Yurt Dışından İlk Telif Alan Türk Yönetmen Nuri Bilge Ceylan

E-posta Yazdır
Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği(SETEM) Başkanı Mehmet Güleryüz yurtdışından telif hakkı alan ilk yönetmenin Nuri Bilge Ceylan olduğunu açıkladı. Güleryüz yaptığı açıklamada, son zamanlarda Türk sinemasının Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli festivallerinde yüz güldüren başarılara imza attığını belirterek, yönetmenlerin kişisel başarılarının da Türkiye'nin uluslararası arenada saygınlığını arttırıyor ve Türk filmlerinin "ihraç ürün" haline gelmesi potansiyeline işaret ettiğini belirtti. Türkiye'nin Avrupalılaşmasında Telif Hakları konusunun önemli bir mesele olarak müzakere masasındaki yerini koruduğuna dikkat çeken Güleryüz şöyle devam etti:

Genç Türk Kemancı Carnegie Hall'de Çalacak

E-posta Yazdır
Florida State University tarafından, Eylül ayında Amerika’da düzenlenen yarışmada Türk keman sanatçısı Burcu Göker, Amerikalı piyanist Eric Jenkins ile birlikte, New York'da bulunan dünyanın en prestijli konser salonu Carnegie Hall’de konser vermek için seçildi. Göker ve Jenkins, 2 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleşecek konserde dünyaca ünlü bestecilerden keman ve piyano için bestelenmiş sürpriz bir repertuar sunacak.

20 Bin Kişi Amerikan Milli Marşını Sinem'den Dinledi

E-posta Yazdır
ABD’de yaşayan başarılı genç sanatçı Sinem Saniye, NBA’de oynanan Los Angeles Clippers-Phoenix Suns maçında salonu dolduran 20 bin kişiye Amerikan milli marşını söyletti. Los Angeles kentinin Staples Center salonunda onbinlerin alkışladığı Sinem, "Amerikan milli marşı okudum ama Türkiyem için özellikle baştan aşağıya kırmızı giyindim. Gecede müthiş bir Türkiye tanıtımı yapıldı" dedi.

Yer: Sardis, Besteci: Türk, Sahnesi: New York; Judgment of Midas Operası

E-posta Yazdır
Millattan Önce 6. yüzyılda bugünkü Manisa sınırları içindeki Salihli ilçesine bağlı Sart kasabası yakınlarında bulunan Sardis (Lidya devletinin başkenti) opera dünyasında ses getirecek yeni projeye konu oldu. American Opera Projects kapsamında ünlü Türk besteci Kamran İnce'ye besteletilen 'Judgment of Midas' operası ilk kez seyircilerin karşısına New York'ta çıkıyor. 10 Ocak'ta Brooklyn South Oxford sahnesinde oynanacak opera, ikinci performansı da 12 Ocak'ta dünyaca ünlü New York'taki Lincoln Center'da sahnelenecek.

Boston Film Festivalini 200 Bin Kişi İzledi

E-posta Yazdır
"15. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali"nin gördüğü ilgiden çok memnun olduklarını ve yaklaşık altı haftalık bir sürede hedefledikleri 200 bin dolayında izleyiciye ulaştıklarını belirten festival yöneticileri, katılımcıların büyük oranda Amerikalılar’dan oluşmasının da festival için olumlu bir gösterge olduğuna işaret etti. Festival programı konserler, sergiler, belgesel ve kısa film yarışması, Türk mutfağının tanıtımı gibi geniş bir yelpazede sunuldu.

Volkan Konak New York'ta

E-posta Yazdır
“Kuzey’in Oğlu” olarak anılan Karadenizli sanatçı Volkan Konak, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde vereceği konserler serisi için ABD’ye geldi. Sanatçı Volkan Konak, New York JFK Havaalanında TADF Başkanı Kaya Boztepe ve hayranları tarafından karşılandı.

Hollywood Yolcuları İçin Sinem Saniye Söyleyecek

E-posta Yazdır
ABD’nin en kalabalık toplu taşımacılık sistemlerinden biri olan Los Angeles Transit sistemine bağlı metro ve otobüslerde Türk sanatçı Sinen Saniye’nin klibi "I'll Confide" çalınacak. Ocak ayından itibaren, aralarında ünlü Hoolywood durağının da bulunduğu ulaşım sisteminde seyahat eden Amerikalı yolculara her gün defalarca Sinem’in klibi dinletilecek.

Boston Kısa Film Yarışması Sonuçları Açıklandı

E-posta Yazdır
"15. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali" kapsamında düzenlenen geleneksel belgesel ve kısa film yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada En İyi Kısa Film Ödülü’nü yönetmen İ. Serhat Karaaslan’ın “Bisiklet” filmi aldı. En İyi Belgesel Ödülü’nü yönetmenliğini Bingöl Elmas’ın yaptığı “Pippa’ya Mektubum” kazandı.

Taksim Square'ın Boston Çıkarması

E-posta Yazdır
15. Boston Türk Festivali’nde Berklee Müzik Okulu’nda okuyan Türk gençlerden oluşan Taksim Square grubunun Boston Üniversitesi’ndeki konseri, dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Konser programı Bostonlu müzikseverleri adeta büyüledi. 2009’da Boston’da kurulan Taksim Square grubu Burak Beşir, Ekin Cengizkan, Emir Cerman, Seçil Işıl Yücel, Utar Dündarartun'dan oluşuyor.

Pepsi'ye Rest Çeken Volkan Konak ABD Turnesine Çıkıyor

E-posta Yazdır
Karadeniz yöresine ait şarkı ve türküleri ile ün yapan 'Kuzeyin Oğlu' lakaplı sanatçı Volkan Konak, dört konserlik bir turne için ABD'ye geliyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Pepsi'nin reklam filmi teklifini  'Amerikalı bir firmanın reklam filminde oynamayacağı' gerekçesiyle rededen Konak, New York, New Jersey, Virginia ve Washington, DC'de konser verecek. Gürkan Us prodüksiyonluğunda gerçekleştirilecek olan ve 15 - 19 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek konserlere katılım için http://www.us-productions.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sayfa 24 / 28