Milyarder İşadamından Marmaris Cafe'ye Resmi Açılış

E-posta Yazdır
Nex Worldwide taşıma şirketinin sahibi Özçilingir Ailesi'nin sahibi olduğu New Jersey'nin Edgewater şehrindeki restoran dün yapılan bir törenle açıldı. Daha önce Chops and DelFabbro olarak faaliyet gösteren ve Marmaris Cafe olarak yeniden tasarlanan mekanı, bölgenin en zengin işadamlarından biri ve anne-babası İzmirli olan milyarder işadamı James Demetrakis ve Türk Amerikan Dernekleri Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş birlikte açtı. Arilex Realty Corporation'ın sahibi olan Demetrakis, mekanın müdavimleri arasında yer alıyor.

Türk Hamamının Amerika'daki 150 Yıllık Serüveni

E-posta Yazdır
Cemil Ozyurt - Tüm dünyada en çok tanınan Türk hamamı bundan tam 150 yıl önce, 3 Ekim 1863'te su tedavi uzmanı Charles Shepard tarafından Brooklyn Heights Columbia Street'te 63 numaralı binada açıldı. 1867'de erkekler hamamı yine aynı caddede 65 numaralı binada hizmete geçince, ilk mekan kadınlar hamamına çevrildi. Bugün Manhattan olarak bilinen New York City'deki ilk Türk hamamı ise  olarak 1865 yılında 13 Laight Street'te Dr. Martin L. Holbrook, Dr A.L. Wood ve Dr Eli P. Miller tarafından açıldı.  Dr. Shepard mevcut su tedavisi yaptığı senaturyuma eklediği Türk hamamı bölümü ile ABD'de yeni bir konseptin ilk uygulayıcısı oldu. Normalde aynı binayı 1861 yılında hizmete açmıştı. Malcolm Shifrin tarafından yapılan araştırmaya göre, ilk açıldığı dönemde sabahları kadınlara öğleden sonra ve akşamları erkeklere ayrılan hamam, açıldıktan sonra yoğun ilgiyle karşılaştı.

102 Yıllık Tarihi Bina İçin Kuyruğa Girdiler

E-posta Yazdır

İstanbul Karaköy’de satışa çıkarılan tarihi Tütün Han’a yatırımcıların ilgisi yoğun. İtalyan mimarisine sahip 102 yıllık Tütün Han’ın müzayede yolu ile satışı bu ayın sonunda yapılacak. 25 milyon lira bedelle satışa konulan Tütün Han için toplam 21 firmanın incelemde bulunduğu, bina ile ilgili bilgi aldığı öğrenildi. Eskidji Müzayedecilik’in satışa çıkaracağı Tütün Han için 19 yerli ve iki yabancı firmanın incelemede bulunduğu öğrenildi.

Haydarpaşa, Dünyanın En Cool Tren İstasyonları Arasında

E-posta Yazdır

Amerikan internet gazetesi Huffington Post, dünyanın ‘en cool’ 11 tren istasyonunu seçti. Bir sıralama yapılmadı ama listenin en başında Haydarpaşa Garı var. Istasyonlar arasında Antwerp, Melbourne, Innsbruck, Bombay, Madrid gibi şehirlerdeki tren isyasyonları yer alıyor.

Dünyanın En Pahalı Kenti

E-posta Yazdır

Yeni bir araştırmaya göre dünyanın en pahalı kenti Zürih. Zürih, bir yıl önce dördüncü sıradaydı; ancak Ekonomist İntelligence Unit dergisinin son geçim endeksleri raporunda İsviçre kenti Tokyo’yu geçti ve yirmi yıldan beri ilk kez birinci sıraya oturdu. Rapora göre İsviçre frangının geçen yıl güç kazanması Zürih’te tüketim mallarını başka yerlere kıyasla daha pahalı getirdi.

Yabancıya Mülk Satışında Sınır 30 Hektara Çıkıyor

E-posta Yazdır
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin yabancılara mülk satışının önünü açmak için girişimde bulunduğunu hatırlatarak, “Satışı yapılacak gayrimenkul türlerini konut ve iş yeri ile kısıtlamayarak çeşitlendirdik. Yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranı 2.5 hektardı. Bunu 30 hektara kadar çıkarabileceğiz. Ancak bu daha taslak halinde. 2012 başlarında sürecin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Büyükada'daki 1.5 Milyon Dolarlık Huzurlu Ev New York Times'ta

E-posta Yazdır
New York Times, 1920'lerden kalma 1.5 milyon dolar değerindeki yedi yatak odalı evin "huzurlu" Büyükada'da olduğunu belirtti. Büyükada'daki görkemli ev yabancı basının dikkatini çekti. New York Times gazetesi, 1920'lerden kalma 1.5 milyon dolar değerindeki yedi yatak odalı evin "huzurlu" Büyükada'da olduğunu belirtirken, İstanbul'un son zamanlarda Orta Doğu ülkelerinden çok sayıda alıcı çektiğini kaydetti.

Koç Ailesinin Ev Dekerasyon Mağazası Haremlique New York'ta Açıldı

E-posta Yazdır
Caroline Koç, eşi Mustafa Koç ve Banu Yentür'ün ortak girişimiyle, ev dekorasyonunda kaliteli ve mistik anlamı olan ürünleri tüketicilerin beğenisine sunmak için kurulan 'Haremlique', Lübnan'dan sonra, ikinci yurt dışı mağazasını New York'ta açtı. New York'taki 5'inci Cadde ile Broadway Caddesi arasında, 11'inci Sokak'taki mağazanın ev sahipliğini Caroline Koç, Mustafa Koç ve Banu Yentür yaptı. Açılış törenine ABD'nin önde gelen tasarım ve dekorasyon yayınlarının editörleri, mimarlar, iç mimarlar ve tasarımcılar da büyük ilgi gösterdi.

Fatih Sultan Mehmet'in Askerlerinin Yattığı Tuzi Şehitliği Onarıldı

E-posta Yazdır
TUZİ - Balkan ülkelerinde ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı kaybolan çok sayıda Osmanlı Şehitliği'nin aksine Karadağ'da Fatih'in askerlerinin mezarlarının da bulunduğu Tuzi Şehitliği, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) çevre düzenlemesi yapıp mezarları ayağa kaldırması sonucu yok olmaktan kurtuldu. Osmanlı'nın Balkan Harbi'yle birlikte çekilmesiyle, derin acıların yaşandığı, Türk kültür ve medeniyetine ait izlerin silinmeye çalışıldığı Rumeli topraklarında, son yıllarda özellikle TİKA'nın yaptığı çalışmalarla Osmanlı'ya ait eserler ve izler yeniden ayağa kaldırılıyor.

Çin'deki İlk Cami 627'den Beri Hizmette

E-posta Yazdır
Çin'in en eski Camii olan Huayşıng (Deniz Feneri) Camiinde Ramazan ayı boyunca her akşam yüzlerce Müslümana iftar verilirken, iftarlarda Çinliler dahil, birçok milletten Müslümanı da bir araya getiriyor. Çin'in güneyinde bulunan Guangcou eyaleti ülkede ticari açıdan en önemli limanlardan biri olmasının yanında Çin'e ilk gelen Müslümanların izlerini taşıyor.

Sayfa 1 / 3

  • «
  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  Sonraki 
  •  Son 
  • »