2. Geleneksel Nazım Hikmet Şiir Festivali

E-posta Yazdır

Nazım Hikmet Şiir Festivali’nin ikincisi bu yıl 18 Nisan Pazar günü North Carolina eyaletinin Cary şehrindeki Page-Walker Arts & History Center salonunda düzenlenecek.  Şiir severleri biraraya getirecek olan festival bir gün sürecek katılım ücretsiz olacak.

Sezen Aksu Konserleri Başladı

E-posta Yazdır
Türk pop müziğinin minik serçesi, 10 yıl aradan sonra ABD'deki hayranlarına unutulmaz bir konser verdi.

Washington Examiner, konser haberine “Sezen Aksu Strathmore Sahnesini Sallayacak” başlığı altında uzun uzun yer verirken, Washington Post ise Türkiye’nin Sezen Aksu’sunu Fransa’nın Edith Piaf’ına benzetti ve onu Türk popunun kraliçesi olarak tanıttı.

San Fransisco’da Büyük Oyun’a Ödül

E-posta Yazdır

Yönetmenliğini Atıl İnaç'ın yaptığı “Büyük Oyun” adlı film San Fransisco Tiburon Film Festivali'nde “En İyi Film” ödülüne layık görüldü. Senaryosunu Avni Özgürel’in yazdığı filmde Suzan Genç, Selen Uçer, Serdal Genç, Serkan Genç, Rana Cabbar, Haktan Pak, Selim Bayraktar ve Nalan Koruçim rol alıyor.

Nisan ve Mayıs Ayı Etkinliklerle Renklenecek

E-posta Yazdır

Baharın iyiden iyiye kendini göstermeye başlayacağı Nisan ve Mayıs ayı boyunca Türklerin ilgisini çekecek etkinlikler de birbiri ardına gerçekleşecek.

Bunların başında önemli konserler geliyor. Türk müziğinin dev sanatçısı Sezen Aksu, Amerika turnesi kapsamında 4 Nisan Pazar günü Washington DC merkezine 20 dakika mesafedeki Maryland North Bethesda’daki Strathmore konser salonunda, 6 Nisan Salı günü New York Carnigie Hall’da ve 7 Nisan Çarşamba günü New Jersey’nin Newark şehrindeki NJ Performance of Art Center’da sevenleri ile buluşuyor.

Collage Dans ABD Turu'nda

E-posta Yazdır

"Collage Dance Ensemble with Hasan Isakkut Ensemble" 12 Şubat'ta Lewisburg'ta (PA) başladığı ABD turu kapsamında 13 Şubat'ta The Kaye Playhouse at the Hunter College'te sahne aldı. 27 ve 28 Mart'ta Boston Türk Film Festivali kapsamında Boston'da THe Virginia Wimberly Theather'da sahne alacak dans ekibi, 23 Mayıs'ta San Francisco'da Fort Mason Center'da izleyecilerin karşısına çıkacak.

Karagrofisi Ahmet Lüleci'ye ait olan dans grubu, ABD'de yaşayan ünlü müzisyen Hasan Isakkut'un parçaları eşliğinde seyirci karşısına çıkıyor. Lüleci, bu yıl yeni bir dans figürüne odaklandıklarını, Latin Amerika dansları ile seyircilerin karşısına çıktıklarını vurguluyor. Lüleci, Eserleri 30'a yakın ülkede dinlenen müzisyen Hasan Isakkut'un ekibe eserleri ile ekibe büyük katkı sağladığına vurgu yapıyor.

Bir Kahramanın Ölümü Oyunu New York'ta

E-posta Yazdır

"3 Nokta Oyuncuları" adlı tiyatro grubu New York'ta, "Bir Kahramanın Ölümü" ve "Bir Ölümün Kahramanı" adlı eserlerle izleyiciyle buluştu. Yazar Adalet Ağaoğlu'nun ''Bir Kahramanın Ölümü'' oyunu ile ''Ölmeye Yatmak'' adlı romanından Fulya Peker tarafından sahneye uyarlanan ''Bir Ölümün Kahramanı'' The Producers' Club adlı tiyatroda sanatseverlere sunuldu.
New York'ta yaşayan Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu oyuncular Cem Baza ve Fulya Peker tarafından sahnelenen ve Manfred Bormann tarafından yönetilen oyunların yapımcılığını Güngör Mimaroğlu ve Serdar İlhan üstlendi.

İdil Biret'ten Yale'de İki Konser

E-posta Yazdır
Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Yale Üniversitesi Müzik Okulu'nda iki konserle dinleyicileriyle buluşuyor. 20 ve 21 Ocak 2010 tarihlerindeki konserler, Yale School of Music bünyesindeki Morse Recital Hall'de verilecek.
Horowitz Piano Series kapsamında sahne alacak ünlü piyanist, 20 Ocak'taki konserini biletli seyircilere, 21 Ocak'taki konserini ücretsiz olarak verecek. Biletler 6 ile 20 dolar arasında değişirken konser için bilet almak isteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilir. 

MFÖ Boston ve Washington, D.C. Konserleri İptal

E-posta Yazdır
4 Aralık'ta San Francisco'da, 6 Aralık'ta Seattle'da, 10 Aralık'ta New York'ta konser veren Mazhar-Fuat-Ozkan üçlüsünün 12 Aralık Boston ve 13 Aralık Washington DC'de sahne alması bekleniyordu. Tüm hazırlıkları yapılan ve biletleri satılan iki konser, ani bir kararla iptal edildi. Grubu ABD'ye getiren organizatör Serdar İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alanson'un New York konserinden sonra çok yorulduğunu ve diğer konserlere çıkamayacağını söylediğini belirtti.

Efsane MFÖ New York'tan Geçti

E-posta Yazdır

Pop grubu Mazhar Fuat Özkan (MFÖ), ABD turu kapsamında 11 Aralık'ta New York’ta konser verdi. Geçen haziran ayında New York’un Central Parkındaki "Summer Stage" festivalinde "İstanbulive: Türkiye’nin Sesleri ve Renkleri" konseri kapsamında ABD’ye gelen MFÖ, yine Manhattan’da bu kez "The Fillmore New York-Irving Plaza"da hayranları için bir müzik ziyafeti verdi. Seyircilerin MFÖ şarkılarını grupla birlikte hep bir ağızdan söyledikleri gecede Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur, konser sırasındaki esprileri ve dinamik performanslarıyla da

Güneşi Gördüm Los Angeles'ta

E-posta Yazdır
Ülkemizin bu yılki Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film kategorisindeki aday adayı olan, yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı “Güneşi Gördüm” adlı film, American Cinematheque tarafından 11 Aralık Cuma akşamı Santa Monica'daki Aero Theater'da Meksika'nın aynı ödüle adayı “Backyard”ın ardından gösterilecek. Gösterime ilişkin ayrıntılı bilgi aşağıda yer almaktadır. T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu 11 Aralık Cuma - 7:30 PM, Aero Theatre 1328 Montana Ave Santa Monica, CA 90403, www.aerotheatre.com

Sayfa 27 / 28