1001 İcat Sergisi, Londra ve İstanbul'dan Sonra New York'ta

E-posta Yazdır
İslam medeniyetinin bilim ve teknoloji mirasını interaktif olarak aktaran 1001 İcat sergisi Londra ve İstanbul’dan sonra ABD’deki ilk durağı New York’a geliyor. Açıldığı her ülkede rekor sayıda ziyaretçi çeken sergi, 4 Aralık’ta New York Hall of Science’ta (NYSCI) olacak. Sergide, Orta Çağ’da gerçekleştirdikleri buluşlarla Batı'da Rönesans’ın gerçekleşmesine zemin hazırlayan Müslüman alimlerin gerçekleştirdikleri buluşlar mercek altına alınıyor. Aralarında birçok Türk aliminde bulunduğu Müslüman alimlerin buluşlarına odaklanan sergi, Batı tarafından “karanlık çağlar” olarak anılan bu dönemin aydınlık yüzlerine ışık tutuyor.

Meyve ve Sebze Oyma Ustası: A. Mithat Gülal

E-posta Yazdır

carvingBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız - 1980 yılından beri Amerika'da yaşayan A. Mithat Gülal uzun süre büyük otel zincirlerinde kurumsal baş aşçı olarak çalıştıktan sonra altı yıldır otel ve restoranlara danışmanlık yapıyor. Hindistan, Tayland ve Amerika gibi ülkelerde pek çok farklı restoranın kurulma sürecinde ya da geliştirilmesinde önemli rol oynayan Gülal, aynı zamanda meyve ve sebze oyma sanatında ders verecek düzeyde bir usta. 

Seattle Türk Kültür Festivali TurkFest 10. Yaşını Kutluyor

E-posta Yazdır

Seattle TurkFestBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız - Seattle'ın Türk Kültür Festivali TurkFest yarın başlıyor. Washington Türk Amerikan Kültür Derneği (TACAWA) ve TurkFest gönüllülerinden oluşan bir ekibin hazırladığı festival bu yıl 10. yılını kutlamanın coşkusunu taşıyor. 

Yıldız Kenter, Türk'ün Aşkı'nı Turk Avenue'ye Anlattı

E-posta Yazdır

Yildiz KenterBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız - Amerika Türk Kadınlar Birliği'nin organizasyonuyla Yıldız Kenter ve Talat Halman 9 Ekim Cumartesi akşamı Türk'ün Aşkı adlı performansla New York'lularla buluşacak. Atatürk Korosu'nun da eşlik edeceği etkinlik Yunus Emre, Mevlana, Nazım Hikmet ve Orhan Veli gibi Türk sanatçıların aşk şiirlerinden oluşan bir derleme. 13 Ekim'de de Washington DC'de gerçekleşecek performans için New York'ta bulunan Yıldız Kenter ve Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Şermin Özçilingir ile the Marmara Manhattan'da keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Dünyanın En Uzun Şiş Kebabına Muhtar Kent Desteği

E-posta Yazdır

Murat AksuBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız - Geçtiğimiz hafta Washington DC’de gerçekleşen Türk Festivali bir rekora sahne oldu. İş adamı Murat Aksu’nun dünyanın en uzun şiş kebabını yapma girişimi başarıyla sonuçlandı. 5.68 metre uzunluğundaki şiş kebapla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan Murat Aksu ile rekor denemesini ve hazırlık sürecini konuştuk. 

New York Türk Günleri Coşkuyla Kutlandı

E-posta Yazdır

Turkish days in New YorkBurcu Baykurt - Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız New York'ta bulunan Türk Kültür Merkezi (TCC) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen New York Türk Günleri, 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. 16 Eylül'de Grand Central Station'da açılışı yapılan festivalin en coşkulu ayaklarından biri geçtiğimiz Pazar günü 41. Cadde Broadway sokağına kurulan 'Kapalıçarşı New York'ta' etkinliğiydi. Festival, New York Film Akademisi'nde düzenlenen Türk Filmleri gösterimiyle son buldu. 

Türk Kültürü ve Sanatında “Kim Kimdir” Yeni bir Kilometre Taşına Ulaştı

E-posta Yazdır
Merkezi ABD’de bulunan Turkish Cultural Foundation’ın (TCF) başlattığı “Türk Kültürü ve Sanatında Kim Kimdir” veritabanı projesi 1,500’e ulaştı. Görsel, geleneksel, modern, uygulamalı sanat, müzik, tiyatro, sinema, dans, tasarım ve konservasyon dallarını kapsayan 50’nin üzerinde kategoride çalışan, yaşayan Türk sanatçı, uzman ve akademisyenlerin kısa biyografilerinin, irtibat bilgilerinin ve eser örneklerinin yer aldığı internet bazlı veritabanı sürekli güncellemeye tabi tutulmaktadır.

New York'ta Türk Günleri Başlıyor

E-posta Yazdır
İlki geçtiğimiz yapılan New York Türk Günleri bu yıl 16 Eylül'de New York Grand Central'de başlıyor. 23 Eylül'e kadar sürecek festival üç ayrı mekanda gerçekleştirilecek. New York'un en bilinen tarihi mekanlarından biri olan ve Park Avenue ve 42. Cadde'de yer alan tren garı Grand Central'de Türk kültürünü yansıtan performans sanatlarının gösterimi ile başlayacak. İki gün sürecek etkinliklerde Semazenler, Mehter Takımı gösterileri ile garı günde ziyaret eden 500 bin kişiye Türk kültürü tanıtılacak.

Princeton Üniversitesi Türk Sanatçı Emre Hüner'i ağırlıyor

E-posta Yazdır

Türk Sanatçı Emre Hüner Ekim ortasında Princeton Üniversitesi'ne konuk oluyor. Sanatçı yıllık olarak düzenlenecek olan "Sanatçılar Evlerinde" adlı programın bir parçası olarak üniversitenin Sanat Müzesi'ne misafir olacak.

Dünyayı "I Love You" İle Telife Bağladı Türkiye Hariç

E-posta Yazdır
Hasan İsakkut, New York ve çevresinde yaşayanların yakından tanıdığı bir müzisyen. Beste ve söz yazarı olan İsakkut, aynı zamanda usta bir kanun ve keman sanatçısı. 1998 söz ve müziğini kendisinin yaptığı 'I Love You' parçası enstrümantel müzik dünyasının klasikleri arasına girdi. Hala televizyon kanallarından otellere, radyolardan restoranlara kadar pek çok yerde bu parçayı duymak mümkün.

Sayfa 25 / 28