Pizzalı Amerikan Rüyası

E-posta Yazdır

Türkiye’ye gelen ve basınla bir kahvaltı düzenleyen Domino’s Pizza Dünya CEO’su Patrick Doyle, şirket olarak kendi çalışanlarını patron yapmak üzere bir kota ayırdıklarını ve ABD’de pizza dağıtarak işe başlayan 900 Domino’s çalışanının artık kendi pizza restoranının sahibi olduğunu söyledi.


 

Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga ise Türkiye’deki rakamı verdi: “20 motorcumuz milyoner oldu. Yani artık kendi Domino’s restoranları var. Pizza dağıtarak işe başlayan çalışanlarımız müdürlüğe kadar yükseliyor. Normalde franchise ücretimiz 200 - 250 bin dolar civarında. Ancak ekip üyelerimiz için isim hakkı parasından vazgeçen ve ödemeleri vadeye yayan kolaylıklarımız var.”

Dünya birincisi...
Türkiye’ye ilk kez gelen CEO Patrick Doyle ziyaret nedenini şöyle açıkladı: “Domino’s’un en başarılı olduğu ülkelerden birisi Türkiye. 227 restoranıyla Türkiye Domino’s, dünyada 7’nci sırada. Ciroda da benzer bir noktada. Geçen yıl 59 restoran açıldı. Hindistan’da 75 restoran açıldı ama orada 400, Türkiye’de 227 restoranımız var. Yani Türkiye oran olarak dünya birincisi. Gelecek bu ülkelerde. Birkaç ay içinde içinde yurtdışı restoranlarımız ABD’deki 4.900 restoranı geçecek. Yani ABD dışında geleceğimiz daha büyük.”


Aslan Saranga ise Türkiye pazarı hakkında bilgileri şöyle paylaştı: “Fast - food ve evlere servisin içinde olduğu ‘kolay ulaşılabilir’ pazarı 1.5 milyar dolarlık büyüklüğe erişti. Biz, pizza pazarında yüzde 35 - 40 payla lideriz. Son 5 senede her yıl yüzde 30 - 40 büyüdük. Geçen yıl 220 milyon TL ciro yaptık. Bunu 320 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. 4 bin çalışanımız var. Bu yıl 70 civarı yeni restoran açmayı planlıyoruz. Bu yıl 1500 kişiye yeni istihdam sağlama hedefimiz var.”

Lahmacunu ‘Türk pizzası’ diye yedi, çok beğendi

Aslan Saranga, Patrick Doyle’a Hamdi Restoran ve Suada’da lahmacunu denetmiş. Doyle, lahmacunu “Türk pizzası” olarak adlandırarak “Türk pizzasını denedim. Domino’s gibi değil ama çok iyi” dedi. Eşiyle gezdiği Boğaz’a ve Ayasofya’ya hayran olduğunu anlatan Doyle, Türkiye’de tatil yapmak istediğini de belirtti. Teknolojiyle birlikte yaptıkları işin değiştiğinden de bahseden Doyle şunları söyledi:
“Siparişler artık telefondan internete ve mobil telefona doğru kayıyor. Artık ABD’de işin üçte biri internet ve cep telefonundan geliyor. Türkiye de bu orana hızla yaklaşıyor. Biz daha çok 30 dakikalık hızlı servisimizle biliniyoruz. Ama iyi tatla da bilinmek istedik. O yüzden önce ABD’de, kısa süre önce de Türkiye’de sosumuzu yeniledik. Çünkü Türk tüketicisinin rafine bir lezzet anlayışı var.” Milliyet
 

TAV, Riga Havalimanında 15 Mağazayı Hizmete Açtı

E-posta Yazdır
TAV Havalimanları iştiraki ATÜ Duty-Free\'nin, Letonya\'nın başkenti Riga Havalimanı\'nda işletmesini üstlendiği ticari alanları törenle açıldı. Açılışa Letonya Ulaştırma Bakanı Aivis Ronis, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, ATÜ Genel Müdürü Ersan Arcan katıldı. ATÜ, Riga Havalimanı\'nda 2 milyon Euro\'dan fazla yatırımla tamamen yenilediği ticarî alanların işletme hakkını 2020 sonuna kadar elinde bulunduracak.

Letonya Ulaştırma Bakanı Ronis, TAV Havalimanları ile Riga Havalimanı\'nın havayolları için bölgesel aktarma merkezi olma özelliğini ileriye taşıdığını söyledi. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de Havaş Europe ile yer hizmetleri sundukları Riga\'da ticarî alanların işletmesini üstlenerek ortaklığı geliştirmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi. 5 ülkede 12 havalimanında faaliyet gösteren bir şirket olarak havalimanı işletmeciliğinin her alanında ciddi bir birikime sahip olduklarını vurgulayan Şener, Riga ile birlikte AB\'nin kapısından da istikrarlı bir giriş yapmış olduklarını kaydetti. TAV, Riga Havalimanı\'nda yenileme çalışmaları kapsamında duty-free mağazalarının yerleşimleri, konseptleri ve yolcu akışını günümüz terminal işletmeciliğine uygun bir hale getirdi. Havalimanında 8 mağazada ATÜ Duty-Free, 7 mağazada da alt işletmecileri olmak üzere toplam 15 mağaza hizmet veriyor. AA

Polimer Kauçuk Amerikalılara Satılıyor

E-posta Yazdır

 

ABD’nin enerji yönetim şirketlerinden Eaton Corporation, Çerkezköy OSB ve Avcılar’daki fabrikalarında hortum üretimi yapan Türk şirketi Polimer Kauçuk Sanayi Pazarlama A.Ş.’yi (Polimer Kauçuk) satın almak için masaya oturdu.

 

 

Reuters’in haberine göre, Eaton Corporation, Polimer Kauçuk’u almak üzere anlaşma sağladı. Polimer Kauçuk Yönetim Kurulu Başkanı Selim Asael ise, “Arkadaşlarımız ABD’de. Görüşmelerimiz sürüyor ancak henüz anlaşma tamamlanmadı” dedi. 2011 sonu itibariyle yaklaşık 2 bin 100 kişilik istihdamla 355 milyon dolar ciro yapan Polimer Kauçuk, Sel marka hortumlarıyla tanınıyor. Firma, 40 bin çeşit boru üretiyor ve ABD, Çin ve Hindistan dahil 100 ülkeye 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Volvo, Komatsu, Caterpillar, Putzmeister gibi makinesi üreticilerine, otomotiv sanayiine, inşaat ve tarım sektörlerine farklı tiplerde hortumlar üreten Polimer Kauçuk’un temelleri 1957’de Perşembe Pazarı’nda atıldı. Selim Asael, “Ürettiğimiz hortumların sadece yüzde 3’ü sulamada kullanılır, gerisi sanayi hortumu. Yüksek basınca dayanıklı hortumları çok özel malzemelerle üretiyoruz” dedi.(Hurriyet)

Rönenans 4 Yılda, Milyar Dolar Yatırım Planlıyor

E-posta Yazdır
Ekonomik krizde Amerikalı ve Avrupalı şirketler vites küçültürken, Türk şirketleri yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Hem yurtdışı hem de yurtdışında yatırım atağına geçen şirketlerden biri de Rönesans Gayrimenkul. 2010'da 6 milyar dolarlık yatırım için kolları sıvadıklarını ve bunun 2 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirdiklerini belirten Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, önümüzdeki dört yılda 4 milyar dolarlık daha yatırım yapacaklarını söyledi.

100 Yolcunun 98'i İkramı Beğendi Kalan İkisi İçin de Çok Çalışacağız

E-posta Yazdır
Uçaklarda yemeği aşçılar pişirince THY'de müşteri memnuniyeti yüzde 98'e çıktı. Aynı ciddiyetle çalışarak geri kalan iki kişiyi de memnun edeceklerini belirten ikram şirketi Turkish Do&Co'nun Genel Müdürü Atilla Doğudan, İstanbul'daki üretim merkezinde hazırlanan mönülerin, 5 yıldızlı oteller ile aynı şartla üretildiğini dile getirdi.

Petkim, Tamamen Azerilerin Oldu

E-posta Yazdır
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, Petkim'deki yüzde 25 oranındaki Turcas payını satın alarak şirket ismini SOCAR Turkey Enerji AŞ olarak tescil ettirdi. Azerbeycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile Türk şirketi Turcas Enerji ortaklığında hisse yapısı değişti. Petkim'de yüzde 51 hisseye sahip bulunan SOCAR&Turcas Enerji AŞ'de, Azeri tarafı Turcas'ın yüzde 25'lik hissesini de alarak şirket ismini SOCAR Turkey Enerji AŞ olarak değiştirdi. Şirketin sermayesi de 2,6 milyar liraya yükseltildi.

Avukat Karaahmetoğlu 83 Yıllık Herrick Kadrosunda

E-posta Yazdır

New York Türk-Amerikan toplumunun yakından tanıdığı, ticaret ve uluslararası şirketler hukuku alanında avukatlık yapan Barbaros Karaahmetoğlu, 1928 yılından beri faaliyet gösteren ve 160 avukatı ile New York'un önde gelen avukatlık firmalarından biri olan Herrick, Feinstein LLP'ye geçti. 10 yıldır KLF Law Firm adıyla kurduğu ve yaptığı partnerliklerle büyüttüğü şirketini ortaklarına devreden Karaahmetoğlu, Herrick, Feinstein hukuk firmasında yine uzmanı olduğu uluslararası hukuk, şirket birleşmeleri, satın almalar, gibi konularda faaliyet gösterecek. Herrick firması sanat hukukundan spora, emlaktan medyaya kadar geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Merkezi Park Avenue, New York olan firmanın New Jersey'nin Princeton ve Newark şehirlerinde iki ofisi daha bulunuyor.Herrick, mücevher şirketi Lazare Kaplan International, beyzbol takımı Yankee, lastik devi Bridgestone Americas, Inc gibi şirketlerin yanı sıra Atlanta'da W Hotel ve Philadelphia'da Le Meridian Hotel'i satın alan 42 milyar dolar büyüklüğündeki yatırım şirketi AEW Capital Management, Japonya'nın en büyük venture capital firması SBI Investment Co., bir dönem Ahmet Ertegün'ün sahibi olduğu futbol takımı New York Cosmos, New York'ta emlak yatırımları ile bilinen The Sabet Group, Mercedes-Benz, Morgan Stanley, Anglo Irish Bank, Lehman Brothers Holdings, Louis Vuitton, Hollywood yıldızlarının sahibi olduğu Planet Hollywood, The Athena Group, Samsung gibi sayısız büyük şirketi de müşteri portföyünde bulunduruyor.

ABD'YE KAÇIRILAN TÜRK TARİHİ ESERLERİN AVCISI: LAWRENCE KAYE
Karaahmetoğlu'nun Herrick hukuk firmasına transferinde onu uzun zamandır yakında takip eden ve New York'taki Türk Amerikan toplumunun yakından tanıdığı bir isim olan Lawrence Kaye var.

The American Turkish Society'de de uzun zamandır yönetimde görev alan Kaye, 1960'larda Uşak'tan kaçırıldıktan sonra Metropolitan Müzesi'ne satılan Lidya Kralı Karun'un hazinelerinin, Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde açılan dava ile 1993 yılında geri Türkiye'ye iadesini sağlayan avukatlardan biri. 560-546 yılları arasında Lidya ülkesini yöneten Karun dönemine ait olan hazinenin en önemli parçalarından biri olan Kanatlı Denizaltı 2006 yılında Uşak'taki müzede sahtesi ile değiştirilmiş ve dünyda büyük yankı uyandırmıştı

Hazinenin tamamı New York'taki Metropolitan Müzesi'nde 1985 yılında bir sergide gazeteci Özgen Acar tarafından görülmeleriyle bulunmuştu.

Eserleri almak için 1987’de dava açıldı ve yaklaşık 40 milyon dolarlık masrafa yol açan hukuki süreçler sonunda 1993'de Türkiye'ye geri getirildi.

Lawrence Kaye, yine Türkiye'den kaçırılan 1661 Elmalı sikkesinin ve Divriği'deki Ulu Camii'deki 13. yüzyıla ait ahşap panonun 1999 yılında Türkiye'ye iadesini sağlayan isim. Son olarak geçtiğimiz Eylül ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağı ile Türkiye'ye götürülen Herakles heykelinin yarısı Kaye'nin kazandığı önemli sanat davalarından bir kaçı.

KARAAHMETOĞLU HERRICK'TE ÇALIŞAN 2. TÜRK
1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden, 1995 yılında da New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Karaahmetoğlu'nun Herrick ekibine katılmasından mutluluk duyduğunu belirten Kaye ile Karaahmetoğlu yıllar önce bir Türkiye seyahetinde uçakta tanışmışlar. O dönem okuldan yeni mezun olan ve arayan Karaahmetoğlu, kendisini Kaye'e tanıtmış ve 1995-2001 yılları arasında Herrick'te birlikte çalışmışlar. Elmalı sikkelerinin geri alınma sürecinde Karaahmetoğlu'da görev almış.

Karaahmetoğlu, 83 yıllık Herrick firmasında görev yapan ikinci Türk avukat. Herrick'te çalışan ilk Türk avukat Karun Hazineleri davasında da görev yapan ve 1999'dan beri Garanti Bankası'nın Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Aydın Düren.

Karaahmetoğlu, kendi hukuk firması ile kurduğu ilişkilerin Herrick ile daha da geniş kapsamlı bir hizmet ağına ulaştığına dikkat çekiyor. Müşterilerin farklı alanlardaki ihtiyaçlarına tek bir çatı altındaki 160 avukatın deneyiminden yararlanarak hizmet verme şansı yakaladığına dikkat çeken Karaahmetoğlu, ''Faaliyet alanı spordan sanata, uluslararası ticaretten emlak sektörüne kadar geniş bir yelpazede olan bir kurumda, müşterilerin her ihtiyacına daha hızlı cevap verebilme imkanımız var. Bu müvekkillerimize ve bize ciddi bir zaman kazandırıyor,'' diye konuşuyor.

Herrick 24 saat açık olan bir hukuk firması. Park Avenue'deki binanın dekorasyonu da bir müze gibi tasarlanmış. 160 avukatın çalıştığı firmanın toplam 63 partneri bulunuyor. Kaye, firmada saygı duyulan ve 20 yılı aşkın zamandır görev yapan avukatlardan biri.

Ahmet Ertegün ile ATS'de yakın çalışma şansı bulan Kaye, Türkiye'deki hızlı gelişmenin Türk Amerikan ticari ilişkilerine olumlu yönde etki yapacağını, Amerikan firmalarının Türkiye ekonomisindeki büyümeye kayıtsız kalmayacağını altını çiziyor.

KONTAK
Avukat Barbaros Karaahmetoğlu'na ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
http://www.herrick.com/sitecontent.cfm?pageid=15&itemid=11125

 

Görme Engelliye Sesli Kitap

E-posta Yazdır
Boğaziçi Üniversitesi ve Türk Telekom işbirliği ile 200'den fazla sesli kitaptan oluşan telefon kütüphanesi, görme engellilerin kullanımına sunuldu Türk Telekom, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle gerçekleştirdiği telefon kütüphanesi projesini tanıttı.

Sivas Boeing İçin Üretecek

E-posta Yazdır
Sivas'taki bir firma, Boeing 787 sivil yolcu uçağına ait uçak parçası üretimi yaptı. Sivas Ticaret ve Sanayi Odasından (TSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Gökçeler Makina ile savunma sanayi firmalarından Alp Havacılık arasında yapılan işbirliği sonucu Sivas'ta ilk kez bir uçak parçası üretimi yapıldı.

Karbon Ayak İzi Takibinde En İyisi Türk Telekom

E-posta Yazdır
Türkiye'de karbon salınımını ölçerek CDP'ye Karbon Saydamlık Projesi raporlayan ilk telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, Türkiye Karbon Saydamlık Liderliği Ödülü'ne layık görüldü.

Sayfa 2 / 8