En İyi Müslüman Şair, Amerika'nın da Best Seller'ı : RUMİ

E-posta Yazdır
Anadolu’nun yetiştirdiği en değerli şair ve düşünürlerden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi son dönemde, ABD’de Müslümanlık tartışmalarının yeniden başladığı bir ortamda çok popüler bir isim haline geldi.
ABD’de son dönemde İslam’la ilgili hayli ateşli tartışmalar yaşanıyor.

Amerikalı Öğretmenler Türkiye Gezilerini Tamamlıyor

E-posta Yazdır
Türk Kültür Vakfı sponsorluğunda düzenlenen Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden toplam 80 öğretmenin katıldığı Türkiye’deki inceleme gezisi sona eriyor.

Türk Kültür Vakfı'ndan Türkiye Gezisi

E-posta Yazdır

Washington, DC merkezli Türk Kültür Vakfı (Turkish Cultural Foundation) Amerika'daki görev yapan 80 Amerikalı orta okul ve lise öğretmenini üç ayrı grupta Türkiye'ye geziye götürüyor. İlk grup 28 Haziran - 10 Temmuz arası, ikinci grup 12-24 Temmuz arasında, son grupta 26 Temmuz - 7 Ağustos tarihleri arasında Türkiye'de olacak.

Keşanlı Ali Broadway'de Sahne Aldı

E-posta Yazdır

Türk Amerikan Sanat Topluluğu tarafından sahnelenen "Keşanlı Ali Destanı", The Town Hall'de Türk tiyatroseverlerle buluştu. Başrollerini Yavuz Bingöl, Fadik Sevin Atasoy ve Uğur Uğural'ın oynadığı müzikalde 70'e yakın gönüllü rol aldı. Yapımcılığını İbrahim Yazıcı'nın yaptığı oyun seyircilerden büyük alkış aldı.

Bir Resim Al, Öğrenciler Yeni Bir Kütüphaneye Kavuşsun

E-posta Yazdır
Türkiye'deki ilköğretim okulları ve yatılı ilköğretim bölge okullarına kütüphane oluşturulması amacıyla yola çıkan New York merkezli Bridges of Hopes Project (BOHP) Galleria on Third ile birlikte Türkiye'deki çocuklar yararına yeni bir projeye imza atıyor.

Hrant Dink 8 Mayıs’ta New York’ta Anılacak

E-posta Yazdır

19 Ocak 2007 tarihinde bir suikast sonucu hayatını kaybeden, Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni, Ermeni asıllı Türk gazeteci Hrant Dink, ölümünün 3. yılında New York’ta düzenlenecek bir konser ile anılacak. Amerikan Türk Cemiyeti (The American Turkish Society – ATS) ve Moon and Stars Project tarafından 8 Mayıs Cumartesi günü saat 20:00’de, New York’da Kaye Playhouse’da düzenleyecek olan konserin geliri Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na bağışlanacak.

Kahraman Türk Diplomatının Hikayesi Kitap Oldu

E-posta Yazdır

Türk tarihinin önemli büyükelçilerinden ve Mustafa Kemal’in yol arkadaşlarından biri olan, 2. Dünya Savaşı sırasında Fransa'daki Türk kökenli binlerce Yahudinin hayatını kurtaran Behiç Erkin’in hikayesi, Arnold Reisman tarafından “An Ambassador and A Mensch: The story of a Turkish Diplomat in Vichy France” adlı kitapta kaleme alındı.

New York'taki Türk Briç Ustaları

E-posta Yazdır

Briç şanstan çok yeteneğin öne çıkmasıyla diğer iskambil oyunlarından ayrılan ve spor dalı olarak kabul edilen bir oyun. Çeşitli ülkelerde lise ve üniversite seviyesinde ders olarak okutulan bricin en önemli özelliklerinden biri de uluslararası bir dili oluşu. Birbirinin dilini bilmeksizin biraraya gelen oyuncular, rahatlıkla briç oynayabiliyorlar.

Arif Mardin'in Tüm Arkadaşları Bu Albümde Toplandı

E-posta Yazdır
Ünlü Türk bestecisi müzisyen Arif Mardin anısına hazırlanan "All My Friends Are Here" albümü 15 Haziran'da piyasaya sürülüyor. Albümün demosunu müzik ve yayın sektörünün etkin isimlerine gönderen Arif Mardin'in oğlu Joe Mardin, albümde babasının kariyerine katkı sağladığı sanatçıların Arif Mardin'e ait eserleri seslendirerek albümü oluşturduklarını söyledi.

Türk Sanatçıları SOFA'da

E-posta Yazdır

The Turkish Cultural Foundation (TCF)  13. Geleneksel Sculpture Objects and Functional Art (SOFA) fuarına katılıyor. 

Tüm dünyadan 60 katılımcının bir araya geldiği, çağdaş sanatın ve tasarımların buluştuğu bir fuar olan SOFA, binlerce kolaksiyoncuyu, galeri ve müze temsilcilerini ve sanatçıyı her yıl bir araya getiriyor.

Sayfa 26 / 28