TTNET'ten 70 Bin Öğrenciye Eğitim

E-posta Yazdır
'TTNET'le Geleceğini Netleştir' projesi, bugüne kadar 70 binin üzerinde öğrenciye eğitim alanında katkı sağladı. 2011 yılının ikinci yarısında Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin gibi birçok şehirde 10 binin üzerinde üniversite öğrencisine ulaşan projeyle toplamda 77 ildeki 97 üniversitede 140 etkinlik gerçekleştirilerek eğitimler verildi. Etkinliklerle, öğrencilere bilişim sektörü hakkında bilgiler aktarılırken, üniversite gençliği bu alanlarda proje üretmeye teşvik edildi.

CERN'de "Tanrı Parçacığı" İzleri

E-posta Yazdır
İsviçre'nin Cenevre kentinteki CERN laboratuarları, "Tanrı parçacağı" konusunda beklenen açıklamasını yaptı. Atlas Deneyinin Başkanı Fabiola Fianotti, "Tanrı parçacağı"nın izlerine rastlandığını ancak varlığıyla ilgili kesin açıklama için daha fazla deney yapılması gerektiğini söyledi.

Çipte Silikon Devri Bitebilir

E-posta Yazdır
İlk prototipi üretilen molibden alaşımlı yonganın test süreci başladı. Başarı sağlanırsa çok daha hafif, hızlı ve ekonomik işlemciler üretilebilir. Silikona ciddi bir alternatif olarak gösterilen molibdenit maddesinden üretilen ilk mikroçipler test aşamasına geldi. Uzmanlar bir tür metal olan molibdenitin mikroçiplerin çok daha az enerjiyle çalışmasını ve daha ince olmasını sağlayacağını söylüyor.

Apple'ın Yeni Mağazasının Yıllık Kirası 800 Bin Dolar

E-posta Yazdır
Her yeni ürünün piyasaya çıkmasından önce sadık müşterilerinin mağazalarının önünde kuyruk oluşturduğu iPhone, iPad gibi ikonoik ürünlerin yaratıcısı dünya teknoloji devi Apple bu kez yeni mağazası ile gündemde. Apple’ın bugüne kadar açtığı en büyük mağaza olma özelliği taşıyan New York’taki Grand Central Apple Store’un önünde, mağazaya ilk giren olmak isteyen ‘Apple’ tutkunları metrelerce kuyruk oluşturdu. Mağaza açıldığı ilk birkaç saat içinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilirken, ilk günde 4 bin t-shirt dağıtıldı.

Şifreyi Kıran Ajan Olacak

E-posta Yazdır
İngiliz istihbarat kurumu GCHQ, yeni uzmanlar bulmak için farklı bir yönteme başvurdu.

Kamu İleşitim Merkezi (GCHQ), geçen ay http://canyoucrackit.co.uk adı altında şifreli bir internet sitesi başlattığını, amacının, GCHQ'da işe alınmak üzere "şifre kırmaya ve etik siber saldırıya gerçekten merakı bulunanları" belirlemek olduğunu açıkladı.

Yeni Gezegen Bulundu !

E-posta Yazdır
Esasında NASA’nın gezegen keşfetmesi o kadar garipsenecek bir olay değil! Ancak son keşfedilen gezegen, dünya ile olan benzerliği dolayısıyla ayrı bir önem taşıyor. Güneş sistemimizin dışında yer alan bu gezegen, 22 derece ortalama sıcaklığı ve güneşin neredeyse ikizi sayılabilecek yıldızıyla, üzerinde yaşam olma ihtimalini düşündürtüyor ister istemez!

Kıvrılıp Bükülen Robot

E-posta Yazdır
Prototipi üretilen 12,5 santimetre uzunluğundaki, 4 bacaklı insansı robot, deprem gibi doğal felaketlerde ulaşılması zor çatlaklara girilmesini veya savaş alanlarındaki zorlu arazilerde izleme yapılmasına imkan verecek.

İran Merkezli Hacker Saldırısını Comodo Engelledi

E-posta Yazdır

İran, New Jersey merkezli internet sitelerinin orjinalliğini(siteyi yapan firmaya ait olduğunu, gerçekliğini) sertifikalıyan Comodo'nun internet servis sağlayıcılarına yönelik siber saldırı yapmakla suçlanıyor. Top Techs News'e göre, Amacın, bu servis sağlayıcılara girip, sahte sertifikalarla belli başlı internet sitelerinin sahte arayüzlerini yaparak, İran muhalifi aktivistlerin fişlenmesi olduğu söyleniyor. İran'ın bu saldırıları muhalif aktivistlerin bilgilerini azar azar toplamak için organize ettiği düşünülüyor.

Şirketin sürdüğü ize göre saldırı İran'ın başkenti Tahran'daki bilgisayarlardan yapılıyor.

Electronic Frontier Foundation'dan gelen açıklamaya göre, siber saldırılar 15 Mart'ta zirveye ulaştı.

Comodo yaptığı sertifikalandırma içinde Google, Yahoo ve Firefox browser'un üreticisi Mozilla Foundation gibi yüksek derecede değerli domainler olduğunu söylüyor.

Comodo'daki şirket uzmanlarına göre saldırının hassasiyeti ve diğer özellikleri de düşünüldüğünde saldırı "muhtemelen devlet güdümlü".

Sertifikaları hedeflenen sitelerinin hepsi iletişim hizmetlerine yönelik olduğundan(finansal hizmet sunan sitelere yönelik bir saldırı yok), Comodo hackerların para değil bilgi aradığını söyledi.

Şirket, bir hükümetin muhalifleri büyük ölçekte gözetlenmesine olanak sağlayacak domain hedeflerinin seçildiğini tespit etti.

"Saldırgan iyi hazırlanmış ve önceden neyi elde etmeye çalşıtığını biliyor. Görünen o ki elinde sertifikasını elde etmek istediği bir hedef listesi var" açıklaması yapıyor Comodo.

 

Kara Delik Bulundu Mu ?

E-posta Yazdır
Bir yerden bir yere ışınlanma mümkün olacak mı? Kara delik bulundu mu? Dünyanın en önemli 5 fizikçisinden biri kabul edilen Prof. John Ellis'in cevapları ne oldu ?CERN Dış İlişkiler Direktörü ve dünyanın en önemli 5 fizikçisinden biri kabul edilen Prof. John Ellis, geçen hafta İstanbul’daydı. Evrenin oluşumuna ve kendi varoluş problemlerimize cevap aradık. Onun şikâyetlerini de dinledik: “Tanrı parçacığı, fizikçilerin değil yayıncıların verdiği ad”

İşte Facebook Telefonunun Detayları

E-posta Yazdır
Uzun süredir dedikoduları dolaşan 'Facebook' telefonuna ait şaşırtıcı detaylar ortaya çıktı. Tasarımın nasıl olacağı henüz belli değil.Google gibi Facebook’un da kendi adını taşıyan bir akıllı telefon üreteceği söylentileri uzun süredir ortalıkta dolaşıyor.

Sayfa 9 / 21