarı Ord. Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı'ya ait. Uzunçarşılı, TTK'nın resmi dergisi Belleten'in 114. sayısında, Pargalı İbrahim Paşa'nın padişah damadı olmadığını yazıyor. Uzunçarşılı, Pargalı İbrahim'in eşinin, Hatice Sultan değil Muhsine adında saray soylu olmayan bir hanım olduğunu belgeleriyle açıklıyor. Yazar, Hatice Sultan'ın İbrahim Paşa ile değil, İskender Paşa ile evli olduğunu da belirtiyor.


Muhteşem Yüzyıl dizisiyle birlikte geçtiğimiz yıldan itibaren Kanuni Sultan Süleyman hakkında birçok kitap ve yazı kaleme alındı. Dizide Okan Yalabık'ın canlandırdığı Pargalı İbrahim Paşa ile ilgili yazılanlar ise genellikle memleketi, esir edilişi, Hatice Sultan'la evliliği ve öldürülmesiyle ilgiliydi. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın Osmanlı Hanedanı Üstüne İncelemeler-Seçme Makaleler 2" adlı kitabındaki bir makalesinde yazar, İbrahim Paşa'nın Padişah'ın damadı olduğuna dair hiçbir kaydın bulunmadığını söylüyor. Bu bilgiyi ise İbrahim Paşa'nın tezkirecisi ve sonra reisülküttap olan Celalzade Mustafa Çelebi'ye dayandırıyor: "Paşa'nın en yakını ve en çok itimat ettiği adamı olduğundan Mustafa Çelebi'nin Tabakatü'l-Memâlik isimli eserindeki kayıttan anlaşılacağı üzere damatlığı hakkında bir ima dahi olmadığı gibi zevcesinin de hanedana uzaktan yakından mensubiyetine dair bir mütalaa zikredilmemektedir."


İsmail Hakkı Uzunçarşılı, ikinci elden eserler olan, Âli, Peçevî, Solakzade, Mir'ât-ı Kâinat, Ravzatü'l-ebrar, Enderuni Ata tarihleriyle Hadikatü'l Vüzera'da da damatlığa dair bir kanıt olmadığını belirtiyor. Yazar, İbrahim Paşa'nın Padişah'ın kardeşiyle evlendiğine dair tek bilginin Hammer Tarihi'nde geçtiğini söylüyor. Uzunçarşılı, Osmanlı Tarihi'nin ikinci cildinin birinci basımında, İbrahim Paşa'nın Hatice Sultan'la evli olduğu şeklindeki kendisine ait beyanın da yanlış olduğunu belirtiyor: "Benim kitabımdan nakil yapanlar, İbrahim Paşa'nın zevcesinin Hatice Sultan olduğunu göstermişlerdir; halbuki bu hususta ben yanılmış ve yanıltmışım, şimdi bu yazımla bu yanlışlığı düzeltmiş olacağım."


İsmail Hakkı Uzunçarşılı, bu bilgiyi İbrahim Paşa'nın eşine gönderdiği ve Topkapı Sarayı arşivinde bulunan mektuplarla da destekliyor. Paşa'nın Ekim 1524 tarihli mektubunda "Kaynanama selam ve dualar ederiz" şeklinde bir ifade bulunduğunu, bu ifadeye göre Paşa'nın hayatta olan kayınvalidesinin bir sultan anası olamayacağını belirtiyor. Yazar, eşinin İbrahim Paşa'ya yazdığı bir mektupta, "valide sultanın vefat ettiğini fakat kendisine (İbrahim Paşa'ya) danışmadan taziyeye gittiği için paşasından özür dilediğini" yazdığını belirtiyor ve ekliyor: İbrahim Paşa'nın zevcesi olan bu hanım Yavuz Sultan Selim'in kızı olsaydı, saraya taziyeye gittiğinden dolayı kocasından özür dilemeğe hacet yoktu. Vefat eden valide sultan, onun hakiki validesi olmasa bile üvey validesi demekti."

(Zaman,Ali Pektaş)

Fatih Sultan Mehmet Rolü Torun Osmanlının

E-posta Yazdır

TRT bu yıl, Fatih Sultan Mehmet‘in kişiliğini anlatan bir belgesel çekiyor. Çekimler bittiğinde 9 bölümde seyredilecek belgeselde Fatih Sultan Mehmet‘in 40‘lı yaşlarını torunu Orhan Osmanoğlu canlandırıyor. Osmaoğlu, izlenimlerini "Padişah olmak zormuş" şeklinde anlatıyor.Şu sıralar Fetih 1453 filmi gündemimizde... Filmde, nelerle karşılaşacağımızı merak ediyoruz. "Fatih Sultan Mehmed‘i nasıl anlatmışlar acaba, İstanbul‘un fethi beyazperdede nasıl görünüyor?" gibi sorular heyecanlandırıyor tarih ve sinema buluşmasını bekleyenleri. Fakat tarihle ilgili projeler bitmiyor, TRT bu yıl Fatih Sultan Mehmed‘i anlatan bir belgesel çekiyor. Belgeselin yapımcısı ve yönetmeni, daha önce Osmanlı Hanedanı‘nın sürgün hikâyesini ekrana taşıyan Kerime Şenyücel. Senaryosu ise Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kalpaklı‘ya ait. Ama belgeselde asıl dikkat çeken Sultan Mehmet‘in 40‘lı yaşlarındaki halini, şimdilerde 40‘lı yaşlarında bulunan torunu Orhan Osmanoğlu‘nun oynaması...

Orhan Osmanoğlu oyuncu değil. Bu rol için teklif almasının sebebi, sakal bıraktığında profilden Fatih Sultan Mehmed‘e çok benzemesi... Durum böyle olunca meraklandık. "Sultan Mehmed‘e benzeyen torun kimdir?" sorusunun peşine takıldık. Kendimizi, Merter‘de Mavi İş Hanı‘nda tekstil ticareti ile uğraşan Orhan Osmanoğlu‘nun bürosunda bulduk. "Osmanlı soyundan geliyorum demeye korkardım, şimdi tam tersi. Osmanoğlu olduğum için Sultan Mehmed‘i anlatan bir belgeselde, Sultan Mehmed olarak rol alıyorum!" dediği hayatını konuştuk. Asıl mesleği ticaret! Sultan II. Abdülhamit‘in, Beyrut‘a sürgün edilmiş en büyük oğlu Şehzade Mehmet Selim‘in soyundan geliyor o. Hikâyesi şöyle: Şehzade Mehmet Selim, Beyrut‘a sürgün edilir. Orada, Hıristiyan bir kıza âşık olup evlenir. O evlilikten, Şehzade Abdülkerim dünyaya gelir. Aile, Suriye‘ye yerleşir daha sonra. Şehzade Abdülkerim de, Suriye‘de Arap bir kızla evlenir ve Orhan Osmanoğlu‘nun babası Harun Osmanoğlu dünyaya gelir. Harun Osmanoğlu da Suriyeli biriyle hayatını birleştirir. O evlilikten de, 1963 yılında, belgeselde Fatih Sultan Mehmed‘i oynayacak torun, yani Orhan Osmanoğlu doğar. Orhan Bey, ilkokulu Şam‘da okur. 1974 yılında İstanbul‘a halasının yanına gezmeye gelir. Burayı çok sever ve geri dönmek istemez. Babası, "Türkçe bilmiyor, yapamaz." diye karşı çıkar bu isteğine. Ama çocuk olmasına rağmen onun kararı nettir. "Türkçe öğrenebilirim." diyerek babasını ikna eder. İşte o zaman, gerçek memleketine ve ata diline alışma vaktidir onun için.
Çarşamba‘da bir okula kaydını yaptırır. Bir yıl sonra da babası, Şam‘daki evlerini satar ve aileyi toplayıp İstanbul‘a Orhan Bey‘in yanına taşınır. Zaten artık vakti de gelmiştir memlekete geri dönmenin. Orhan Bey de bu esnada, dili konuşabilecek ve anlayabilecek seviyeye gelir. Fakat, çok sevdiği Türkiye‘de Abdülhamit torunu olmanın cezasını daha o yıl çekmeye başlar. Türkçe öğretmeni ona, Türkçe öğretmek yerine sadece ‘Onuncu Yıl Marşı‘nı ezberletmeye çalışır, Abdülhamit‘in kızıl sultan olduğunu anlatır. Bu yüzden, "Ben Türkçeyi Türkçe dersinde öğrenmedim." diyor. Karşılaştığı bu tutumun sebeplerini ilerleyen yaşlarında anlar Osmanoğlu. Özellikle de 1980‘li yıllarda... İhtilal olduğu zamanlar, "Biz kimliğimizi çok sakladık. Osmanlı sorundan gelmek kötü bir şeydi çünkü o zamanlar." diyor.

Sırf bu yüzden, üniversiteye de devam etmez. "Babam korktu beni okula göndermeye." diyor. Maddî sıkıntıları da olduğu için "İlla okuyacağım." diye tutturmaz ve iş arar kendine. Beyoğlu‘nda yürürken bir giyim mağazasında "Tezgâhtar aranıyor" ilanına rastlar. "İş iştir!" deyip başlar çalışmaya. O yıllar; Orhan Bey ve ailesine Turgut Özal‘ın vatandaşlık ve soyadı hakkı verdiği yıllardır aynı zamanda. Ama yine de kimliğini çok ifşa etmemeye çalışır. Tezgâhtarlık yaptığı seneler 1991‘e kadar Beyoğlu-Osmanbey hattında devam eder. 1991‘den sonra kendi işini kurar. Tekstil üzerine dış ticaret yapar. Yavaş yavaş kim olduğu da biliniyordur piyasada. Ama iflas ettiğinde, "Keşke Osmanlı torunu olduğum bilinmeseydi." der. Çünkü, iş yaptığı adamlar, iflastan dolayı borcunu geciktirince Osmanlı‘ya küfreder. Musevilerse, tam tersi bir tutum sergiler ve sırf Osmanlı torunu olduğu için "Borçlarını sana uygun ne zamansa, o vakit öde." derler. Orhan Bey bütün bunları, Osmanlı torunu olmanın Türkiye‘de hangi evrelerden geçtiğini göstermek için anlatıyor ve ekliyor: "Ama artık her şey değişti. Bakın, atalarımızla ilgili belgeseller çekiliyor ve biz o belgesellerde korkmadan rol alıyoruz!" ***
Sürgündeki Osmanlı ile başlamış her şey!
Orhan Osmanoğlu‘nun belgeselde rol alma serüveni, 2004‘te danışmanlık yaptığı Sürgündeki Osmanlı belgeseli ile başlar. Osmanlı hanedanının sürgündeki fertlerinin hikâyesini anlatmak isteyen TRT, aileyle irtibata geçebilmek için onun kapısını çalar. O da, kimliklerini sakladıkları yılların geride kalacağını düşünerek projeye can-ı gönülden ‘Evet‘ der. Hemen işe koyulur ve tam 11 ülkede, belgesel ekibi adına hanedan üyelerinin kapılarını çalar. İşte, bugün yeni bir belgeselle gündeme gelmesini sağlayan kişiyle, Kerime Şenyücel ile de o vakitler tanışır. Şenyücel, Sürgündeki Osmanlı Belgeseli‘nin çekimleri bittikten sonra, ona, -şu anda çekimleri halen devam eden- Fatih Sultan Mehmet Belgeseli‘ne başlayacağını anlatır. Bundan bir yıl önce de, "Bahsettiğim belgeselde Fatih Sultan Mehmet‘in 40‘lı yaşlarını sen oynar mısın?" der, sakal bırakmasını ister. Orhan Bey, önce "Benim işim oyunculuk değil." diye fikre temkinle yaklaşır. Ama, dedesini anlatan rolde olma düşüncesi, işin seyrini değiştirir. Sakal bırakıp dikilir Şenyücel‘in önüne. Şenyücel, "Tamam" der ve ekler: "Bellini‘nin portresindeki Fatih Sultan Mehmet‘e benziyorsun. Başka birine gerek yok" Sonrası zaten kameranın karşısı...
20 dakikalık rolü için bir gün boyunca kamera karşısında durur Orhan Bey. "Danışmanlık kolay ama oyunculuk zor." diye tarif ediyor duygularını ve çekimlerden önce çok çalıştığını anlatıyor: "Ezberim hiç iyi değildir. En çok orada zorlandım. Dedeme yakışır bir şekilde oynamalıydım. Bu yüzden gecelerce Kerime Hanım‘ın üzerime yüklediği derse çalıştım. Tabi bir de, onu anlatan kitaplara baktım, işin altından hakkıyla kalkabilmek için." (Sevim Sentürk, Zaman)

 

Oscar Adayları Açıklandı

E-posta Yazdır

Ünlü yönetmen martin Scorsese‘nin üç boyutlu serüven filmi Hugo 11 dalda Oscar‘a aday gösterildi. Hollywood‘un sessiz film dönemini anlatan Fransız yapımı The Artist de 10 dalda altın heykel için yarışacak. En iyi film ödülüne aday gösterilen diğer yapımlar arasında beyzbol filmi Moneyball, Steven Spielberg‘in Birinci Dünya savaşı filmi War Horse, Hawai‘de geçen aile dramı The Descendents, Woody Allen‘in romantik fantezisi Midnight in Paris, 1960‘ların medeni haklar mücadelesi döneminde geçen The Help, 11 Eylül‘ü anlatan Extremely Loud& Incredibly Close ve yine bir aile dramı The Tree of Life yeralıyor.
En iyi erkek oyuncu dalında George Clooney, Bradt Pitt, Gary Oldman, fransız aktör Jean Dujardin ve Demian Bichir yarışacak.

En iyi kadın oyuncu adayları ise Meryl Streep, Viola Davis, Michelle Williams, Glenn Close ve Rooney Mara.

Yabancı filmler dalında İran yapımı A Separation, Belçika yapımı Bullhead, İsrail yapımı Footnote, Polonya yapımı In Darkness ve Kanada yapımı Monsieur Lazhar Oscar‘a aday gösterildi.

84 üncü Oscar Ödüllerini kazananlar 26 şubat‘ta Hollywood‘da düzenlenecek törende açıklanacak.

 

Sayfa 8 / 28

 

Profile Information

Application afterLoad: 0.002 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.083 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.112 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.291 seconds, 8.17 MB
Application afterRender: 0.430 seconds, 9.54 MB

Memory Usage

10075240

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579303552' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'qlrvua7v77aul8g6ftirehsgd3'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'qlrvua7v77aul8g6ftirehsgd3','1579363552','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 686)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 140
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 140
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-18 16:05:52' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-18 16:05:52' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 70, 10
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 140
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-18 16:05:52' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-18 16:05:52' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 686 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 686
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 684
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 9
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 43. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-18 16:05:52' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-18 16:05:52' )
    AND s.id > 0
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("140")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 44. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_content_frontpage AS f
    ON f.content_id = a.id
    INNER JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = a.sectionid
    WHERE ( a.state = 1
    AND s.id > 0 )
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2020-01-18 16:05:52' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2020-01-18 16:05:52' )
    AND a.access <= 0
    AND cc.access <= 0
    AND s.access <= 0
    AND cc.id IN ("140")
    AND s.published = 1
    AND cc.published = 1
    ORDER BY a.hits DESC
    LIMIT 0, 5

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç