Apple'da Satışlar Arttı, Karlılık Düştü

E-posta Yazdır
Apple iPhone satışlarında yüzde 26'lık artış yaşamasına rağmen kârlılığında düşüş yaşadı. Apple'ın piyasa değeri 1 yılda 160 milyar dolar geriledi. Apple üçüncü çeyrek bilançolarını açıkladı. Mali yılın son çeyreğinde yeni ürün tanıtmayan Apple'ın kârı yükselen iPhone satışlarına rağmen bir önceki döneme göre düşüş gösterdi. 28 Eylül'de biten 3 ay boyunca Apple 7.5 milyar dolar kâr sağlarken geçen sene bu rakam 8.2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Yıllar süren büyüme sürecinden sonra Apple'ın kârlılığı böylece üç çeyrek üst üste düşüşe geçmiş oldu.

Apple, iPhone 5’i 168 Dolara Yapıyor, 649 Dolara Satıyor

E-posta Yazdır

Apple, Çin’de 167.50 dolara ürettiği iPhone 5’i ABD’de kontratsız 649 dolara satacak. Aradaki 481.50 dolarlık fark Apple’ın nasıl dünyanın en kârlı şirketi olduğunu ortaya koyuyor. Apple’ın Kaliforniya’da tasarladığı ancak düşük işçilik maliyetleri nedeniyle üretimini Çin’de gerçekleştirdiği iphone 5, 167.50 dolara maloluyor. Uzayan boyu ve donanımına eklenen yeni teknolojik özellikleriyle, 132.5 dolara malolan iPhone 4S’ten 35 dolarlık fazladan maliyeti de beraberinde getiren iPhone 5, ABD’de kontratsız 649 dolara satın alınabilecek. Satış fiyatı ve maliyeti arasındaki 481.50 dolarlık fark ise Apple’ın en kârlı şirketlerinden biri olmayı sürdürmesine yardımcı olacak.

Skype’ın Kurucusu Yeni Fikirler İçin Türkiye’de

E-posta Yazdır

SKYPE’nin kurucusu, Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Atomico’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Niklas Zennström, “Bundan sonra gelecek büyük gelişmenin peşindeyiz. Türkiye genç nüfusu ve hızlı büyümesiyle beni heyecanlandırıyor” dedi.

ABD Tarihinin En Büyük Ticari Cezası Google’a Kesildi

E-posta Yazdır

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) dünyanın en popüler arama motoru Google'a gelmiş geçmiş en büyük cezayı kesti. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) dünyanın en popüler arama motoru Google'a gelmiş geçmiş en büyük cezayı kesti. Apple'ın kullandığı Safari web tarayıcısının güvenliğini aşmak suretiyle kullanıcıları izlemeye alan Google, FTC tarafından 22.5 milyon dolar cezaya çarptırıldı.


 


Safari tarayıcısında gizleme özelliğinin kapalı olmasına rağmen kullanıcıları izlemesi nedeniyle cezalandırılan Google, bu izlemeyi bilerek yapmadıklarını ve "sayfayı değiştirdiğini, reklam çerezini artık saklamadıklarını" açıklamıştı. Wall Street Journal gazetesi ise söz konusu cezanın FTC tarafından kesilen gelmiş geçmiş en büyük ceza olduğunu belirtiyor.

Benzer bir yöntemle daha önce Microsoft'un web tarayıcısı Internet Explorer'ı kullananları da izlemekle suçlanan Google ceza almaktan kurtulmuştu.

Öte yandan, Google'ın ceza almasına neden olan gizli izleme yöntemini Facebook ve bazı reklam ağları da kullanıyor. Bu şirketlerin de ceza alıp almayacağı henüz belli değil.
 

Apple’ın İlk Bilgisayarı Açık Artırmada

E-posta Yazdır

Apple’ın ilk ürünü ‘Apple I’, 15 Haziran’da New York’ta açık artırmayla satılacakSotheby’s müzayade evinden yapılan açıklamada, Temmuz 1976’da 666.66 dolara piyasaya sürülen ‘Apple I’ın, yaklaşık 180 bin dolara alıcı bulabileceği belirtildi


 

Çalışır durumda olan ve kullanma kılavuzu bulunan bilgisayarın ‘son derece nadir’ bir ürün olduğu kaydedildi. İlk kişisel bilgisayar olan Apple I’ın, bilgisayarların herkes için erişilebilir olduğu yeni çağın başlangıcına işaret ettiğini belirtti

Apple İkinci Çeyrekte 54.6 Milyon iPhone, iPad ve iPod Sattı

E-posta Yazdır

Apple 2012'nin ikinci çeyreğinde 35.1 milyon iPhone, 11.8 milyon iPad, 7.7 milyon iPod satıldığını açıkladı. Bir önceki çeyreğe göre iPod dışındaki donanım satışlarında düşüş yaşanırken, geçen yılın aynı periyoduna göre yüzde 88 daha fazla iPhone satmayı başardı. iPad ve Mac satışları ise bir önceki yıla göre yüzde 188 ve yüzde 7 oranlarında arttı. İpod satışları ise bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 15 düşüş gösterdi.


 


Apple CEO'su Tim Cook, 35 milyon üzerinde iPhone ve 12 milyon iPad satmayı başardıkları için çok mutlu olduklarını, yeni iPad'in yıl boyunca güzel bir trend yakaladığını söyledi.

Cook her ne kadar rakamları çok beğense de bir önceki çeyrek rakamlarına göre düşüş söz konusu. 2012'nin ilk çeyreğinde satılan iPhone sayısı 37.04 milyon, iPad sayısı 15.43 ve Mac sayısı 5.2 milyon.

Rakamlardan da göründüğü üzere iPod'un popülaritesi azalmaya başladı. Özellikle Christmas sezonunda hediye olarak en çok satın alınan ürünler arasında yer alan iPod, kış ve bahar sezonunda bu ivmesini kaybetti. Apple, bu yılın çeyreğinde bir önceki yıla göre 1.32 milyon daha az iPod sattı.

NAKİT 110 MİLYAR DOLARI BULDU

Apple, analistlerin beklentisinin aksine nakit varlığını 110 milyar dolara çıkardı. 24 Eylül 2011'de sona eren çeyrekte şirketin nakit varlığı 81.5 milyar dolar olmuştu. 

2012 ikinci çeyreğinde Apple mağazalarından elde edilen ciro 4.4 milyar dolar olurken, 39.2 milyar dolarlık cironun sadece yüzde 10'u mağazalardan geldi.  

İkinci çeyrekte 85 milyon kişinin ziyaret ettiği 363 Apple mağazasını geçen yılın aynı döneminde 71 milyon kişi ziyaret etmişti. Haftada her bir mağazayı 18 bin kişi ziyaret ediyor.

Silikon Vadisinin Türkleri Toplanıyor

E-posta Yazdır

Turk Avenue Özel - Turkish American Business Connection tarafından organize edilen Turkish American Business Conference iki yıl aradan sonra Google'un merkezinin de bulunduğu California'nın Mountain View şehrinde gerçekleştiriliyor. Kuzey California'da Bay Area olarak anılan ve yaklaşık 10-15 bin arası Türkün yaşadığı bölgedeki teknoloji firmalarında çalışan Türkler 5 Mayıs'ta Computer History Museum'da bir araya gelecek.


 


''The Year of the Entrepreneur'' sloganının ana tema olarak seçildiği konferansta, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yol gösterilmeye çalışılacak. Konferansa Yonja ve Civic-Solar'ın kurucusu Kerim Baran, Koding.com'un CEO'su ve kurucu ortağı Devrim Yaşar, SocialWire'ın kurucusu Selçuk Atlı, Udemy CEO'su ve kurucu ortağı Eren Bali, Wallit CEO'su ve kurucu ortağı Veysel Berk, TurkishSpark'ın kurucu ortağı Superonline eski genel müdürü Babür Özden, Venture direktörü Vish Mishra gibi konuşmacılar katılıyor.

Ayrıca Los Angeles'a yeni atanan Ticaret Ataşesi Ebru Gülsoy ve Türkiye'deki büyük teknoloji firmalarından Netaş'ın araştırma-geliştirme sorumlusu Öner Tekin konferansta yer alacak diğer isimler olacak.

Konferansla ilgili Turk Avenue'ye bilgi veren TABCON pazarlama sorumlusu Tuğsan Topçuoğlu, konferansa kendi işini kurmak isteyen girişimciler çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yaklaşık 150 kişinin katılmasına beklediklerini ifade eden Topçuoğlu'nun kendisi de Amerika'lı dev perakende zinciri Macy's'in web sitesi macys.com'da sistem müdürü olarak görev yapıyor. Özellikle Google, Apple, Oracle, Yahoo gibi Türklerin çalıştığı şirketlerden katılım olacağını kaydeden Topçuoğlu, bölgedeki Stanford Üniversitesi ve University of California Berkeley'de okuyan Türk öğrencilerin konferansa ilgi göstermesini beklediklerini dile getirdi.

Turkish American Business Connection, bölgede yaşayan Türkleri biraraya getirmek adına her ayın son Perşembesi dönüşümlü olarak San Francisco ve Palo Alto'da sosyal etkinlikler düzenliyor. TABCON Konferansı ise bu küçük buluşmaların yıllık büyük organizasyonu olarak kabul ediliyor. 

Konferansın sponsorları arasında İstanbul Ticaret Odası'nın kurduğu Teknopark İstanbul, Tivid, Inc, Ozen Engineering, Tunc Doluca, Begul Tunc gibi firmalar yer alıyor.

Konferansın katılım ücreti ise üye olmayanlara 149, öğrencilere 109 dolar. TABC'e üye olup konferansa katılmak isteyenlere ise 179 dolar. Konferansa katılmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. http://www.regonline.com/register/checkin.aspx?eventid=1077136

2008 ve 2009 yıllarında üst üste yapılan TABCON konferanslarına 2010 ve 2011 yıllarında ara verilmişti.

Konferansla ilgili detaylı bilgi için wwww.tabcon.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KONUŞMACILAR
Vish Mishra- Venture Director, Clearstone Venture Partners
Carol M. Sands - Founder, The Angel's Forum
Babur Özden- Co-Founder, TurkishSpark
Dilawar Syed- CEO, Yonja Media Group
Veysel Berk- Founder and CEO, Wallit
Selçuk Atlı- Founder and CEO, SocialWire
Devrim Yaşar- Co-founder and CEO, Koding.com
Eren Bali- Co-founder and CEO, Udemy
Aslı Aras, Ph.D. - Corporate Development Manager, Agilent Technologies
Pascal Finette- Director of Mozilla's Open Innovation Group, Mozilla Foundation
Menekşe Gencer- Mobile Payments Consultant, mPay Connect
Ebru Gülsoy- Commercial Attaché, San Francisco Office of the Commercial Attaché
Öner Tekin- Netaş Technology and R&D Leader
Kerim Baran- Co-founder at Civic-Solar
Rajiv Gupta- VP/GM Policy Management Business Unit, Cisco Systems

Facebook’tan Fotoğraf Paylaşım Uygulamasına 1 Milyar Dolar

E-posta Yazdır

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı satın almak için 1 milyar dolar ödemeyi planlıyor. Facebook’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, sosyal  paylaşım sitesinde yaptığı açıklamada, Instagram’ı  satın almak için 1 milyar dolar harcadıklarını belirterek, “Bu Facebook için  önemli bir dönüm noktası çünkü ilk kez çok sayıda kullanıcısı olan bir şirket ve  ürüne sahip oluyoruz” dedi.


 

Facebook’un San Francisco merkezli Instagram için ödemeyi nakit ve hisse  olarak yaptığı, şirketin 10 çalışanını kiraladığı, anlaşmanın haziran ayının  sonuna kadar sonlandırılmasının beklendiği belirtildi. Kısa bir süre öncesine kadar sadece Apple marka cihazlarda mevcut olan  Instagram, kişilerin mobil araçlarıyla çektikleri fotoğrafları filtrelemelerini,  bunları arkadaşları ve yabancılarla paylaşmalarını sağlıyor.

Dünyanın En Değerli Şirketi Apple Oldu

E-posta Yazdır

2011'de 108 milyar dolar ciro ve 422 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan teknoloji devi Apple, dünyanın en değerli markası seçildi. Brand Finance'ın 500 marka arasında yaptığı araştırmada 70,6 milyar dolarlık değeri ile ısırık elma logolu Apple birinci olurken, onu Google ve Microsoft izledi.

iPhone, iPad ve iPod ile teknoloji dünyasındaki alışkanlıkları değiştiren Apple, en büyük arama motoru Google'ı tahtından indirerek dünyanın en değerli markası oldu. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın yaptığı araştırma sonucuna göre Apple, 70,6 milyar dolarlık marka değeri ile listenin ilk sırasına yerleşti. Apple'ın böyle bir noktaya gelmesinde kurucusu Steve Jobs'u büyük emeği olduğu kesin. Jobs'un Ekim 2011'de hayatını kaybetmesinin ardından da "ısırık elma" logolu Apple yükselişini sürdürmeye devam etti. Şirketin şu an sahip olduğu değer, Brand Finance'in bugüne ka­dar ölçtüğü en yüksek marka değeri olma özelliğini taşıyor. Brand Finance CEO'su David Haigh, fikri ve sınaî hakların mar­ka değeri üzerindeki etkisini anlayabilmek için Apple'ın muhteşem bir örnek olduğu­nu söylüyor. Apple'ın açık ara önde olduğu listede en değerli 5 teknoloji markasının tamamının ABD menşeli olması ise dikkat çekiyor. Brand Finance'ın yaptığı marka araştırması sonucunda dünyanın en değerli 500 markası belirlendi. Çalışmanın sonuçlarına göre, listenin ilk sırasına, geçen yıl listenin 8. sırasında yer alan Apple, ikinci sırasına Google, üçüncü sıraya ise Microsoft yerleşti.

Dünyanın gelişen pazarları olarak bilinen BRIC (Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan) ülkelerinin gelişim başarıları "en değerli markalar'' listesine yansırken Çin'in 25, Brezilya'nın 9, Rusya'nın 8, Hindistan'ın ise 6 marka ile temsil edildiği listede Türk markası yer almadı. İlk 20 marka içinde 11'i teknoloji alanında faaliyet gösterirken, bu liste içinde 3 banka, 2'şer enerji ve gıda, birer otomotiv ve perakende markası yer aldı. İlk sıradaki Apple'ı 47,4 milyar dolar marka değeriyle Google, 45,8 milyar dolar marka değeri ile Microsoft, 39,1 milyar dolar marka değeri ile IBM ve 38,3 milyar dolar marka değeriyle Wallmart takip etti.


 


Türk markalarının listede yer alamamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, "Bir zamanlar eşdeğer kabul edildiğimiz ülkelerin değer elde etme konusunda gösterdiği başarı listelere yansıyor. Bir ülkenin küresel ölçekte değerli marka sayısı, söz konusu ülkenin değer üretebilme kabiliyetini yansıtır. Umuyoruz ki, Türk markaları da sayıca artarak bu listede kalıcı şekilde yer alma başarısı gösterecektir. Bu konuda hem kamu hem de özel sektöre büyük görevler düşüyor.'' değerlendirmesinde bulundu. İlgüner, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu 2011 yılında lüks markaların değerlerini artırdığını gözlemlediklerini de belirterek, şu görüşlere yer verdi: "Louis Vuitton yüzde 24 artışla 4,9 milyar dolar, Hermes yüzde 9 artışla 3,4 milyar dolar, Polo Ralph Lauren yüzde 6 artışla 3,4 milyar dolar marka değerine ulaşmıştı. Ayrıca artan marka değerleri ile Prada, Coach, Christian Dior ve Burberry, listeye ilk kez girmeye hak kazandı.''

Bu arada Apple, hisse başına 2,65 dolar temettü dağıtmayı planlıyor. 30 Eylül'de başlamak üzere 10 milyar dolarlık hisse geri alımı yapmayı değerlendiren şirketin hisseleri, yeni iPad'i satışa sunmadan önce 15 Mart'ta ilk kez 600 doları geçmişti.

Google Android Marketi Getiriyor

E-posta Yazdır

GOOGLE’ın mobil işletim sistemi Android’in uygulama pazarına Türkiye’den girilmemesi sorunu çözülüyor. Google Ortadoğu ve Afrika Direktörü Richard Turner, Android Market Uygulaması’nın Türkiye’de yıl sonuna kadar hayata geçeceğini açıkladı. Turner, “Android Market uygulaması Türkiye’de kullanıma sunulacak. Türk firmaları da bu hizmeti heyecanla bekliyordu. Yıl sonuna kadar Android Market’in Türkiye’de aktif hale geleceğini düşünüyorum” dedi.


 


Fatih projesini öven Turner, şu değerlendirmeyi yaptı: “17 milyon öğrenciye 4 yıl içinde tablet üzerinden eğitim verilecek olması heyecan verici. Benzer bir proje ile hiç karşılaşmadım. 8 milyar TL’lik projenin genç nüfusa sahip Türkiye’nin eğitim sisteminin dönüşümünde önemli katkısı olacağını düşünüyorum. İçerik üretimiyle ilgili olarak Sebit ile çok yakın çalışıyoruz. Bunun dışında da içerik üreticileriyle işbirliği yapacağız.”

Türkçe F klavye
Türkçe F tuştakımının bakanlık tarafından da istenildiğini belirten Richard Turner, şöyle konuştu: “Türkçe F tuştakımı sadece Fatih projesindeki tabletler için değil, tüm Android platformundaki cihazlar için geçerli olacak. Türkçe seçenekler arasına F tuştakımı da olacak. Sadece öğrenciler değil, tüm Türk tüketiciler bu kolaylıktan faydalanacak.” Hanife Bas, Hurriyet

Sayfa 1 / 10

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »