SOSYAL MEDYA

Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nde Kan Değişikliği

E-posta Yazdır
Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde (YASED) yeni yılla birlikte önemli bir görev değişikliği de gerçekleşecek. Yedi yıldır Genel Sekreterlik görevini yürüten Mustafa Alper, 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren görevinden ayrılarak yerini Özlem Özyiğit’e devredecek.

TNT'yi Gübreye Dönüştüren Bakteriler Bilimadamı Dr. Tekinay Sayesinde Türkiye'de

E-posta Yazdır
Yaygın olarak bomba, mayın ve torpidolarda patlayıcı madde olarak kullanılan TNT'nin yok edilmesi için Amerika'da uygulanmakta olan bir yöntem Türkiye'ye taşındı. Kimya dilinde Trinitrotoluen olarak bilinen kimyasal patlayıcı TNT'nin toprağa karışımından meydana gelen kanserojen etkiyi sıfırlamak üzere Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM), Makine Kimya Enstitüsü ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütülüyor. Kanserojen özellikler taşıyan ve doğada temizlenemeyen TNT geliştirilen özel bir sistem ile biyolojik olarak zararsız hale getiriliyor. Bakteri, birleştiği diğer etkenlerinde yardımıyla TNT patlayıcısını gübreye dönüştürüyor.

Manyetik Uçuş Kartı Tarih Oluyor

E-posta Yazdır
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, uçak yolculuklarında check-in sırasında yolculara verilen ve manyetik özellik taşıyan kağıt uçuş kartı uygulamasına son verileceğini ve tarihi bir adım atılarak uçuş kartlarının da aşamalı olarak elektronik hale getirileceğini açıkladı. IATA Başkanı Giovanni Bisignani BCBP olarak adlandırılan iki boyutlu bar kodlu uçuş kartı uygulamasının beş yıllık bir program çerçevesinde tüm dünyada uygulanmaya başlayacağını söyledi.

Ege Serbest Bölgesi Havacılık Firmalarının Çekim Merkezi Oluyor

E-posta Yazdır

İzmir havacılık ve uzay sanayinde gelişmesini sağlamaya yönelik “II. İzmir Küresel Havacılık, Uzay ve Offset Konferansı”,  6-7-8 Ekim 2010 tarihlerinde, Ege Serbest Bölgesi A.Ş ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonunda yapılacak. Konferansa, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar’ın yanı sıra, Boeing Uluslararası İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Mark Kronenberg,  EADS Endüstriyel Geliştirme Başkan Yardımcısı Hans de Graaff,  Lockheed Martin Uluslar arası Endüstriyel İşbirliği Müdürü Ricardo Martinez, Sikorsky  Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Grubu Başkanı Stephen Estill gibi dünya havacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarının üst düzey temsilcileri de katılacak.

Facebook Rüştünü İsmail YK İle İspatladı!

E-posta Yazdır
Dünyada çılgın bir akım haline gelen ve 500 milyondan fazla kullanıcaya sahip olan Facebook'un bir fenomen olduğu artık teknoloji sitelerinde de kabul edildi. Gerekçesi ise Türk pop müzik sanatçısı İsmail YK.

Sayfa 20 / 22