New York'ta ”İstanbulive” Konseri Zülfü Livaneli İle 17 Haziran'da Central Park'ta

E-posta Yazdır
”Istanbulive 2011”den yapılan açıklamada, son iki yıldır Central Park’ta 12 binden fazla seyircinin katılımı ile muhteşem bir müzik şölenine dönüşen ve artık geleneksel bir festival haline gelen Istanbulive’ın bu yıl da yine New York’ta SummerStage festivali kapsamında düzenleneceği bildirildi.Central Park’ta 17 Haziran 2011 Cuma günkü açık hava konserinin özel konuklarının bu yıl 40. sanat yılını kutlayan sanatçı ”Zülfü Livaneli” ve Türkiye’yi uluslararası arenada başarı ile temsil eden genç rock grubu ”maNga” olduğu belirtilen açıklamada, New York’un yetenekli müzisyenleri New York Gypsy All-Stars’ın da konserde sahne alacağı duyuruldu.

New York'ta Yılın İlk Türkü Gecesi TRT Sanatçısı Ruşen Eşref İnceoğlu ile Drom'da

E-posta Yazdır
Türkiye'den genelde pop müzik ağırlıklı grup ve sanatçıları ağırlayan New Yorklu Türkler bu sefer bir Türk Halk Müziği sanatçısına ev sahipliği yapacak. Türkü meraklısı New York'ta yaşayan Ömer Ekinci tarafından organize edilen Ruşen Eşref İnceoğlu ile Türkü Gecesi 19 Mart'ta New York'un tanınmış Türk mekanlarından Drom'da gerçekleştirilecek. Biletler 25 ve 30 dolardan satışa sunulurken, İnceoğlu'na sazda Murat Işık ve New York Gypsy All Stars eşlik edecek.

Kadir İnanır, Türk-Amerikan Yapımı Filmde Oynayacak

E-posta Yazdır
Türk sinemasının usta oyuncusu Kadir İnanır, Türk-Amerikan ortak yapımı olan, çekimlerinin önemli bölümü İstanbul’da yapılacak filmde oynamaya hazırlanıyor. ABD’de 2008 yılında çektiği ‘Inferno’ filmiyle övgü alan senarist ve yönetmen Matthew David Wilder ile yapımcı Marc Earl Burman, İzmir’de Kadir İnanır’ı dizi setinde ziyaret etti. Kadir İnanır’ın başrollerden birini oynaması beklenen film, Los Angeles, İstanbul ve henüz belirlenmeyen üçüncü bir şehirde geçecek ve yıl sonuna doğru çekimleri yapılacak. Film, dünya çapında gerçekleştirilecek tanıtım ve pazarlama çalışmalarının ardından 2012’de vizyona girecek.

New York Turizm Ataşeliği'nde Görev Değişimi

E-posta Yazdır

Türkiye Cumhuriyeti New York Kültür ve Turizm Ataşesi'nde görev değişimi. Hasan Zöngür'ün ardından göreve gelen Nihan Bekar'ın Ankara'ya dönmesinin ardından göreve Ebru Ejder getirildi. Ejder, 1998 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde görev yapıyor. New York Turizm ofisi 2011 reklam ve halkla ilişkiler kampanyasına da başlamayı planlıyor.

Ocak Ayında İhracat %22, Dış Ticaret Açığı %89 Arttı

E-posta Yazdır
İhracat 2011 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.1 artarak 9 milyar 561 milyon dolara, ithalat yüzde 44.3 artarak 16 milyar 873 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 89.4 artışla 3 milyar 860 milyon dolardan 7 milyar 312 milyon dolara çıktı. Bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 67’den yüzde 56.7’ye geriledi.

Oscar Törenleri 1.2 Milyon Kez Tweet'lendi

E-posta Yazdır
Twitter, insanların televizyon seyretme alışkanlıklarını da değiştirdi. Pazar gecesi gerçekleştirilen 83'ncü Oscar Törenleri Los Angeles'ta canlı olarak yayınlanmaya başladığı 5:30'tan ödüllerinde dağıtılmaya başladığı 8:45'e kadar 1.2 milyon kez tweet'lendi. Yazılan yorumlara 1.6 milyon cevap geldi. 388,717 kişi Tweeter hesabından Oscar ile ilgili yorumlarını yazdı.

Oscar'a The King's Speech Damgası

E-posta Yazdır

83. Oscar Ödülleri, Los Angeles Kodak Theatre'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Anne Hathaway ve aynı zamanda "En İyi Erkek Başrol Oyuncusu" dalında aday olan James Franco'nun sunduğu gecede, "The King's Speech" film aday olduğu 12 daldan, dördünde ödül kazandı. İngiliz Kralı George VI'nın kekemeliğini yenmek için harcadığı çabayı konu alan film, "En İyi Film", "En İyi Aktör", "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Orjinal Senaryo" ödüllerini aldı. Facebook'un kuruluşunu konu alan "The Social Network" filmi de "En İyi Müzik", "En İyi Kurgu" ve "En İyi Uyarlama Senaryo" dallarında ödül aldı. Törene hamile olarak katılan "Black Swan" filminin başrol oyuncusu Natalie Portman da, Golden Globe ve SAG'tan sonra Oscar'da da "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar'ını aldı. Oscar'da Red Carpet üzerinde birbirinden güzel kıyafetler ile boy gösteren film dünyasının aktör ve aktristleri, kıyafetleri ile göz kamaştırdı. Gecenin sunucusu Anne Hathaway, gece boyunca 10'a yakın kostüm değiştirdi. Ancak Oscar seyircileri bu yılın sunucularından memnun kalmadı.

Çanakkale Muharebeleri'nin 100. Yılında New York'a Türk Kütüphanesi

E-posta Yazdır

Öncülüğünü New Jersey'de yaşayan Yüksel Oktay'ın yaptığı bir grup aktivist, New York'ta bir Amerika Türk Dostluk ve Barış Kütüphane ve Müzesi kurmak için çalışmalara başladı. Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı olan 2015 tarihinde hizmete açılması planlanan kütüphanenin kurulma fikri ilk kez 28 Ocak 2011 tarihinde de, Adana’daki Çukurova Üniversitesi’nde yapılan sempozyumda ele alınmıştı.

Hint Sarayını Türk Prenses Kurtardı

E-posta Yazdır
Hindistan’ın eski eyaleti Haydarabat hükümdarı Nizam Bereket Şah’ın “gökyüzünün aynası” olarak da bilinen Falaknuma Sarayı, Nizam’ın eski eşi Türk kökenli Prenses Esra’nın yoğun çabaları sayesinde kurtarıldığı belirtildi. İngiltere’de Pazar günlerinde yayımlanan The Observer gazetesinin, Falaknuma Sarayı ile ilgili geniş haberinde, Bereket Şah’ın eski eşi Türk kökenli Prenses Esra’nın Falaknuma Sarayı’nı kurtarmak için gösterdiği çabalara vurgu yapıldı.

Grammy Ödülleri Sahiplerini Buldu

E-posta Yazdır
Müzik dünyasının önemli ödüllerinden olan ve bu yıl 53'üncüsü gerçekleştirilen Grammy ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. 53. Grammy Ödülleri, Los Angeles kentindeki Staples Center'de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Yılın şarkısı ödülünü Lady Antebellum, ''Need you now'' adlı şarkısıyla kazandı. ABD Başkanı Obama’nın da sevdiği caz sanatçısı Esperanza Spalding “en iyi çıkış yapan şarkıcı” ödülü aldı.

Sayfa 22 / 28